Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
  • Ποια περιοχή και ποια ξενοδοχεία προτείνετε
Καλησπέρα. Έμεινα σε hostel στο Södermalm, σχεδόν στο κέντρο της πόλης, μόλις μια στάση απόσταση από τη Gamla Stan, ωστόσο απ' όσο είδα τη πόλη δεν είναι πρόβλημα να μείνετε και πιο έξω.
Σίγουρα θα βγάλετε τη κάρτα μετακινήσεων (γιατί αλλιώς δε συμφέρουν) οπότε με τα μέσα που έχει η πόλη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Οπωσδήποτε όμως να κλείσετε ξενοδοχείο με πρωινό, ή ακόμη καλύτερα με ημιδιατροφή (ίσως βρείτε κάποια), η πόλη είναι πανάκριβη ειδικά στο κέντρο.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Γεια σας αγαπημένοι!!

Ετοιμάζουμε ένα ταξιδάκι Στοκχόλμη σύσωμη η οικογένεια για Ιούλιο και ήθελα βοήθεια...:)
  1. Ξενοδοχεία
    • Ποια περιοχή και ποια ξενοδοχεία προτείνετε
    • Ξενοδοχεία με ημιδιατροφή- Clarion Collection- έχει μείνει κάποιος/ εντυπώσεις
  2. Εκδρομές-θα μείνουμε 5 βράδια- μηπως πρέπει να γυρίσουμελίγο στα πέριξ.Τι εκδρομές προτείνετε?
  3. Προτεινόμενα εστιατόρια - έχετε κάποια πρόταση
Οποιαδήποτε hint για Στοκχόλμη που θα βοηθήσει, είναι καλοδεχούμενο:minion happy:
Συμφωνώ με τον @psilos3. Άλλωστε κι εγώ στο Sodermalm είχα μείνει και ήταν μια χαρά. Όμως όταν ξαναπάω θα αναζητήσω κάτι πιο κεντρικά: πχ Δημαρχείο/Κοινοβούλιο/Σιδηροδρομικό σταθμό ώστε να έχω πρόσβαση σχεδόν σε όλα με τα πόδια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω την εβαλα την πρωτη μερα γιατι φτανεις Ουψαλα σε 35 λεπτα απο το αεροδρομιο με flixbus σε 18 με τρενο . Μετα Στοκχολμη. Κερδιζεις χρονο.
Και κουβαλάς τα πράγματά σου μια ολόκληρη μέρα. Χμ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Πεταμε με ryanair Στοκχολμη κι επιστρεφουμε με Aegean.
Ποιο Terminal χρησιμοποιει καθε εταιρεια? Θελω να κλεισω flixbus και μου δινει διαφορετικες επιλογες, Τ2,3 ειτε Τ4.
@jimp Που τα εχεις φρεσκα ξερεις?
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Πεταμε με ryanair Στοκχολμη κι επιστρεφουμε με Aegean.
Ποιο Terminal χρησιμοποιει καθε εταιρεια? Θελω να κλεισω flixbus και μου δινει διαφορετικες επιλογες, Τ1,2 ειτε Τ3,4.
@jimp Που τα εχεις φρεσκα ξερεις?
Aegean το Μαρτη απο το terminal 5 ειχαμε φυγει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Τοτε θα κλεισω Τ4 και ελπιζω να συνδεονται.

Μολις ειδα πως εχει σελιδα με τα terminals ανα εταιρια. Τ5 και η Ryan.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Τοτε θα κλεισω Τ4 και ελπιζω να συνδεονται.

Μολις ειδα πως εχει σελιδα με τα terminals ανα εταιρια. Τ5 και η Ryan.
Ναι επειδη ειναι πληρες λειτουργικο πλεον το αεροδρομιο μου φαινετε οι περισσοτερες το 5 χρησιμοποιουν..μου φαινετε συνδεονται απλα θα εχει αρκετο περπατημα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ναι επειδη ειναι πληρες λειτουργικο πλεον το αεροδρομιο μου φαινετε οι περισσοτερες το 5 χρησιμοποιουν..μου φαινετε συνδεονται απλα θα εχει αρκετο περπατημα
Μολις ειδα οτι η flixbus λεει πλεον T4 και 5. Ολα οκ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Περπατήσιμα όλα τα terminals στη Στοκχόλμη, ήμουν εκεί πριν 2 βδομάδες, δεν θα έχεις θέμα από όπου και να είναι το λεωφορείο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Πεταμε με ryanair Στοκχολμη κι επιστρεφουμε με Aegean.
Ποιο Terminal χρησιμοποιει καθε εταιρεια? Θελω να κλεισω flixbus και μου δινει διαφορετικες επιλογες, Τ2,3 ειτε Τ4.
@jimp Που τα εχεις φρεσκα ξερεις?
Από πόλη Στοκχόλμης για αεροδρόμιο, ένας φθηνός τρόπος μεταφοράς με μια στα στάση, είναι να πάρεις το τρένο για τον σταθμό märsta και από εκεί το λεωφορείο 583 για το αεροδρόμιο.
Συνολικό κόστος 39 κορώνες απτό εκδοτήριο εισιτηρίων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom