Στον Πειραιά παραμένει το κρουαζιερόπλοιο ΖΕΝΙΘ

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
να επανέλθω..η συμπαθέστατη τάξη των ναυτικών κάντε μια βόλτα την ερχόμενη δευτέρα στον Πειραια να δείτε ποιος θα περιφρουρεί την άφιξη του Zenith. την περασμένη δευτέρα που ήμουν στο λιμάνι, στους καταπέλτες βρίσκονταν 20χρονοι που περιφρουρούσαν την απεργία. μην τολμησει δηλαδή κανείς ναυτικός και δεν απεργήσει και αρχίσει τη φόρτωση..
η δε ΠΝΟ απαιτεί (!!!!) από την εταιρεία την πρόσληψη 100 (!!!) ελλήνων ναυτικών στο Zenith..για την ιστορία στο πλοίο τωρα είναι περί τους 25 ευρωπαίους ναυτικους...
case study: Ας υποθέσουμε ότι αυτά που ακούστηκαν μετά την δολοφονία των 3 υπαλλήλων της Marfin, από άλλους υπαλλήλους, ότι δλδ η εντολή ήταν "όποιος δεν έρθει αύριο για δουλειά να μην ξανάρθει ποτέ", ισχύουν. Δεν θα ήθελες πάρα πολύ να υπήρχαν εκείνη την μέρα 20χρονοι (ή οποιασδήποτε άλλης ηλικίας) έξω από το υποκατάστημα να περιφρουρούν την απεργία;; Εγώ σίγουρα θα το ήθελα πολύ.
Πότε θα γίνει κατανοητό ότι το "όποιος θέλει απεργεί" στον ιδιωτικό τομέα έχει ψοφήσει εδώ και καιρό; Όλοι όσοι "χαλιούνται" με την περιφρούρηση των απεργιών έχουν έρθει ποτέ σε καμία, μαζί με τα τρισκατάρατα 20χρονα*, να δουν τους εργαζόμενους μπροστά στην πύλη να μας φωνάζουν και να μας βρίζουν γιατί τους αφαιρούμε το "δικαίωμα στην εργασία", όταν κοιτάει το αφεντικό, και μετά από 15' να μας πιάνουν παρδίπλα και να μας λένε "ευτυχώς που είσαστε και σεις ρε παιδιά" και να μας αραδιάζουν μετά πόσους μήνες είναι απλήρωτοι, πόσα ένσημα είναι ακόλλητα, πόση τρομοκρατία πέφτει;;

* που φυσικά θα είναι πολλά 20χρονα που είναι άνεργοι ή φοιτητές, άρα χωρίς αφεντικό και υποχρεώσεις, στις περιφρουρήσεις. Πόσοι εργαζόμενοι έχουν την δυνατότητα και το θάρρος να βγαίνουν και να "καίγονται" με το να συμμετέχουν δυναμικά σε κινητοποιήσεις, απεργίες και περιφρουρήσεις;;;


Περί του Banquet:
Δεν κατάλαβα;; ποιές θέσεις εργασίας χάθηκαν; για να ρωτήσουμε το ΙΚΑ πόσοι δούλευαν στο συγκεκριμένο εστιατόριο ... γιατί μάλλον θα μας δώσει πολύ μικρότερο αριθμό. Απ' ότι καταγγέλθηκε τους περισσότερους εκεί μέσα τους είχε ανασφάλιστους. Με το μπαρδόν, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν μου φαίνεται για κανά κακόμοιρο ανθρωπάκι που έφτυσε αίμα για το εστιατόριό του και αναγκάστηκε να το κλείσει λόγω των κακών συνδικαλιστών. Μάλλον για στυγνό εκβιαστή μου κάνει...
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Για μισό λεπτό. Επειδή όλοι μπορούμε και μιλάμε, χαρακτηρίζουμε, βριζουμε κλπ άτομα χωρίς ούτε καν να ξέρουμε τι συμβαίνει... Έχεις γνωρίσει φίλε μου κάποιον από τους "βολεμένους" (δε λέω ότι είναι όλοι ίδιοι βέβαια αλλά αυτό ισχύει παντού) συνδικαλιστές; έχεις δει ποτέ ναυτικό φυλλάδιο συνδικαλιστή να δεις πόσα χρόνια έχει δουλέψει μέσα στη θάλασσα;
Ναι λοιπόν έχω γνωρίσει πολλούς, και του συγκεκριμένου κλάδου αλλά κυρίως του τουριστικού (τρομάρα μας) και επιμένω ότι είναι βολεμένοι, κατευθυνόμενοι και εξυπηρετούν συμφέροντα. Άλλοι κομματικά και άλλοι προσωπικά. Υπάρχουν και οι αγνοί ιδεολόγοι, δεν λέω, αλλά δυστυχώς δεν ακούγονται αυτοί που μιλούν αλλά αυτοί που κραυγάζουν.

Α και επειδή εμείς οι Έλληνες είμαστε απολίτιστοι και κάνουμε απεργίες -τι ντροπή- έχετε δει τι γίνετε στην πολιτισμένη Ευρώπη; Ακούσατε για τις 3 πενθήμερες στάσεις εργασίας των πληρωμάτων θαλάμου επιβατών της British Airways; Μήπως για την προ ολίγων ημερών απεργία-τεράστια πορεία των Γάλλων που οδήγησε σε πάρα πολλές ακυρώσεις πτήσεων κλπ; Αυτοί όμως έχουν σοβαρότερα προβλήματα να διαμαρτυρηθούν από τους Έλληνες.
Παντού γίνονται απεργίες και θα γίνονται. Η Αγγλία όμως και η Γαλλία δεν "ζούν" από τον τουρισμο στον ίδιο βαθμό με την Ελλάδα, παράγουν και κάτι.

Σεβαστός λοιπόν απόλυτα ο ρομαντισμός αλλά στην παρούσα φάση θα αρκεστώ στον ρεαλισμό.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
@happiness
"case study: Ας υποθέσουμε ότι αυτά που ακούστηκαν μετά την δολοφονία των 3 υπαλλήλων της Marfin, από άλλους υπαλλήλους, ότι δλδ η εντολή ήταν "όποιος δεν έρθει αύριο για δουλειά να μην ξανάρθει ποτέ", ισχύουν. Δεν θα ήθελες πάρα πολύ να υπήρχαν εκείνη την μέρα 20χρονοι (ή οποιασδήποτε άλλης ηλικίας) έξω από το υποκατάστημα να περιφρουρούν την απεργία;; Εγώ σίγουρα θα το ήθελα πολύ."

οποτε το θεμα δεν ειναι οτι καποια γουρουνια εκαψαν τους ανθρωπους αλλα ο κακος καπιταλιστης που τους υποχρεωνε να δουλευουν.
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Ναι λοιπόν έχω γνωρίσει πολλούς, και του συγκεκριμένου κλάδου αλλά κυρίως του τουριστικού (τρομάρα μας) και επιμένω ότι είναι βολεμένοι, κατευθυνόμενοι και εξυπηρετούν συμφέροντα. Άλλοι κομματικά και άλλοι προσωπικά. Υπάρχουν και οι αγνοί ιδεολόγοι, δεν λέω, αλλά δυστυχώς δεν ακούγονται αυτοί που μιλούν αλλά αυτοί που κραυγάζουν.
Σε αυτό το θέμα δε νομίζω ότι μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση γιατί από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις γνωρίσει κάποιον του συγκεκριμένου κλάδου. Πίστεψέ με γνωρίζω σε τεράστιο βαθμό τα πάντα γύρω από αυτούς. Κομματικά -απλά προς ενημέρωση- εξυπηρετούν μόνο 2 από τα πάνω από 10 σωματεία που αποτελούν την ΠΝΟ και αυτά σε όσους ξέρουν είναι γνωστά. Αν ήταν τόσο βολεμένοι όπως λες δε νομίζω να έκαναν πριν από λίγους μήνες τόσο αγώνα για να βάλουν μερικούς Έλληνες σε πλοίο της γραμμής Πάτρα - Ιταλία. Σιγά η δουλειά τους θα έχαναν οι συνδικαλιστές; Όχι βέβαια απλά δεν θα δούλευαν Έλληνες και σιγα σιγα θα τους έβγαζαν από όλα τα καράβια της Πάτρας. Τέλος πάντων αυτό και μόνο δείχνει ότι άτομα που δεν ενδιαφέρονται για τους ναυτικούς αλλά ούτε γνωρίζουν πράγματα για τη ναυτιλία και την πορεία της τα τελευταία χρόνια, ακούνε ότι λέει η αντικειμενική τηλεόραση, έχουν και μία γενικότερη άποψη για τους συνδικαλιστές, κατακρίνουν καταστάσεις, υποστηρίζουν ακόμα και αυτούς που πήγαν να διαδηλώσουν κατά των ναυτικών και όλα καλά. Αυτό βέβαια δεν το λέω μόνο για εσένα αλλά γενικότερα για τις απόψεις που ακούγονται αυτό το καιρό. Βγαίνει ο κάθε άσχετος στο ρεπορτάζ και λέει οι ναυτικοί δημιουργούν άσημη εικόνα για την Ελλάδα... έλα ρε σοβαρά ενώ οι οδηγοί ταξί που μαζεύτηκαν να κάνουν αντιδιαδήλωση προκαλούν την καλύτερη εικόνα καθημερινά που πλακώνονται στο terminal για το ποιος θα πάρει την κούρσα μετά κοροϊδεύουν τους τουρίστες για το κόστος της διαδρομής και στο τέλος τους γδέρνουν.

Παντού γίνονται απεργίες και θα γίνονται. Η Αγγλία όμως και η Γαλλία δεν "ζούν" από τον τουρισμο στον ίδιο βαθμό με την Ελλάδα, παράγουν και κάτι.
Αυτό δεν το ξέρω αλλά θα σε πιστέψω ότι δε ζουν από τον τουρισμό. Πάντως δε νομίζω ότι δεν έχουν και αυτοί κλάδους που ζουν από τον τουρισμό ή ότι δεν ενδιαφέρονται για ένα τόσο σημαντικό έσοδο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν ήταν τόσο βολεμένοι όπως λες δε νομίζω να έκαναν πριν από λίγους μήνες τόσο αγώνα για να βάλουν μερικούς Έλληνες σε πλοίο της γραμμής Πάτρα - Ιταλία. Σιγά η δουλειά τους θα έχαναν οι συνδικαλιστές; Όχι βέβαια απλά δεν θα δούλευαν Έλληνες και σιγα σιγα θα τους έβγαζαν από όλα τα καράβια της Πάτρας.
σε γενικές γραμμές καλά τα λες. βεβαια υπεράνω όλων είναι ο νόμος και στην περίπτωση αυτη μιλάμε για κοινοτικό δίκαιο.
θα ήθελα να δω την ΠΝΟ να διαμαρτύρεται με την ίδια θέρμη για την τήρηση του ωραρίου, τις συνθήκες εργασίας, την αυθαιρεσία της εργοδοσίας. αντ' αυτού απαιτεί την πρόσληψη 100 Ελλήνων στο Zenith. μα σου φαίνεται λογικό το αίτημα? και ποια εταιρεία στον κόσμο με δεδομένη την υπάρχουσα νομοθεσία θα το δεχτεί? λίγος ρεαλισμός από την πλευρά της λοιπόν και διεκδικήσεις επί του εργασιακού δεν θα έβλαπτε. βεβαια κ μεσα στην ΠΝΟ υπάρχουν πολλά αντικρουόμενα συμφέροντα από τα σωματεία που την αποτελούν.
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Μα εντάξει πιστεύω ότι ξέρεις και εσύ ότι ουσιαστικά δεν ζητάνε 100 άτομα αυτό το λένε για να επέμβουν συνδικαλιστικά, προφανώς καμία εταιρία δεν θα το δεχόταν. Για να μην κοροϊδευόμαστε αυτό που ζητάει η ΠΝΟ στην πραγματικότητα είναι να έχει ένα μικρό ποσοστό σε κάθε πλοίο με homeport ελληνικό λιμάνι. Σύμφωνα με το Κοινοτικό πλαίσιο αυτό πράγματι δεν προβλέπετε, όμως δεν είναι και σωστή η πολιτική οκ αφού δεν το χρειαζόμαστε ας το καταργήσουμε χωρίς να δώσουμε ούτε καν την ευκαιρία στους ναυτικούς (που είναι οι άμεσα θιγόμενοι) να μας πουν την άποψή τους και να δούμε τι μπορεί να γίνει. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν τόσοι ναυτικοί διαθέσιμοι για τόσα πλοία, απλά προσπαθούν να εξασφαλίσουν κάποιες θέσεις εργασίας. Άποψή μου είναι ότι κάποια θέματα δεν μπορούν να καλύπτονται απλά από ένα κοινοτικό πλαίσιο καθώς κάθε χώρα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες, όπως και να το κάνουμε η Ελλάδα είναι από τους καλύτερους προορισμούς για κρουαζιέρα (πέρυσι ήταν δεύτερο λιμάνι στον κόσμο σε περάσματα-αναχωρήσεις κρουαζιερόπλοιων αν δεν κάνω λάθος) αν δεν ήταν ούτε τόσα πλοία δεν θα ερχόντουσαν κάθε μέρα ούτε δεν θα παιζόταν τέτοιο παιχνίδι από την εταιρία τόσο καιρό (και έχει και συνέχεια). Καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω;

Τώρα για τις περισσότερες συνδικαλιστικές παρεμβάσεις που λες θα συμφωνήσω αν και οι "εγχώριοι" εφοπλιστές έχουν αρχίσει να αδιαφορούν πλήρως για όλους και για όλα όπως θα ξέρεις και εσύ. Αρκετά θέματα πάντως λύνονται αρκετά γρήγορα από το ανάλογο σωματείο χωρίς να πάρουν έκταση από όσο ξέρω αλλά σίγουρα πρέπει να γίνονται παραπάνω πράγματα.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
@happiness
"case study: Ας υποθέσουμε ότι αυτά που ακούστηκαν μετά την δολοφονία των 3 υπαλλήλων της Marfin, από άλλους υπαλλήλους, ότι δλδ η εντολή ήταν "όποιος δεν έρθει αύριο για δουλειά να μην ξανάρθει ποτέ", ισχύουν. Δεν θα ήθελες πάρα πολύ να υπήρχαν εκείνη την μέρα 20χρονοι (ή οποιασδήποτε άλλης ηλικίας) έξω από το υποκατάστημα να περιφρουρούν την απεργία;; Εγώ σίγουρα θα το ήθελα πολύ."

οποτε το θεμα δεν ειναι οτι καποια γουρουνια εκαψαν τους ανθρωπους αλλα ο κακος καπιταλιστης που τους υποχρεωνε να δουλευουν.
Ok, έχεις δίκιο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα "γουρούνια που έκαψαν τους ανθρώπους" είναι πιο σημαντικό ζήτημα από "τον καπιταλιστή που τους υποχρέωνε να δουλεύουν".
Το 2ο βέβαια είναι θέμα σε ΚΑΘΕ απεργία. Και αυτό ήθελα να υποδείξω.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Περί του Banquet:
Δεν κατάλαβα;; ποιές θέσεις εργασίας χάθηκαν; για να ρωτήσουμε το ΙΚΑ πόσοι δούλευαν στο συγκεκριμένο εστιατόριο ... γιατί μάλλον θα μας δώσει πολύ μικρότερο αριθμό. Απ' ότι καταγγέλθηκε τους περισσότερους εκεί μέσα τους είχε ανασφάλιστους. Με το μπαρδόν, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν μου φαίνεται για κανά κακόμοιρο ανθρωπάκι που έφτυσε αίμα για το εστιατόριό του και αναγκάστηκε να το κλείσει λόγω των κακών συνδικαλιστών. Μάλλον για στυγνό εκβιαστή μου κάνει...

στο θεμα αυτο συμφωνω μαζι σου...
δεν προκειται ουτε για αποσταθεροποιηση της κοινωνιας ουτε τιποτα...
απλα: δουλευεις ετσι και αν σου αρεσει...αν διαμαρτυρηθεις;;;; δες τι γινεται....χανεις την θεση σου...χανεις και τα 500 ευρω μαυρα που επαιρνες....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν μ'αφήνετε να αγιάσω πλέον.
Αν δείτε τα δελτία, θα διαπιστώσετε ότι από τους 28 εργαζόμενους, οι 21 δεν είχαν πρόβλημα και αυτοί είναι που κατήγγειλαν τους συνδικαλιστές.
Άρα δεν μιλάμε ότι οι περισσότεροι ήταν ανασφάλιστοι, γιατί τουλάχιστον 21 ήταν.
Και με συγχωρείτε δηλαδή:
Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις υπεύθυνος είναι μόνο ο εργοδότης και όχι και ο εργαζόμενος ο οποίος συναινεί στην παρανομία, γιατί τις περισσότερες φορές η συμφωνία προβλέπει ο εργαζόμενος να παίρνει τα λεφτα του ΙΚΑ στο χέρι.
Αφού ξέρει από την αρχή τι συμβαίνει. Γιατί πάει?
Ελπίζει ότι ο κακός εργοδότης θα γίνει καλός με τον χρόνο?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες για το θεμα οποτε παω πασο.
Αν ειναι οπως τα λες 21/28 τοτε ναι..(οντως ομως εινα ετσι; κανεις δεν ξερει...)

αλλα απο την αλλη (γενικα οχι στην περιπτωση αυτη) μπορει ο χ υπαλληλος να παρεμενει γιατι απλα δεν μπορουσε να βρει αλλου, και γιατι εχει αναγκη τα λεφτα

το οτι δεν φευγει ο υπαλληλος, δε κανει αγιο τον εργοδοτη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom