Ισραήλ Στην γή του Ισραήλ!!!

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δεν πηγα στην βηθλέεμ και δεν ξέρω να σου απαντήσω αν ειναι καλά η οχι...ξερω μόνο για τον εαυτό μου οτι δεν θα το έκανα...προτιμώ να μένω σε μεγάλες πόλεις και ειδικά οταν πηγαινω για πολύ λίγο...
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
βασικά η πρώτη ερώτηση μου είναι η εξής : ενώ αρχικά σκεφτόμουν να μείνω ιεροσόλυμα, τώρα βρίσκω εξίσου καλά ξενοδοχεία αλλά πολύ φθηνότερα στην βηθλεέμ! Είναι όμως καλή επιλογή να μείνω εκεί? εν΄νοείται φυσικα ότι σε κάθε περίπτωση θα έχω μεταφορικό μέσο!
Να μείνεις Ιερουσαλήμ και να πας εκδρομή στη Βηθλεέμ. Δεν έχω πάει στη Βηθλεέμ, αλλά μην ξεχνάς οτι βρίσκεται στη Δ.Όχθη. Αν μείνεις εκεί και γίνει κάτι έκτακτο( π.χ. τρομοκρατική ενέργεια), θα ταλαιπωρηθείς πολύ στις μετακινήσεις σου, λόγω των μπλόκων. Μείνε είτε Τελ Αβίβ είτε Ιερουσαλήμ. Αν ταξιδεύεις μόνη σου, προτίμησε να μείνεις σε εβραϊκή κι όχι σε αραβική περιοχή της Ιερουσαλήμ.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
συμφωνώ απόλυτα με την elefinor...αυτά είχα στο μυαλό μου να σου πώ...απλά ηθελα να σε συμβουλευσει καποιος που έχει περισσότερη εμπειρία απο την εν λόγω περιοχή...και να μην προτρέξω,,,
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνεις στην Βηθλεεμ. Θα κανονισεις να μείνεις στην Ιερουσαλημ η οποία είναι 10 λεπτά μακριά από το φυλάκιο και την είσοδο στην Παλαιστινη.
Αφήνεις το αμάξι έξω από το φυλάκιο και μπαίνεις μέσα. Από την άλλη μεριά περιμένουν ταξί έτοιμα για να σε πανε κατευθείαν στο ναό της Γεννησεως και όπου αλλού θες. (αυτοί θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν κάποιες διαδρομές, αλλά ΕΣΥ να είσαι σταθερή σε αυτό που θες , αφού πρώτα έχεις συμφωνήσει με την ταρίφα )
Το ταξί περιμένει όσο χρειαστεί για να σε γυρίσει πίσω στο φυλάκιο.
Στην επιστροφή από Παλαιστίνη προς Ισραηλ ετοιμασου για έλεγχο διαβατηρίων και σκαναρισμα
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για πιο extreme καταστάσεις υπάρχει ένα παλαιστινιακο λεωφόρειο που σε παει στην Βηθλεεμ ! Δεν το έχω δοκιμάσει ,αλλά την επόμενη φορά θα το κάνω !
Αν ρωτήσεις κάποιον Ισραηλινο θα σου πει ότι δεν γνωρίζει κάτι γιαυτο και ίσως δεν σου δώσει πληροφορίες
Πάντως γενικότερα η Βηθλεεμ δεν λέει κάτι σαν πόλη ,αλλά είναι πολύ όμορφος ο ναός της γεννήσεως και πιστεύω ότι αξίζει μια επίσκεψη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτοκίνητο ή άλλο μέσο νοικιασμένο στο Ισραήλ ΔΕΝ επιτρέπεται να μετακινηθεί στη Δυτική όχθη (και άρα στη Βηθλεέμ). Επίσης, στα σύνορα Ισραήλ - Δυτικής όχθης υπολογίζεις στην καλύτερη περίπτωση 30' (για πεζό πάντα), κι αυτά στην περίπτωση που δεν πέσεις σε ώρα αιχμής.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Από την περιγραφή της Ιωάννας έχω καταλάβει ότι μπήκαν με νοικιασμένο αυτοκίνητο από το Ισραήλ στη δυτική όχθη. Έχασα κάτι μήπως;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από την περιγραφή της Ιωάννας έχω καταλάβει ότι μπήκαν με νοικιασμένο αυτοκίνητο από το Ισραήλ στη δυτική όχθη. Έχασα κάτι μήπως;
Η δυτική όχθη έχει... διαβαθμίσεις. Καλώς (κατά τους Ισραηλινούς) ή κακώς (κατά τους Παλαιστίνιους), μόνο ένα μικρό μέρος της είναι στη δικαιοδοσία της Παλαιστινιακής αρχής. Αυτή είναι και η βάση των συζητήσεων περί του Παλαιστινιακού προβλήματος σήμερα. Μεγάλο μέρος των περιοχών της δυτικής όχθης, εκεί που κινήθηκε η Ιωάννα, είναι ακόμα στη δικαιοδοσία του Ισραήλ. Αντίθετα, η Βηθλεέμ ανήκει στις αυτοδιοικούμενες περιοχές (περνάς σύνορα για να πας, απαγορεύεται η είσοδος σε Ισραηλινούς πολίτες, κλπ).
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, ήταν κατατοπιστικότατες! Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά θα κάνω ταξίδι αυτού του τύπου και πραγματικά δεν έχω ιδέα για το πώς θα είναι. Κατά την γνώμη σας ποια είναι τα μέρη, στα οποία πρέπει οπωσδήποτε κανείς να πάει? Έχετε να μου προτείνεται κάποιο μέρος για φαγητό ή για έξοδο το βράδυ? Συνάλλαγμα είναι καλά να κάνω εδώ ή εκεί? Ευχαριστώωωωωωωωωω
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αυτοκίνητο ή άλλο μέσο νοικιασμένο στο Ισραήλ ΔΕΝ επιτρέπεται να μετακινηθεί στη Δυτική όχθη (και άρα στη Βηθλεέμ). Επίσης, στα σύνορα Ισραήλ - Δυτικής όχθης υπολογίζεις στην καλύτερη περίπτωση 30' (για πεζό πάντα), κι αυτά στην περίπτωση που δεν πέσεις σε ώρα αιχμής.
Μέγιστο λάθος αυτό που γράφεις.Μια χαρά παρκάραμε έξω από την Εκκλησία της Γεννήσεως.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μέγιστο λάθος αυτό που γράφεις.Μια χαρά παρκάραμε έξω από την Εκκλησία της Γεννήσεως.
Ισως δεν ημουν αρκετα σαφης: Δεν επιτρεπεται απο τους ορους της εννικοιασης, γιατι δε σε καλυπτει καμμια ασφαλεια. Φυσικα και μπορεις να το παρεις εκει, αν αναλαβεις το σχετικο [Β]παραλογο[/B] ρισκο.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ισως δεν ημουν αρκετα σαφης:
Δεν ήσουν καθόλου σαφής.
Δεν επιτρεπεται απο τους ορους της εννικοιασης, γιατι δε σε καλυπτει καμμια ασφαλεια.
Σ'αυτό θα σου απαντήσει ο συνταξιδιώτης μου
Φυσικα και μπορεις να το παρεις εκει, αν αναλαβεις το σχετικο [Β]παραλογο[/b] ρισκο.
Ούτε σχετικό ούτε άσχετο.Ρίσκο δεν υπάρχει και στην Ιεριχώ ή σε ολόκληρη την Δ.Όχθη;
Τέλος πάντων,εδώ είναι η ιστορία της Ιωάννας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom