Γαλλία Γερμανία Ελβετία Λουξεμβούργο Στρασβούργο...παντός καιρού και εκδρομές!

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795

Κεφάλαιο 2
Χριστούγεννα στο Στρασβούργο

Τώρα τί να πω για τα Χριστούγεννα στο Στρασβούργο;;; Νομίζω πως όποιες λέξεις και αν χρησιμοποιήσω θα το αδικήσουν, οπότε θ'αφήσω τις εικόνες να μιλήσουν από μόνες τους!

Είναι μαγικά! Ο κάθε δρόμος έχει το δικό του στολισμό...
View attachment 131793

View attachment 131794


Petite France
View attachment 131795


Εδώ δε φαίνεται καλά ο στολισμός οπότε σάς παραθέτω και δύο πιο κοντινές φωτό...
View attachment 131796
Είναι πολυέλαιοι Baccarat στο δρόμο όπου βρίσκεται το ομώνυμο μαγαζί...
View attachment 131797 View attachment 131798


View attachment 131799
View attachment 131800

View attachment 131801

View attachment 131802

View attachment 131803

View attachment 131804

View attachment 131805

View attachment 131806

View attachment 131807

View attachment 131808

View attachment 131809


Τα κτίρια είναι πολύ όμορφα στολισμένα...
View attachment 131810

View attachment 131811

View attachment 131812

View attachment 131813

View attachment 131814

View attachment 131815

View attachment 131816

View attachment 131817


Και φυσικά υπάρχουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές... οι οποίες είναι ανοιχτές τέλη Νοέμβρη ως 31 Δεκέμβρη... η μεγαλύτερη είναι στην Place Broglie...

...επέστρεφα, λοιπόν, από τη σχολή κουρασμένη, κατέβαινα στη στάση του τραμ "Place Broglie" μιας που έμενα κοντά, και αναγκαζόμουν (!!!) να διασχίσω αυτή την υπέροχη αγορά, έπαιρνα και μια κρέπα με ζάχαρη και κανέλα στο χέρι... και αφού έκανα τη βόλτα μου (παλιοζωή!!!) πήγαινα για διάβασμα σπίτι γιατί εκείνο το διάστημα είχαμε φουλ εξετάσεις (ξενέρωμα!)! :confused:

λεπτομέρειες σχετικά με το πότε ακριβώς είναι ανοιχτές οι αγορές και που εδώ


Στις χριστουγεννιάτικες αγορές θα βρείτε ζεστό κρασί (ό,τι πρέπει για το κρύο), στολίδια...
View attachment 131818

View attachment 131819

View attachment 131820

View attachment 131821


Πρόχειρο φαγητό...
View attachment 131822

View attachment 131823

Και διάφορα happenings...
View attachment 131824

View attachment 131825

View attachment 131826

View attachment 131827
Οι τελευταίες φωτό είναι μιας φίλης από τα περσινά χριστούγεννα (2014)

Καμία φωτό δεν μπορεί να μεταφέρει τη μαγεία των χριστουγέννων στο Στρασβούργο... πόσο μάλλον οι δικές μου που έχω φωτογραφική μηχανή της πλάκας (!!!) οπότε μια επίσκεψη επιβάλλεται!!!


Επόμενο κεφάλαιο: Εναλλακτικές προτάσεις

 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
demie, επειδή σκεπτόμαστε με την σύζυγο να πάμε για 2-3 μέρες τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά, θα ήθελα να μου έλεγες πότε είναι καλύτερα από τα δύο, αν ο στολισμός είναι ο ίδιος και στις δύο περιόδους και πια περιοχή είναι καλύτερη για διαμονή για να είσαι κοντά στα περισσότερα αξιόλογα μέρη. το ταξίδι θα γίνει από Θεσσαλονίκη και μάλλον βολεύει η πτήση της Aegean για Στουτγάρδη και μετά με τρένο για Στρασβούργο ή μήπως υπάρχει καλύτερος τρόπος??
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μάκη εμείς πήγαμε από Βασιλεια με Easyjet και μετά τρένο! Ψαξτο λίγο!!!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Μάκη την τελευταία χρονιά ήμουν στο ενδιάμεσο (28-30/12) και ήταν απίστευτα. Τέτοιο στολισμό δεν έχω ξαναδεί.
Να πάτε οπωσδήποτε.
Θα το ευχαριστηθείτε.
Φωτο έχω στην ταξιδιωτική μου ιστορία
"Έτσι χωρίς πρόγραμμα. RoadTrip από το πρωί των Χριστουγέννων έως το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.". Αν θυμάμαι κεφάλαιο 4 "Στρασβούργο".
Είχα μείνει άφωνος.
ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μάκη την τελευταία χρονιά ήμουν στο ενδιάμεσο (28-30/12) και ήταν απίστευτα. Τέτοιο στολισμό δεν έχω ξαναδεί.
Να πάτε οπωσδήποτε.
Θα το ευχαριστηθείτε.
Φωτο έχω στην ταξιδιωτική μου ιστορία
"Έτσι χωρίς πρόγραμμα. RoadTrip από το πρωί των Χριστουγέννων έως το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.". Αν θυμάμαι κεφάλαιο 4 "Στρασβούργο".
Είχα μείνει άφωνος.
ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
βρήκα την ιστορία σου και αύριο θα την διαβάσω στην γυναίκα μου. πιστεύω ότι προτού την τελειώσω θα έχω κλείσει και τα εισιτήρια.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Μάκη σου στέλνω απόσπασμα από το κείμενό μου, για το ξενοδοχείο.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Θα δεις και φωτογραφίες.
Ήταν υπέροχα παρά τους -8 βαθμούς.

"Το Στρασβούργο ετυμολογικά σημαίνει «η πόλη-σταυροδρόμι», καθώς από την Ρωμαϊκή εποχή ακόμη, υπήρξε κέντρο… διερχομένων. Ως πρωτεύουσα της Αλσατίας, πέρασε έναν σπουδαίο Μεσαίωνα. Τους τελευταίους αιώνες, το διεκδικούσαν συνεχώς η Γερμανία και η Γαλλία. Έτσι το Στρασβούργο ανήκε μία περίοδο στη Γαλλία και μία περίοδο στη Γερμανία, έως το 1944, όπου έκτοτε μετά το τέλος του 2ου παγκοσμίου πολέμου ανήκει συνεχώς στη Γαλλία και είναι η πρωτεύουσα της Αλσατίας.Σήμερα το Στρασβούργο είναι Έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της ΕΕ.

Το ξενοδοχείο το οποίο είχα επιλέξει ήταν το Ibis Styles Strasbourg Centre Petite France, επί της οδού Quai De Paris 1, σε ένα όμορφο κτήριο με θέα το κανάλι και την απέναντι εκκλησία (Eglise Saint Jean)."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom