Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Συνεχιζω με φαγητα!

Creperie Fyra Knop
Svartensgatan 4, Sodermalm
Μικρη,ρομαντικη κρεπερι. Οι κρεπες ειχανε τραγανη ζυμη και εγω εκανα τη βλακεια να παραγγειλω με μαρουλι,αλλα ηταν ευκολο να το βγαλω. 26 ευρω,2 κρεπες,μια μπυρα,ενα αναψυκτικο και ενας καφες
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ποτο

Och Himlen Dartill
Gotgatan 78,Sodermalm http://www.restauranghimlen.se/
Μπαρ και εστιατοριο αλλα εγω πηγα μονο στο μπαρ ειχαμε θεα πιατο τη Στοκχολμη! Tο μαρτινι που ηπια κοστισε μονο 10 ευρω και η μπυρα 6 ευρω. Πραγματικα αξιζει να πινεις το ποτο σου και να βλεπεις τη Στοκχολμη απο ψηλα!!!! Βγαζεις και ωραιες φωτογραφιες!
 
Last edited by a moderator:

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Μια ερώτηση, σε σας που έχετε πάει στη Στοκχόλμη.
Για κάποιον που βαριέται εύκολα και θέλει συνεχώς να αλλάζει παραστάσεις, πόσες μέρες πρέπει να κάτσει στη Στοκχόλμη ; :roll:

Λέω να πάω το Σεπτέμβρη για μια βδομαδα και αναρωτιέμαι αν είναι υπερβολή να πεταχτώ και μέχρι τη Ρίγα στη Λεττονία. (τα αεροπορικά εισιτήρια είναι εξευτελιστικά φτηνά, κάτω από 50?)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μια ερώτηση, σε σας που έχετε πάει στη Στοκχόλμη.
Για κάποιον που βαριέται εύκολα και θέλει συνεχώς να αλλάζει παραστάσεις, πόσες μέρες πρέπει να κάτσει στη Στοκχόλμη ; :roll:

Λέω να πάω το Σεπτέμβρη για μια βδομαδα και αναρωτιέμαι αν είναι υπερβολή να πεταχτώ και μέχρι τη Ρίγα στη Λεττονία. (τα αεροπορικά εισιτήρια είναι εξευτελιστικά φτηνά, κάτω από 50?)


Αν βαριέσαι εύκολα,τότε νομίζω πολύ καλά το σκέφτηκες να το συνδιάσεις με ακόμα μια πόλη,γιατι τα βασικά στη Στοκχολμη τα καλύπτεις μέσα σε δυο μέρες.
Εγώ το ειχα συνδιάσει με Ελσίνκι,πρώτα εκεί ,και απο κεί με πλοιο(8 το βραδυ απο Ελσίνκι και εφτασε Στοκχολμη νομίζω 8 το πρωι),γιατί ετσι ειχα την ευκαιρία να δω πρωι πρωι την εντυπωσιακη είσοδο στην Στοκχολμη με τα γραφικά λιμανάκια και τους κολπίσκους.
Απο Στοκχολμη θα σου πρότεινα , μεταξύ άλλων, το πάρκο Σκάνσεν (δες στα θεματικά πάρκα)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Λέω να πάω το Σεπτέμβρη για μια βδομαδα και αναρωτιέμαι αν είναι υπερβολή να πεταχτώ και μέχρι τη Ρίγα στη Λεττονία. (τα αεροπορικά εισιτήρια είναι εξευτελιστικά φτηνά, κάτω από 50?)[/quote]

Ποιά ακριβως ηταν η προσφορα στα αεροπορικα,μπορεις να μου πεις?
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Σας ευχαριστώ πολύ. :D

Κατάλαβα πως μια εβδομάδα είναι υπερβολή (για αυτούς που βαριούνται εύκολα :rolleyes: )

@wotan1975, δεν υπάρχει κάποια προσφορά. Αν όμως βρεθείς σε κάποια ευρωπαϊκή μεγάλη πόλη (Βερολίνο, Λονδίνο κλπ, με την www.ryanair.com το ταξίδι για τη Ρίγα στοιχίζει … ένα αστείο ποσό)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
μια βδομαδα δεν ειναι υπερβολή .. εγω θα καθομουν στα πάρκα και θα έπινα καφέ και θα χάζευα τον κόσμο .. φυσικά μπορεις να πας και ελσινκι και ταλλινν/ εσθονία που ειναι και οι δυο υπεροχες πολεις ή να κατσεις μια δυο μερες σε ενα απο τα νησακια του στοκχολμεζικου αρχιπελαγους - stockholms skargard .. θα μπορουσες ακομη να πας στο Γιέτεμποργ ( ελληνιστί Γκετεμποργκ) για 1-2 μερες..

το θεμα για καποιον ειναι να καλυπτει ολα τα αξιοθέατα και να τρέχει πανικοβλητος να τα προλαβει όλα ή να νιώθει το ρυθμο της πολης και να την απολαμβανει?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
μια βδομαδα δεν ειναι υπερβολή .. εγω θα καθομουν στα πάρκα και θα έπινα καφέ και θα χάζευα τον κόσμο .. φυσικά μπορεις να πας και ελσινκι και ταλλινν/ εσθονία που ειναι και οι δυο υπεροχες πολεις ή να κατσεις μια δυο μερες σε ενα απο τα νησακια του στοκχολμεζικου αρχιπελαγους - stockholms skargard .. θα μπορουσες ακομη να πας στο Γιέτεμποργ ( ελληνιστί Γκετεμποργκ) για 1-2 μερες..

το θεμα για καποιον ειναι να καλυπτει ολα τα αξιοθέατα και να τρέχει πανικοβλητος να τα προλαβει όλα ή να νιώθει το ρυθμο της πολης και να την απολαμβανει?
Συμφωνω με Discolata και προσθετω μια μονοημερη εκδρομη απο Στοκχολμη: Sigtuna -Uppsala.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Χρονια πολλα Discolata.
Συνεχιζω..

2. The stockholm Card

Αν εχεις σκοπο να επισκεφτεις καποια απο τα 74 μουσεια της πολης,αξιζει να την παρεις. Την πηραμε για 2 μερες και ηταν 990 sek γυρω στα 90 ευρω για 2 ατομα. Την καρτα τη χρησιμοποιεις επισης και στις μεταφορες με το μετρο και το λεωφορειο και το καλοκαιρι σε καποιες διαδρομες με το πλοιο.

3.Διαμονη

Εμεινα σε bed and breakfast,πρωτη φορα μαλιστα. Νοικιασαμε ενα στουντιο,ηταν 3 λεπτα με τα ποδια απο το σταθμο του μετρο και το συγκεκριμενο το βρηκα απο http://www.stockholmguesthouse.com/ .
Ηταν αρκετα ανετο και η αληθεια ειναι οτι οταν γυριζαμε στο σπιτι,νιωθαμε οτι μεναμε στη Στοκχολμη! Το βραδυ πληρωναμε 80 ευρω και υποτιθεται οτι ειχες πρωινο για την πρωτη μερα αλλα με αυτα που ειχαμε τρωγαμε ανετα για 3 μερες,αλλα καθοτι και φαγανα παιδια πηγαμε και σουπερ μαρκετ. Παρεπιμπτοντως τα σουπερ μαρκετ ηταν ανοιχτα ολες τις μερες ακομα και την ημερα του πασχα. Εμεινα στην περιοχη sodermalm.

Μηπως θυμασαι το ονομα του guest house, μια που λες οτι αξιζε?
 
Last edited by a moderator:

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Συνεχιζω με φαγητα!

Creperie Fyra Knop
Svartensgatan 4, Sodermalm
Μικρη,ρομαντικη κρεπερι. Οι κρεπες ειχανε τραγανη ζυμη και εγω εκανα τη βλακεια να παραγγειλω με μαρουλι,αλλα ηταν ευκολο να το βγαλω. 26 ευρω,2 κρεπες,μια μπυρα,ενα αναψυκτικο και ενας καφες

Και κατι ακομα, τοσο ακριβο ειναι το φαγητο εκει? κρεπα 26 ευρω?
Δηλαδη για κανονικο γευμα κατω απο 100 ευρω, ουτε συζητηση!!?!?!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom