Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω φθηνά εισητήρια για Γκέτεμποργκ ή Στοκχόλμη? Όσες αεροπορικές εταιρίες έχω βρει για τον Αύγουστο τα εισητήρια είναι πάνω από 200 ?.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
200? είναι πολύ λογική τιμή για καλοκαίρι που είναι high season (αν ψάξεις θα βρεις και με 177? 05-15/08 με Brussels για Γκέτεμποργκ)... άλλωστε και το χειμώνα που υπάρχουν προσφορές, η καλύτερη τιμή είναι γύρω στα 150?.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
200? είναι πολύ λογική τιμή για καλοκαίρι που είναι high season (αν ψάξεις θα βρεις και με 177? 05-15/08 με Brussels για Γκέτεμποργκ)... άλλωστε και το χειμώνα που υπάρχουν προσφορές, η καλύτερη τιμή είναι γύρω στα 150?.

Θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως βγει κάποια προσφορά!! :clap: Επίσης έχω σκεφτεί και την εναλλακτική, με το αεροπλάνο μέχρι Κοπενχάγη και από εκεί μέχρι το Jonkoping με τρένο ή λεωφορείο!! Μήπως υπάρχει κάποιο σχετικό link για τα δρομολόγια των τρένων ή λεωφορείων από Δανία προς Σουηδία?? ;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μαράκι, εγώ ανεβαίνω τέλος του μήνα ... αν θες να κάνω ή να βρω κάτι για να σε βοηθήσω πες μου, αν και ο χρόνος μου θα είναι πολύ περιορισμένος!! θέλω να ρωτήσω και το εξής....συμφέρει να κλείσω εισητήρια για το Arlanda express ή το μετρό τους από πριν από το διαδίκτυο...είδα κάτι τιμές για την διαδρομή αεροδρόμιο - Στοκχόλμη σχεδόν 50 ευρώ το άτομο!!! είναι λίγο too much νομίζω....και από ό,τι βλεπω από τα πρώτα ποστ του 2009, δεν υπάρχει και άλλη επιλογή για αυτή τη διαδρομή εκτό από αυτό το τρένο!!
Eνναλακτική του arlanda express είναι και τα λεωφορεία.
Δες εδώ: Flygbussarna - Flygbussarna
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης έχω σκεφτεί και την εναλλακτική, με το αεροπλάνο μέχρι Κοπενχάγη και από εκεί μέχρι το Jonkoping με τρένο ή λεωφορείο!!
Οι πτήσεις προς Κοπεγχάγη δεν είναι φτηνότερες, ειδικά το καλοκαίρι. Αν βρεις 170-180e για Γκέτεμποργκ κλείστο.

Tιμές τρένων εδώ. SJ.se - Tεgresor - ett Bra Miljφval - Start
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά!!!!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Γεια σας. Υπαρχει στη στοκχολμη καποιο καλο hostel. Εχω βρει ενα αλλα χωρις παραθυρα!!!!
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
street food rules!
εγω αν ήθελα να κανω οικονομία θα ετρωγα χοτ ντογκ ( με τηγανιτά κρεμμύδια και σως ρεμουλάντ)
ή φαλάφελ ( ρωτήστε για το Falafel kungen - βασιλιά του φαλάφελ στο Sodermalm)
ή σουπερ ιρανική πίτσα!!!! ( λεπτή και πεντανόστιμη.. ειδικά η γευση ζαμπον- γαρίδες)

επίσης στα σουηδικά σουπερμαρκετ εχει και του πουλιου το γαλα / μεχρι και ταραμοσαλάτα μπορειτε να βρειτε.. οποτε παρτε προμήθειες και καντε πικνικ σε ενα υπεροχο παρκο!

P.S herregud , ποιος παει ταξίδι και τρωει mcDonald's ????
Street food ειναι το καλυτερο μου!!! Και λογω προτιμησης και γευσης αλλα και λογω τσεπης! Mηπως μπορεις να βοηθησειςε στο που μπορουμε να βρουμε τα 3 παραπανω που ανεφερες?

*Θα εχουμε 3 μονο μερες στη Στοκχολμη και θα ηταν καλα αν ξεραμε απο πριν που να παμε (δε θελουμε μουσεια,μονο φυση-παρκα-ωραια τοπια-δρομακια), που να φαμε κλπ χωρις να χανουμε χρονο στο ψαξιμο, και χωρις να το αφησουμε στην τυχη..

**Οσον αφορα τις μετακινησεις, τι βολευει καλυτερα γι'αυτες τις 3 μερες, ενοικιαση αυτοκινητου, ή 3ημερη καρτα για μετρο-τραμ-λεωφορειο? Φτανουμε και αναχωρουμε απο αεροδρομιο Skavsta, και ειμαστε 2 ατομα.. Εχω βρει αμαξι με 103Ε, πολυ καλη τιμη..απλα αναρωτιεμαι αν μετακινεισαι ευκολα με αμαξι στη στοκχολμη, ή ειναι καλυτερα τα ΜΜΜ λογω αυξημενης κινησης κ ευρεσης παρκινγκ. Βασικα θα ηθελα να ξερω αν στα μερη που πρεπει να παμε παει μετρο, (ή σε καποια παρκα πχ χρειαζεται αμαξι) και αν βρισκεις ευκολα παρκινγκ χωρις να πληρωνεις..

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κιόσκια με street food υπάρχουν παντού στη Στοκχόλμη. Σχεδόν σε κάθε γωνιά.

Τα hot dogs (δεν έφαγα αλλά τα είδα) δεν είναι σαν τα δικά μας. Είναι αρκετά μικρά.

Φημισμένη (δεν ξέρω αν δικαίως) είναι η καντίνα έξω από το σταθμό Slussen, η οποία πουλά διάφορα καλούδια με ρέγγα. Εμείς δοκιμάσαμε ένα τύπου wrap με ρέγγα, πατατοσαλάτα, κρεμμύδια και δεν ξέρω τί άλλο και μας άρεσε. Stockholm Cheap Eat: Fried herring on hard bread | Budget Travel Tips – EuroCheapo

Τις καθημερινές τα μεσημέρια, τα περισσότερα εστιατόρια έχουν προσφορά μενού τριών πιάτων (dagens ratt) το οποίο περιλαμβάνει πρώτο, κυρίως και επιδόρπιο, σε πολύ καλύτερες τιμές από αυτές που έχουν το βράδυ.

Υπάρχουν πολλά μικρά εστιατόρια στην περιοχή Sodermalm, πολλά από αυτά με διάφορες έθνικ κουζίνες, στα οποία μπορείς να φας σε αρκετά λογικές τιμές για Στοκχόλμη.
Εμείς προτιμήσαμε το τσέχικο Svejκ και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
Welcome to Krogen Soldaten Svejk

Για το αυτοκίνητο δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν μένετε κεντρικά και σας αρέσει το περπάτημα (και με την προϋπόθεση ότι δεν σας ενδιαφέρουν τα μουσεία), τότε και με μια 3ημερη κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα ΜΜΜ είστε μια χαρά.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Υπαρχει καποιος που ξερει τι παιζει με τ΄αυτοκινητο στη Στοκχολμη; Αν βολευει, ή αν ειναι προτιμοτερη η μετακινηση με τα ΜΜΜ;
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
εγώ είμαι Στοκχόλμη από σήμερα το πρωί και τα ΜΜΜ μια χαρά μου φαίνονται!!1 οι τιμές στα φαγητά είναι φωτιά αλλά μόλις μπήκα να δω καμία ιδέα στο Τεράστιο Φόρουμ μας!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom