Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ετοιμαζω ταξιδι για στοχολμη το πρωτο δεκαημερο του απριλιου.Την εχει επισκεφτει καποιος τετοια εποχη;Πως ειναι ο καιρος;Γενικα οτι πληροφοριες μπορειτε να μου δωσετε ευπροσδεκτες..
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
ο καιρος οχι πολυ καλος.για παραδειγμα τον σεπτεμβριο κανεις γορει απο φουτερ μεχρι μπουφαν.
η μερα εχει μεγαλωσει αρκετα, πιστευς θα σου αρεσει.
υπαρχουν πολλα αεροδρομια στα οποια μπορει να προσγειωθει καποιος, δεν ξερω με ποια εταιρια θα πεταξεις αλλα υπαρχουν 2 φθηνες απο ελλαδα και προς ελλαδα.
το αεροδρομιο Αρλαντα, το κυριο αεροδρομιο δηλαδη συνδεεται με την πολη με οτι μπορεις να φανταστεις. μπορει κανεις να παρει ταξι, λεωφορειο εξπρες, λεωφορειο κανονικο, τρενο κτλ. περιπου 40 λεπτα κατα μεσο ορο για να βρεθεις στην πολη. υπαρχουν τα παντα ονλαιν, μπορει να κλεισεις και το εισητηριο για το αστικο λεωφορειο μεσω ιντερνετ.
εαν θελεις κατι περισσοτερο, πες μου.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
ας πουμε 5 μερες καλα ειναι για στοχολμη;δε μενω ελλαδα και ετσι αναγκαστηκα θα παρω 2 αεροπλανα.καποιο ξενοδοχειο εχεις να μου προτεινεις.οσο για το κρυο καλα κρατω εδω που μενω..η οτι αλλη πληροφορια μπορεις να μου δωσεις ευπροσδεκτη.οπως φαγητο,αξιοθεατα,καμια εκδρομη εκτος πολης..
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Καλησπέρα! το Μάρτη πηγαίνω Σουηδία. Έχω στη διάθεση μου έξι μέρες και τις 3 ή τις 2 τουλάχιστον θέλουμε (με τη παρέα μου) να κάνουμε μια διαδρομή μέχρι το γκέτεμποργκ με στάσεις στα απαραίτητα. Το αυτοκίνητο θα το πάρουμε από Στοκχόλμη και θα το αφήσουμε Ουπψάλα που είναι κ ο τελικός μας προορισμός. Κανείς πληροφορίες γι' αυτά τα απαραίτητα? Τα αυτοκίνητα εκεί πως?? Δεν έχω οδηγήσει εξωτερικό και ειμαι σχετικά καινούριος οδηγός (1κμισό χρόνο). Οι δρόμοι καλοί?
Στοκχόλμη δε θέλουμε για αυτή τη φορά να μείνουμε πάνω από μια η μιαμιση μέρα. Προτάσεις για αυτή τη μέρα?
Ευχαριστώ a priori..
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Lifesparker , ποιες είναι οι εταιρείες που πετούν για Στοκχόλμη από Αθήνα;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αυτή τη στιγμή δεν πετάει καμία.
Τα καλοκαίρια πέταγε η Sterling αλλά πάει και αυτή.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον τελικα το ταξιδι πραγματοποιηθηκε!!! 11/4-16/4/09. Η πτηση ηταν με τη lufthansa. Και μειναμε καθαρες μερες 4,5.
Λοιπον εχω συλλεξει καποιες πληροφοριες και ελπιζω να βοηθησουν καποιους που θελουν να επισκεφτουν τη Στοκχολμη στο μελλον.

1.Arlanda express και μεταφορα απο και προς το αεροδρομιο
Αrlanda express:γρηγορο τρενο

Η τιμη ειναι 240 sek και μετα επιστροφης 460 sek το ατομο,αλλα το σαββατοκυριακο και τις αργιες η τιμη ειναι 250 sek για 2 ατομα. Εμεις καθοτι φτασαμε σαββατο,πηραμε το εισητηριο και σε 20 λεπτα στο κεντρο! Τωρα αν δε θες να χασεις καποιο δρομολογιο και δεν εχεις παρει εισητηριο,μπορεις να το αγορασεις απο το τρενο με 50 sek επιπλεον. Καπου εδω να πω οτι τα 100 sek ειναι 10 ευρω.
Τα εισητηρια τα αγοραζεις απο το information tourist office του αεροδρομιου. Παιρνεις χαρτι προτεραιοτητας και περιμενεις.
Ομως δεν ειναι και η οικονομικοτερη λυση για να μετακινηθεις απο και προς το αεροδρομιο. Οταν θελαμε να παμε απο στοκχολμη για αεροδρομιο,ρωτησαμε αν υπαρχει αλλο τρενο εκτος απο το συγκεκριμενο πιο φτηνο και μας ειπανε μονο αυτο παει αεροδρομιο. Ναι αλλα οταν γυριζαμε απο Uppsala,το τρενο εκανε σταση στο αεροδρομιο και μας ειπανε οτι αυτο γινεται μονο οταν το τρενο ερχεται απο τα βορεια,δηλαδη αν θες να πας με τρενο χωρις να κανεις αλλαγες,πρεπει να πας με arlanda express!!!! Στο λενε οτι σε κλεβουν!!! οχι ανοιχτα αλλα...
Ετσι για την επιστροφη πηραμε το λεωφορειο σε μια ωρα φτασαμε στο αεροδρομιο. http://www.flygbussarna.se/
Το εισητηριο ηταν 110 sek το ατομο. Αν αγορασεις το εισητηριο μετα επιστροφης κοστιζει 199 sek.
 
Last edited by a moderator:

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
αργησα να δω το ποστ σου getxowoman ... :(( ελπιζω να περασες καλά , χρονια πολλά παρεπιπτόντως!!!
αντιγραφω απο το ποστ - 10 ωρες στην στοκχολμη..
για .. καφέ στο Mosebacke www.mosebacke.se
η θεα του εδώ.. Stockohlm from Moseback on Flickr - Photo Sharing!
ή στο αγαπημένο των στοκχολμέζων Lasse i parken ( δηλαδή ο μικρος Λαρς στο παρκο)
Lasse i Parken
ή στο Rosendals Tradgard στο νησάκι Djurgarden μεσα σ¨ενα υπέροχο βοτανικό κήπο..
Rosendals Tr
ή στο hip W.C στο Sodermalm στον κεντρικο δρομο Skanegatan ( διαβάζεται Σκόνεγκάταν)

αν πατε σε οποιοδηποτε απο αυτα τα μέρη δεν θα χάσετε..
επειδη ξερω σουηδικά διαβαζα συχνά πυκνά το στοκχολμεζικο αθηνόραμα Nyheter - Stockholm | NΓΆjesguiden - reborn οπότε έχω βρει και τσεκάρει η ίδια διάφορα ωραια μέρη..
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
Αυτή τη στιγμή δεν πετάει καμία.
Τα καλοκαίρια πέταγε η Sterling αλλά πάει και αυτή.

παιδιά δεν πεταει η sas?
παλιοτερα ειχα ταξιδεψει με την syria air δαμασκο - αθηνα- στοκχόλμη ( κανει ενδιαμεση στην αθήνα..)
επισης ισως βρειτε εισιτηρια με σουηδικες εταιριες διακοπων - τσαρτερ οπως η APOLLO , FRITIDSRESOR , VING
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Χρονια πολλα Discolata.
Συνεχιζω..

2. The stockholm Card

Αν εχεις σκοπο να επισκεφτεις καποια απο τα 74 μουσεια της πολης,αξιζει να την παρεις. Την πηραμε για 2 μερες και ηταν 990 sek γυρω στα 90 ευρω για 2 ατομα. Την καρτα τη χρησιμοποιεις επισης και στις μεταφορες με το μετρο και το λεωφορειο και το καλοκαιρι σε καποιες διαδρομες με το πλοιο.

3.Διαμονη

Εμεινα σε bed and breakfast,πρωτη φορα μαλιστα. Νοικιασαμε ενα στουντιο,ηταν 3 λεπτα με τα ποδια απο το σταθμο του μετρο και το συγκεκριμενο το βρηκα απο http://www.stockholmguesthouse.com/ .
Ηταν αρκετα ανετο και η αληθεια ειναι οτι οταν γυριζαμε στο σπιτι,νιωθαμε οτι μεναμε στη Στοκχολμη! Το βραδυ πληρωναμε 80 ευρω και υποτιθεται οτι ειχες πρωινο για την πρωτη μερα αλλα με αυτα που ειχαμε τρωγαμε ανετα για 3 μερες,αλλα καθοτι και φαγανα παιδια πηγαμε και σουπερ μαρκετ. Παρεπιμπτοντως τα σουπερ μαρκετ ηταν ανοιχτα ολες τις μερες ακομα και την ημερα του πασχα. Εμεινα στην περιοχη sodermalm.
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Επιστρεφω με φαγητα!!
3.Φαγητο

Kvarnen Restaraung http://www.kvarnen.com/
Tjarhovsgaten 4,Sodermalm ακριβως μπροστα στη πλατεια Medborgan platsen. Εχει μολις 101 χρονια ζωης το συγκεκριμενο εστιατοριο! Πολυ ωραιος χωρος και ζεστος.
Το μενου δεν υπηρχε στα αγγλικα διοτι το ειχανε αλλαξει την προηγουμενη μερα! Αρα μας εκαναν μεταφραση,η οποια ομως αρκεστηκε στα βασικα,αυτο ειναι κρεας,αυτο ειναι κεφτεδακια,αα αυτο δε πιστευω οτι θα σου αρεσει!!! Aυτα μας τα ειπε η σερβιτορα και στο τελευταιο¨ αυτο δε θα σου αρεσει¨ εμεινα και την κοιταζα! Δηλαδη; αλλα ποτε δε εμαθα τι ηταν!! Ο βασκος πηρε ταρανδο (Renskavspanna) και εγω κεφτεδακια (Kottbullar) και τα 2 σερβιρισμενα με πουρε πατατας. Μας αρεσε αρκετα και απο οτι ειδα και τα υπολοιπα τραπεζια επαιζαν αναμεσα σε αυτα τα 2 πιατα. Πληρωσαμε 40 ευρω για 2 κυριως πιατα,2 μπυρες και 2 αναψυκτικα. Το πανερι με το ψωμι που μας εφεραν ειχε τρομερη ποικιλια και μπορουσα να τα φαω ολα!!!
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
αργησα να δω το ποστ σου getxowoman ... :(( ελπιζω να περασες καλά , χρονια πολλά παρεπιπτόντως!!!
αντιγραφω απο το ποστ - 10 ωρες στην στοκχολμη..
για .. καφέ στο Mosebacke www.mosebacke.se
η θεα του εδώ.. Stockohlm from Moseback on Flickr - Photo Sharing!


Πηγα αλλα δεν εκατσα για καφε,ειχε βγαλει ψυχρα αλλα οντως η θεα ειναι πολυ ομορφη απο εκει! ΑΞΙΖΕΙ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom