Ισραήλ Στην γή του Ισραήλ!!!

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Μια χαρά παρκάραμε έξω από την Εκκλησία της Γεννήσεως.

Δημήτρη..πήγες? είχα ενα άχγος με το "ροζάκι σου"...αλλα οπως φαίνεται όλα πήγαν πολύ καλά!!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Απέναντι από την πύλη της Δαμασκου στην Ιερουσαλήμ (μουσουλμανική συνοικία ) έχει αφετηρία των λεωφορείων της γραμμής που σε πάνε μέχρι τα σύνορα (νομίζω ότι είναι το 28 η το 23 ή τέλος πάντων εικοσικάτι,αν ρωτήσεις θα σου πού ακριβώς πιο έναι).Η απόσταση είναι μικρή (15-20 λεπτά ) και το κόστος μηδαμινό.τα σύνορα αν δεν έχει κίνηση τα περνάς γρήγορα ,μετά ή κατεβαίνεις με τα πόδια ή παίρνεις ταξί .
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τέλεια!!!
Σε ευχαριστούμε Ιωάννα και κρίμα που δεν ήρθες τις προάλλες στην συνάντησή μας.
Φεύγω και εγώ τελικά για Ισραήλ μέσα στη βδομάδα!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δυστυχώς δεν καταφερα να ερθω ενω το ηθελα παρα πολύ..προεκυψε άλλη υποχρεωση και δεν μπορουσα να μην πάω...είμαι σιγουρη οτι θα περάσεις τέλεια στο ισραήλ...καλού κακού ομως εχε προχειρες και τις διευθύνσεις των φίλων σου που θα σε φιλοξενήσουν γιατι καμμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται...μπορεί να μην ειναι συνηθες να ζητουν confirmation ξενοδοχείων όπως λένε άλλα μέλη που έχουν περισσότερη εμπειρία....αλλά εμένα μου τα ζήτησαν...καλές γιορτές και καλή χρονιά Νικο!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ιωάννα ευχαριστούμε για την ιστορία και τις πληροφορίες.
Μήπως πήρε το μάτι σου πρακτορεία στα Ιεροσόλυμα ή Τελ Αβίβ, να κάνουν εκδρομές για το Σινά;;
κοπελιές ευχαριστώ θα τα μελετήσω. αλλά με Ειλάτ και ξενοδοχεία εκεί δεν θέλω να μπλέξω
Τελικά το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι καλύτερα Σινά από Κάιρο όπως ο Vito.
Επίσης όσο φτηνές να είναι οι πτήσεις από Αθήνα για Ισραήλ, τους Κρητικούς συμφέρει οι ομαδικές που γίνονται απ ευθείας από Ηράκλειο, με ναυλομένο αεροπλάνο και σε ώρες λογικές. Αρκεί να μπορείς να πας την συγκεκριμένη ημ/νια. Κάπου 4-5 γινόταν κάθε χρόνο, τώρα λόγω κρίσης λιγόστεψαν κι αυτές. 7 βράδια γύρω στα 800 το άτομο όλα μέσα.
Βέβαια είναι το πρόβλημα του ομαδικού αλλά εκεί πας για κάποι συγκεκριμένο σκοπό.
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Καλησπέρα και από εμένα!
Τελικά μετά από αρκετές σκέψεις πήγα στο Ισραήλ!!!!!:)
Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι είναι εμπειρία και μιας και δεν έχω ταξιδέψει ξανά εκτός Ευρώπης, ήταν πραγματικά κάτι διαφορετικό!!!!!:)
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Είχα θέσει παραπάνω το ερώτημα διαμονή στην Βηθλεέμ ή στα Ιεροσόλυμα! Και νομίζω ότι η γενικότερη άποψη ήταν υπέρ των Ιεροσολύμων! Εγώ τελικά πήγα με γκρουπ 6 ατόμων...δεδομένου δε ότι μόνο εγώ επέμεινα υπέρ της Ιερουσαλήμ, ενώ οι υπόλοιποι για λόγους κόστους επέλεξαν Βηθλεέμ, τελικά μείναμε Βηθλεέμ!!!!!!χαχαχχ! Η δική μου εμπειρία λοιπόν λέει ότι σαφώς θα ήταν καλύτερα να μέναμε Jerusalem αλλά οκ και η Βηθλεέμ ήταν μια χαρά!!!!Νομίζω πια την έμαθα απ' έξω!!!!χχαχχα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Είχα θέσει παραπάνω το ερώτημα διαμονή στην Βηθλεέμ ή στα Ιεροσόλυμα! Και νομίζω ότι η γενικότερη άποψη ήταν υπέρ των Ιεροσολύμων! Εγώ τελικά πήγα με γκρουπ 6 ατόμων...δεδομένου δε ότι μόνο εγώ επέμεινα υπέρ της Ιερουσαλήμ, ενώ οι υπόλοιποι για λόγους κόστους επέλεξαν Βηθλεέμ, τελικά μείναμε Βηθλεέμ!!!!!!χαχαχχ! Η δική μου εμπειρία λοιπόν λέει ότι σαφώς θα ήταν καλύτερα να μέναμε Jerusalem αλλά οκ και η Βηθλεέμ ήταν μια χαρά!!!!Νομίζω πια την έμαθα απ' έξω!!!!χχαχχα
annoula πόση είναι η απόσταση Βηθλεέμ- Ιεροσόλυμα

και στη επόμενη σου ευχ
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
annoula πόση είναι η απόσταση Βηθλεέμ- Ιεροσόλυμα

και στη επόμενη σου ευχ

Γειααααααα! Η απόσταση Ιεροσόλυμα - ΄Βηθλεέμ είναι μικρή! Υπολόγισε περίπου ένα τέταρτο αν έχει και λίγη κίνηση αλλιώς μπορεί και λιγότερο! Περνάς βέβαια από φυλάκιο αλλά νομίζω ότι μπορείς να πας και με ταξί (αυτά με τις κίτρινες πινακίδες) και γενικά στους τουρίστες το πολύ πολύ να ζητήσουν να δείξεις το διαβατήριο σου! Πάντως να ξέρεις ότι είναι ασφαλές και νομίζω ο Ναός της Γεννήσεως αξίζει...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γειααααααα! Η απόσταση Ιεροσόλυμα - ΄Βηθλεέμ είναι μικρή! Υπολόγισε περίπου ένα τέταρτο αν έχει και λίγη κίνηση αλλιώς μπορεί και λιγότερο! Περνάς βέβαια από φυλάκιο αλλά νομίζω ότι μπορείς να πας και με ταξί (αυτά με τις κίτρινες πινακίδες) και γενικά στους τουρίστες το πολύ πολύ να ζητήσουν να δείξεις το διαβατήριο σου! Πάντως να ξέρεις ότι είναι ασφαλές και νομίζω ο Ναός της Γεννήσεως αξίζει...
για βάση, δηλ να μείνεις όλη σου την παραμονή σε οτέλ στη Βηθλεέμ και να δεις όλα τα αξιοθέατα εξυπηρετεί;
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
για βάση, δηλ να μείνεις όλη σου την παραμονή σε οτέλ στη Βηθλεέμ και να δεις όλα τα αξιοθέατα εξυπηρετεί;
Προσωπικά δεν θα το επέλεγα!!!!

Για σκέψου να στραβώσουν τα "παιδιά" και να κλείσουν το μπλόκο..?;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom