Ισραήλ Στην γή του Ισραήλ!!!

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ωραία τα γράφεις. Μια λεπτομέρεια μόνο: Ο έλεγχος διαβατηρίων (immigration) είναι πριν την παραλαβή των αποσκευών, όπως σε όλα τα αεροδρόμια άλλωστε.
Στο Dr. Shaksuka λέγαμε κι εμείς να πάμε κατά την πρόσφατη επίσκεψή μας, αλλά προτιμήσαμε τελικά να το ρίξουμε στα κεμπάπ....
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Χαίρομαι που πήγατε στο Ισραήλ και σας άρεσε.
Αναμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τα επόμενα κεφάλαια της ταξιδιωτικής ιστορίας. Ιδίως τα της Ιερουσαλήμ. Γιατί ναι μεν μοδάτο και cool το Τελ Αβίβ, αλλά σαν την all time classic Ιερουσαλήμ δεν είναι...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Χαίρομαι που πήγατε στο Ισραήλ και σας άρεσε.
Αναμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τα επόμενα κεφάλαια της ταξιδιωτικής ιστορίας. Ιδίως τα της Ιερουσαλήμ. Γιατί ναι μεν μοδάτο και cool το Τελ Αβίβ, αλλά σαν την all time classic Ιερουσαλήμ δεν είναι...
Χμμμ αν και δεν μου αρέσει να σχολιάζω όταν μια ιστορία είναι σε εξέλιξη ,παρόλα αυτά έχω επισκεφθεί 2 φορές και τις 2 πόλεις και τολμώ να πω ότι η Ιερουσαλημ με κούρασε! Όχι ότι δεν μου αρέσει,την λατρευω, αλλά ειδικά το κομμάτι της παλιάς πόλης είναι τόσο θρησκευτικά φορτισμένο που με ψυχοπλακωνει.
Ταυτόχρονα βέβαια με συναρπάζει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.559
Η Ιερουσαλήμ είναι πόλη "ειδικού σκοπού", δεν είναι (μόνο) για ανέμελα σουλάτσα και χαρές-ηδονές που νιώθεις σε άλλες πόλεις (Τελ Αβίβ π.χ.).
Είναι Ιστορία με κεφαλαίο Ι και φυσικά η ιερότερη πόλη των 2 από τις 3 μεγάλες Αβρααμικές μονοθεϊστικές θρησκείες (για την 3η, τους Μουσουλμάνους, είναι η τρίτη ιερότερη πόλη). Όταν περπατάς στη παλιά πόλη, ιδίως το βράδυ που δε πατάει σχεδόν ψυχή, είναι μαγική η ατμόσφαιρα και πολύ υποβλητική, αφού σε κάθε γωνιά ξεπετάγεται και ένα κομμάτι της Ιστορίας. Εγώ δε θα ξεχάω ποτέ τη σκηνή που είμασταν 4-4.30 το πρωϊ στην αυλή του Πατριαρχείου (στο απέναντι κτίριο), στα κελιά των μοναχών (μας είχε μπάσει μέσα ο πατέρας Σάββας), όπου αφού είδαμε την προετοιμασία της Θείας Λειτουργίας που θα ξεκινούσε, βγήκα έξω στην αυλή, σε ένα ξάστερο ουρανό και με το μισοφέγγαρο να λάμπει σαν φωτεινό σύμβολο του Ισλάμ, άρχισε ο μουεζίνης την μυστηριακή του ψαλμωδία και ταυτόχρονα χάζευα τον μιναρέ και τον τρούλο από τον Πανάγιο Τάφο εκεί δίπλα....ανατριχίλα...
Αυτή είναι η Ιερουσαλήμ....
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
κοιτα να δεις που κοντευει να πειστει μια Αθεη Φοβιτσιαρα να παει στο Ισραηλ... Παρεα να δω που θα βρω...:haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ωχουυυ συγνώμη που δεν είμαι τόσο θρησκα όσο εσυ !!
Την πόλη πρέπει να την κρίνεις συνολικά και όχι ειδικά !!
Έλα τέρμα τώρα , μη μαγαριζουμε την ιστορία της Ιωαννας.
Εμένα η ανατριχιλα που λες με πιάνει κάθε φορά στο Kottel και όχι στον Χριστιανικο τομέα(τι ανατριχιλα να με πιάσει εκεί όταν σκέφτομαι ότι πλακωνονται μεταξύ τους κάθε Πασχα)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ την παρέα έτοιμη την έχω και καταρτισμένη με ιστορικές και λοιπές γνώσεις -τύφλα να ΄χει ο LP- αλλά επειδή δεν έχω ούτε χρήματα ούτε χρόνο αυτήν την εποχή (η άδεια δε θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 2 μήνες το χρόνο...????), θα αρκεστώ στην ιστορία της Ιωάννας και ελπίζω να έχει και λεπτομέρειες για Ιερουσαλήμ και πολλές φώτο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.559
Ωχουυυ συγνώμη που δεν είμαι τόσο θρησκα όσο εσυ !!
Αν αναφέρεσαι σε μένα, έπεσες στη περίπτωση....βασικά είμαι η Λουκά μεταμφιεσμένη. Αλλά μη το πεις παραπέρα...

...όχι στον Χριστιανικο τομέα(τι ανατριχιλα να με πιάσει εκεί όταν σκέφτομαι ότι πλακωνονται μεταξύ τους κάθε Πασχα)
Πολύ επιφανειακή προσέγγιση αν μου επιτρέπεις...δηλαδή αν πλακωθούν τουρίστες και αρχαιολόγοι στην Ακρόπολη, η Ακρόπολη χάνει τη μαγεία της, την ιστορική της αξία και συμβολισμό? Δε νομίζω Τάκη...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Μια λεπτομέρεια μόνο: Ο έλεγχος διαβατηρίων (immigration) είναι πριν την παραλαβή των αποσκευών, όπως σε όλα τα αεροδρόμια άλλωστε.

έχεις απόλυτο δίκιο κώστα....εκ παραδρομής...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ξύπνησα το πρωί στις 06.00 απο την αγωνία μου για την ημέρα που θα ακολουθούσε....θα νοικιάζαμε αυτοκίνητο και θα οδηγούσα προς Ιερουσαλήμ και Νεκρα θάλασσα.....
Κλείσαμε την βαλίτσα μας και κατεβήκαμε για πρωινό και για να στειλω μαιλ στα παιδιά μου για το που θα πηγαίναμε και τι θα κάναμε αυτή την ημέρα.
Αφού απολαύσαμε το πρωινό μας και πληρώσαμε τον λογαριασμό μας αφήσαμε το ξενοδοχείο και προχωρήσαμε περίπου 300 μετρα μακριά απο αυτό για να παραλάβουμε το αυτοκινητό που ειχα κλείσει απο την budget στην τιμή των 75 δολλαρίων για 3 ημέρες και παράδοση στο αεροδρόμιο .Η υπάλληλος πολυ εξυπηρετική,μας εκανε upgrade στο μοντελο του αυτοκινήτου μιας και δεν ειχε πετρελαιοκινητο σε κατηγορία Α που ειχα κλεισει και ετσι βρεθηκαμε με ένα πιό μεγάλο αυτοκίνητο...ζήτησα gps και σε λίγο μια υπάλληλος απο την εταιρεια gps express που βρισκοταν κοντά στο γραφείο ενοικιάσεως μου έφερε 3 ειδών μοντέλα στην ελληνική γλώσσα.
Αφου διαλέξαμε ένα garmin μας έγραψε καποιες στάνταρ διευθύνσεις που είχαμε και μας χρέωσε στην πιστωτική μας 118 σεκελς για 3 ημέρες.


Η ώρα ήταν 9 το πρωι οταν βρέθηκα να οδηγώ στους δρόμους του τελ αβιβ και να κατευθύνομαι προς Ιερουσαλήμ...ο συνοδηγός τέλειος!!με το gps στο χέρι εδινε και αυτός τις σωστές οδηγίες και έτσι βγηκαμε πολύ εύκολα στον αυτοκινητόδρομο...
Οι δρόμοι μεγάλοι με πολυ καλή σήμανση και ευτυχώς δεν πέσαμε σε κίνηση..
Το πρόγραμμα σήμερα έλεγε να πάμε κατευθείαν στην Νεκρα θάλασσα και συγκεκριμμένα στο en gedi...ο καιρός ούτε έκλαιγε ούτε γελούσε...φυσούσε όμως δυνατός αέρας...
Μετά απο μισή ώρα οδηγησης είχα πάρει τον αέρα και ξεχασα όλους τους φόβους μου..μου άρεσε που οδηγούσα και απολάμβανα την διαδρομή...μεσα σε 1 ωρα αντικρύσαμε την Ιερή Πόλη,αλλά δεν ήταν ακόμα η ώρα της.... συνεχισαμε για Νεκρά θαλασσα περνώντας απο την δυτική όχθη...ο δρόμος και το τοπίο άρχισαν να γίνονται πιο ερημικά...τα βουνά γυμνά και πάνω σε αυτά κυματιζαν μαύρες σημαίες..σε καποιο σημείο συναντάς με μεγάλα γράμματα την επιγραφή sea level..πράγμα που σημαίνει οτι βρίσκεσαι ακριβώς στο ιδιο επίπεδο με την θάλασσα..και μετά απο αυτό αρχίζεις και κατεβαινεις για να φτασεις στα 400 και κατι μέτρα κάτω από την θάλασσα....
Τα χιλιομετρα έφευγαν και στο βάθος άρχισε να φαίνεται αχνά η θάλασσα...ωραία αίσθηση...η Νεκρά θάλασσα....αυτό που μάθαινες στα πρώτα σου χρόνια στο σχολείο..και που δεν φανταζόσουν οτι κάποια μέρα θα βρεθείς εκει...
Η διαδρομή για το en gedi ηταν φανταστική ...απο την μια μεριά η θάλασσα και απο την άλλη έρημος με μικρές και μεγάλες οάσεις...τα αυτοκίνητα λιγοστά...μέσα σε αυτά και αυτοκίνητα των Ηνωμένων Εθνών με την σημαία τους να κυματίζει και το UN στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου...ξαφνικά μια πινακίδα με ενημερώνει οτι μπροστά μου υπάρχουν μπάρες...φοβήθηκα λίγο αλλα μια στρατιωτίνα απλά με χαιρέτισε και μου ευχήθηκε καλό τάξίδι...
Σε λίγο φτάσαμε στην παραλία του en gedi όπου θα κάναμε μπάνιο..
Παρκάραμε το αυτοκίνητο και τραβήξαμε για την παραλία...ο αέρας δεν ελεγε να κοπάσει και η θάλασσα δυστυχώς είχε κύμα και δεν άφηναν κανέναν να κολυμπήσει..
Απογοητεύτηκα...έφτασα μεχρι εδώ και να μην βρέξω ούτε τα πόδια μου?
Ήπιαμε ενα καφεδάκι απολαμβάνοντας το τοπίο και αποφασίσαμε να πάμε προς Masada στο παλάτι του Ηρώδη και στην επιστροφή βλέπαμε...
Μπαίνουμε λοιπόν στο αυτοκίνητο και βάζω τον κωδικό (ξεχασα να σας πώ οτι για να βάλεις εμπρός το αυτοκινητο πρέπει πρώτα να βάλεις έναν κωδικό σε ενα μικρό πληκτρολόγιο που υπάρχει στο αυτοκινητο,και μετα γυρνάς το κλειδί ) και προσπαθω να γυρίσω το κλειδί αλλά η μηχανή δεν ανταποκρίνεται....μιά δυό φορές..τίποτα!!μας έπιασε πανικός....για καλή μας τύχη ένα πούλμαν τουριστικό ήρθε και πάρκαρε διπλά μας...
Ζητώ την βοήθεια του οδηγού...να είναι καλά ο άνθρωπος.... επικοινώνησε με την εταιρεία απο το δικό του κινητό και με τις κατάλληλες οδηγιές ξεμπλόκαρε το όλο σύστημα...χάσαμε όμως χρόνο και ετσι δεν πήγαμε το παλάτι του Ηρώδη..αράξαμε σε μια άλλη παραλία στην kalya beach όπου η θάλασσα ήταν πιο ήρεμη και κατάφερα να επιπλεύσω και να νοιώσω αυτό το παράξενο φαινόμενο......δεν το ευχαριστήθηκα όσο θα ήθελα αλλά η εμπειρία μοναδική!!Ο Mr δεν θέλησε να μπεί φοβούμενος τα κύματα...
Η ώρα ειχε πάει 3 το μεσημέρι..έπρεπε να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής για Ιερουσαλήμ...δεν ήθελα να με βρεί η νύχτα στον δρόμο...σε 1 ωρα ήμασταν στο ξενοδοχείο αφού πάλι η στρατιωτίνα μου ευχήθηκε για δεύτερη φορά καλό ταξίδι!!



Το ξενοδοχείο που είχα διαλέξει λόγω τιμής και καλών κριτικών ήταν το national hotel στο παλαιστινιακό τμήμα...έμεινα πολυ ευχαριστημένη απο το ξενοδοχείο και το συστήνω ανεπυφύλακτα....εκτός αν ενοχλεί κάποιον το ότι βρίσκεται στην ανατολική Ιερουσαλήμ...τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο,ξεκουραστήκαμε λίγο,φάγαμε τα φρούτα που μας προσέφερε το ξενοδοχείο στο δωμάτιο και αποφασισαμε να βγούμε για την πρώτη γνωριμία με την παλιά πόλη και να πάμε για φαγητό…


Η πύλη του Ηρώδη η της Δαμασκού ειναι πολύ κοντά στο ξενοδοχείο...προτιμήσαμε να περπατήσουμε λιγο παραπάνω και να μπούμε απο της Δαμασκού..στην μουσουλμανική γειτονιά..ένα απέραντο παζάρι απλώθηκε μπροστά μας...προχωρούσαμε μέσα στα στενά δρομάκια της παλιάς πόλης ανακατεμένοι με το ετερόκλητο πλήθος των ανθρώπων ...φτάσαμε στην χριστιανική γειτονιά..άλλο παζάρι εκεί..κεριά, λιβάνια, σταυροί,ξυλόγλυπτα..χαμός!!προχωρήσαμε μεχρι την πύλη της Γιάφας μεσα στο ιδιο σκηνικό...τουριστικά μαγαζια και άγιος ο θεός!! Ξαφνικά άνοιξαν οι ουρανοί και ίσα ίσα καταφέραμε να χωθούμε στο mamilia center…καθήσαμε στο aroma café και απολαύσαμε ένα hot cider…η βροχή συνέχιζε να πέφτει οπότε τα σχέδιά μας για φαγητό στην πόλη ναυάγησαν....πήραμε ταξί και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο όπου τιμήσαμε το εστιατόριό του....
Ανεβήκαμε στο δωμάτιό μας για ξεκούραση και ύπνο....σκεφτόμενη οτι η πρώτη εντύπωση της παλιάς πόλης δεν ήταν τόσο ενθαρρυντική για εμένα..περίμενα το επόμενο πρωινό για να δώ τι θα μου επιφύλασσε....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom