Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπορεί να μην μπαίνεις σε μουσεία και αξιοθέατα, αλλά το φωτογραφικό υλικό που έχεις για τις πόλεις που έχεις επισκεφτεί είναι πολύ καλό ! Καθώς και οι πληροφορίες για τα ΜΜΜ, είναι πολύ χρήσιμες !
Με το καλό και σε επόμενα ταξίδια :)
Σ' ευχαριστώ κορίτσι. Το να καταφέρνω να βλέπω καλά τις πόλεις μέσα σε λίγες μέρες οφείλεται στο ότι δεν χάνω χρόνο σε μουσεία. Το ''χάνω'' είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και επιλογή βέβαια. Αν διαβάσεις όλες τις ιστορίες που έχω γράψει θα δεις πως φυσικά και έχω επισκεφτεί σημαντικά μουσεία, απλά έχω επιλέξει συγκεκριμένα. Αντίθετα αξιοθέατα που δεν είναι μουσειακοί χώροι και περιλαμβάνουν πανοραμική θέα δεν υπάρχει περίπτωση να τα χάσω. Μπορεί να μην μπαίνω να τριγυρνώ για ώρες σε μουσεία αλλά θα μπω στη διαδικασία να ανέβω 700 μέτρα κακοτράχαλο μονοπάτι σε βουνό για να δω τη θέα της λίμνης Bled! Για μένα αυτά είναι τα must. Ή σε ένα μουσείο που θα μου προσφέρει μια διαφορετική εμπειρία ή έχει ειδικό θέμα όπως η ''Gallery 11/07/95'' στο Σαράγιεβο. Οι επιλογές είναι πολλές και τα γούστα του καθενός διαφέρουν. Σε όλα αυτά βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει το κόστος εισόδου.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σ' ευχαριστώ κορίτσι. Το να καταφέρνω να βλέπω καλά τις πόλεις μέσα σε λίγες μέρες οφείλεται στο ότι δεν χάνω χρόνο σε μουσεία. Το ''χάνω'' είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και επιλογή βέβαια. Αν διαβάσεις όλες τις ιστορίες που έχω γράψει θα δεις πως φυσικά και έχω επισκεφτεί σημαντικά μουσεία, απλά έχω επιλέξει συγκεκριμένα. Αντίθετα αξιοθέατα που δεν είναι μουσειακοί χώροι και περιλαμβάνουν πανοραμικοί θέα δεν υπάρχει περίπτωση να τα χάσω. Μπορεί να μην μπαίνω να τριγυρνώ για ώρες σε μουσεία αλλά θα μπω στη διαδικασία ανέβω 700 μέτρα κακοτράχαλο μονοπάτι σε βουνό για να δω τη θέα της λίμνης Bled! Για μένα αυτά είναι τα must. Ή σε ένα μουσείο που θα μου προσφέρει μια διαφορετική εμπειρία ή έχει ειδικό θέμα όπως η ''Gallery 11/07/95'' στο Σαράγιεβο. Οι επιλογές είναι πολλές και τα γούστα του καθενός διαφέρουν. Σε όλα αυτά βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει το κόστος εισόδου.
Πολλά παίζουν ρόλο, στο πως, ο καθένας μας, διαμορφώνει τη δική του ξεχωριστή ταξιδιωτική εμπειρία ! Για μένα τίποτα δεν είναι κατακριτέο σε ένα ταξίδι ! Τα γούστα και οι αρεσκείες του καθενός είναι πάντα σεβαστά απο μένα, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με αυτά! Να κάνεις πάντα αυτό που σε ευχαριστεί και άσε με εμένα να λέω για μουσεία ;)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εξαιρετική η ταξιδιωτική ιστορία σου Γιάννη για άλλη μια φορά!! Πολύ πλούσιο το φωτογραφικό σου υλικό και πολύτιμες οι πληροφορίες που μας δίνεις για κάθε αξιοθέατο ή περιοχή! Βοηθάς ουσιαστικά και αποτελεσματικά στην οργάνωση ενός ταξιδιού στην περιοχή!
Το Zaanse Schans μπορεί να μην αυθεντικό, αλλά μας χάρισε μοναδικές φωτογραφίες! Έξυπνοι οι Ολλανδοί που το κατασκεύασαν!
Τελικά πόσες μέρες αφιέρωσες σε αυτό το ταξίδι;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Εξαιρετική η ταξιδιωτική ιστορία σου Γιάννη για άλλη μια φορά!! Πολύ πλούσιο το φωτογραφικό σου υλικό και πολύτιμες οι πληροφορίες που μας δίνεις για κάθε αξιοθέατο ή περιοχή! Βοηθάς ουσιαστικά και αποτελεσματικά στην οργάνωση ενός ταξιδιού στην περιοχή!
Το Zaanse Schans μπορεί να μην αυθεντικό, αλλά μας χάρισε μοναδικές φωτογραφίες! Έξυπνοι οι Ολλανδοί που το κατασκεύασαν!
Τελικά πόσες μέρες αφιέρωσες σε αυτό το ταξίδι;
Thank you Έλενα. Πιστεύω να βοηθήσει κάποιους στο μέλλον και αυτή η ιστορία.
Ήταν 4 γεμάτες μέρες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Thank you Έλενα. Πιστεύω να βοηθήσει κάποιους στο μέλλον και αυτή η ιστορία.
Ήταν 4 γεμάτες μέρες.
Εμένα πάντως θα με βοηθήσει πάρα πολύ , όπως με βοήθησε και η ιστορία σου για τη Βιέννη που την είχα μαζί μου στο ταξίδι!! :xalara:
Σε ευχαριστούμε για τον χρόνο που αφιερώνεις!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Δεν προλαβα να λειψω 2 μηνες και το τραβελστοριες εγινε ιλουστρασιον περιοδικο και ο Γιαννης πηγε στο Αμστελοδαμο. Καλα ποτε πηγες;;; Μαλτα δεν ησουν;;;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν προλαβα να λειψω 2 μηνες και το τραβελστοριες εγινε ιλουστρασιον περιοδικο και ο Γιαννης πηγε στο Αμστελοδαμο. Καλα ποτε πηγες;;; Μαλτα δεν ησουν;;;
χαχα ναι δεν με προλαβαίνεις:p Το Άμστερνταμ είχε προηγηθεί της Μάλτας. Αλλά με έπιασε προκοπή και είπα να γράψω μια ιστορία και για Ολλανδία κι ας πέρασαν μήνες.

Επί τη ευκαιρία, ένας αγαπητός mod να την μεταφέρει στις ολοκληρωμένες?
 

aloha

Member
Μηνύματα
23
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πολύ ωραία ιστορία και απίστευτες φωτογραφίες! Κάνατε παρά πολλά πράγματα. Πόσες διανυκτερεύσεις είχατε; Αν κατάλαβα καλά δεν πήγατε σε μουσεία . Λογικά για αυτό κερδίσατε χρόνο κ είδατε τόσα πολλά. Επίσης δε νοικιάσατε ποδήλατο και αυτό σας επέτρεψε να τραβήξετε τόσες πολλές φωτογραφίες. Λίγο μετανιώνω τώρα που διάβασα την ιστορία σου για τις δικές μας επιλογές. Τέλος σας έκανε πάρα πολύ καλό καιρό. Εμείς πήγαμε δύο εβδομάδες μετά κ είχε τυπικά καιρό Άμστερνταμ. Όχι κ ότι πιο ευχάριστο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ ωραία ιστορία και απίστευτες φωτογραφίες! Κάνατε παρά πολλά πράγματα. Πόσες διανυκτερεύσεις είχατε; Αν κατάλαβα καλά δεν πήγατε σε μουσεία . Λογικά για αυτό κερδίσατε χρόνο κ είδατε τόσα πολλά. Επίσης δε νοικιάσατε ποδήλατο και αυτό σας επέτρεψε να τραβήξετε τόσες πολλές φωτογραφίες. Λίγο μετανιώνω τώρα που διάβασα την ιστορία σου για τις δικές μας επιλογές. Τέλος σας έκανε πάρα πολύ καλό καιρό. Εμείς πήγαμε δύο εβδομάδες μετά κ είχε τυπικά καιρό Άμστερνταμ. Όχι κ ότι πιο ευχάριστο.
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Μείναμε 4 βράδια. Ναι η αλήθεια είναι πως πάντα κερδίζω χρόνο και βλέπω άνετα τις πόλεις επειδή δεν πηγαίνω σε μουσεία ή επιλέγω 1-2 βασικά κάποιες φορές. Εγώ πάντως δεν μετανιώνω που δεν νοικιάσαμε ποδήλατο χαχα κι ας είναι must. Δεν είναι κάτι που με τραβάει. Άσε που φοβήθηκα τον τρελό χαμό στο δρόμο από ποδηλάτες. Πάντως και ποδήλατο να είχα δεν νομίζω να έβγαζα λιγότερες φωτογραφίες :)Γενικά ναι ο καιρός ήταν καλός για τέλη Μαρτίου. Μόνο τη μέρα που φεύγαμε έβρεξε ευτυχώς.
 
Μηνύματα
95
Likes
65
πες μου καλε μου που σε ακολουθω με ευλαβεια στην περιοχη των μουσειων ειναι καλα να μεινω

παω μεσα μαρτη και σε αυτο σε ακολουθησα

εκτυπωνω και φευγω μου εχει βγει παντα σε καλο

α ξεχασα παω ιανουαριο πραγα μηπως προλαβαινεις να πας
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Φεύγεις και ακόμα να κλείσεις ξενοδοχείο?:lol:
Φυσικά και είναι μια χαρά βολική περιοχή η συνοικία των μουσείων. Μη το σκέφτεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom