Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Από πόλη Στοκχόλμης για αεροδρόμιο, ένας φθηνός τρόπος μεταφοράς με μια στα στάση, είναι να πάρεις το τρένο για τον σταθμό märsta και από εκεί το λεωφορείο 583 για το αεροδρόμιο.
Συνολικό κόστος 39 κορώνες απτό εκδοτήριο εισιτηρίων.
Αυτο ειναι λιγοτερο κι απο flixbus με 7!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτο ειναι λιγοτερο κι απο flixbus με 7!

Το ακόμα καλύτερο είναι ότι η κάρτα των 72 ωρών για όλα τα μμμ σε καλύπτει! Δεν χρειάζεται έξτρα εισιτήριο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτο ειναι λιγοτερο κι απο flixbus με 7!
Αυτό είναι το λάθος που έκανα εγώ και έσκαγα τα 30ρια χωρίς λόγο. Ακριβώς όπως το περιγράφει ο @jimp ,εύκολα και γρήγορα.
η κάρτα των 72 ωρών για όλα τα μμμ σε καλύπτει
Επιβεβαιώνω 100%
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα ταξιδέψουμε 4 άτομα 2 γονείς και 2 παιδιά 10 και 11 ετών τον Αύγουστο στην Στοκχόλμη με ryanair από Κέρκυρα.
Το αεροπλάνο φτάνει Arlanda την Παρασκευή 00:35 το πρωί. Το ξενοδοχείο που θα μείνουμε για τρία βράδια είναι το
Best Western Hotel Fridhemsplan. Hôtel First Fridhemsplan · Sankt Eriksgatan 20, 112 39 Stockholm, Suède
Απ ότι έχω ψάξει μέχρι τώρα βρίσκω αρκετά ακριβά με shuttle bus πχ με flygbussarna 556 sek τα 4 άτομα. Τα περισσότερα shuttle bus δεν έχουν βραδινά δρομολόγια
Με το arlanda express μου βγάζει πρώτο δρομολόγιο 4:50 με λογικό κόστος 399 sek για όλους λόγω και της δωρεάν μετακίνησης παιδιών.
Τελικά νομίζω ότι η οικονομικότερη (δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη όμως) είναι αυτή που αναφέρεται παραπάνω με το 583 μέχρι marsta και από εκεί μου βγάζει με το τρένο 41 και μετά μετρό ή λεωφορείο μέχρι το ξενοδοχείο.
Εισιτήριο τριών ημερών μπορώ να βγάλω στο αεροδρόμιο και με ποια διαδικασία;
Αν βγάλουμε εισητήριο οι γονείς τα παιδιά ταξιδεύουν δωρεάν ή μόνο από Παρασκευή 12 το μεσημέρι μέχρι την Κυριακή όπως έχω διαβάσει;
Γνωρίζει κανείς το ταξί για Στοκχόλμη πόσο κοστίζει;
Υπάρχει άλλος τρόπος για την μετακίνησή μας;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
810
Likes
10.189
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Γνωρίζει κανείς το ταξί για Στοκχόλμη πόσο κοστίζει;
Τυχαια ημερομηνία 9/8,κόστος 80 ευρώ.Προσωπικά θα το διάλεγα, αν και ακριβότερο,να με πάει κατευθείαν στο ξενοδοχείο, έχοντας μαζί μου 2 παιδιά και μετά από νυκτερινό ταξίδι παρά να κυνηγάω τα λεωφορεία και να ψάχνω τις στάσεις νυχτιάτικα.

1653301488712.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Δεν κλεινετε υπνο σε ξενοδοχειο διπλα αεροδρομιο το πρωτο βραδυ και το πρωι με την ησυχια σας πατε στην πολη? Δεν ειναι ιδιατερα ακριβα. Θα βγειτε στη 1 απο το αεροδρομιο, με παιδια ειναι καπως..
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
Θα ταξιδέψουμε 4 άτομα 2 γονείς και 2 παιδιά 10 και 11 ετών τον Αύγουστο στην Στοκχόλμη με ryanair από Κέρκυρα.
Το αεροπλάνο φτάνει Arlanda την Παρασκευή 00:35 το πρωί. Το ξενοδοχείο που θα μείνουμε για τρία βράδια είναι το
Best Western Hotel Fridhemsplan. Hôtel First Fridhemsplan · Sankt Eriksgatan 20, 112 39 Stockholm, Suède
Απ ότι έχω ψάξει μέχρι τώρα βρίσκω αρκετά ακριβά με shuttle bus πχ με flygbussarna 556 sek τα 4 άτομα. Τα περισσότερα shuttle bus δεν έχουν βραδινά δρομολόγια
Με το arlanda express μου βγάζει πρώτο δρομολόγιο 4:50 με λογικό κόστος 399 sek για όλους λόγω και της δωρεάν μετακίνησης παιδιών.
Τελικά νομίζω ότι η οικονομικότερη (δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη όμως) είναι αυτή που αναφέρεται παραπάνω με το 583 μέχρι marsta και από εκεί μου βγάζει με το τρένο 41 και μετά μετρό ή λεωφορείο μέχρι το ξενοδοχείο.
Εισιτήριο τριών ημερών μπορώ να βγάλω στο αεροδρόμιο και με ποια διαδικασία;
Αν βγάλουμε εισητήριο οι γονείς τα παιδιά ταξιδεύουν δωρεάν ή μόνο από Παρασκευή 12 το μεσημέρι μέχρι την Κυριακή όπως έχω διαβάσει;
Γνωρίζει κανείς το ταξί για Στοκχόλμη πόσο κοστίζει;
Υπάρχει άλλος τρόπος για την μετακίνησή μας;
Πέιν λίγο καιρό έμεινα στο ξενοδοχείο που κλεισατε είναι πολύ καλό με καλό πρωινό και κοντά σε μέτρο αλλά και κέντρο. Εγώ πήγα με λεοφωρειο από Αρλάντα με 19 ευρώ το άτομο πήγαινε έλα, νομίζω τα 4 άτομα είναι λίγο λιγότερο γιατί πήγα μια άλλη φορά πιο παλιά. Κατεβαίνεις st eriksan και πο εκεί με τα πόδια είναι σχετικά κοντά γύρω στα 600 μέτρα.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Αυτή η ομορφιά που βλέπω σε ΠΟΛΛΑ ξενοδοχεία σε Στοκχόλμη και Κοπεγχάγη "δωμάτιο χωρίς παράθυρο" υπάρχει και αλλού ή είναι Σκανδιναβική πατέντα; :rolleyes:

Κατά τα άλλα, πως κινείται κάποιος στη Στοκχόλμη; Πρέπει να έχει κορόνες, δέχονται και ευρώ, πληρώνει με την εδώ χρεωστική του κάρτα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Αυτή η ομορφιά που βλέπω σε ΠΟΛΛΑ ξενοδοχεία σε Στοκχόλμη και Κοπεγχάγη "δωμάτιο χωρίς παράθυρο" υπάρχει και αλλού ή είναι Σκανδιναβική πατέντα; :rolleyes:

Κατά τα άλλα, πως κινείται κάποιος στη Στοκχόλμη; Πρέπει να έχει κορόνες, δέχονται και ευρώ, πληρώνει με την εδώ χρεωστική του κάρτα;
Υπαρχει κ αλλου...σε σουηδικες κορονες,παντου με καρτα προφανως ρεβολουτ για να μη σου κανει η τραπεζα μετατροπη με βαση την ισοτιμια της ημερας+προμηθεια!δε θυμαμαι που δεχονται ευρω(λογικα ναι)αλλα θα ναι κοροιδια
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Υπαρχει κ αλλου...σε σουηδικες κορονες,παντου με καρτα προφανως ρεβολουτ για να μη σου κανει η τραπεζα μετατροπη με βαση την ισοτιμια της ημερας+προμηθεια!δε θυμαμαι που δεχονται ευρω(λογικα ναι)αλλα θα ναι κοροιδια
Ρεβολούτ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom