Ισραήλ Στην γή του Ισραήλ!!!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
για βάση, δηλ να μείνεις όλη σου την παραμονή σε οτέλ στη Βηθλεέμ και να δεις όλα τα αξιοθέατα εξυπηρετεί;
δεν αξιζει καπετάνιο , η Ιερουσαλημ ειναι πολύ ομορφη πόλη , να τυχεις Παρασκευη απογευμα να βλεπεις ολους τους Εβραιους ντυμενους παραδοσιακα να πηγαινουν στις συναγωγες ειναι ένα φοβερό θέαμα , μιλαμε για μιλιουνια . Νομιζα οτι βλέπω ταινία !! Εχει συνοικιες παλαιστινιων (έμενα σε τετοια ) οπου ειναι πολυ διαφορετικά απο των Ισραηλιτων , έχει πολλα αξιοθεατα διαφορετικων πολιτισμων κτλ κτλ
Αντίθετα η Βηθλεεμ ειναι μια πόλη για επισκεψη να δεις το ναο της Γέννησης ....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
για βάση, δηλ να μείνεις όλη σου την παραμονή σε οτέλ στη Βηθλεέμ και να δεις όλα τα αξιοθέατα εξυπηρετεί;
Σε ουδεμία περίπτωση. Μόνο ως λύση απόλυτης απελπισίας (για το κόστος).
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
δεν αξιζει καπετάνιο , η Ιερουσαλημ ειναι πολύ ομορφη πόλη , να τυχεις Παρασκευη απογευμα να βλεπεις ολους τους Εβραιους ντυμενους παραδοσιακα να πηγαινουν στις συναγωγες ειναι ένα φοβερό θέαμα , μιλαμε για μιλιουνια . Νομιζα οτι βλέπω ταινία !! Εχει συνοικιες παλαιστινιων (έμενα σε τετοια ) οπου ειναι πολυ διαφορετικά απο των Ισραηλιτων , έχει πολλα αξιοθεατα διαφορετικων πολιτισμων κτλ κτλ
Αντίθετα η Βηθλεεμ ειναι μια πόλη για επισκεψη να δεις το ναο της Γέννησης ....
Ευχ Κική και taver. κατάλαβα τη διαφορά. βγήκαν κι οι προσφορές, αλλά, έχουμε για αλλού υποχρέωση!!!!!!!
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
Καλησπέρα και πάλι! Δεν έχεις πραγματικά κάποιον λόγο να μείνεις Βηθλεέμ (πέρα από το κόστος) γιατί τα Ιεροσόλυμα είναι πολύ πιο όμορφα! Πέρα όμως από αυτό, κατά την δική μου άποψη είναι επιεικώς υπερβολικό να λέγεται ότι μπορεί να κλείσουν π.χ. το φυλάκιο και να μην μπορείς να περάσεις! Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά σε εμάς δεν έκαναν καν έλεγχο διαβατηρίων! Και περνούσαμε από το φυλάκιο 2 φορές την ημέρα! Συνεπώς είτε υπάρχει το φυλάκιο είτε όχι είναι ένα και το αυτό! Δεύτερον, από άποψη απόστασης από τα αξιοθέτα, με δεδομένο ότι το Ιερουσαλήμ - Βηθλεέμ είναι μόλις 10 λεπτά, καταλαβαίνεις ότι τα πάντα είναι εξίσου κοντά όπου κ αν μένεις! Συμφωνώ λοιπόν ότι είναι καλύτερη επιλογή διαμονής μια πόλη ομορφότερη σε κάθε περίπτωση αλλά ως εκεί! Εγώ με βάση τα όσα είχα διαβάσει στο site για την Βηθλεέμ φανταζόμουν μια τραγική κατάσταση και πίστευα πραγματικά ότι θα φοβάμαι να κυκλοφορήσω..!!!Καμία σχέση όμως και αυτό οφείλω να το πω!!!!!Οι Άραβες είναι φιλικότατοι, έχει μαγαζιά ακόμα και για να βγεις βράδυ (αρκεί να ρωτήσεις) και μπορείς να περπατήσεις άφοβα! Το Ισραήλ αυτήν την περίοδο είναι απόλυτα ασφαλές και εν υπάρχει κανένας λόγος φόβου!Και για να είμαι ειλικρινής η μόνη στιγμή που φοβήθηκα ήταν όταν μέσα στην παλιά Ιερουσαλήμ πέσαμε πάνω σε μιλιούνια μουσουλμάνων που μόλις τελείωσαν την προσευχή και έφευγαν από το τζαμί...Το ταξίδι στο Ισραήλ είναι εμπειρία και τελικά το που θα μείνεις ίσως δεν είναι και τόσο σημαντικό...:)
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καλησπέρα και πάλι! Δεν έχεις πραγματικά κάποιον λόγο να μείνεις Βηθλεέμ (πέρα από το κόστος) γιατί τα Ιεροσόλυμα είναι πολύ πιο όμορφα! Πέρα όμως από αυτό, κατά την δική μου άποψη είναι επιεικώς υπερβολικό να λέγεται ότι μπορεί να κλείσουν π.χ. το φυλάκιο και να μην μπορείς να περάσεις! Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά σε εμάς δεν έκαναν καν έλεγχο διαβατηρίων! Και περνούσαμε από το φυλάκιο 2 φορές την ημέρα! Συνεπώς είτε υπάρχει το φυλάκιο είτε όχι είναι ένα και το αυτό! Δεύτερον, από άποψη απόστασης από τα αξιοθέτα, με δεδομένο ότι το Ιερουσαλήμ - Βηθλεέμ είναι μόλις 10 λεπτά, καταλαβαίνεις ότι τα πάντα είναι εξίσου κοντά όπου κ αν μένεις! Συμφωνώ λοιπόν ότι είναι καλύτερη επιλογή διαμονής μια πόλη ομορφότερη σε κάθε περίπτωση αλλά ως εκεί! Εγώ με βάση τα όσα είχα διαβάσει στο site για την Βηθλεέμ φανταζόμουν μια τραγική κατάσταση και πίστευα πραγματικά ότι θα φοβάμαι να κυκλοφορήσω..!!!Καμία σχέση όμως και αυτό οφείλω να το πω!!!!!Οι Άραβες είναι φιλικότατοι, έχει μαγαζιά ακόμα και για να βγεις βράδυ (αρκεί να ρωτήσεις) και μπορείς να περπατήσεις άφοβα! Το Ισραήλ αυτήν την περίοδο είναι απόλυτα ασφαλές και εν υπάρχει κανένας λόγος φόβου!Και για να είμαι ειλικρινής η μόνη στιγμή που φοβήθηκα ήταν όταν μέσα στην παλιά Ιερουσαλήμ πέσαμε πάνω σε μιλιούνια μουσουλμάνων που μόλις τελείωσαν την προσευχή και έφευγαν από το τζαμί...Το ταξίδι στο Ισραήλ είναι εμπειρία και τελικά το που θα μείνεις ίσως δεν είναι και τόσο σημαντικό...:)[/QUO



Χαίρομαι που πέρασες ευχάριστα και με ασφάλεια στην περιοχή, αλλά για τα παραπάνω μην παίρνεις και όρκο. Ανά πάσα στιγμή στην περιοχή, μπορεί να συμβεί οτιδήποτε επικίνδυνο, από ένα μεμονωμένο βιαίο συμβάν ως τρομοκρατική επίθεση μεγάλης κλίμακας. Και τότε θα δεις αν έχει λόγο ύπαρξης το μπλόκο κι αν θα κάνεις την απόσταση Ιερουσαλήμ-Βηθλεέμ σε 15 λεπτά ή σε 3 ημέρες.Η διαμονή στην Ιερουσαλήμ είναι πολύ ακριβότερη από τη Βηθλεέμ, αλλά πρώτον οι 2 πόλεις δεν συγκρίνονται και δεύτερον μένοντας στην Ιερουσαλήμ εξασφαλίζεις οτι θα δεις τα αξιοθέατα που θες χωρίς τόσο άγχος για διαβατήρια, μπλόκα, ταραχές κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom