Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.988
Ταξίδι αστραπή με 3 διανυκτερεύσεις Στοκχόλμη. Αξίζει να πεταχτώ ουψάλα ή θα τις αδικήσω και τις δύο πόλεις?
Περσι το καλοκαιρι κανονιζα κατι τετοιο και το εσπρωξα τελικα για '23. Στην πραγματικοτητα δεν ειδα πολλα αξιοθεατα στην Ουψαλα. Το εχω ακομη με ερωτηματικο για το '23.
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Στην ουσία ρωτάω αν θα πρέπει να βγάζω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήρια ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τη χρεωστική μου κάρτα όπως στη Βαρσοβία. Αν και γενικότερα η περίοδος αυτή ίσως δεν είναι η καταλληλότερη για ταξίδια εκτός ευρωζώνης λόγω πτώσης του ευρώ.
Εμείς που πήγαμε Σεπτέμβριο κάναμε συνάλλαγμα από το αεροδρόμιο μας 200€ και κατσαμε 10 μέρες
Οι μόνοι που δεχτήκανε τα μετρητά ήταν στα σουβενίρ (Κινέζοι) και ένα νερό στο σούπερ με κάρτα
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Θα είμαστε Στοκχόλμη τέλος Μαρτίου και ιδανικά θα θέλαμε να κάνουμε είτε μια κρουαζιέρα στο Αρχιπέλαγος, είτε κάποια άλλη κοτινή διαδρομή με καράβι.
Δεν έχω βρεί μέσα στο φόρουμ κάτι γι αυτό το θέμα.
Μήπως έχετε πληροφορίες?
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλησπέρα σας,
Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!
Έχοντας διαθέσιμες 5 ολόκληρες μέρες στην Σουηδία ( λέμε να φύγουμε την 6η μέρα μεσημέρι), θεωρείτε ότι πρέπει να τις αφιερώσουμε όλες στην Στοκχόλμη, ή 3 Στοκχόλμη και 2 Γκέτεμποργκ!
Διαφωτείστε με παρακαλώ!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα σας,
Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!
Έχοντας διαθέσιμες 5 ολόκληρες μέρες στην Σουηδία ( λέμε να φύγουμε την 6η μέρα μεσημέρι), θεωρείτε ότι πρέπει να τις αφιερώσουμε όλες στην Στοκχόλμη, ή 3 Στοκχόλμη και 2 Γκέτεμποργκ!
Διαφωτείστε με παρακαλώ!!
Γκετεμποργκ είναι πιο μακρια.. 3 μερες Στοκχόλμη και ενδιαμεσα για να σπαει day trips σε Drottningholm, Ουψάλα(σταματάς και Sigtuna) ή αρχιπέλαγος νομίζω ειναι καλύτερα..
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Γκετεμποργκ είναι πιο μακρια.. 3 μερες Στοκχόλμη και ενδιαμεσα για να σπαει day trips σε Drottningholm, Ουψάλα(σταματάς και Sigtuna) ή αρχιπέλαγος νομίζω ειναι καλύτερα..
Το έχουμε σκεφτεί και αυτό το σενάριο αλλά θέλαμε να δούμε μήπως χώραγε και η Γκετεμπόρη!
Μάλλον δεν χωράει και θα προχωρήσουμε όπως προτείνεις
Ευχαριστώ πάντως!!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.282
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Αυτό που αξίζει να κάνεις είναι μια ημερήσια εκδρομή στο αρχιπέλαγος της Στοκχόλμης και στο νησάκι Grinda.Το καραβάκι φεύγει το πρωί από τη Strandvagen,μπροστά από το περίφημο Grand Hotel,κάνει στάσεις στη Nacka Strand,στη Gashaga,στο Vaxholm και μετά από μια πανέμορφη διαδρομή 1 ώρας και 20 λεπτών στο αρχιπέλαγος φτάνει στο νησάκι Grinda.Εκεί αποβιβάζεσαι στη Sondra Grinda.Υπάρχουν μονοπάτια για να το περπατήσεις,εστιατόριο για να φας,ξενώνας για να διανυκτερεύσεις και πολλά όμορφα σημεία για να απολαύσεις τη φύση με ότι φαγώσιμο ή ποτό έφερες μαζί σου.Η επιστροφή γίνεται από το άλλο λιμανάκι του νησιού τη Nodra Grinda.Είναι πολύ καλύτερα να περάσεις έτσι τη μέρα σου στο αρχιπέλαγος,ιδίως αν βοηθήσει και ο καιρός,παρά να πάρεις κάποιο από τα τουριστικά tour.
Απάντηση και για τη @litsa-aris

Κ.jpg

Ι1.PNG

Κ2 (1).JPG

Κ4 (1).JPG
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Αυτό που αξίζει να κάνεις είναι μια ημερήσια εκδρομή στο αρχιπέλαγος της Στοκχόλμης και στο νησάκι Grinda.Το καραβάκι φεύγει το πρωί από τη Strandvagen,μπροστά από το περίφημο Grand Hotel,κάνει στάσεις στη Nacka Strand,στη Gashaga,στο Vaxholm και μετά από μια πανέμορφη διαδρομή 1 ώρας και 20 λεπτών στο αρχιπέλαγος φτάνει στο νησάκι Grinda.Εκεί αποβιβάζεσαι στη Sondra Grinda.Υπάρχουν μονοπάτια για να το περπατήσεις,εστιατόριο για να φας,ξενώνας για να διανυκτερεύσεις και πολλά όμορφα σημεία για να απολαύσεις τη φύση με ότι φαγώσιμο ή ποτό έφερες μαζί σου.Η επιστροφή γίνεται από το άλλο λιμανάκι του νησιού τη Nodra Grinda.Είναι πολύ καλύτερα να περάσεις έτσι τη μέρα σου στο αρχιπέλαγος,ιδίως αν βοηθήσει και ο καιρός,παρά να πάρεις κάποιο από τα τουριστικά tour.
Απάντηση και για τη @litsa-aris

Κ.jpg

Ι1.PNG

Κ2 (1).JPG

Κ4 (1).JPG
Πω πω ρε 'σύ τι ωραίο που φαίνεται! Θα το βάλω στο πρόγραμμα! Θεωρείς ότι αξίζει να κατέβουμε στην επιστροφή σε κάποιο από τα προηγούμενα νησάκια? Επίσης τι κόστος έχει το εισητήριο?
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.282
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Πω πω ρε 'σύ τι ωραίο που φαίνεται! Θα το βάλω στο πρόγραμμα! Θεωρείς ότι αξίζει να κατέβουμε στην επιστροφή σε κάποιο από τα προηγούμενα νησάκια? Επίσης τι κόστος έχει το εισητήριο?
1676804184583.png


1676803853022.png



1676804522012.png


1676804411684.png

1676804475780.png



Βλέπεις τα δρομολόγια και αποφασίζεις.Εγώ πήγα και έμεινα μόνο στη Grinda.Είχαμε τα σαντουιτσάκια και τις μπυρίτσες μας και περάσαμε μια χαρά. Δεν έψαξα αν μπορούσα να δω και το Vaxholm, που θεωρείται η πρωτεύουσα του αρχιπέλαγους,γιατί είναι μια μικρή πόλη και εμείς θέλαμε περπάτημα στη φύση.


1676805197889.png
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα σας,
Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!
Έχοντας διαθέσιμες 5 ολόκληρες μέρες στην Σουηδία ( λέμε να φύγουμε την 6η μέρα μεσημέρι), θεωρείτε ότι πρέπει να τις αφιερώσουμε όλες στην Στοκχόλμη, ή 3 Στοκχόλμη και 2 Γκέτεμποργκ!
Διαφωτείστε με παρακαλώ!!
Για μενα uppsala και sigtuna για μονοημερη ειναι must!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
View attachment 422605

View attachment 422604


View attachment 422608

View attachment 422606
View attachment 422607


Βλέπεις τα δρομολόγια και αποφασίζεις.Εγώ πήγα και έμεινα μόνο στη Grinda.Είχαμε τα σαντουιτσάκια και τις μπυρίτσες μας και περάσαμε μια χαρά. Δεν έψαξα αν μπορούσα να δω και το Vaxholm, που θεωρείται η πρωτεύουσα του αρχιπέλαγους,γιατί είναι μια μικρή πόλη και εμείς θέλαμε περπάτημα στη φύση.


View attachment 422609
Να σαι καλά πραγματικά! Όταν με το καλό πάω τον Οκτώβριο θα σε θυμηθώ!! Αν έχω άλλη απορία θα σας ενοχλήσω😃
Για μενα uppsala και sigtuna για μονοημερη ειναι must!
Η Ουψάλα είναι ήδη στο πρόγραμμα! Στην Σιγκτουνα πας με τρένο ή θες αμάξι?
Με βάση τις πληροφορίες τις δικές σας και του φόρουμ γενικότερα έχουμε 3 μέρες γεμάτες Στοκχόλμη και 2 εκδρομές! Μία αρχιπέλαγος και μια Ουψάλα! Νομίζω είναι πλήρες! Συμφωνείτε?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Να σαι καλά πραγματικά! Όταν με το καλό πάω τον Οκτώβριο θα σε θυμηθώ!! Αν έχω άλλη απορία θα σας ενοχλήσω😃

Η Ουψάλα είναι ήδη στο πρόγραμμα! Στην Σιγκτουνα πας με τρένο ή θες αμάξι?
Με βάση τις πληροφορίες τις δικές σας και του φόρουμ γενικότερα έχουμε 3 μέρες γεμάτες Στοκχόλμη και 2 εκδρομές! Μία αρχιπέλαγος και μια Ουψάλα! Νομίζω είναι πλήρες! Συμφωνείτε?
Σιγκτουνα πας με τρενο κ λεωφορειο αν θυμαμαι καλα...ωστοσο αν ειναι η πρωτη φορα στη πολη προσωπικα δε θα εκανα καμια εκδρομη,εχει τοσα μουσεια να δεις κ αλλα πραγματα να κανεις..τωρα για αρχιπελαγος δεν εχω αποψη αλλα πρεπει να το δειτε κ επιτοπου λογω καιρου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom