Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Πολλή διαδικασία για ένα ταξίδι. Να μπει η Σουηδία στο ευρώ να τελειώνουμε... 🙄
Αν το θεωρεις διαδικασια να παραγγειλεις απο το κινητο σου μια καρτα,βγαζοντας απλα 2 φωτογραφιες,τοτε μαλλον δεν εχεις βγαλει ποτε λογαριασμο τραπεζης,εκει να δεις διαδικασια...ωστοσο αν σ φαινετε διαδικασια,πληρωνε με ευρω,εσυ θα χανεις οχι αυτοι..οπως επισης μπορεις να κανεις συναλλαγμα ή να πληρωνεις με την καρτα της τραπεζας σου απλα θα χανεις στις μετατροπες
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Αν το θεωρεις διαδικασια να παραγγειλεις απο το κινητο σου μια καρτα,βγαζοντας απλα 2 φωτογραφιες,τοτε μαλλον δεν εχεις βγαλει ποτε λογαριασμο τραπεζης,εκει να δεις διαδικασια...ωστοσο αν σ φαινετε διαδικασια,πληρωνε με ευρω,εσυ θα χανεις οχι αυτοι..οπως επισης μπορεις να κανεις συναλλαγμα ή να πληρωνεις με την καρτα της τραπεζας σου απλα θα χανεις στις μετατροπες
Εννοώ ότι δεν είμαι διατεθημένος για ένα ταξίδι 3 ημερών να κάτσω να βγάλω ολόκληρη κάρτα με προυποθέσεις, χρεώσεις, όρους και κόστος ακύρωσης.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Εννοώ ότι δεν είμαι διατεθημένος για ένα ταξίδι 3 ημερών να κάτσω να βγάλω ολόκληρη κάρτα με προυποθέσεις, χρεώσεις, όρους και κόστος ακύρωσης.
Φυσικά πάντα εξαρτάται απο την συνολική χρήση της..Για ένα ταξίδι λίγων ημερών πόσο πια να αλλάξουν το budget οι προμήθειες/χρεώσεις μετατροπής νομισμάτων...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Φυσικά πάντα εξαρτάται απο την συνολική χρήση της..Για ένα ταξίδι λίγων ημερών πόσο πια να αλλάξουν το budget οι προμήθειες/χρεώσεις μετατροπής νομισμάτων...
Στην ουσία ρωτάω αν θα πρέπει να βγάζω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήρια ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τη χρεωστική μου κάρτα όπως στη Βαρσοβία. Αν και γενικότερα η περίοδος αυτή ίσως δεν είναι η καταλληλότερη για ταξίδια εκτός ευρωζώνης λόγω πτώσης του ευρώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Στην ουσία ρωτάω αν θα πρέπει να βγάζω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήρια ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τη χρεωστική μου κάρτα όπως στη Βαρσοβία. Αν και γενικότερα η περίοδος αυτή ίσως δεν είναι η καταλληλότερη για ταξίδια εκτός ευρωζώνης λόγω πτώσης του ευρώ.
Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιείς την χρεωστική σου.Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με ανταλλακτήρια.
 
D

Delmem38110

Guest
Στην ουσία ρωτάω αν θα πρέπει να βγάζω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήρια ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τη χρεωστική μου κάρτα όπως στη Βαρσοβία. Αν και γενικότερα η περίοδος αυτή ίσως δεν είναι η καταλληλότερη για ταξίδια εκτός ευρωζώνης λόγω πτώσης του ευρώ.
ρεβολουτ μήπως;
άσε τις χρεωστικές Ελλάδος στο πορτοφόλι σου. ειδικά να είναι της Πειραιώς.
 
D

Delmem38110

Guest
Απάντησα ήδη στο γιατί δεν βγάζω κάρτες για ένα ολιγοήμερο ταξίδι.
ο καθένας κάνει όπως νομίζει.

αλλά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για να δεις τις χρεώσεις των τραπεζών μας.
στο τέλος λέει και τις χρεώσεις των καρτών που προαναφέραμε και εσύ δεν θες να βγάλεις.
η διαδικασία απόκτησης μιας τέτοιας κάρτας είναι 10 λεπτά χωρίς να πας πουθενά. από το κινητό σου στον καναπέ σου.
και θα καλύψεις πολλά ολιγοήμερα ταξίδια με αυτή γλιτώνοντας πολλά ευρώ.
εκτός και αν είσαι άπλας. άρα πάω πάσο.
καλά να περάσεις στην Στοκχόλμη.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
ο καθένας κάνει όπως νομίζει.

αλλά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για να δεις τις χρεώσεις των τραπεζών μας.
στο τέλος λέει και τις χρεώσεις των καρτών που προαναφέραμε και εσύ δεν θες να βγάλεις.
η διαδικασία απόκτησης μιας τέτοιας κάρτας είναι 10 λεπτά χωρίς να πας πουθενά. από το κινητό σου στον καναπέ σου.
και θα καλύψεις πολλά ολιγοήμερα ταξίδια με αυτή γλιτώνοντας πολλά ευρώ.
εκτός και αν είσαι άπλας. άρα πάω πάσο.
καλά να περάσεις στην Στοκχόλμη.
Τί είναι ο "άπλας"; :rolleyes:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Τί είναι ο "άπλας"; :rolleyes:
Εγω , που υπολογιζω οτι για καθε 100 ευρω που θα ξοδευω θα καψω αρκετα εγκεφαλικα κυτταρα στο σαιτ της Ρεβολουτ για να γλιτωσω τοσα ευρω οσα θα ξοδεψω για να πιω εναν καφε στη Στοκχολμη.
Δεν θελουν ολοι να περνανε το μαρτυριο της Ρεβολουτ για ενα 3ημερο εκτος ευρωζωνης καθε 5 χρονια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom