Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
κοιτα οταν λεμε ανελπιστα καλος μη συγκρινεις με Ελλαδα αυτη την εποχη που εδω Χανια εχουμε αρχισει τα μπανια!θες και σκουφο και κασκολ και γαντια,αλλα εκει που ειχε προβλεψη καιρου 3c-8c τουλαχιστον δεν γιναμε παγακια!οσο περπατας εισαι νορμαλ οταν πεσει σουρουπο και κατσεις σε καποιο καφε εξωτερικο η στα πανεμορφα γραφικα σκαλοπατακια και στις πλατειες την νιωθεις την ψυχρα!
με λιγα λογια ντυθειτε καλα και θα ειστε οκ,δεν θα ξεπαγιασετε,κρατατε γυαλια ηλιου και καποιο αδιαβροχο.εμεις μονο λιγες ψιχαλες φαγαμε

ναι απο χανια,δεν ειναι παραπλανητικο το νικ;)
Να υποθεσω οτι γυρισες? Αν εχεις χρονο μπορεις να πεις 2 λογια για το ταξιδι? Πχ ποσο εκατσες, πού εμεινες, πού ετρωγες, πώς μετακινιοσουν, ποια ειναι τα καλυτερα που ειδες...
Κ μιας και συντοπιτισσες παιζει κι ο καφες...
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
λοιπόν, μόλις γύρισα κι εγώ...και ναι , ο καιρός ήταν ανέλπιστα καλός για τους ΣΟυηδούς...και για μας που θέλαμε να περπατήσουμε και να δούμε την πόλη.....το μετρό πάει σε όλα τα μέρη που θες να δεις μέσα στην πόλη αλλά δυστυχώς δεν είχα πολύ χρόνο για όλα τα μουσεία που ήθελα να πάω.....για το μετρό έβγαλα 3ήμερη κάρτα κα μου κόστισε 230 κορώνες....επίσης, επειδή δεν τα πάω καλά στους λογαριασμούς χωρίς χαρτί και στυλό, συνήθως νόμιζα ότι χαλούσά πολλά λεφτά όμως όταν γύρισα και έκανα υπολογισμούς, κατάλαβα ότι δεν ήταν και τόσο ακριβά όσο νόμιζα.....ό,τι άλλο θέλετε , μπορείτε να μου πείτε και ευχαρίστως να σας απαντήσω όπου μπορώ.... :)
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
λοιπόν, μόλις γύρισα κι εγώ...και ναι , ο καιρός ήταν ανέλπιστα καλός για τους ΣΟυηδούς...και για μας που θέλαμε να περπατήσουμε και να δούμε την πόλη.....το μετρό πάει σε όλα τα μέρη που θες να δεις μέσα στην πόλη αλλά δυστυχώς δεν είχα πολύ χρόνο για όλα τα μουσεία που ήθελα να πάω.....για το μετρό έβγαλα 3ήμερη κάρτα κα μου κόστισε 230 κορώνες....επίσης, επειδή δεν τα πάω καλά στους λογαριασμούς χωρίς χαρτί και στυλό, συνήθως νόμιζα ότι χαλούσά πολλά λεφτά όμως όταν γύρισα και έκανα υπολογισμούς, κατάλαβα ότι δεν ήταν και τόσο ακριβά όσο νόμιζα.....ό,τι άλλο θέλετε , μπορείτε να μου πείτε και ευχαρίστως να σας απαντήσω όπου μπορώ.... :)
Ευχαριστουμε για την ενημερωση! Βασικα εγω θα ηθελα να μαθω εκτος απο μουσεια, ποια ειναι τα ομορφα μερη της Στοκχολμης..Και πώς θα κατατοπιστω γι αυτα; Δινουν στο οποιο ξενοδοχειο μενεις χαρτη της περιοχης με τα αξιοθεατα;

*Σε ποιο αεροδρομιο προσγειωθηκες;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
για το μετρό έβγαλα 3ήμερη κάρτα κα μου κόστισε 230 κορώνες.... :)
Συν 20 κορώνες για την κάρτα. Την οποία κάρτα μπορείς να γεμίζεις όποτε και όσο θες. Η δε ισχύς της είναι για έξι χρόνια.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Ευχαριστουμε για την ενημερωση! Βασικα εγω θα ηθελα να μαθω εκτος απο μουσεια, ποια ειναι τα ομορφα μερη της Στοκχολμης..Και πώς θα κατατοπιστω γι αυτα; Δινουν στο οποιο ξενοδοχειο μενεις χαρτη της περιοχης με τα αξιοθεατα;

*Σε ποιο αεροδρομιο προσγειωθηκες;
λοιπόν, εγώ έμεινα στο Best Western Kom και είχε και χάρτες στο δωμάτιο δωρεάν αλλά και στη ρεσεψιόν και καρτούλες με διάφορες προτάσεις για εξόδους , εστιατόρια κλπ (smart cards θαρρώ τις έλεγε) αλλά και διαφημιστικά φυλλάδια με τα μουσεία κλπ αξιοθέατα!!! δυστυχώς δεν μπόρεσα να επεκταθώ εκτός του κέντρου της πόλης (δεν πρόλαβα ούτε στο skansen να πάω που ήθελα πολύ) αλλά όλο το κέντρο είναι όμορφο να το περπατήσεις!! Gamla stan, Slussen, Vasa και τα λοιπά νησάκια, τα γύρισα όλα με τα πόδια...τέντωσα στο περπάτημα!!! να προσανατολιστείς δεν είναι δύσκολο αλλά δεν είναι και Βερολίνο που σε κάθε διασταύρωση έχει ταμπέλες με κατευθύνσεις για τα αξιοθέατα.... το ζήτημα είναι το εξής και έχω προβληματιστεί και θα ήθελα τη γνώμη σας....όταν γύρισα και η τελική ερώτηση από τους φίλους μου ήταν¨: "Θα πήγαινες εκεί να ζήσεις; " η απάντησή μου ήταν "Όχι, αλλά δεν ξέρω να σου πω γιατί όχι".... ειλικρινά δεν μπόρεσα να προσδιορίσω τι θα με έκανε να μην διαλέξω τη Στοκχόλμη για μέρος να ζεις...
υ.γ. κατέβηκα στο Αρλάντα...αν θέλεις οδηγίες για το πως έφτασα από εκεί στην πόλη, πες μου!!! :)
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Ευχαριστω The Lycan!
Οσον αφορα το αεροδρομιο, δε θα προσγειωθω εκει οποτε δε θα χρειαστουν οι οδηγιες. Ευχαριστω κ παλι παντως!

Κ μια ακομα ερωτηση για οποιον γνωριζει.. Η 3μερη πχ καρτα που βγαζουμε για τα ΜΜΜ ισχυει για το μετρο τους (το Τ-bana ειναι;) μονο, ή ειναι κ για τα τραινα;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστω The Lycan!
Οσον αφορα το αεροδρομιο, δε θα προσγειωθω εκει οποτε δε θα χρειαστουν οι οδηγιες. Ευχαριστω κ παλι παντως!

Κ μια ακομα ερωτηση για οποιον γνωριζει.. Η 3μερη πχ καρτα που βγαζουμε για τα ΜΜΜ ισχυει για το μετρο τους (το Τ-bana ειναι;) μονο, ή ειναι κ για τα τραινα;

Στο link που έχει δώσει ο ThanasisU2 λίγες σελίδες νωρίτερα, υπάρχουν όλες οι πληροφορίες για τα απλά εισιτήρια, τις κάρτες, καθώς και αναλυτικοί χάρτες με τις γραμμές που καλύπτουν αυτά.

Επίσης, για το ερώτημά σου για το τί πρέπει να δεις στην πόλη, κάνε μια αναζήτηση στο forum. Υπάρχουν ταξιδιωτικές ιστορίες και θέματα με πληροφορίες που θα σου λύσουν τις απορίες.
Βρες και ένα χάρτη στο ιντερνετ και προσανατολίσου σε σχέση με το πού θα μένεις και πού είναι τα σημεία ενδιαφέροντος. Θα σε βοηθήσει να βάλεις σε μια τάξη το πρόγραμμά σου.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Αεροδρομιο Skavsta με bus σε 1.20 λεπτα
Εμεινα σε hostel με 30 ευρω περιπου σε 4κλινο(με φιλους)
Καιρος καταπληκτικος. 1 μερα ψιλοβροχο και τις αλλες 4 γυαλια ηλιου.
Πολυ ποδηλατο και τζοκινγκ αυτοι οι Σουηδοι.
Τα σημαντικα αξιοθεατα ειναι στο κεντρο και με περπατημα τα βλεπεις.
Η καρτα των 27 ευρω περιπου (250σεκ) ειναι για 3 μερες για ολα τα δημοσια μεσα, μεχρι και το καραβακι που σε παει στο μουσειο Vasa. Ομως με 80ευρω περιπου (750σεκ) εχεις απεριοριστες διαδρομες αλλα και δωραεν εισοδο σε 80 μουσεια. Την καρτα την βγαζεις σε οποιο σταθμο μετρι θελεις. Το μετρο ειναι το πιο ευκολο μετρο που εχω δει με πολλα σημεια προσβασης.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Αεροδρομιο Skavsta με bus σε 1.20 λεπτα
Εμεινα σε hostel με 30 ευρω περιπου σε 4κλινο(με φιλους)
Καιρος καταπληκτικος. 1 μερα ψιλοβροχο και τις αλλες 4 γυαλια ηλιου.
Πολυ ποδηλατο και τζοκινγκ αυτοι οι Σουηδοι.
Τα σημαντικα αξιοθεατα ειναι στο κεντρο και με περπατημα τα βλεπεις.
Η καρτα των 27 ευρω περιπου (250σεκ) ειναι για 3 μερες για ολα τα δημοσια μεσα, μεχρι και το καραβακι που σε παει στο μουσειο Vasa. Ομως με 80ευρω περιπου (750σεκ) εχεις απεριοριστες διαδρομες αλλα και δωραεν εισοδο σε 80 μουσεια. Την καρτα την βγαζεις σε οποιο σταθμο μετρι θελεις. Το μετρο ειναι το πιο ευκολο μετρο που εχω δει με πολλα σημεια προσβασης.
To εισιτηριο του λεωφορειου το εβγαλες μετα που επιβιβαστηκες; γιατι πηγα να το αγορασω ιντερνετικως και τελευταια στιγμη διαβασα κατι που μου φανηκε "κουλο!".. οτι λεει μπορεις να το αγορασεις μεσα απ το λεωφορειο με πιστωτικη καρτα!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
To εισιτηριο του λεωφορειου το εβγαλες μετα που επιβιβαστηκες; γιατι πηγα να το αγορασω ιντερνετικως και τελευταια στιγμη διαβασα κατι που μου φανηκε "κουλο!".. οτι λεει μπορεις να το αγορασεις μεσα απ το λεωφορειο με πιστωτικη καρτα!
Αν λες για την καρτα με 24-48-72ωρες απεριοριστες διαδρομες την βγαζεις σε οποιο σταθμο μετρο θελεις.
Οταν φτασεις στο αεροδρομιο πρεπει να πληρωσεις εισιτηριο 27 ευρω (πηγαινε-ελα) για το λεωφορειο που θα σε παει στην στοκχολμη (κατι σαν κτελ) ειναι διαφορετικο απο την καρτα.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Αν λες για την καρτα με 24-48-72ωρες απεριοριστες διαδρομες την βγαζεις σε οποιο σταθμο μετρο θελεις.
Οταν φτασεις στο αεροδρομιο πρεπει να πληρωσεις εισιτηριο 27 ευρω (πηγαινε-ελα) για το λεωφορειο που θα σε παει στην στοκχολμη (κατι σαν κτελ) ειναι διαφορετικο απο την καρτα.
Στο εισιτηριο του λεωφορειου στο αεροδρομιο αναφερομουν. Ισχυει οτι μπορεις να το βγαλεις αφου επιβιβαστεις, με πιστωτικη;;!

*Για τις απεριοριστες διαδρομες χρειαζεται μια καρτα για να τη φορτωνεις οσο θες (SL access card, 20SEK). Την πουλανε στο Central Station, αλλα θα ειναι αραγε ανοιχτα τα μεσανυχτα που θα φτασουμε εμεις;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
To εισιτηριο του λεωφορειου το εβγαλες μετα που επιβιβαστηκες; γιατι πηγα να το αγορασω ιντερνετικως και τελευταια στιγμη διαβασα κατι που μου φανηκε "κουλο!".. οτι λεει μπορεις να το αγορασεις μεσα απ το λεωφορειο με πιστωτικη καρτα!
Στο εισιτηριο του λεωφορειου στο αεροδρομιο αναφερομουν. Ισχυει οτι μπορεις να το βγαλεις αφου επιβιβαστεις, με πιστωτικη;;!

*Για τις απεριοριστες διαδρομες χρειαζεται μια καρτα για να τη φορτωνεις οσο θες (SL access card, 20SEK). Την πουλανε στο Central Station, αλλα θα ειναι αραγε ανοιχτα τα μεσανυχτα που θα φτασουμε εμεις;
Γιατί σου φαίνεται κουλό το ότι μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο από το λεωφορείο με πιστωτική κάρτα?
Αυτό που μάλλον δε συνειδητοποίησες σωστά, είναι ότι από το λεωφορείο μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο μόνο με πιστωτική κάρτα και όχι με μετρητά.

Γιατί δεν αγοράζεις εισιτήριο με επιστροφή, από την ιστοσελίδα των λεωφορείων, έτσι ώστε να εκμεταλλευτείς και τη μικρή έκπτωση που σου παρέχεται με αυτό τον τρόπο για τη διαδρομή από το Skavsta?

Όσο για την κάρτα απεριορίστων για τα ΜΜΜ, αυτή εκτός από ορισμένους κεντρικούς σταθμούς, πωλείται και σε κάποια καταστήματα όπως τα Pressbyran. Αυτά θα τα βρεις μέσα σε πολλούς σταθμούς και είναι σα μίνι μάρκετς.

Αν το ξενοδοχείο σου είναι κοντά στον κεντρικό σταθμό, την κάρτα είναι καλύτερα να την βγάλεις και να την ενεργοποιήσεις την επόμενη μέρα για να μην έχεις "χαμένες" ώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.356
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom