Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ήταν η πρώτη σου φορά? Πως σου φάνηκε το Άμστερνταμ? Αν δεν βαριέσαι πες :D
Γιάννη, ήταν το πρώτο μου ταξίδι στην Ολλανδία. Το προσπαθούσα απο πέρσι εάν θυμάσαι και με βοήθησε πολυ η ιστορία σου!!
Μολις ξεκουραστώ θα κανω και μια δημοσιευση με καποια tips.
Εμεινα 7 βραδια Ολλανδία και 2 Βρυξέλλες και νοικιασαμε αμαξι για 9,5 μέρες.
Η γνώμη μου για το Αμστερνταμ ειναι ακριβώς ίδια με την δική σου!! Μέτρια πόλη με επαναλαμβανόμενες εικόνες! Τίποτα να σε εντυπωσιάσει!! Καμία ομορφη πλατεία...
Επισκέφτηκα και τα 2 μουσεία και τους αφιέρωσα πολλές ώρες! Μόνο του Van Gogh μου άρεσε αρκετά.
Το Rijksmuseum με απογοήτευσε... Ηταν κατώτερο των προσδοκιών μου! Δεν εχει καμια σχέση με ολες τις μεγάλες πινακοθήκες που εχω δει... Θα επανέλθω σε αυτο αργότερα με αναλυτικό σχολιασμό.
Ευτυχώς που ειχαμε αμαξι και γυρισαμε άνετα πολλες πόλεις και χωριά που μου αρεσαν παρα πολύ!!
Οταν αδειάσω τη μηχανή θα ανεβασω υλικό.
Πηγα και στα 2 θεματικα πάρκα με τους ανεμόμυλους και το τουριστικό Zaanse Schans ήταν πολυ πιο διασκεδαστικό και ενδιαφέρον από το πιο αυθεντικό Kinderdijk.
Λάτρεψα το Edam και το Delft! Το Volendam που κατέγραψες δεν ειναι αυτο που ειδα εγώ. Εγω επισκέφτηκα το παλιό ιστορικό κεντρο που ειναι άκρως τουριστικο και σφύζει απο ζωή το καλοκαίρι.
Εσυ μάλλον ειδες τη νεα επέκταση του προς τη μαρίνα. Το χωριό εχει και κάποια πολυ ομορφα σημεία!!
Θα επανέλθω με φωτογραφικό υλικό. Προς το παρον κανω ανασύνταξη δυνάμεων γιατί λιωσαμε στο περπάτημα κατω από τον καυτό ήλιο!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Elena2508 Ναι ναι θέλουμε υλικό.
Τελικά λίγοι είναι αυτοί που τρελαίνονται για το Άμστερνταμ. Τουλάχιστον απόλαυσες την επαρχία. Για το Volendam που λες εννοείται ότι το είδαμε ελάχιστα. Στο κέντρο του χωριού όντως δεν το είδαμε γιατί ήμασταν απίστευτα κουρασμένοι και δεν αντέχαμε άλλο περπάτημα! Μου κάνει εντύπωση που λες για το Zaanse Schans ότι έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το Kinderdijk. Εγώ πίστευα ότι σαν εμπειρία θα άξιζε περισσότερο. Οπότε θα ήθελα όταν μπορέσεις να μας τα αναλύσεις.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
@giannismits θελω να σε ευχαριστησω! Παρ'οτι εσυ ο ιδιος δεν εντυπωσιαστηκες τοσο με το Αμστερνταμ, καταφερες να δωσεις μια πληρη εικονα της πολης! Οι φωτογραφιες σου και οι πληροφοριες που εδωσες, λειτουργησαν σαν οδηγος. (Μαλιστα χαρη σε αυτες, ανακαλυψα και ενα cafe στο οποιο περασα ισως την πιο ομορφη 1,5 ωρα του ταξιδιου μου, απλα απολαμβανοντας την εικονα γυρω μου)!
Για εκδρομες εμεις πηγαμε Ουτρεχτη, Zaanse Schans, Scheveningen (Xαγη), και Giethoorn. Θα ηθελα Edam κ Delft αλλα δε γινονται ολα!
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!!
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Ααα για τα vapiano που αναφερεστε να πω οτι δεν ειναι ολα τα μαγαζια το ιδιο! Της Βιεννης ηταν εξαιρετικα (με δεντρα ελιας μεσα, προσεγμενα κ με ωραια ζεστη ατμοσφαιρα). Και το φαγητο μου αρεσε πολυ, πχ το risotto pesto rosso με γαριδες οπως κ να το κανουμε ειναι ανωτερο απο το να τρως burger και σαντουιτς, και σε νορμαλ τιμη! Της Βουδαπεστης ηταν χαλια! Του Αμστερνταμ καλο! Πριν απορριψετε κατι, μπορειτε να το δοκιμασετε, στην χειροτερη να μη σας αρεσει!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@pink cloud χαίρομαι που βοήθησα.
Οι εκδρομές που έκανες πάντως ήταν η καλύτερη επιλογή. Με αυτοκίνητο κινηθήκατε; Ποιο είναι το cafe;
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Λεγεται cafe bouwman στην Prinsengracht με τραπεζακια ξυλινα (αυτα του πικνικ) στην ακρη της γεφυρουλας! Αδικειται πολυ στις φωτογραφιες του google!!
Παντου πηγαμε με λεωφορεια κ τρενα! Και ναι, νομιζω κ γω οτι αυτες ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για εκδρομη, αν και χαλαρα αφηνα απ'εξω το zaanse schans και εδινα ολη τη μερα στη Χαγη! Οχι οτι δεν αξιζει, απλα τα αλλα αξιζουν πολυ παραπανω!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Η Χάγη κ το Scheveningen είναι απλά κορυφαία!!!!
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Νομίζω ότι είναι σημαντικό να δώσω και εγώ συγχαρητήρια στον Γιάννη για τις υπερπλήρεις ταξιδιωτικές του ιστορίες. Να του πω επίσης πως τον ευχαριστώ καθώς μέσα απ τα γραφόμενα αλλά και απ τις φωτογραφίες του, μας βοηθά πολύ ώστε να καταρτίσουμε το δικό μας πρόγραμμα. Είχα πάει στο Άμστερνταμ πριν 15 χρόνια. Σύντομα θα βρεθώ πάλι εκεί (με τον σύζυγο που δεν έχει πάει) για ένα 24ωρο. Προσπαθώ πολύ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για να δούμε τα βασικά. Θα μελετήσω την ιστορία σου ξανά (τη διάβασα και κράτησα σημειώσεις) και αν χρειαστώ κάποια διευκρίνηση θα ρωτήσω. Μια διευκρίνηση. Και απ το ξενοδοχείο αλλά και απ το σαιτ του αεροδρομίου, αναφέρεται ως 397 το express bus Αεροδρόμιο- Centraal.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Νομίζω ότι είναι σημαντικό να δώσω και εγώ συγχαρητήρια στον Γιάννη για τις υπερπλήρεις ταξιδιωτικές του ιστορίες. Να του πω επίσης πως τον ευχαριστώ καθώς μέσα απ τα γραφόμενα αλλά και απ τις φωτογραφίες του, μας βοηθά πολύ ώστε να καταρτίσουμε το δικό μας πρόγραμμα. Είχα πάει στο Άμστερνταμ πριν 15 χρόνια. Σύντομα θα βρεθώ πάλι εκεί (με τον σύζυγο που δεν έχει πάει) για ένα 24ωρο. Προσπαθώ πολύ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για να δούμε τα βασικά. Θα μελετήσω την ιστορία σου ξανά (τη διάβασα και κράτησα σημειώσεις) και αν χρειαστώ κάποια διευκρίνηση θα ρωτήσω. Μια διευκρίνηση. Και απ το ξενοδοχείο αλλά και απ το σαιτ του αεροδρομίου, αναφέρεται ως 397 το express bus Αεροδρόμιο- Centraal.
Thank you για τα καλά σου λόγια. Αυτή είναι από τις αγαπημένες μου ιστορίες (για όλες τα ίδια λέω:D). Χαίρομαι πάντα όταν είναι χρήσιμες οι ιστορίες μου. Λοιπόν έχεις δίκιο. όμως γιατί εμένα μου κόλλησε το 197? Μήπως το άλλαξαν? Δεν έχει σημασία. 397 λοιπόν. Εννοείται ότι χρειαστείς, να μας το γράψεις.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Γιάννη, μετά την περιπέτειά σας με το λεωφορείο του αεροδρομίου, θα συνιστούσες τρένο; Με έπιασε μια ταραχή η αλήθεια είναι και παρότι και για εμάς ο κεντρικός σταθμός είναι μακριά απ το ξενοδοχείο, ήδη με "ενοχλεί" που προσγειωνόμαστε στις 17.00, αν είναι να φάμε 2 ώρες στο λεωφορείο, σαφέστατα προτιμώ να πάω Centraal και να πάρω το τραμ 2 για Leidseplein.
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Καλησπερα. την αλλη Παρασκευη πεταμε κ μεις για Αμστερνταμ. λοιπον αποφασισαμε να παρουμε Ιamsterdam 72 ωρων κ για μια μερα day card , κ εδω αναρωτιεμαι η day card μας καλυπτει κ στα night bus εφοσον ειναι 24 ωρων?κ κατι ακομα θα ηθελα καμμια προταση για φαγητο να κλεισω καποιο βραδυ , καπου που φαγατε κ ηταν νοστιμο κ οχι gourme .θα μεινουμε 4 βραδια απο παρακευη μεσημερι μεχρι τριτη πρωι .που εχει τα ποιο οικονομικα σουβενιρ?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στις κάρτες περιλαμβάνονται και τα νυχτερινά λεωφορεία. Για σουβενίρ προτίμησα την Bloemenmarkt και μου φάνηκαν μια χαρά οι τιμές και σε μεγάλη ποικιλία. Για εστιατόριο που ρωτάς ξέρω πως πολλοί στο φόρουμ έχουν πάει στο Moeders το οποίο είναι οικονομικό για τα δεδομένα του Άμστερνταμ και έχει καλές κριτικές.

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Moeders-Amsterdam_North_Holland_Province.html

http://www.moeders.com/en/home
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom