Στον Πειραιά παραμένει το κρουαζιερόπλοιο ΖΕΝΙΘ

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε maltakias δεν ξεχαρμάνιασες με το νταβαντούρι στην πρεσβεία του Ισραήλ? Γουστάρεις και συνέχεια στον ΟΛΠ? Διαλύστε λοιπόν ότι έχει μείνει για να χτίσετε τον κόσμο όπως τον ονειρεύεστε, αλλά εμείς ρε αδερφέ τι φταίμε που τα τραβάμε όλα αυτά? Τι φταίει ο κόσμος που μια χούφτα σαλεμένοι προσπαθούν να επιβάλουν τα ξεπερασμένα πιστεύω τους στην μεγάλη πλειοψηφία?
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
μισο λεπτο ρε φιλε
τι αλλο παραγουμε εκτος απο το τουριστικο προιον?αυτο ειναι που μας κραταει στον αφρο και εσυ λες ας το κοψουμε αυτο για να διεκδικησουμε ενα καλυτερο αυριο?απο που θα ερθει αυτο το καλυτερο αυριο?τα λεφτα δεν φυτρωνουν στα δεντρα φιλε μου πρεπει να τα κερδισεις και συγκριτικο πλεονεκτημα για να τα κερδισουμε εχουμε στον τουρισμο.
σκοτωνουμε τον πατερα μας για να παραπονιομαστε αυριο οτι ημαστε ορφανοι?
μηπως αυτοι που τα οργανωνουν αυτα προσπαθουν να κερδισουν μεσω της πενιας που ερχεται αυτο που δεν καταφεραν να κερδισουν με τα οπλα ?

"Είναι φυσικότατο -αδιαφορώ αν συμφωνείτε ή όχι,δεν θα το λύσουμε εδώ μέσα σε 10 αράδες- ότι ορισμένες κοινωνικές ομάδες θα διεκδικήσουν ένα καλύτερο αύριο με τα μέσα που αυτές πιστεύουν ως ορθά."
οχι βεβαια πρεπει να το κανουν μεσα στο πλαισιο των νομων αμα δεν τους αρεσει να φυγουν και να πανε στην βορειο κορεα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εντάξει,ενώ τουλάχιστον έμενες σε κάποιο επίπεδο αντιπαράθεσης στο κλείσιμο το ισοπέδωσες εντελώς.

Ποιός σου είπε ότι όποιος αντιδρά και διεκδικεί ονειρεύεται τη Β.Κόρεα;

Φαντάζεσαι το αντεπιχείρημά μου να ήταν γιατί δεν φεύγεις να πας στις Η.Π.Α. ;

Στην τελική οι συγκρούσεις μεταξύ κοινωνικών ομάδων -για να μη σε πάω στην πάλη των τάξεων βραδυάτικα και σου πέσει βαρύ- ανέκαθεν υπήρχαν και θα υπάρχουν κι έτσι ουσιαστικά μετασχηματίζονται και εξελίσονται οι κοινωνίες.Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι πρέπει να σταματήσουν,ειδικά εν μέσω κρίσης;

Του αλλουνού θα του δώσουν 580? πρώτο μισθό.Να το βουλώσει κι αυτός;
Να το βουλώσει κι ο συνταξιούχος που του παίρνουν κι αυτά που δεν έχει;
Να το βουλώσει κι ο μισθωτός που είναι ο μόνος που αποδίδει κρατήσεις στα ταμεία τόσα χρόνια;
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
δεν πρεπει να διεκδικουν μεσα στο πλαισιο του νόμου?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τώρα θες να μιλήσουμε για νόμους και πως ψηφίζονται και ποιούς εξυπηρετούν και και και.................

Μα κι όλοι αυτοί που τα φάγανε,νόμιμα τα φάγανε τόσα χρόνια.Εσύ κι εγώ πάντως βουλευτική ασυλία δεν έχουμε,αφού σου αρέσουν τόσο οι νόμοι.Κάποτε δια νόμου απαγορευόταν η απεργία και το συνέρχεσθαι.Φαντάζεσαι να μην αντιδρούσε κανείς επειδή ήταν νόμος;

Και η "Τελική Λύση" νόμος του Γερμανικού κράτους ήταν.Θες να πούμε κι άλλα για νόμους;

Δεν θυμάμαι ποτέ να με ρωτήσανε πριν νομοθετήσουν τόσα εκτρώματα που έχουν νομοθετήσει τόσα χρόνια.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
η ελλαδα ειναι δημοκρατια.κουτση στραβη αλλα δημοκρατια.
αν δεν υπακους στους νομους που ψηφιζει η βουλη (εστω και με αυτους τους βουλευτες που εχουμε) τοτε πρεπει να βρεις μια χωρα που θα σου αρεσει περισσοτερο ,η υπακοη στους νομους δεν ειναι προαιρετικη ουτε στην ελλαδα ουτε πουθενα αλλου στο κοσμο.
αυτο που θελεις ειναι ο καθενας να οριζει μονος του σε ποιους νομους θα υπακουει?δηλαδη αν εγω διαφωνω με το νομο περι ανθρωποκτονιας να ερθω να σε σκοτωσω?ή μηπως μπορεις να παραβιαζεις το νομο μονο αν σε λενε αλεκα?
πραγματικα δεν υπαρχει αλλο μερος στο γαλαξια που να συζητανε τετοια πραγματα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.841
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για το εστιατοριο στην Θεσσαλονικη, οπως ελεγε καποιος στις 5 Μαιου, πριν την πορεια, ο εργοδοτης τους ειχε ολους ανασφαλιστους, και επισης οπως ελεγε ενας υπαλληλος τους κρατουσε και τα φιλοδωρηματα.

Δεν ξερω τι αληθευει. Αυτα ειπωθηκαν τοτε παντως.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.841
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μισο λεπτο ρε φιλε
τι αλλο παραγουμε εκτος απο το τουριστικο προιον?αυτο ειναι που μας κραταει στον αφρο και εσυ λες ας το κοψουμε αυτο για να διεκδικησουμε ενα καλυτερο αυριο?απο που θα ερθει αυτο το καλυτερο αυριο?τα λεφτα δεν φυτρωνουν στα δεντρα φιλε μου πρεπει να τα κερδισεις και συγκριτικο πλεονεκτημα για να τα κερδισουμε εχουμε στον τουρισμο.

εγω πιστευω οτι και για τον τουρισμο ειναι πλεον πολυ αργα...
δεν μπορουμε πλεον να χτυπησουμε αλλες χωρες...ειτε λογω συνθηκων, λογω νοοτροπιας δεν ξερω...

οταν θα πηγαινουν οι δημοσιοι υπαλληλοι και οι συνταξιουχοι στιν τραπεζα και δεν θα βρισκουν το μισθο τους και την συνταξη τους ,οταν οι κορες μας και οι αδελφες μας θα ανεβαινουν στις μπαρες για να δειχνουν το βρακακι τους σε μεθυσμενους τουριστες που βρηκαν μακρινο το ταξιδι για ταυλανδη ,τοτε θελω να δω το καλο χιουμορ που θα εχετε.
αυτο πλεον ειναι θεμα χρονου να γινει...ισως μαλιστα αυτο προσπαθουν να μας κανουν...φθηνη εργατικη δυναμη: βλ. Βουλγαρια, Σκοπια, Ρουμανια...
ετσι δεν θα ερθουν και επενδυσεις;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
πραγματικα δεν υπαρχει αλλο μερος στο γαλαξια που να συζητανε τετοια πραγματα
Πραγματικά.Είμαστε η μόνη χώρα στον πλανήτη που υφίστανται κοινωνικές ζημώσεις.Πουθενά αλλού στο πλανήτη δεν υπάρχουν άνθρωποι που να προσπαθούν να ανατρέψουν το σάπιο σύστημα.

Κάλα έκανα και έμενα στο χιούμορ,λοιπόν στην κολλεκτίβα μας που λες.....
 
Μηνύματα
776
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Επειδή ζω εγώ και η οικογένειά μου από τον τουρισμό, όπως βέβαια και όλη η χώρα αλλά κανείς δεν το καταλαβαίνει στον πλανήτη Αθήνα, δεν μπορώ να επιτρέψω σε κανέναν βολεμένο συνδικαλιστή-εργατοπατέρα να παίζει μαζί του. Καλά έκαναν στην Ρόδο ταξιτζήδες και μαγαζάτορες την προηγούμενη εβδομάδα που είπαν ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
για το εστιατοριο στην Θεσσαλονικη, οπως ελεγε καποιος στις 5 Μαιου, πριν την πορεια, ο εργοδοτης τους ειχε ολους ανασφαλιστους, και επισης οπως ελεγε ενας υπαλληλος τους κρατουσε και τα φιλοδωρηματα.

Δεν ξερω τι αληθευει. Αυτα ειπωθηκαν τοτε παντως.
Είχαν καλέσει την επιθεώρηση εργασίας? Είχε κάνει έλεγχο στο εστιατόριο?
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Είχαν καλέσει την επιθεώρηση εργασίας? Είχε κάνει έλεγχο στο εστιατόριο?
Τι επιθεώρηση εργασίας να καλέσεις βρε taver όταν δουλεύεις μαύρα; Τι να αποδείξεις απέναντι στον εργοδότη που λέει "δεν το έχω ξαναδεί στην ζωή μου αυτόν" και κρύβει τους υπόλοιπους υπαλλήλους στις τουαλέτες; Και φυσικά την επόμενη μέρα γνωρίζεις ότι δεν έχεις πλέον δουλειά εκεί και οπουδήποτε αλλού χρησιμοποιείται η ανασφάλιστη εργασία. Και μη μου πεις "ας ζητήσει δουλειά από εργοδότες που ασφαλίζουν" γιατί δεν νομίζω ότι κανένας "μαύρος" το κάνει από βίτσιο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.141
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom