Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Γειαα,
οπως σου ειπα και στο αλλο νημα ειναι αρκετα ακριβη πολη.Ενδεικτικες τιμες φαγητων σε ευρω:
Τυπου MacDonalds και Βurger King:Το γευμα καπου 9 ευρω.
Παγωτο:5 ευρω ολοκληρο
Πλανοδιος (Hot Dog etc) : 5 ευρω περιπου
Ενα ελληνικο εστιατοριο που ειδα τιμες επαθα συγκοπη:Χωριατικη 16 ευρω (παρακατω δεν κοιταξα, εφυγα τρεχοντας οποτε δεν ξερω να σου πω :) )
Γενικα σε καποια μικρα αρτοπωλεια τα διαφορα snacks ειχανε καπου 4 ευρω.
Γενικα παντως αμα ψαξεις μπορεις να βρεις και φτηνοτερα.Εγω τωρα που κοιταξα στον οδηγο που εχω λεει για καποια μαγαζια που εχουνε mains καπου στα 16-20 ευρω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γειαα,
οπως σου ειπα και στο αλλο νημα ειναι αρκετα ακριβη πολη.Ενδεικτικες τιμες φαγητων σε ευρω:
Τυπου MacDonalds και Βurger King:Το γευμα καπου 9 ευρω.
Παγωτο:5 ευρω ολοκληρο
Πλανοδιος (Hot Dog etc) : 5 ευρω περιπου
Ενα ελληνικο εστιατοριο που ειδα τιμες επαθα συγκοπη:Χωριατικη 16 ευρω (παρακατω δεν κοιταξα, εφυγα τρεχοντας οποτε δεν ξερω να σου πω :) )
Γενικα σε καποια μικρα αρτοπωλεια τα διαφορα snacks ειχανε καπου 4 ευρω.
Γενικα παντως αμα ψαξεις μπορεις να βρεις και φτηνοτερα.Εγω τωρα που κοιταξα στον οδηγο που εχω λεει για καποια μαγαζια που εχουνε mains καπου στα 16-20 ευρω.
σίγουρα βρίσκεις φτηνότερα. στη Gamla Stan φάγαμε εξαιρετικά σε μικρό εστιατόριο με 15-20Ε το άτομο. και το αμερικανικό εθνικ είναι πιο φτηνό απ' ότι γράφεις.<7Ε το γεύμα.
Stockholm - Local Prices for common ... - Thorn Tree travel forum - Lonely Planet
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
σίγουρα βρίσκεις φτηνότερα. στη Gamla Stan φάγαμε εξαιρετικά σε μικρό εστιατόριο με 15-20Ε το άτομο. και το αμερικανικό εθνικ είναι πιο φτηνό απ' ότι γράφεις.<7Ε το γεύμα.
Stockholm - Local Prices for common ... - Thorn Tree travel forum - Lonely Planet
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι στα αμερικανικα εθνικ που λες μπορεις να βρεις και με 7 ευρω αλλα ο μεσος ορος των γευματων ειναι απο 9 και πανω.Anyway αυτο ισχυει μπορεις να βρεις και φτηνοτερα εννοειτε.Ψαξε στο thorn tree και βλεπεις..By the way οι τιμες εξαρτωνται και απο το τι θες να φας,αν πας στα παραδοσιακα πχ μην περιμενεις να μην πληρωσεις!


P.S.:Παντως αμα προσεξεις τα μηνυματα στη σελιδα του Thorn Tree που δινεις ειναι σχεδον δυο χρονων!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
street food rules!
εγω αν ήθελα να κανω οικονομία θα ετρωγα χοτ ντογκ ( με τηγανιτά κρεμμύδια και σως ρεμουλάντ)
ή φαλάφελ ( ρωτήστε για το Falafel kungen - βασιλιά του φαλάφελ στο Sodermalm)
ή σουπερ ιρανική πίτσα!!!! ( λεπτή και πεντανόστιμη.. ειδικά η γευση ζαμπον- γαρίδες)

επίσης στα σουηδικά σουπερμαρκετ εχει και του πουλιου το γαλα / μεχρι και ταραμοσαλάτα μπορειτε να βρειτε.. οποτε παρτε προμήθειες και καντε πικνικ σε ενα υπεροχο παρκο!

P.S herregud , ποιος παει ταξίδι και τρωει mcDonald's ????
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μηπως θυμασαι το ονομα του guest house, μια που λες οτι αξιζε?

Δεν εχει καποιο ονομα,απλα μπαινεις στο σαιτ που εβαλα και ψαχνεις αναλογα με την περιοχη τα χρηματα που θες. Εγω εμεινα στο Sodermalm. Μπαινεις στο σαιτ και πας στο rooms και μετα στο city και σου βγαινει μια λιστα με διαφορα στουντιο.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Και κατι ακομα, τοσο ακριβο ειναι το φαγητο εκει? κρεπα 26 ευρω?
Δηλαδη για κανονικο γευμα κατω απο 100 ευρω, ουτε συζητηση!!?!?!
Το συνολο ειναι 26 ευρω οχι η κρεπα. Εμεις 2 ατομα πανω απο 56 ευρω δεν φαγαμε παντως.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Γεια σας! Ταξιδεύω τέλη Οκτώβρη στη Σουηδία. Θα μείνω 5 μέρες Στοκχόλμη, 1 Ουψάλα και 3 στο Μπόλνες. Για φαγητό στη Στοκχόλμη έχω τσεκάρει τα Lejontornet, F12, Grill, Der gyldene freden. Εχει πάει κανείς για να μου πει εντυπώσεις? Επίσης υπάρχει κανένα ιταλικό που να αξίζει? Στην ουψάλα υπάρχει κάποια πρόταση για φαγητό? Το Μπόλνες ενδείκνυται για καμία ημερίσια εξόρμηση? Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!!!
 

reyad

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειαα,
οπως σου ειπα και στο αλλο νημα ειναι αρκετα ακριβη πολη.Ενδεικτικες τιμες φαγητων σε ευρω:
Τυπου MacDonalds και Βurger King:Το γευμα καπου 9 ευρω.
Παγωτο:5 ευρω ολοκληρο
Πλανοδιος (Hot Dog etc) : 5 ευρω περιπου
Ενα ελληνικο εστιατοριο που ειδα τιμες επαθα συγκοπη:Χωριατικη 16 ευρω (παρακατω δεν κοιταξα, εφυγα τρεχοντας οποτε δεν ξερω να σου πω :) )
Γενικα σε καποια μικρα αρτοπωλεια τα διαφορα snacks ειχανε καπου 4 ευρω.
Γενικα παντως αμα ψαξεις μπορεις να βρεις και φτηνοτερα.Εγω τωρα που κοιταξα στον οδηγο που εχω λεει για καποια μαγαζια που εχουνε mains καπου στα 16-20 ευρω.
Το ελληνικο εστιατοριο μπορει να ειναι αυτο που εφαγα εγω,2 μπριζολες και 2 ποτηρια κρασι 75ε.:shock:

Ακριβη πολη γενικα(τα παντα ειναι θεμα συγκρισης βεβαια,σε σχεση με την Μοσχα φτηνη ειναι) σε ολα της,μεταφορες,φαγητο και διαμονη.
Εχω αναμοικτα συναισθηματα,1 μηνα που εμεινα βρηκα αρκετα πραγματα που με εξοργιζανε,αλλα απο την αλλη πλευρα πολυ συχνα την νοσταλγω,οχι τοσο για να παω επισκεψη οσο το να παω να μεινω.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα, γιατί κάνω κι εγώ έρευνα για τη Στοκχόλμη.

Αν υπάρχει κάποια καινούρια πρόταση για φαγητό, παρακαλώ καταθέστε την προς αξιολόγηση. :D
Μας ενδιαφέρουν συμπαθητικά και σχετικά οικονομικά εστιατόρια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα, γιατί κάνω κι εγώ έρευνα για τη Στοκχόλμη.

Αν υπάρχει κάποια καινούρια πρόταση για φαγητό, παρακαλώ καταθέστε την προς αξιολόγηση. :D
Μας ενδιαφέρουν συμπαθητικά και σχετικά οικονομικά εστιατόρια.
Δυστυχώς anny μου , οικονομία και Στοκχόλμη είναι σχήμα οξύμωρο. Τα πάντα είναι υπερτιμημένα . Επίσης, οι Σουηδοί δε φημίζονται για την ιδιαιτερότητα της κουζίνας τους. Φαντάσου ότι ένα από τα "παραδοσιακά πιάτα " τους είναι η πίτσα με ανανά.
Παρόλ'αυτά, υπάρχουν και αλυσίδες ιταλικών εστιατορίων που προτιμούν πολλοί Έλληνες, όπως το Vapiano Sturegatan - Stockholm - Italian & Pizza Restaurants , δε το τίμησα αλλά είναι ευρέως γνωστό και ήταν πάντα γεμάτο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Γνωρίζω ότι (δυστυχώς) τα πάντα είναι ακριβά στη Σουηδία και με τον όρο "οικονομικό εστιατόριο" εννοώ οικονομικό για τα δεδομένα της συγκεκριμένης χώρας και όχι για τα δεδομένα της Ελλάδας. :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γνωρίζω ότι (δυστυχώς) τα πάντα είναι ακριβά στη Σουηδία και με τον όρο "οικονομικό εστιατόριο" εννοώ οικονομικό για τα δεδομένα της συγκεκριμένης χώρας και όχι για τα δεδομένα της Ελλάδας. :D
Τότε να προτιμήσεις περιοχές όπου τρώνε οι Σουηδοί και δεν έχει τουρίστες , μακριά δηλαδή από Gamla Stan. Προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια στάση μετρό ήταν κοντά το εστιατόριο όπου είχα φάει γκούλας αλλά δε μπορώ !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom