Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Θα ελεγα οτι εχουν τιμες ελλαδος, σιγουρα παντως ειναι στα ιδια επιπεδα με γαλλια και βελγιο αν οχι και πιο φτηνη.
Τα μαγαζια στην gamla stan ειναι εξαιρετικα και με καλο φαι. Φαγαμε απεναντι απο το μουσειο nobel, σε μια υπεροχη πλατεια, matcafe misteln το ονομα του μαγαζιου, με υπεροχο ντεκορ και σχετικα φτηνα περιπου 30-35 ευρω το ατομο. Επισης επειδη το ξενοδοχειο μας ,sheraton, ηταν ακριβως απεναντι στην gamla stan, εχει φανταστικα μαγαζια για καφε - πρωινο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες αναφορικά με τις τιμές. Είναι πιο ακριβή για ένα μέσο γεύμα συγκριτικά με άλλες χώρες της κεντρικής και δυτικής Ευρώπης, και σίγουρα ακριβότερη από την Ελλάδα.
Το Vapiano είναι καλό για ένα γρήγορο και οικονομικό γεύμα, τουλάχιστον από την εμπειρία που είχα από εστιατόρια της αλυσίδας στη Γερμανία.
Τώρα για εστιατόρια, καλή σχέση τιμής και ποιότητας έχει το Rolfs K, κοντά στη δημοτική βιβλιοθήκη, και για ένα γρήγορο γεύμα θα πρότεινα και το εστιατόριο του ModernaMuseet, μόνο και μόνο για την υπέροχη θέα που έχει.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Σιγουρα ειναι ακριβοτερη απο Τσεχια και Ουγγαρια(κεντρικη Ευρωπη).Επ ουδενι ομως δεν ειναι ακριβοτερη απο Παρισι και Βρυξελλες.Στην Στοκχολμη το ανωτερο που πληρωσαμε ηταν 35 ευρω το ατομο,στο Παρισι κατω απο 40 δεν επεσε ποτε στις δε Βρυξελλες αστο καλυτερα-θα μας κυνηγαει το ΔΝΤ-.Στην Στοκχολμη εκει παιζουν οι τιμες στο φαγητο 30-35 το ατομο σε πολυ ομορφα εστιατορια..
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Αρα τιμες για φαγητο το ελαχιστο σε τυπου εστιατορια 30-35 ευρω ανα ατομο.
Για Μουσεια ή χωρους που θα πας να δεις τι τιμες εχει?
Κανω ενα γενικο υπολογισμο καθημερινης διαδικασια (συγκοινωνια-μουσεια-φαγητο).
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αρα τιμες για φαγητο το ελαχιστο σε τυπου εστιατορια 30-35 ευρω ανα ατομο.
Για Μουσεια ή χωρους που θα πας να δεις τι τιμες εχει?
Κανω ενα γενικο υπολογισμο καθημερινης διαδικασια (συγκοινωνια-μουσεια-φαγητο).
Ειναι τιμες σε αξιοπρεπεστατα εστιατορια. Σαφως υπαρχουν ιταλικα, κεμπαπ, κ.λ.π. αρκετα πιο φτηνα.
Για μουσεια, μετακινησεις stockholm card,
The Stockholm Card
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα, γιατί κάνω κι εγώ έρευνα για τη Στοκχόλμη.

Αν υπάρχει κάποια καινούρια πρόταση για φαγητό, παρακαλώ καταθέστε την προς αξιολόγηση. :D
Μας ενδιαφέρουν συμπαθητικά και σχετικά οικονομικά εστιατόρια.
Τώρα είδα πως έχει προταθεί ήδη αλλά μια και το έγραψα...
Αν από τη Gamla Stan περάσετε απέναντι στο Sodermalm, εκεί υπάρχει το Kvarnen. Είναι σε αρκετά κεντρικό σημείο, περιφερειακά στην πλατεία του τζαμιού (σας οδηγεί ο μιναρές) και για την επιστροφή κοντά σε metro. Το kvarnen είναι ενδιαφέρων χώρος, σερβίρει αρκετά νόστιμα παραδοσιακά πιάτα και από τιμές "ούτε κρύο ούτε ζέστη". Δες το:


Και η σχετική πλατεία:


Στο εστιατόριο του vasa museum θα βρεις νοστιμότατα θαλασσινά και στα καφέ του κεντρικού σταθμού των τραίνων δεν ξέρεις ποια γλυκά να πρωτοδιαλέξεις.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
επειδή και εγώ θα κάνω μία καταδρομική Στοκχόλμη τέλος του μήνα, έχω να ρωτήσω τα εξής.... πώς είναι τα δρομολόγια του μετρό? συχνά? 24ωρα? τα μουσεία είναι ανοιχτά απογεύματα γιατί όλη μέρα θα δουλεύω? θα μείνω μάλλον στο Best Western Kom , τίποτα καλό και σχετικά φθηνό εκεί κοντά παίζει(το ξενοδοχείο είναι κοντά στη στάση μετρό Radmansgatan)???
τίποτα άλλο χρήσιμο ή must see μέσα σε 1 1/2 μέρα???
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Εκτός από Στοκχόλμη, Ουψάλα, Γκετεμποργκ.. έχει πάει κανείς στο Jonkoping?? Από τον Αύγουστο θα είμαι φοιτήτρια εκεί και θέλω να μου πει κάποιος τι εντυπώσεις του άφησε η συγκεκριμένη πόλη!! :)
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Μαράκι, εγώ ανεβαίνω τέλος του μήνα ... αν θες να κάνω ή να βρω κάτι για να σε βοηθήσω πες μου, αν και ο χρόνος μου θα είναι πολύ περιορισμένος!! θέλω να ρωτήσω και το εξής....συμφέρει να κλείσω εισητήρια για το Arlanda express ή το μετρό τους από πριν από το διαδίκτυο...είδα κάτι τιμές για την διαδρομή αεροδρόμιο - Στοκχόλμη σχεδόν 50 ευρώ το άτομο!!! είναι λίγο too much νομίζω....και από ό,τι βλεπω από τα πρώτα ποστ του 2009, δεν υπάρχει και άλλη επιλογή για αυτή τη διαδρομή εκτό από αυτό το τρένο!!
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Μαράκι, εγώ ανεβαίνω τέλος του μήνα ... αν θες να κάνω ή να βρω κάτι για να σε βοηθήσω πες μου, αν και ο χρόνος μου θα είναι πολύ περιορισμένος!!

Σε ευχαριστώ πολύ! :) Αν έχεις κάποιον γνωστό στην Σουηδία και γνωρίζει για την πόλη θα με βοηθούσες πάρα πολύ!!! Εγώ ανεβαίνω σουηδία τον αύγουστο και όσο να είναι ψάχνω να βρω πληροφορίες για την συγκεκριμένη πόλη εκτός από αυτές που δίνει το πανεπιστήμιο!!! :cool:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Επίσης το Arlanda Express, κάποιες φορές έχει προσφορές στα εισιτήρια για ορισμένες περιοδους, κάνοντες τις αρκετά ακριβές τιμές του κάπως πιο λογικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom