Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

D

Delmem38110

Guest
Ειναι στοιχημα το να κλεινω τους φθηνοτερους τροπους μετακινησης. Εξυπηρετει και τα ατομα που ερχονται μαζι, κανοντας το ταξιδι ελκυστικο.
Τα προσωπικα μου οικονομικα δεν εχουν καμια σχεση.
άρα ασχολήσου λίγο και με τη ρεβολουτ (η μείνε εντελώς ουδέτερη) και θα δεις ότι θα κερδίσεις.
το κάνει 99% του φόρουμ, δεν μπορεί να είναι όλοι με καμένα κύτταρα.
και μην την αμφισβητείς γιατί υπάρχουν άτομα που επηρεάζονται από τη γνώμη σου και σε αυτή την περιπτώσει είσαι 10000000% λάθος.
για κάποιον και 5 ευρώ να κερδίσει είναι όφελος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
άρα ασχολήσου λίγο και με τη ρεβολουτ (η μείνε εντελώς ουδέτερη) και θα δεις ότι θα κερδίσεις.
το κάνει 99% του φόρουμ, δεν μπορεί να είναι όλοι με καμένα κύτταρα.
και μην την αμφισβητείς γιατί υπάρχουν άτομα που επηρεάζονται από τη γνώμη σου και σε αυτή την περιπτώσει είσαι 10000000% λάθος.
για κάποιον και 5 ευρώ να κερδίσει είναι όφελος.
Φιλε gate keeper το φορουμ,
I would prefer not to, που λεει κι ο Χ. Μελβιλ
 
D

Delmem38110

Guest
Φιλε gate keeper το φορουμ,
I would prefer not to, που λεει κι ο Χ. Μελβιλ
το κύριο χ μελβιλ δεν τον ξέρω.
την κυρία ρεβολουτ όμως και το πόση ευκολία μου έχει προσφέρει στα ταξίδια μου την γνωρίζω πολύ καλά.
με τις υγείες σας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εννοώ ότι δεν είμαι διατεθημένος για ένα ταξίδι 3 ημερών να κάτσω να βγάλω ολόκληρη κάρτα με προυποθέσεις, χρεώσεις, όρους και κόστος ακύρωσης.
Δεν εχει ορους ακυρωσης καλε και η μονη χρεωση ειναι τα 6ε κοστος αποστολης..βεβαια ειναι μια καρτα την οποια την εχεις για τετοια δουλεια,να πληρωνεις σε χωρες με διαφοτετικο νομισμα απο το δικο μας..αλλα αν βολευεσε με την χρεωστικη σου τοτε κανενα θεμα
@paefstra εγω παλι καιω πιο πολλα εγκεφαλικα κυτταρα οταν ειναι να υπολογισω ποσο θα με "κλεψει" η ελληνικη τραπεζα,παρα η ρεβολουτ οπου βλεπω τη μετατροπη επιτοπου...για ατομα που θελουν τα χρηματα τους να εχουν αξια ως το τελευταιο σεντ η καρτα αυτη ειναι μονοδρομος!μη δινουμε λαθος εντυπωσεις πως δε χρειαζετε ενω ειναι "απαραιτητη"...απο κει κ περα ο καθενας με βαση τα λεφτα του,τις επιλογες του κλπ αποφασιζει;)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
@paefstra εγω παλι καιω πιο πολλα εγκεφαλικα κυτταρα οταν ειναι να υπολογισω ποσο θα με "κλεψει" η ελληνικη τραπεζα
Α οκ, δεν εχω τετοια σχεση με τις τραπεζες (και τις ασφαλιστικες τους) που συνεργαζομαι. Αν εγω ειμαι γενναιοδωρη μια φορα, αυτες ειναι δεκα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλά δεν χρειάζεται να βγάλει κανονική κάρτα κάποιος. Βγάζει την εικονική και την προσθέτει στο Google pay και πληρώνει μέσω του κινητού του.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Πολλή διαδικασία για ένα ταξίδι. Να μπει η Σουηδία στο ευρώ να τελειώνουμε... 🙄
Μέχρι να μπει η Σουηδία στο ευρώ, βγάλε καλού-κακού καμιά ρέβολουτ. Οι Σουηδοί έχουν σχεδόν καταργήσει τα μετρητά.

Δεν είναι μόνο το φετινό 3μερο, μπορεί του χρόνου να θες να πας κάπου αλλού και του παραχρόνου κλπ. Κάνεις τον λογαριασμό που κυριολεκτικά είναι 3 λεπτά υπόθεση, έχε μαζί σου την ταυτότητα σου γιατί θα χρειαστεί να βγάλεις φωτογραφίες για ταυτοποίηση. Δεν έχει κάποια κρυφή χρέωση, βάζεις όσα χρήματα θες να ξοδέψεις, δε χρειάζεται να παραγγείλεις κάρτα, βγάζεις μια ψηφιακή στο κινητό σου και την έχεις στο google/apple pay.

Στην ουσία ρωτάω αν θα πρέπει να βγάζω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήρια ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τη χρεωστική μου κάρτα όπως στη Βαρσοβία. Αν και γενικότερα η περίοδος αυτή ίσως δεν είναι η καταλληλότερη για ταξίδια εκτός ευρωζώνης λόγω πτώσης του ευρώ.
Εντωμεταξύ το λες χωρίς να έχεις καν κοιτάξει την ισοτιμία Σουηδικής κορώνας σε σχέση με το ευρώ. -5% το τελευταίο 3μηνο, -9% τον τελευταίο χρόνο.

IMG_5987.PNG


Και για του λόγου το αληθές, από το app της revolut τα βλέπεις και αυτά.

Τόσα άτομα στο λέμε, σε ταξιδιωτικό φόρουμ είσαι για να πάρεις ιδέες που θα σε διευκολύνουν στο ταξίδι σου, your call.

Εγω , που υπολογιζω οτι για καθε 100 ευρω που θα ξοδευω θα καψω αρκετα εγκεφαλικα κυτταρα στο σαιτ της Ρεβολουτ για να γλιτωσω τοσα ευρω οσα θα ξοδεψω για να πιω εναν καφε στη Στοκχολμη.
Δεν θελουν ολοι να περνανε το μαρτυριο της Ρεβολουτ για ενα 3ημερο εκτος ευρωζωνης καθε 5 χρονια.
Θα μου κάψει αρκετά περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα το να κάτσω να δω τις χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών και να κάτσω στο τέλος του ταξιδιού πόσα τσαμπατζίδικα λεφτά τους έδωσα, παρά το να ανοίξω ένα λογαριασμό στο ιντερνετ.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι αστραπή με 3 διανυκτερεύσεις Στοκχόλμη. Αξίζει να πεταχτώ ουψάλα ή θα τις αδικήσω και τις δύο πόλεις?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αν είναι πρώτη φορά δεν θα πήγαινα αλλού.
Γιατί μωρέ, δίπλα είναι και με το τρένο αρκετά γρήγορα.
Πας μια βόλτα και στην παλιά Ουψάλα με λεωφορείο έξω από τον σταθμό των τρένων και στον γυρισμό τρως και στο Pong που είναι δίπλα στον σταθμό (το ίδιο έχει και στη Στοκχόλμη, μπουφές με ωραίο φαγητό, αξίζει για εμένα)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ταξίδι αστραπή με 3 διανυκτερεύσεις Στοκχόλμη. Αξίζει να πεταχτώ ουψάλα ή θα τις αδικήσω και τις δύο πόλεις?
Αν βαλεις αξιοθεατα μεσα στο προγραμμα και ειναι κ χειμωνα το ταξιδι πιστευω δεν αξιζει αν ειναι η πρωτη σου φορα...καλυτερα βολτες Στοκχολμη,περναει η ωρα νερακι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom