Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη, μετά την περιπέτειά σας με το λεωφορείο του αεροδρομίου, θα συνιστούσες τρένο; Με έπιασε μια ταραχή η αλήθεια είναι και παρότι και για εμάς ο κεντρικός σταθμός είναι μακριά απ το ξενοδοχείο, ήδη με "ενοχλεί" που προσγειωνόμαστε στις 17.00, αν είναι να φάμε 2 ώρες στο λεωφορείο, σαφέστατα προτιμώ να πάω Centraal και να πάρω το τραμ 2 για Leidseplein.
Πως δεν είδα την ερώτηση σου? Χίλια συγνώμη. Εντύπωση μου κάνει που δεν το είχα προσέξει. Πήγατε Άμστερνταμ? Για να ξέρω αν είναι να απαντήσω σ'αυτό που ρωτάς:p
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πήγαμε. Δεν πειράζει, βοήθησες σε τόσα άλλα με την εμπειρία σου ;-)
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Στις κάρτες περιλαμβάνονται και τα νυχτερινά λεωφορεία. Για σουβενίρ προτίμησα την Bloemenmarkt και μου φάνηκαν μια χαρά οι τιμές και σε μεγάλη ποικιλία. Για εστιατόριο που ρωτάς ξέρω πως πολλοί στο φόρουμ έχουν πάει στο Moeders το οποίο είναι οικονομικό για τα δεδομένα του Άμστερνταμ και έχει καλές κριτικές.

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Moeders-Amsterdam_North_Holland_Province.html

http://www.moeders.com/en/home
Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Τα γλειφιτζουρακια κ μπισκότα κάνναβης που πουλάνε στα σουβενιρ. Επιτρέπονται στο αεροδρόμιο;;;;στα μαγαζιά Μ είπανε ναι .
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Τα γλειφιτζουρακια κ μπισκότα κάνναβης που πουλάνε στα σουβενιρ. Επιτρέπονται στο αεροδρόμιο;;;;στα μαγαζιά Μ είπανε ναι .
χμ δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν πιστεύω πως στον έλεγχο θα δώσουν σημασία. Όπως δεν θα έδιναν σημασία σε οποιαδήποτε συσκευασία μπισκότου που θα είχες στη τσάντα σου.
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Σε ευχαριστώ πολύ. Πήραμε για φίλους κ το χω έννοια . Αύριο επιστρεφουμε Ελλάδα . Ήταν πολύ όμορφα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Άψογη γραφή και εξαιρετική φωτογραφική τεκμηρίωση.
Ετοιμαζομαστε για Άμστερνταμ αύριο βράδυ, και διαβάζοντας την ιστορία σου είναι σα να 'μαστε ήδη μια μέρα εκεί.
Ευχαριστούμε πολύ για τη πληροφόρηση. Θα χρησιμοποιηθεί πολύ ο οδηγός που έφτιαξες με μεγάλο -ομολογουμένως- κόπο!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άψογη γραφή και εξαιρετική φωτογραφική τεκμηρίωση.
Ετοιμαζομαστε για Άμστερνταμ αύριο βράδυ, και διαβάζοντας την ιστορία σου είναι σα να 'μαστε ήδη μια μέρα εκεί.
Ευχαριστούμε πολύ για τη πληροφόρηση. Θα χρησιμοποιηθεί πολύ ο οδηγός που έφτιαξες με μεγάλο -ομολογουμένως- κόπο!
Σ'ευχαριστώ ψηλέ! Να περάσετε τέλεια. Αν και δεν γύρισα ενθουσιασμένος από το Άμστερνταμ, ομολογώ πως αυτή η ιστορία που έχω γράψει είναι από τις αγαπημένες μου. Μάλιστα την είχα γράψει χαλαρά και εύκολα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία να πω την αλήθεια (συγκριτικά με άλλες). Χαίρομαι που έχει βοηθήσει πολλούς.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γιάννη Καλη Χρονιά!
Έκλεισα ταξιδάκι 30-3 Απρίλη. Μια μέρα θα νοικιάσουμε αμάξι και θέλουμε να πάμε οπωσδήποτε keukenhof και zaanse schans. Είχα σκεφτει για Haarlem, Edam, Volendam, Marken αλλά δε σε είδα και πολύ ενθουσιασμένο! Τι λες;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη Καλη Χρονιά!
Έκλεισα ταξιδάκι 30-3 Απρίλη. Μια μέρα θα νοικιάσουμε αμάξι και θέλουμε να πάμε οπωσδήποτε keukenhof και zaanse schans. Είχα σκεφτει για Haarlem, Edam, Volendam, Marken αλλά δε σε είδα και πολύ ενθουσιασμένο! Τι λες;
Επίσης καλή χρονιά :)
Εφόσον θα έχετε αυτοκίνητο δεν το συζητώ, εννοείται να περάσετε και από κει. Είναι τόσο κοντά που θα βγει πολύ εύκολα το πρόγραμμα με αυτοκίνητο. Το Haarlem οπωσδήποτε. Μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Στο Volendam κάναμε τη βλακεία και κινηθήκαμε έξω από το κέντρο που είναι δίπλα στην λίμνη γιατί λόγω κούρασης δεν άντεχαν τα πόδια άλλο περπάτημα. Οπότε σίγουρα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Σίγουρα είναι τουριστικά μέρη αλλά όμορφα. Όμως εφόσον έχετε σκοπό μια μέρα θα νοικιάσουμε αμάξι και να κάνετε μια εκδρομή, ίσως θα προτιμούσα μετά τους κήπους να πάω Haarlem και Ουτρέχτη που όλοι λένε τα καλύτερα. Το αυτοκίνητο θα σας δώσει ευελιξία. Με καλό προγραμματισμό μπορείτε να δείτε αρκετά μέρη. Στους κήπους να φάτε το πολύ 2 ώρες. Δεν είναι και για παραπάνω. Προτείνω επίσης να κινηθείτε με το αμάξι κοντά στα χωράφια του Lisse για να δείτε πιο ωραίες αυθεντικές εικόνες από τα λουλουδοχώραφα. Όμως επειδή θα πάτε ακριβώς σχεδόν στην ίδια ημερομηνία που πήγαμε κι εμείς να έχεις υπόψιν ότι η ανθοφορία δεν θα είναι στα καλύτερα της. Κάποια χωράφια δεν θα έχουν ανθίσει ακόμα. Θα είδες τις φωτογραφίες στην ιστορία μου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γιάννη Καλη Χρονιά!
Έκλεισα ταξιδάκι 30-3 Απρίλη. Μια μέρα θα νοικιάσουμε αμάξι και θέλουμε να πάμε οπωσδήποτε keukenhof και zaanse schans. Είχα σκεφτει για Haarlem, Edam, Volendam, Marken αλλά δε σε είδα και πολύ ενθουσιασμένο! Τι λες;
Zaanse schans, Edam, Volendam, βγαίνουν σε μία μέρα εάν είστε πρωινοί τύποι και προχωράτε πολύ!
Και τα τρία είναι πολύ όμορφα, αλλά με διαφορά το Edam είναι ότι πιο κουκλίστικο είδα στην Ολλανδία το καλοκαίρι!!
Στο Volendam εάν πας πρόσεξε που θα παρκάρεις! Στο δημόσιο πάρκινγ μπορείς να μείνεις δωρεάν για 1,5 ώρα εάν αγοράσεις μια μπλε κάρτα (με 1,5 ευρώ) που ρυθμίζεις την ώρα άφιξης. Αυτήν την ίδια μπλε κάρτα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και στο δημόσιο πάρκινγκ στο Edam, όπου μπορείς να αφήσεις το αυτοκίνητο.
Μετά από κάποια ώρα (στις 6μμ το καλοκαίρι), στο Edam είναι δωρεάν το πάρκινγκ.
Στο Haarlem το πάρκινγκ σε δημόσιο χώρο κοστίζει 5 ευρώ/ ώρα μέχρι τις 11 μμ!!!! Δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να πας με αμάξι, εκτός εάν βρεις κάποιο ιδιωτικό πάρκινγκ με καλύτερες τιμές.
Στο Volendam πρόσεξε να πας στο παλιό χωριό και όχι στη νέα μαρίνα του. Εκτός από την τουριστική παραλιακή οδό που είναι χάλια εάν συνεχίσεις τη βόλτα μέσα στο χωριό θα βρεις πολλά γραφικά σημεία! Έχει και ένα όμορφο ιστορικό ξενοδοχείο, το Art Hotel Spaander, που αξίζει να πιεις έναν καφέ στο εσωτερικό του.
Εμείς μετά το Edam συνεχίσαμε με το αμάξι για το Hoorn που μας άρεσε πολύ!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Επίσης καλή χρονιά :)
Εφόσον θα έχετε αυτοκίνητο δεν το συζητώ, εννοείται να περάσετε και από κει. Είναι τόσο κοντά που θα βγει πολύ εύκολα το πρόγραμμα με αυτοκίνητο. Το Haarlem οπωσδήποτε. Μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Στο Volendam κάναμε τη βλακεία και κινηθήκαμε έξω από το κέντρο που είναι δίπλα στην λίμνη γιατί λόγω κούρασης δεν άντεχαν τα πόδια άλλο περπάτημα. Οπότε σίγουρα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Σίγουρα είναι τουριστικά μέρη αλλά όμορφα. Όμως εφόσον έχετε σκοπό μια μέρα θα νοικιάσουμε αμάξι και να κάνετε μια εκδρομή, ίσως θα προτιμούσα μετά τους κήπους να πάω Haarlem και Ουτρέχτη που όλοι λένε τα καλύτερα. Το αυτοκίνητο θα σας δώσει ευελιξία. Με καλό προγραμματισμό μπορείτε να δείτε αρκετά μέρη. Στους κήπους να φάτε το πολύ 2 ώρες. Δεν είναι και για παραπάνω. Προτείνω επίσης να κινηθείτε με το αμάξι κοντά στα χωράφια του Lisse για να δείτε πιο ωραίες αυθεντικές εικόνες από τα λουλουδοχώραφα. Όμως επειδή θα πάτε ακριβώς σχεδόν στην ίδια ημερομηνία που πήγαμε κι εμείς να έχεις υπόψιν ότι η ανθοφορία δεν θα είναι στα καλύτερα της. Κάποια χωράφια δεν θα έχουν ανθίσει ακόμα. Θα είδες τις φωτογραφίες στην ιστορία μου.
Εννοειται τα διαβασα ολα. Σε οτι αφορα τις τουλιπες το γνωριζω απλα ελπιζω σε εναν καλο καιρο για γρηγορη ανθοφορια. Τι να πω... Το ηξερα πριν καν κλεισω τα παντα, απλα η διαμονη που εβρισκα για τα επομενα σαβ/κα του Απριλιου πηγαινε απο τα 500€ στα 1000€. Ακριβως τα 2πλα!Προφανως λογω της ανθοφοριας, του Πασχα, kings day, χαμος!!!
Σε οτι αφορα την Ουτρέχτη εχω διαβασει κ εγω τα καλυτερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να συνδυαστει με zaanse schans και keukenhof σε μια μερα! Επιπλεον απο φωτο που εχω δει, βλεπω μια πολυ ωραια πολη αλλη οχι πολυ διαφορετικη απο το αμστερνταμ. Υποτιθεται οτι η αρχικη μου ιδεα ηταν να δω διαφορετικες εικονες τυπου λιβαδια, ψαροχωρια και οχι αλλη μια πολη!
Δεν ξερω εχω μπερδευτει λιγο...
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Εννοειται τα διαβασα ολα. Σε οτι αφορα τις τουλιπες το γνωριζω απλα ελπιζω σε εναν καλο καιρο για γρηγορη ανθοφορια. Τι να πω... Το ηξερα πριν καν κλεισω τα παντα, απλα η διαμονη που εβρισκα για τα επομενα σαβ/κα του Απριλιου πηγαινε απο τα 500€ στα 1000€. Ακριβως τα 2πλα!Προφανως λογω της ανθοφοριας, του Πασχα, kings day, χαμος!!!
Σε οτι αφορα την Ουτρέχτη εχω διαβασει κ εγω τα καλυτερα αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να συνδυαστει με Zaanse schans και Keukenhof σε μια μερα! Επιπλεον απο φωτο που εχω δει, βλεπω μια πολυ ωραια πολη αλλη οχι πολυ διαφορετικη απο το αμστερνταμ. Υποτιθεται οτι η αρχικη μου ιδεα ηταν να δω διαφορετικες εικονες τυπου λιβαδια, ψαροψωρια και οχι αλλη μια πολη!
Δεν ξερω εχω μπερδευτει λιγο...
Για να βοηθήσω περισσότερο, θα σε ρωτήσω.... Στις 4 μέρες που θα είσαι θέλεις να δεις και το Amsterdam ή ο στόχος σου είναι να δεις την επαρχία μόνο και μερικά γραφικά ψαροχώρια;
Το ρωτώ γιατί δεν συνδυάζονται τα παραπάνω μέρη με την Ουτρέχτη που είναι σε άλλη κατεύθυνση και είναι άλλη μια όμορφη πόλη που μοιάζει με το Amsterdam, όπως είπες. Επίσης, μάλλον το Hαarlem είναι πιο γραφικό από την Ουτρέχτη και έχει σίγουρα πιο όμορφη κεντρική πλατεία! Η Ουτρέχτη έχει ωραία κανάλια αλλά τελικά δεν με κέρδισε...
Βέβαια να σου πω ότι αρχές Απρίλη σε κανένα από τα χωριά αυτά δε θα είναι η φύση ανθισμένη και τα δέντρα θα είναι γυμνά. Οπότε οι παραμυθένιες εικόνες που είδα εγώ τον Αύγουστο μπορεί να μην τόσο όμορφες σε άλλες συνθήκες... Σε κάθε περίπτωση όμως το Edam αξίζει να το επισκεφτείς οπωσδήποτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom