Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

anastasia95

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Πότε ακριβώς πας; Λάβε υπόψιν σου ότι από τα μέσα Νοέμβρη και μετά νυχτώνει γύρω στις τέσσερις, οπότε οι διαθέσιμες ώρες με φυσικό φως περιορίζονται, με ότι σημαίνει αυτό από πλευράς αξιοθεάτων.
9-12/11
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
415
Likes
237
Επόμενο Ταξίδι
???
Χαιρετώ την παρέα. Την Παρασκευή θα κάνουμε ένα 3μερο γεμάτο στη Στοκχόλμη και διάβασα με προσοχή τις πληροφορίες. Θα μείνουμε στο Clarion Collection Hotel Tapetfabriken
με 350 ευρώ το δίκλινο τα 3 βράδια και ημιδιατροφή. Διάβασα καλά σχόλια, απλά είδα ότι είναι περίπου στα 15 λεπτά με λεωφορείο από το κέντρο. Η περιοχή Νάκα λέει τίποτα;
 

Robert

Member
Μηνύματα
124
Likes
269
Αν ξέρει κανεις,στον κεντρικό σταθμό του Αρλάντα αληθεύει ότι πληρώνεις επιπλέον 130 sek (11 ευρώ δηλαδή) για είσοδο-έξοδο;Το διάβασα σε κάποια σχόλια στο google και μου φαίνεται τρελό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.907
Αν ξέρει κανεις,στον κεντρικό σταθμό του Αρλάντα αληθεύει ότι πληρώνεις επιπλέον 130 sek (11 ευρώ δηλαδή) για είσοδο-έξοδο;Το διάβασα σε κάποια σχόλια στο google και μου φαίνεται τρελό.
Γιατι τρελο? Ιδιο συμπληρωμα εχουν τα τρενα απο το αεροδρομιο Βρυξελλων. Με λιγο ψαξιμο στο google ομως βλεπεις οτι υπαρχει λεωφορειο παμφθηνο και στα δυο αεροδρομια.
Κι εδω στην Αθηνα το λεωφορειο για το αεροδρομιο ειναι στη μιση τιμη σχεδον σε σχεση με τα μεσα σταθερης τροχιας.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
47
Likes
23
Καλησπερα σε ολους.
Απο οτι εχω καταλαβει οι συναλλαγες με καρτα ειναι σχεδον κανονας στην Σουηδια.
Αν επιθυμω να πληρωσω ομως με μετρητα, τα δεχονται ή οχι;
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καλησπερα σε ολους.
Απο οτι εχω καταλαβει οι συναλλαγες με καρτα ειναι σχεδον κανονας στην Σουηδια.
Αν επιθυμω να πληρωσω ομως με μετρητα, τα δεχονται ή οχι;
Από ότι είδα πρόσφατα όχι εκτός από κάποια εισιτήρια στον κεντρικό σταθμό. Υπάρχουν και ταμπέλες σε εστιατόρια και ξενοδοχεία που το επισημαίνουν (ότι δεν δέχονται μετρητά).
Αλλά ότι χρειαστείς στο δρόμο πχ φαγητό, νερό από καντίνα το πληρώνεις με κάρτα, μην ανησυχείς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.907
Καλησπερα σε ολους.
Απο οτι εχω καταλαβει οι συναλλαγες με καρτα ειναι σχεδον κανονας στην Σουηδια.
Αν επιθυμω να πληρωσω ομως με μετρητα, τα δεχονται ή οχι;
3 μερες στη Σουηδια δεν ειδα καποιον να βγαζει πορτοφολι. Ολοι πληρωναν με το κινητο, κι εμεις.
 

alice~

Member
Μηνύματα
720
Likes
1.197
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Βλέπω ότι κάνουν εργασίες στο αεροδρόμιo Arlanda και βλέπω στην ιστοσελίδα των λεωφορείων flybussarna να λέει ότι πλέον δεν μπορείς να πάρεις το λεωφορείο από το terminal 5. Ξέρει κανείς αν είναι μακριά η νέα στάση; Θα έχω αρκετά πράγματα και θα είμαι μόνη μου, οπότε αν δεν βολεύει πολύ το λεωφορείο, σκέφτομαι μήπως πάρω τρένο.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
199
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλησπέρα σε όλους!!
Πετάμε την Τετάρτη με τον κολλητό μου για Στοκχόλμη όπου θα έχουμε στην διάθεσή μας έξι γεμάτες μέρες. Οι ερωτήσεις που θέλω να σας κάνω είναι οι εξής:

1) Σκεφτόμαστε τις δύο από τις έξι ημέρες να της αφιερώσουμε για εκδρομές, μία στο αρχιπέλαγος και μία στην Ουψάλα!
Το θέμα μας είναι ότι δεν έχουμε καταλήξει σε πια νησάκια του αρχιπελάγους θα επισκεφτούμε! Σκεφτόμαστε το νησί Vaxholm που είναι και η πρωτεύουσα του αρχιπελάγους, και το Grinda. Πως σας φαίνονται σαν επιλογές;

2) Αξίζει να επισκεφτούμε το Drottningholm ή θα είναι ένα ακόμα παλάτι (Το ρωτάω αυτό καθώς διαβάσαμε στον οδηγό ότι είναι όμοιο με τις Βερσαλλίες και για αυτό αναρωτιόμαστε αν αξίζει να πάμε).

3) Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό καθώς δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη σ’ αυτό το κομμάτι!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας😊
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
888
Likes
11.923
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Σκεφτόμαστε το νησί Vaxholm που είναι και η πρωτεύουσα του αρχιπελάγους, και το Grinda. Πως σας φαίνονται σαν επιλογές;
Εάν ο καιρός είναι καλός θα περάσετε υπέροχα.Να δείτε όμως πρώτα τα δρομολόγια εάν σας εξυπηρετουν,πέρσι τα καλοκαιρινά ήταν μέχρι τις 17/9 και μετά είχαν μόνο τα ΣΚ για ένα μήνα ακόμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom