Ιορδανία Στην Πέτρα και στην έρημο της Ιορδανίας. (Φλεβάρης του 2020)

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού

Παρασκευή: Αθήνα - Άκαμπα

Οι ημέρες είναι λίγες, δύο ολόκληρες και μισή πριν την πτήση, οπότε επικεντρώνομαι σε τρία σημεία ενδιαφέροντος. Την Πέτρα, την έρημο Wadi Rum και τα κοράλλια στην Ερυθρά θάλασσα. Πολύ προσπάθησα να κολλήσω μέσα στο πρόγραμμα και μια βουτιά στην Νεκρά θάλασσα, άλλα μετά από ώριμη σκέψη την άφησα απ’ έξω, καθώς η απόσταση ήταν αρκετά μεγάλη, πάνω από 5 ώρες πήγαινε έλα από την Πέτρα. Ένα ακόμα δίλημμά μου ήταν αν θα πάμε πρώτα στην έρημο ή στην Πέτρα. Τελικά άφησα δεύτερη την έρημο, για να είμαστε πιο κοντά στην Άκαμπα και να έχουμε περισσότερο χρόνο για να βρούμε τον τρόπο που θα δούμε τα κοράλλια.

Είναι Παρασκευή μεσημέρι, φοράω το κολάρο μου, γεμίζω το σακίδιό μου με μια σακούλα φάρμακα και ξεκινάω για το αεροδρόμιο. Ναι, καλά καταλάβατε, η εκδρομή δεν ξεκινά με τους καλύτερους οιωνούς. Εκτός από την ψύξη και την φαρυγγίτιδα που με ταλαιπωρούν για μέρες, με περιτριγυρίζει και η γρίπη. Εγώ ακάθεκτος όμως, το ταξίδι θα γίνει σε όποια κατάσταση και να είμαι.

Εδώ θα κάνω μια μικρή παρένθεση σχετικά με μια ταξιδιωτική ασφάλεια που είχα κλείσει για παν ενδεχόμενο.
Παρέα με τα εισιτήρια η Ράιαν προσφέρει με 12 € το άτομο ταξιδιωτική ασφάλεια. Σε χώρα εκτός Ευρώπης πάμε, είπα, ας την κλείσω. Όταν κατόπιν όμως διάβασα τους όρους της, είδα ότι καλύπτουν τις χώρες της Ευρώπης και αυτές που βρέχονται από την Μεσόγειο θάλασσα. Βρέχεται η Ιορδανία από την Μεσόγειο, όχι δεν βρέχεται. Άρα γιατί προσφέρει η Ράιαν αυτή την ασφάλεια, μήπως τελικά μας καλύπτει; Ανταλλάξαμε πολλά μηνύματα μέσω chat και email με την Ράιαν μήπως βγάλουμε άκρη, αλλά άκρη δεν βγάλαμε. Τελικά αποφάσισα να ακυρώσω την ασφάλεια - ήμουν ακόμη μέσα στις 14 ημέρες από την αγορά. Όμως δεν είδα καμία προθυμία από την Ράιαν να επιστρέψει τα χρήματα. Τα οποία τελικά επέστρεψαν μετά από την ανταλλαγή πολλών μηνυμάτων και αφού τους απείλησα ότι θα τους κράξω παντού στα social.

Η επόμενη λύση ήταν η ταξιδιωτική ασφάλεια που πρόσφερε τότε και στους απλούς λογαριασμούς της η Revolut, η οποία ξεκινούσε αυτόματα, αν θυμάμαι καλά, την πρώτη ημέρα που βρισκόσουν στο εξωτερικό και τελείωνε όταν επέστρεφες Ελλάδα. Δεν είμαι και σίγουρος ότι δούλεψε σωστά το σύστημα και ότι θα ήμασταν τελικά καλυμμένοι, γιατί χρεώθηκα μόνο τις 2 ημέρες του ταξιδιού, με 1,25€ για κάθε ημέρα. Από ότι βλέπω, τώρα πια δεν προσφέρει αυτού του είδους την ασφάλεια στους απλούς χρήστες.
Τέλος παρένθεσης.

Περιμένοντας για την επιβίβαση, πιστεύω ότι θα βρεθούμε σε ένα μισοάδειο, λόγω εποχής, αεροπλάνο, όμως είναι γεμάτο ασφυκτικά με νέους 20 με 30 ετών. Μάλλον σε λάθος εποχή γεννηθήκαμε, λέω του Γ. :)
Μετά από 2 ώρες προσγειωνόμαστε ωραία και καλά στην Άκαμπα. Βίζα για άφιξη και αναχώρηση από Άκαμπα δεν χρειάζεται, ευτυχώς. Έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο από την Sixt, γιατί ο χρόνος είναι λίγος και θέλουμε να έχουμε την μέγιστη ευελιξία. Όσο ο Γ. παίρνει κάρτα σιμ με Ιορδανικό νούμερο, (15€) εγώ πηγαίνω στα κιόσκια που είναι στη σειρά έξω από το αεροδρόμιο για να συνεννοηθώ για το αυτοκίνητο. Μας παίρνει ένας Ιορδανός που τρέχει σαν τρελός για να μας πάει στην πόλη που είναι το γραφείο. Μας κάνει και μίνι ξενάγηση στον δρόμο και μας λέει ότι οι ξένοι δεν έχουν να φοβούνται τίποτα από την αστυνομία, εκτός και έχουν μαζί τους χασίς.:shock:
Στο γραφείο κάνουμε και την πλήρη ασφάλεια με 75 jod, περίπου 100€, που πληρώσαμε με ρεβολούτ, για να έχουμε το μυαλό μας ήσυχο. Μας δεσμεύει στην κάρτα και 150 jod , τα οποία αποδεσμεύτηκαν περίπου 2 εβδομάδες αργότερα. Μας δείχνει το αυτοκίνητο που μας έφερε, ένα μεγαλούτσικο mitsubishi lancer, αυτόματο. Καταγράφει τις ζημιές, αν και είχαμε πλήρη απαλλαγή και τα καύσιμα και μας λέει να προσέχουμε γιατί οι οδηγοί στην Ιορδανία είναι τρελοί. Εγώ πάντως όσο λίγο οδήγησα στη χώρα δε διαπίστωσα κάτι τέτοιο, εκτός ενός μόνο περιστατικού που θα σας διηγηθώ αργότερα. Φαντάζομαι στις μεγάλες πόλεις θα γίνεται χαμός.
Είναι η πρώτη φορά που οδηγώ αυτόματο αυτοκίνητο και έχω ένα άγχος. Το πόδι ασυναίσθητα ψάχνει τον συμπλέκτη και αντί για αυτόν πατά το φρένο.:shock: Το πως δεν τρακάραμε είναι ένα θαύμα. Το αποφάσισα, ποτέ ξανά αυτόματο αυτοκίνητο για εμένα.:)

Είναι Παρασκευή, αργία γι' αυτούς και γίνεται χαμός στους δρόμους. Το ξενοδοχείο είναι πολύ κοντά, οπότε παρκάρουμε το αυτοκίνητο, κάνουμε τσεκ ιν κατά τις 10 μμ, καλούμε με βάιμπερ την οικογένεια και βγαίνουμε για βόλτα και φαγητό στην πόλη. Ο υπάλληλος στο ξενοδοχείο μας έχει προτείνει κάποια μαγαζιά για φαγητό, αλλά δεν βρήκαμε κανένα. Πεινάμε σαν λύκοι, οπότε τρώμε κάτι σαουρμάδες στο πόδι και συνεχίζουμε την βόλτα. Περπατάμε αρκετά, βγάζουμε 50€ με ρεβολούτ, για να δούμε τι παίζει, αλλά κρατάνε οι τράπεζες προμήθεια και δεν συμφέρει. Κάνουμε ακόμα 50€ ο καθένας σε ανταλλακτήριο χωρίς να πολύ ξέρουμε την ισοτιμία. Παίρνουμε και κάτι σιροπιαστά από ένα ζαχαροπλαστείο που μας γυάλισε στο μάτι, το Pistachio, για το ξενοδοχείο και φεύγουμε για ύπνο. Αύριο έχουμε πρωινό ξύπνημα γιατί πρέπει να είμαστε νωρίς στην Πέτρα.


IMG20200207182157.jpg



IMG20200207202214.jpg



 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάρα πολύ ωραία Βασίλη, θα δούμε και τις δικές σου προτάσεις για μια χώρα που παραμένει ταξιδιωτικό απωθημένο το οποίο όλο μεταφέρεται. :)

(Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ όλο ιστορίες ζητάει, τι θα γίνει με τη περίπτωση του, θα μας γράψει καμιά δική του; :bleh::haha::haha: )
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Τι υπέροχες φωτογραφίες είναι αυτές....
@vasiliss μπορεί να άργησες χαρακτηριστικά αλλά δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός,έτσι κι αλλιώς δείχνει να είναι πολύ όμορφη ιστορία, Ιορδανία είναι αυτη....Ανυπομονώ έως μου πέφτουν τα σάλια.Απο όσο θυμάμαι ταξιδέψαμε τις ίδιες μέρες του 20,εγώ για Βουδαπέστη
@psilos3 είμαι απαιτητικός,χρόνια τώρα.Δεν έχεις όμως 100%δικιο,από την αρχή της πορείας μου στο φόρουμ έχω γράψει 4,μόνο για τη Βενετία δεν αξιώθηκα γιατί απλά γυροβολησαμε.Και μην ξεχνάς πως δεν είμαστε όλοι Μπόν βιβερ σαν εσένα,να στεκόμαστε στο live της Παρασκευής να αναμένουμε την ρουκέτα του σαββατοκύριακου σου!!!!!!
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.864
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βέβαια λέω είχε γιατί ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ η @Klair και ο @psilos3 μου έβαλαν φυτιλιές να κάτσω και να γράψω για τις 3 ημέρες μου στην Ιορδανία, που η αλήθεια είναι μου φαντάζει πιο εύκολο και σύντομο. Ποιος ξέρει; Θα δούμε τι από τα δύο θα προκριθεί και αν τελικά κάτι καινούριο προκύψει.
Κύριε, κύριε...και εγώ σου το είχα ζητήσει, όχι μόνο ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ

(Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ όλο ιστορίες ζητάει, τι θα γίνει με τη περίπτωση του, θα μας γράψει καμιά δική του; :bleh::haha::haha: )
Και εγώ ζητάω, αλλά δεν μπορείς να πεις τίποτα, γράφω και με το παραπάνω. Και εσύ φυσικά είσαι πολυγραφότατος, δεν έχουμε παράπονο. Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ πως τη γλιτώνει δεν μπορώ να καταλάβω. :haha: :haha::bleh:

Αιτούμαι την παραδειγματική τιμωρία του με την άμεση εξιστόρηση του ταξιδιού του στη Βενετία και βλέπουμε για τη συνέχεια....:p:bleh::haha::haha:

@vasiliss καλή αρχή! Μένω συντονισμένη :clap::xalara:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.864
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πάρα πολύ ωραία Βασίλη, θα δούμε και τις δικές σου προτάσεις για μια χώρα που παραμένει ταξιδιωτικό απωθημένο το οποίο όλο μεταφέρεται.
Λοιπόν Ψηλέ, αν σκέφτεσαι να κάνεις το κλασικό τριήμερο που κάνει ο περισσότερος κόσμος με την Ραιαν, μην περιμένεις καμιά διαφορετική πρόταση από εμένα, γιατί είναι δύσκολο (και ανόητο θα έλεγα) να ξεφύγεις από την πεπατημένη : δηλ. έρημο, Πέτρα και κάτι ακόμα κοντά. Αν τα σχέδιά σου είναι για λίγες ημέρες, θα σου έλεγα ξεκίνα αύριο. Μόνο την Πέτρα και την έρημο που θα δεις, θα μείνεις εκστασιασμένος. Υπογράμμισα το θα σου έλεγα, γιατί τώρα με τον covid όλα είναι ρευστά και δύσκολα.
Πάντως η γνώμη μου είναι να το βάλεις ψηλά στη λίστα των επόμενων ταξιδιών σου.
Αν πάλι το πρόγραμμά σου λέει περισσότερες ημέρες, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί εγώ πήγα μόνο για λίγο. ;)

Α!!! Α και μία συμβουλή για να πας προετοιμασμένος. Εκεί ξέχασε τις πολλές μπύρες, δύσκολα θα τις βρεις. :haha:
Ελπίζω αυτό να μην αποτελέσει ισχυρό παράγοντα που θα σε αποτρέψει να πας.:lol:
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τι υπέροχες φωτογραφίες είναι αυτές....
@vasiliss μπορεί να άργησες χαρακτηριστικά αλλά δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός,έτσι κι αλλιώς δείχνει να είναι πολύ όμορφη ιστορία, Ιορδανία είναι αυτη....Ανυπομονώ έως μου πέφτουν τα σάλια.Απο όσο θυμάμαι ταξιδέψαμε τις ίδιες μέρες του 20,εγώ για Βουδαπέστη
@psilos3 είμαι απαιτητικός,χρόνια τώρα.Δεν έχεις όμως 100%δικιο,από την αρχή της πορείας μου στο φόρουμ έχω γράψει 4,μόνο για τη Βενετία δεν αξιώθηκα γιατί απλά γυροβολησαμε.Και μην ξεχνάς πως δεν είμαστε όλοι Μπόν βιβερ σαν εσένα,να στεκόμαστε στο live της Παρασκευής να αναμένουμε την ρουκέτα του σαββατοκύριακου σου!!!!!!
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε, ελπίζω να ανταποκριθώ στις προσδοκίες σου.
Κι εσύ μην το αμελήσεις, με την πρώτη ευκαιρία βάλε μπρος τον σχεδιασμό και την πραγματοποίηση αυτού του ταξιδιού.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Κύριε, κύριε...και εγώ σου το είχα ζητήσει, όχι μόνο ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ


Και εγώ ζητάω, αλλά δεν μπορείς να πεις τίποτα, γράφω και με το παραπάνω. Και εσύ φυσικά είσαι πολυγραφότατος, δεν έχουμε παράπονο. Αυτός ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ πως τη γλιτώνει δεν μπορώ να καταλάβω. :haha: :haha::bleh:

Αιτούμαι την παραδειγματική τιμωρία του με την άμεση εξιστόρηση του ταξιδιού του στη Βενετία και βλέπουμε για τη συνέχεια....:p:bleh::haha::haha:

@vasiliss καλή αρχή! Μένω συντονισμένη :clap::xalara:
Αγαπημένη @Klair το θυμάμαι ότι κι εσύ είχες προσυπογράψει το αίτημα του Κωνσταντίνου, μαζί με τον @psilos3 αλλά ο Κωνσταντίνος ήταν ο πρώτος που το έθεσε, γι' αυτό η αναφορά στο όνομά του. :)

Για να είμαι δίκαιος βέβαια, η πρώτη που το είχε ζητήσει ήταν η @Grerena στο live from, αλλά τότε το είχα αποκλείσει, γιατί φανταζόμουν ότι θα είχα πολύ πιο ενδιαφέροντα οδικά να περιγράψω. Που να ήξερα όμως ότι δεν θα γίνουν.:(

Νομίζω ότι και εσύ έχεις μια εκκρεμότητα, να μας ιστορίσεις το καλοκαιρινό σου ταξίδι σε Ηλεία και Αχαΐα, αλλά δεν ανησυχώ, είμαι σίγουρος ότι το έχεις στο πρόγραμμα. ;)
 
D

Delmem38110

Guest
Α!!! Α και μία συμβουλή για να πας προετοιμασμένος. Εκεί ξέχασε τις πολλές μπύρες, δύσκολα θα τις βρεις. :haha:
στο Αμμάν τις βρίσκεις σχετικά εύκολα από περίπτερα μίνι μάρκετ που πουλάνε νόμιμα,
επίσης σαν ξένος με το διαβατήριο μπαίνεις στα ντιουτι φρι στο κέντρο της πόλης και αγοράζεις αλκοόλ.
αλλά όταν πας σε ένα μέρος σαν την Ιορδανία το λιγότερο που σε νοιάζει είναι το αλκοόλ.

εξαιρετική ιστορία.
είναι μια χώρα που θέλει ένα 10ημερο να πεις ότι τη χάρηκες όχι ότι την χόρτασες και πάντα με αυτοκίνητο.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
στο Αμμάν τις βρίσκεις σχετικά εύκολα από περίπτερα μίνι μάρκετ που πουλάνε νόμιμα,
επίσης σαν ξένος με το διαβατήριο μπαίνεις στα ντιουτι φρι στο κέντρο της πόλης και αγοράζεις αλκοόλ.
Είμαι σίγουρος ότι ο Ψηλός θα την βρει την άκρη του. :)

είναι μια χώρα που θέλει ένα 10ημερο να πεις ότι τη χάρηκες όχι ότι την χόρτασες και πάντα με αυτοκίνητο.
Δεν θα διαφωνήσω, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.
Απλά, πάντα σύμφωνα με τις οικονομικές και άλλες δυνατότητες του καθενός, πιστεύω ότι και οι τρεις ημέρες θα δώσουν σε κάποιον μια δυνατή γεύση. Αυτό τουλάχιστον έδωσαν σε εμένα, που δεν είμαι και πολυταξιδεμένος.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.525
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom