Γαλλία Γερμανία Ελβετία Λουξεμβούργο Στρασβούργο...παντός καιρού και εκδρομές!

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795

Έκλεισε 10 χρόνια το Travelstories, έκλεισα και γω 10 χρόνια από τότε που έφυγα για μεταπτυχιακό στο Στρασβούργο! :clap::xalara:
Αποφάσισα, αν και καθυστερημένα :icon_redface: :rolleyes:, να μοιραστώ μαζί σας κάποιες πληροφορίες και φωτογραφίες, μιας και τότε δε σάς είχα ανακαλύψει :klaps:! Πήρα, λοιπόν, θάρρος βλέποντας ιστορίες άλλων μελών για παλαιότερα ταξίδια... εεε όχι κ τόοοοσο παλαιότερα αλλά τέλος πάντων! :D

Ξεκινάμε...:clap:

Κεφάλαιο 1:
Τί να δείτε


Τί υπάρχει στο λατρεμένο Στρασβουργάκι;

1. Καθεδρικός ναός

1.JPG


2.jpg


2a.jpg



εσωτερικά...
3.JPG

4.JPG



Μέσα στον καθεδρικό υπάρχει και το αστρονομικό ρολόι...
5.JPG


6.JPG



Αν σάς ενδιαφέρει να το δείτε σε λειτουργεία, τσεκάρετε τις ώρες και τις τιμές εδώ
Το αντίστοιχο της Πράγας μού είχε φανεί παντελώς αδιάφορο...το διευκρυνίζω γι'αυτούς που έχουν δει της Πράγας και θα σκεφτούν να το παραλείψουν.


Αν το επιθυμείτε μπορείτε ν’ανεβείτε και να θαυμάσετε τη θέα. Το παραπάνω λινκ σάς πληροφορεί και σχετικά με τις ώρες ανάβασης ανάλογα με την εποχή και τις τιμές...
6a.JPG


7.JPG



Στο βάθος το Ευρωκοινοβούλιο...
8.JPG



8a.JPG


8b.JPG



Ηλιακό ρολόι...
9.JPG



Η πλατεία του Καθεδρικού...
10.JPG


11.jpg



2. Μικρή Γαλλία (Petite France)

Τα λόγια είναι περιττάαααα...:photographer:

12.JPG


13.JPG


14.JPG


14b.jpg


15.jpg


16.jpg


17.jpg



Περιμένοντας ν’ανέβει η στάθμη για να συνεχίσουμε τη βόλτα μας...
17b.jpg


17a.jpg



18.jpg


19.jpg


20 (2).JPG



Και το πλοιαράκι σάς περνάει από εδώ, αλλά και με τα πόδια μπορείτε να πάτε...
20 (3).JPG


Αν θέλετε να θαυμάσετε αυτή τη θέα με την ησυχία σας και ανενόχλητοι...
20 (4).JPG


20.JPG



...θα πρέπει ν’ανεβείτε πάνω στις παλιές φυλακές (δεξιά στη φωτογραφία) οι οποίες βρίσκονται στο τέλος της Petite France...
20 (1).JPG


3. Ευρωπαϊκοί θεσμοί

Ευρωκοινοβούλιο

από το πλοιαράκι...
21.jpg


22.jpg


22a.jpg



Πεζή (παίρνετε το τραμ για να φτάσετε)...
23.JPG



Η πίσω πλευρά... (και από το πλοιαράκι και με τα πόδια)
24.JPG


25.JPG


26.JPG



Το εσωτερικό...
27.JPG


28.JPG


29.JPG


30.JPG


31.JPG


πληροφορίες για επίσκεψη εδώ

Συμβούλιο της Ευρώπης

32.JPG



Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων


33.JPG



4. Orangerie

Βρίσκεται κοντά στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς οπότε μπορείτε να τα συνδυάσετε.

Μπορείτε να κάνετε και βαρκάδα...
34.JPG



Να λιώσετε στις βόλτες...
35.JPG


36.JPG


37.JPG



Ο πελαργός (σήμα κατατεθέν της Αλσατίας)...
38.JPG



Έχει και ένα μικρό ζωολογικό κήπο...
39.JPG


40.jpg


41.jpg


41a.jpg



Τα κρι-κρι...
42.JPG



5. Palais Rohan

Παλάτι το οποίο φιλοξενεί κάποιες φορές και πίνακες γνωστών ζωγράφων...
42b.jpg



6. Άλλα όμορφα σημεία

43.JPG


43b.JPG


43c.jpg


43d.jpg



Saint-Paul...
44.JPG


45.JPG



47.JPG


51.jpg


52.jpg


53.jpg


54.JPG


55.JPG


56.JPG


57.JPG


57b.jpg


57c.jpg



Κοντά στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς τα κτίρια είναι σαφώς πιο πολυτελή...
59.jpg


60.jpg



Σ’αυτή τη βιβλιοθήκη κάναμε κάποια μαθήματα...και μόνο που μπαίναμε σ’αυτό το όμορφο κτίριο μάς ερχόταν όρεξη για μάθηση! :reading:
61.jpg



Πανεπιστημιούπολη...
62.JPG


63.jpg


64.JPG


Κεφάλαιο 2
Χριστούγεννα στο Στρασβούργο

Τώρα τί να πω για τα Χριστούγεννα στο Στρασβούργο;;; Νομίζω πως όποιες λέξεις και αν χρησιμοποιήσω θα το αδικήσουν, οπότε θ'αφήσω τις εικόνες να μιλήσουν από μόνες τους!

Είναι μαγικά! Ο κάθε δρόμος έχει το δικό του στολισμό...
View attachment 131793

View attachment 131794


Petite France
View attachment 131795


Εδώ δε φαίνεται καλά ο στολισμός οπότε σάς παραθέτω και δύο πιο κοντινές φωτό...
View attachment 131796
Είναι πολυέλαιοι Baccarat στο δρόμο όπου βρίσκεται το ομώνυμο μαγαζί...
View attachment 131797 View attachment 131798


View attachment 131799
View attachment 131800

View attachment 131801

View attachment 131802

View attachment 131803

View attachment 131804

View attachment 131805

View attachment 131806

View attachment 131807

View attachment 131808

View attachment 131809


Τα κτίρια είναι πολύ όμορφα στολισμένα...
View attachment 131810

View attachment 131811

View attachment 131812

View attachment 131813

View attachment 131814

View attachment 131815

View attachment 131816

View attachment 131817


Και φυσικά υπάρχουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές... οι οποίες είναι ανοιχτές τέλη Νοέμβρη ως 31 Δεκέμβρη... η μεγαλύτερη είναι στην Place Broglie...

...επέστρεφα, λοιπόν, από τη σχολή κουρασμένη, κατέβαινα στη στάση του τραμ "Place Broglie" μιας που έμενα κοντά, και αναγκαζόμουν (!!!) να διασχίσω αυτή την υπέροχη αγορά, έπαιρνα και μια κρέπα με ζάχαρη και κανέλα στο χέρι... και αφού έκανα τη βόλτα μου (παλιοζωή!!!) πήγαινα για διάβασμα σπίτι γιατί εκείνο το διάστημα είχαμε φουλ εξετάσεις (ξενέρωμα!)! :confused:

λεπτομέρειες σχετικά με το πότε ακριβώς είναι ανοιχτές οι αγορές και που εδώ


Στις χριστουγεννιάτικες αγορές θα βρείτε ζεστό κρασί (ό,τι πρέπει για το κρύο), στολίδια...
View attachment 131818

View attachment 131819

View attachment 131820

View attachment 131821


Πρόχειρο φαγητό...
View attachment 131822

View attachment 131823

Και διάφορα happenings...
View attachment 131824

View attachment 131825

View attachment 131826

View attachment 131827
Οι τελευταίες φωτό είναι μιας φίλης από τα περσινά χριστούγεννα (2014)

Καμία φωτό δεν μπορεί να μεταφέρει τη μαγεία των χριστουγέννων στο Στρασβούργο... πόσο μάλλον οι δικές μου που έχω φωτογραφική μηχανή της πλάκας (!!!) οπότε μια επίσκεψη επιβάλλεται!!!


Επόμενο κεφάλαιο: Εναλλακτικές προτάσεις

Κεφάλαιο 3
Εναλλακτικές προτάσεις:

Βόλτες:

- Με πλοιαράκι:

θα σάς κάνει ωραία βολτούλα, κρατάει 1 ώρα περίπου... περνάει από την Petite France, το Ευρωκοινοβούλιο και με ακουστικά θα πάρετε τις διάφορες πληροφορίες για τα κτίρια που θα βλέπετε... η εικόνα της Petite France από το πλοιαράκι είναι όλα τα λεφτά!!! Ενδείκνυται για όσους έχουν σκοπό να μείνουν λίγες ώρες. Έχει ανοιχτά και κλειστά πλοιαράκια ανάλογα με τον καιρό (το φθινόπωρο και την άνοιξη υπήρχαν και οι 2 επιλογές και πότε έφευγε το ένα, πότε το άλλο).


Τα εισιτήρια τα παίρνετε είτε μέσω Ίντερνετ (δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα τότε) ή από εδώ:
View attachment 131972
Παραθέτω το σχετικό λίνκ εδώ

Υπάρχει και πλοιαράκι-εστιατόριο, αλλά δεν αξίζει γιατί είναι ακριβό (35 ευρώ το άτομο) και ενώ είναι ψιλοκυριλέ με gourmet γεύσεις, σκάνε γκρουπ με σαγιονάρες, βερμούδες, κτλ. και χαλάνε την ατμόσφαιρα... εκτός και αν έπεσα εγώ στην περίπτωση...


- Με ποδήλατο:

Να νοικιάσετε ποδήλατα και να βολτάρετε! Το κέντρο δεν ενδείκνυται γιατί είναι πλακόστρωτο και δεν υπάρχουν ποδηλατόδρομοι. Εκτός, όμως, κέντρου υπάρχουν πολλοί ποδηλατόδρομοι.

Προσοχή στα βελάκια που δείχνουν την πορεία, σε κάποιες περιπτώσεις είναι έτσι (τύπου εθνικής οδού Αθηνών – Πατρών!) :

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
View attachment 131973


Μπορεί όμως τα δύο ρεύματα να χωρίζονται από τον δρόμο, σε αυτή την περίπτωση θα δείτε αυτό...

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
View attachment 131974
...οπότε αν δε θέλετε να πάτε όπως δείχνει το βελάκι, θα πρέπει να περάσετε απέναντι (μη σκεφτείτε να κάνετε την «πάπια» γιατί και σε κάποια σημεία θα δυσκολευτείτε αν έρθετε αντιμέτωποι με άλλον ποδηλάτη και θα σάς βρίσουν!) :


Ψάχνοντας για τις παραπάνω φωτό στο Ίντερνετ, έπεσε το μάτι μου σ'αυτή που σάς δείχνει πόση ώρα απέχει ο καθεδρικός... καλόοοο...
View attachment 131975

Σ’αυτό το site θα δρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τις διαδρομές που μπορείτε να κάνετε, που να τα σταθμεύετε (καλά παντού υπάρχουν «χώροι»), κτλ.

Κατά τη γνώμη μου, πολύ ωραία ήταν στην boulevard de l’avenue... ο δρόμος που πάει στην πανεπιστημιούπολη... ειδικά την άνοιξη που είναι τα δέντρα ανθισμένα, βλέπεις ποδήλατα, rollers και πατίνια!
View attachment 131976

Και δίπλα στο ποτάμι... εξαιρετικά!

Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για ενοικίαση ποδηλάτου, εγώ είχα το δικό μου ποδηλατάκι οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.

- Με ποδαράκια:

Να κάνετε βόλτες, βόλτες, βόλτες! Σημείωσα και δρόμους - στενά στο κέντρο που κατά τη γνώμη μου αξίζει να δείτε... φυσικά δεν είναι μόνο αυτά... θα έλεγα να δείτε πρώτα αυτά και αν σάς μείνει χρόνος, πάτε και σε άλλους δρόμους που σάς "γυαλίζουν". Δεν είναι πολύ σύντομη διαδρομή, νομίζω κανά 2ωράκι (άσχετα με το τι λέει το google maps) εσείς θα χαζεύετε, θα βγάζετε φωτογραφίες, κτλ. Το προτείνω κυρίως για όσους δε διαθέτουν παρά μόνο λίγες ώρες στο Στρασβούργο.


Τι άλλο μπορείτε να κάνετε :

1. Αν έχει καλό καιρό είναι πολύ ωραία να κάνετε πικ - νικ στην Orangerie ή δίπλα στο ποτάμι... μην ξεχάσετε μόνο να μαζέψετε τα σκουπίδια σας!

2. Υπάρχει μουσείο σοκολάτας, εκτός κέντρου. Μπορείτε να κάνετε εικονική περιήγηση εδώ και αποφασίζετε αν σάς ενδιαφέρει.


Λίγο πιο έξω από το Στρασβούργο υπήρχε εργοστάσιο της Fischer το οποίο ήταν επισκέψιμο, απ’ό,τι όμως διάβασα έκλεισε. Αν, ωστόσο, δείτε σε ποτήρι ή μπουκάλι αυτό το logo...

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
View attachment 131977
...να θυμάστε πως απεικονίζεται ο καθεδρικός ναός του Στρασβούργου ;)

Υπάρχει και εργοστάσιο της Heineken λίγο πιο έξω, αλλά δε γνωρίζω αν είναι επισκέψιμο.


Ψώνια :

1. Αν πετύχετε εκπτώσεις και έχετε, φυσικά, χρόνο μην αφήσετε τίποτα όρθιο, μπορείτε να βρείτε πάμφθηνα ρούχα!!! Εκτός από τα μαγαζιά και τις Galeries Lafayette στο κέντρο, υπάρχει και το εμπορικό « Place des Halles » κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό.

2. 1:30 – 2:00 ώρες μακρυά, στο Zweibrücken της Γερμανίας, υπάρχει εκπτωτικό χωριό. Ακόμα έχω 2 τζινάκια diesel που τα είχα αγοράσει 150Ε και τα 2, όταν εδώ είχαν 150+ το ένα... μπορεί βέβαια να μη μού κάνουν πλέον... τα κρατάω ωστόσο για να θυμάμαι τις ένδοξες εκείνες μέρες!!!

Πληροφορίες εδώ

View attachment 131978

View attachment 131979

View attachment 131980



Κάποιες εκδηλώσεις :


Έκθεση κρασιού τον Φεβρουάριο. Θα έχετε τη δυνατότητα να γευτείτε κρασιά απ’όλη τη Γαλλία... τυχερούληδες!!! Είναι τέλεια!!! Συνήθως κρατάει κανά 4ήμερο. Κατά την είσοδό σας (τότε ήταν δωρεάν... ελπίζω να έχει παραμείνει), σάς δίνουν ποτηράκι (τότε ήταν γυάλινο, κολονάτο). Πληροφορίες σχετικά με το που και ποιές μέρες ακριβώς εδώ (για το 2016 δεν έχoυν ανακοινωθεί ακόμα οι ακριβείς ημερομηνίες)

View attachment 131981

View attachment 131988

View attachment 131983


Καρναβάλι
Αν τύχει και είστε εκείνες τις ημέρες εκεί και θέλετε να πάρετε «μυρωδιά» απόκρεων. Πληροφορίες εδώ (γενικά αν ψάξετε σ’αυτό το site θα βρείτε πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες).


Πάσχα Στο Στρασβούργο υπάρχει ορθόδοξη ελληνική εκκλησία για όσους ενδιαφέρονται. Η λειτουργία γίνεται και στα γαλλικά και στα ελληνικά. Ήταν πολύ κατανυκτικά κατά την περιφορά του επιταφίου στην αυλίτσα της εκκλησίας τη Μ. Παρασκευή. Εξωτερικά δε θυμίζει καθόλου εκκλησία. Βρίσκεται εδώ


Τώρα που μού ήρθαν όλες οι αναμνήσεις στο μυαλό, θυμήθηκα πως ανήμερα το Πάσχα μαζευτήκαμε πάρα πολλoί Έλληνες, φοιτητές και μόνιμοι κάτοικοι (οι συνεννοήσεις έγιναν Μ. Πέμπτη στην εκκλησία), και πήγαμε σ’ένα εστιατόριο στο Achern της Γερμανίας (κανά μισαωράκι από το Στρασβούργο), περάσαμε υπέροχα και ο καιρός σύμμαχος!

Ιδού τα ντοκουμέντα...
View attachment 131984

View attachment 131985

View attachment 131986

Θα έλειπε ο καφές πιστεύετε;;;
View attachment 131990

Στο τέλος κάποιοι έριξαν και 2 στροφές!


Γιορτή της μουσικής 21 Ιουνίου που είναι η μεγαλύτερη ημέρα. Όπως σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές πόλεις έτσι και στο Στρασβούργο γιορτάζεται αυτή η ημέρα! Σε κάθε πλατεία, δρομάκι, γωνία, κοινώς παντού, υπάρχουν μπάντες που παίζουν υπέροχα! Επικρατεί ένα κλίμα γιορτής και ό,τι και να πω είναι λίγο!

Voilà ένα βιντεάκι... το βρήκα στο youtube γιατί τα δικά μου δεν ακούγονται καλά...

Γιορτή της Ευρώπης 9 Μαΐου. Η είσοδος στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς είναι δωρεάν και οργανώνονται διάφορα events. Προσοχή, όμως, γιατί μπορεί να μην είναι ανήμερα, να είναι κάποιες μέρες πριν ή μετά. Δείτε (ακόμα δεν έχει βγει το πρόγραμμα του 2016) εδώ


Aν ενδιαφέρεστε να μάθετε πληροφορίες για άλλες εκδηλώσεις (ή εγώ δεν το πρόσεξα ή είναι μόνο στα γαλλικά)
εδώ

Μπορείτε επίσης να επισκεφτείτε το office de tourisme στην πλατεία του Καθεδρικού και να ενημερωθείτε σχετικά με το οτιδήποτε!


Επόμενο κεφάλαιο: Προτάσεις γευστικής ικανοποίησης
Κεφάλαιο 4
Προτάσεις γευστικής ικανοποίησης

Εστιατόρια:


Το Στρασβούργο φημίζεται για την Αλσατική κουζίνα η οποία έχει επιρροές από τη Γερμανία, οπότε τα περισσότερα πιάτα περιέχουν λουκάνικα. Ένα από τα παραδοσιακά αλσατικά φαγητά είναι η Choucroute (ξινολάχανο με λουκάνικα).

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
View attachment 132411


1. Ένα παραδοσιακό Αλσατικό εστιατόριο και καθόλου τουριστικό (τουλάχιστον τότε) είναι το Chez Yvonne (κλικ εδώ). Γενικά η αλσατική κουζίνα δε μ’άρεσε, το συγκεκριμένο όμως εστιατόριο ήταν καλό… προσοχή στο ωράριο!

Εκτός από την αλσατική κουζίνα, θα βρείτε και tarte flambée ή Flammekueche ή χαϊδευτικά flam. Εμφανισιακά μοιάζει με πίτσα, αλλά γευστικά δεν έχει καμία σχέση. Η classique έχει: κρέμα, lardon (είδος αλλαντικού) και κρεμμύδι, υπάρχουν όμως και άλλες όπως π.χ. η gratinée που έχει όλα τα υλικά της κλασικής + τυρί τριμμένο), η forestière ή faurest όπως θα την βρείτε σε κάποια εστιατόρια (π.χ brasseur βλ. παρακάτω) και έχει όλα τα υλικά της κλασικής + μανιτάρια. Αν δε θέλετε κρεμμύδια τούς λέτε να μη σάς βάλουν (εγώ δε συνάντησα πουθενά πρόβλημα). Εκτός από αλμυρές, υπάρχουν και γλυκές.

Η αλήθεια είναι πως όπου και να έφαγα μού άρεσε, αλλά η αδυναμία μου ήταν:

2. Au Brasseur 22, Rue des Veaux. Eίχε (κατά τη γνώμη μου, πάντα) τις καλύτερες tartes flambées και μία φοβερή με μηλο-κανέλα-λικέρ η οποία ερχόταν φλεγόμενη, είχε επίσης και πολύ ωραίες μπύρες χύμα. Εγώ προτιμούσα την "Monaco" (μπύρα με γρεναδίνη). Για όλο το menu και τιμές κάντε κλικ εδώ. Μάζευε κυρίως νεολαία και επειδή δεν είναι σε κεντρικό σημείο, δεν έβλεπες τουρίστες. Τότε είχε 2-3 μεγάλους πάγκους έξω, τώρα απ’οτι είδα από το street view έχουν βάλει τραπεζάκια... δεν είναι τόσο ωραία, αλλά έτσι χωράνε περισσότεροι. Μέσα είναι πολύ μεγάλο και έχει και υπόγειο στο οποίο υπήρχαν πάρα πολλοί πάγκοι στη σειρά (μου θύμιζε λίγο κατασκήνωση!). Το άλλο θετικό ήταν πως είχε (και εξακολουθεί να έχει) συνεχές ωράριο ενώ όλα τα υπόλοιπα έκλειναν κατά τις 14:00 - 14.30. Εκτός αυτού έχει και happy hour τσεκάρετέ το οπωσδήποτε!

Μμμ απ’όσο βλέπω δεν έχει επιλογή για αγγλικά, οπότε θα σάς το μεταφράσω (ισχύει όμως για τώρα, Οκτώβριο του 2015... μην έρθετε μετά από 10 χρόνια και με κυνηγήσετε επειδή μπορεί να έχει αλλάξει!!!):

Έχει happy beer κάθε μέρα 17:00 - 19:00. Επίσης, Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και 22:30 – 23:00. Την Κυριακή έχει και 22:00 – 23:00. Όταν ήμουν εγώ ήταν στη μισή τιμή οι μπύρες, αλλά τώρα στο site δε διευκρυνίζει.

Happy flam (δηλ. για tarte flambée) έχει κάθε μέρα 17:00 - 18:30 3 ευρώ η classique, η gratinée, η faurest και η régionale (βλ. παραπάνω).

View attachment 132413

Tarte flambée forestière και μπύρα Μονακό...
View attachment 132414


3. Και στην Petite France, δίπλα στο ποτάμι (Quai de la Bruche), ήταν πολύ ωραία για φαγητό... οι tartes flambées νόστιμες και όταν έχει καλό καιρό δε σού κάνει καρδιά να φύγεις! Κλικ εδώ

View attachment 132415


4. Στην Petite France ωραία... κυρίως σαν τοποθεσία (αν πετύχετε τα τραπέζια δίπλα στα παράθυρα, ή τα λιγοστά στο μπαλκονάκι) είναι το Au pont St Martin. Κλικ εδώ. Έχει και tartes flambées και αλσατικά πιάτα.

Το κτίριο αριστερά...
View attachment 132416

Θέα από το τραπέζι που πετύχαμε...
View attachment 132417

View attachment 132418

5. Για τούς λάτρεις του τυριού:
La Cloche à Fromage Θα βρείτε ποικιλία τυριών σε διάφορες παραλλαγές. Κλικ εδώ

6. Για τούς λάτρεις της πατάτας:
Pommes de Terre et Compagnie Η πατάτα σε όλες τις μορφές της! Κλικ εδώ. Μια φορά είχαμε πάει στις 22:00 και είχε κλείσει η κουζίνα... οπότε προσοχή!


Σοκολάτα ρόφημα - γλυκά

Christian (10 Rue Mercière) στον δρόμο μπροστά απ΄τον καθεδρικό. Σε γαλλικό στυλ, με πάρα πολύ ωραία σοκολάτα ρόφημα, πολλών ειδών και γεύσεων διαφορετικών των συνηθισμένων! Φτιάχνουν και πολύ νόστιμα γλυκάκια. Μπροστά λειτουργεί σαν ζαχαροπλαστείο, προχωρήστε και στα δεξιά σας, θα δείτε ένα διάδρομο που οδηγεί στη σοκολατερί. Έχει και πολύ λίγα τραπεζάκια έξω. Κλικ εδώ


Τσάι

Μια τέλεια τσαγιερί στην πλατεία του καθεδρικού είναι το Αu fond du jardin (6 Rue de la Râpe), αλλάζει ντεκόρ ανάλογα με την εποχή και έχει τεράστια ποικιλία τσαγιού! Κλικ εδώ. Aπό το site και μόνο καταλαβαίνετε το μεράκι των ιδιοκτητών! Διαθέτει μέχρι και την επιλογή να δείτε το ντεκόρ κάθε εποχής... κλικ εδώ (hiver: χειμώνας, printemps - été: άνοιξη - καλοκαίρι, automne: φθινόπωρο).

Εκτός από την τελευταία φωτό, οι υπόλοιπες είναι από το Ίντερνετ
View attachment 132419

View attachment 132420

View attachment 132421


Καφέ - Ποτό

1. Πολύ όμορφα είναι στα καραβάκια Rafiot και Café Atlantico (όχι δε θα σάς πάνε βόλτα, στάσιμα είναι!) τα οποία βρίσκονται στην « Quai des Pêchers » στάση τραμ Gallia, κάποιες φορές οργανώνονται events, οπότε λειτουργούν και σαν κλαμπ, το Atlantico διαθέτει και φαγητό (δεν είχα δοκιμάσει όμως). Rafiot, Café Atlantico

View attachment 132422

View attachment 132423

Μπορείτε να καθίσετε και μέσα τους κρύους μήνες... (Φωτογραφία από το Ίντερνετ)
(Rafiot)
View attachment 132424

Και το καλοκαίρι...
(Café Atlantico)
View attachment 132425

View attachment 132426

(Rafiot)
View attachment 132427 μμμ...για την ακρίβεια η συγκεκριμένη φωτό τραβήχτηκε Απρίλη!!! Όχι δεν έχει πάντα τόοοση ζέστη, απλώς έτυχε τότε... και είχαμε βράσει!

2. Πάρα πολύ ωραία, όταν έχει καλό καιρό, είναι στην Place du marché Gayot. Πρόκειται για μια πλατεία πλακόστρωτη η οποία περιβάλλεται μόνο από κτίρια και πάνω στην οποία βγάζουν τραπέζάκια τα γύρω bars, καθίστε όπου βρείτε και απολαύστε την ηρεμία! Έχει και κάποια εστιατόρια, αλλά δεν είχα δοκιμάσει...

Φωτογραφίες από το Ίντερνετ
View attachment 132428

View attachment 132429

3. Επίσης για καφέ ή ποτό μπορείτε να πάτε στο Café de l’Opéra όταν έχει καλό καιρό και βγάζει τραπεζάκια έξω στην Place Broglie. Φυσικά αν θέλετε μπορείτε να παρακολουθήσετε και όπερα!

Φωτογραφία από το Ίντερνετ.
View attachment 132430


4. Παρόμοιο είναι και το Café du théâtre de Strasbourg, βγάζει τραπεζάκια στο πλάι και είναι πολύ όμορφα... τότε... έφτιαχναν και φραπέ!!! Το αφεντικό είχε μείνει για λίγο διάστημα στην Ελλάδα, τού άρεσε ο κρύος καφές και τον υιοθέτησε... δεν ξέρω βέβαια αν εξακολουθεί να φτιάχνει γιατί πάει και πολύς καιρός! Αν, φυσικά, θέλετε μπορείτε να παρακολουθήσετε και θέατρο.

View attachment 132431


Σνακ

Για σνακ, να πάτε οπωσδήποτε στην épicerie: φτιάχνει tartines (ψημένο ψωμάκι και από πάνω βάζεις διάφορα υλικά), το αγαπημένο μου ήταν με κατσικίσιο τυρί, μέλι και αμύγδαλα... μπορεί να μην ακούγεται πολύ καλός συνδυασμός, αλλά εμένα μού άρεσε πολύ... και το περιβάλλον σούπερ... παλιό μπακαλικάκι... βέβαια είναι μικρούλι και γίνεται ο κακός χαμός! Κλικ εδώ

Φωτογραφία από το Ίντερνετ
View attachment 132432

[ View attachment 132433


Μπύρα

Επίσης ωραία για μπύρα είναι στους frères Berthom μαζεύει πολύ κόσμο, ειδικά το Σάββατο. Θ'ακούσετε και καμπανάκι για τις τελευταίες παραγγελείες (όπως και στα περισσότερα bars). Κλικ εδώ


Club

Αν έχετε όρεξη για club ή να πιείτε ένα ποτό μετά τις 02.00 που κλείνουν τα bars, να πάτε στο Αviateurs, αυτό, κατά τη γνώμη μου, ήταν το καλύτερο, από κει και πέρα υπάρχει το Passerelle και το Seven.



Επόμενο κεφάλαιο: Κοντινές εκδρομές (εντός Γαλλίας)

Κεφάλαιο 5
Κοντινές εκδρομές (εντός Γαλλίας)

Ο δρόμος του κρασιού (La Route des vins)

Πρόκειται για έναν δρόμο 110 χιλιομέτρων περίπου, με ατελείωτες εκτάσεις αμπελιών. Τον Οκτώβρη, η φύση ήταν απίστευτα όμορφη σε σημείο να μη χορταίνουν τα μάτια μου!

View attachment 132811


Σ’όλη τη διαδρομή παρατηρούσα σταυρούς...
View attachment 132812

View attachment 132814


Πέρασα κάτω από κληματαριές...
View attachment 132813


Με λίγα λόγια απόλαυσα τη φύση!
View attachment 132815

View attachment 132816

View attachment 132817



Τον Μάρτιο, ήταν έτσι...
View attachment 132818

View attachment 132819

View attachment 132820

Εδώ θα δείτε όλα τα χωριά από τα οποία περνάει ο δρόμος του κρασιού. Δε θα πάτε σε όλα γιατί είναι αρκετούτσικα, δεν πειράζει όμως γιατί έτσι και αλλιώς μοιάζουν μεταξύ τους. Αν δεν είστε πολύ της οργάνωσης, θα σάς πρότεινα να πάρετε τον δρόμο και να σταματάτε όπου σάς εμπνέει! Αν είστε οργανωτικοί, ελπίζω να σάς βοηθήσω παραθέτοντας φωτογραφίες (η σειρά είναι τυχαία... εκτός από το πρώτο!!!).


Colmar

Καλά εκεί εννοείται πως θα πάτε! Δεν το συζητώ καν! Πανέμορφο, παραμυθένιο μέρος!!! Στο Colmar πήγαινα με το τρένο (είχε τύχει, όχι για κανένα άλλο λόγο), έχει πάρα πολλά δρομολόγια από Στρασβούργο σχεδόν κάθε μισή ώρα και διαρκεί η διαδρομή μισή ώρα περίπου.

Βροχερό Colmar
View attachment 132821

View attachment 132822


View attachment 132823

View attachment 132824

View attachment 132915

View attachment 132826

View attachment 132827


Σταθμός τρένου...
View attachment 132828


Ηλιόλουστο Colmar... ακόμα πιο πανέμορφο!!!
View attachment 132832

View attachment 132833

View attachment 132834

Βαρκάδα...
View attachment 132835

View attachment 132836

View attachment 132837

View attachment 132838

Μόνο στο Colmar πήγα με τρένο, σ’όλα τα υπόλοιπα πήγα με αυτοκίνητο. Θα σάς συνιστούσα να χρησιμοποιήσετε και εσείς αυτοκίνητο. Αν, ωστόσο, αυτό δεν είναι εφικτό να θυμάστε πως στα μεγάλα "χωριά" πάει και το τρένο. www.sncf.fr Εγώ είχα την κάρτα «κάτω των 25 χρονών» και είχα πολύ καλή έκπτωση (νομίζω 25%). Δε θυμάμαι τι χρειαζόταν για να μού την εκδόσουν. Σε κάθε περίπτωση ρωτήστε! Μην ξεχάσετε να «χτυπήσετε» το εισιτήριό σας πριν μπείτε.

Τα Χριστούγεννα υπάρχει και πουλμανάκι που σάς πηγαίνει στις χριστουγεννιάτικες αγορές κάποιων χωριών... πληροφορίες εδώ

Συγγνώμη που κάποια sites είναι στα γαλλικά, αλλά είτε δεν υπάρχει η επιλογή αγγλικών είτε όταν πατάω τ'αγγλικά με βγάζει στην αρχική σελίδα... θα χρειαστεί να ψάξετε λίγο.



Obernai

Την πρώτη φορά που πήγα πέτυχα τη γιορτή του φθινοπώρου. Στην κεντρική πλατεία υπήρχε φαγοπότι, ξυλοπόδαροι - φλαμίνγκο, μουσική, κτλ...
View attachment 132839

View attachment 132840

View attachment 132841

View attachment 132842

View attachment 132843

View attachment 132844

View attachment 132845


Φθινοπωρινοί καρποί που σχηματίζουν αλσατικά τοπίά...
View attachment 132846

View attachment 132916



Το Obernai μια συνηθισμένη μέρα...
View attachment 132849

View attachment 132850

View attachment 132852

View attachment 132853

View attachment 132854

View attachment 132855


Kaysersberg

Πολύ ωραίο μέρος και αυτό με τα παραδοσιακά αλσατικά σπίτια, το ποταμάκι του και φυσικά το κάστρο...

Οι αγαπημένοι μας πελαργοί… πανταχού παρόντες στην Αλσατία... γι'αυτό άλλωστε είναι το σήμα κατατεθέν της περιοχής.
View attachment 132856

View attachment 132857

View attachment 132858

View attachment 132859

View attachment 132860

View attachment 132861

View attachment 132862

View attachment 132863

View attachment 132864

View attachment 132865

Φάγαμε στο εστιατόριο Le capucin (κλικ εδώ) το οποίο είχε ωραίο φαγητό και πολύ ωραίο περιβάλλον.
View attachment 132866


Ribeauvillé

Προς Ribeauvillé… εκτός από αμπέλια βλέπεις και αυτό...
View attachment 132867

Ribeauvillé…
View attachment 132868

View attachment 132869

View attachment 132870

O πύργος του ρολογιού...
View attachment 132871

View attachment 132872


View attachment 132873


Με υπέροχη θέα στο κάστρο του Saint Ulrich...
View attachment 132874

View attachment 132875

View attachment 132876

View attachment 132877

View attachment 132878


Πραγματικά χωμένο μέσα στ’αμπέλια... οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν ενώ περπατούσα στα στενάκια...
View attachment 132879


View attachment 132880

View attachment 132881


Όμορφη φωλιά με τον "φευγάτο" ιδιοκτήτη του...!
View attachment 132882


Le Haut-Koenigsbourg

Φωτογραφία από το Ίντερνετ (...προφανώς!!!)
View attachment 132883

Δεν το πέτυχα ανοιχτό οπότε στην ουσία είδα αυτό...
View attachment 132884

View attachment 132885

View attachment 132886

View attachment 132887

View attachment 132888


Για ο,τι πληροφορίες θέλετε σχετικά με το κάστρο κάντε κλικ εδώ.

Τότε οργανώνονταν και μεσαιωνικές βραδιές κατά τις οποίες σερβιριζόταν φαγητό της τότε εποχής... πάντα ήθελα να πάω... αλλά τελικά δεν τα κατάφερα. Ρωτήστε στο office du tourisme του Στρασβούργου αν σάς ενδιαφέρει... από την άλλη μήπως είναι πολύ τουριστικο;


Le Mont Sainte Odile

Πηγαίνοντας στο μοναστήρι...
View attachment 132889

View attachment 132890

Το μοναστήρι...
View attachment 132891

View attachment 132896

View attachment 132897



Η θέα ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή...
View attachment 132892

View attachment 132893

Τυχερούλα...!
View attachment 132894

View attachment 132895

View attachment 132898

View attachment 132899


Αν σάς ενδιαφέρει να κάνετε πεζοπορία γύρω από το μοναστήρι κάντε κλικ εδώ.
View attachment 132900

View attachment 132901

View attachment 132902

View attachment 132903

View attachment 132904

View attachment 132905

View attachment 132906



Mémorial de l’Alsace-Moselle

Το memorial αυτό βρίσκεται στο Schirmeck και είναι μουσείο αφιερωμένο στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Η αλήθεια είναι πως δε θυμάμαι και πολλά :confused: έχω όμως εξωτερικές φωτογραφίες! :clap::xalara:
View attachment 132907

View attachment 132908

View attachment 132909

View attachment 132910

View attachment 132911



Chateau Landsberg

Το κάστρο αυτό είναι χωμένο μέσα στο δάσος. Αφήνετε το αυτοκίνητο, περπατάτε (μέσα στο δάσος) και ξαφνικά ξεπροβάλλει... τώρα αν αξίζει ή όχι θα το κρίνετε εσείς... στην ουσία βλέπετε αυτό που σάς δείχνουν οι φωτογραφίες, δεν έχει κάτι άλλο... εκτός φυσικά από την ωραιότατη βόλτα στο δάσος (δε θυμάμαι πόση ώρα περπάτημα είναι).
View attachment 132914

View attachment 132913



Το μέρος που δε μού άρεσε καθόλου είναι η Mulhouse (Μιλούζ). Πήγαμε των Αγίων Πάντων (1η Νοέμβρη) που είναι αργία για τους Γάλλους και εκτός του οτι δεν κυκλοφορούσε ψυχή, ήταν τα πάντα κλειστά... μόνο ένα καφενείο - ζαχαροπλαστείο ήταν ανοιχτό το οποίο ήταν γεμάτο άντρες και μάς κοιτούσαν παράξενα (2 γυναίκες ήμασταν). Πέρα όμως και απ' αυτά δε μ'άρεσε καθόλου... καμία σχέση με τις ομορφιές των άλλων χωριών! Ευτυχώς που το πανεπιστήμιο της Μιλούζ με παρέπεμψε σ'αυτό του Στρασβούργου όταν έστελνα αβέρτα αιτήσεις... ακόμα θα έκλαιγα!!! :twisted:

Επόμενο κεφάλαιο: Κοντινές εκδρομές (εκτός Γαλλίας)

Κεφάλαιο 6
Κοντινές εκδρομές (εκτός Γαλλίας)


Στα ακόλουθα μέρη έκανα μονοήμερες, οπότε δεν είμαι σε θέση να προτείνω ξενοδοχεία και εστιατόρια δε θυμάμαι να σάς πω. Απλώς αναφέρω αυτά τα μέρη (με τυχαία σειρά), παραθέτοντας και φωτογραφίες, για να σάς δώσω ιδέες με τι μπορείτε να συνδυάσετε το Στρασβούργο. Σε καμία περίπτωση δε συνιστώ να κάνετε μονοήμερες (εκτός από το θεματικό πάρκο) γιατί τα περισσότερα μέρη είναι περίπου 2 ώρες απόσταση και σ’ένα ταξίδι οι ώρες είναι πολύτιμες, πέρα του οτι δε θα προλάβετε να γυρίσετε και καλά το μέρος. Για μένα ήταν διαφορετικό τότε... εκεί που καθόμασταν λέγαμε «τί να κάνουμε αύριο;»... «ε, δεν πάμε εκτός Γαλλίας;» και έτσι γινόταν... αχ! Περασμένα μεγαλεία!!! Αν παρ'όλ'αυτά επιμένετε...πηγαίνετε, θα πάρετε μια καλή γεύση.



Baden–Baden

Γύρω στα 45 λεπτά από το Στρασβούργο. Αν πάτε με τρένο, θα πρέπει να πάρετε κάποιο λεωφορείο από το σταθμό για να φτάσετε στο κέντρο καθώς είναι αρκετά μακρυά. Πχ. Το 201 και να κατέβετε στη στάση Leopoldsplatz.


Την πρώτη φορά, ύστερα από τη βόλτα στην πόλη, πήρα το λεωφορείο #245 από την Leopoldsplatz και πήγα στον Μέλανα Δρυμό. Ήταν τέλη Οκτώβρη και η διαδρομή τέλεια... τα φθινοπωρινά χρώματα σε όλο τους το μεγαλείο! Τελικά το λεωφορείο ύστερα από λίγη ώρα (σύμφωνα μ'αυτό το site 50 λεπτά), έκανε τέρμα στη λίμνη Mummelsee και ήταν υπέροχα! Ευχαριστώ τον φίλο abalada αυτού του site για τις πληροφορίες (αν κ δε θα μάθει ποτέ τις ευχαριστίες μου :p). Τσεκάρετε αυτά που λέει, θα σάς βοηθήσουν!

Αυτή εδώ η μικρή λιμνούλα...
(Φωτογραφίες της λίμνης από το Ίντερνετ)
View attachment 133305

View attachment 133304

View attachment 133306


Tη δεύτερη φορά, πήγα για… spa μιας και φημίζεται το μέρος για τα λουτρά του! Εδώ...
View attachment 133190

Υπάρχει σάουνα, αρωματοθεραπεία, πισίνες με καυτό και παγωμένο νερό... το καλύτερο όμως ήταν η μεγάλη πισίνα η οποία ήταν εσωτερική και ενώ κολυμπούσες περνούσες μια «κουρτίνα» και βρισκόσουν στην εξωτερική! Και να φανταστείτε πως όταν πήγα ήταν Φεβρουάριος (!!!) και για να σάς προλάβω, όχι δεν πάγωνες! Ήταν φανταστικά... ήταν πολύ ζεστή η πισίνα και οι υδρατμοί ζέσταιναν τόσο πολύ το κεφάλι που δεν αισθανόσουν καθόλου κρύο... για να βγεις από το νερό πέρναγες πάλι την «κουρτίνα», οπότε βρισκόσουν πάλι σε εσωτερικό χώρο! Η απόλυτη ηρεμία! Για ό,τι πληροφορίες θέλετε σχετικά (ωράρια, τιμές, κτλ...) εδώ.

Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες της πόλης από εκείνη τη μέρα...
View attachment 133191

View attachment 133192

View attachment 133193

View attachment 133194

View attachment 133195

View attachment 133196

View attachment 133197

View attachment 133198

View attachment 133199

View attachment 133200

View attachment 133201

Για όσους ενδιαφέρονται, έχει και καζίνο το Baden - Baden.



Heidelberg (Χαϊδελβέργη)

2-2,5 ώρες περίπου με το τρένο, όταν είχα πάει είχε και 2 ανταποκρίσεις γι’αυτό είχαμε κάνει τόσο. Το google maps μού βγάζει 1,5 ώρα με αυτοκίνητο. Την πετύχαμε με βροχή, αλλά ευτυχώς μετά σταμάτησε και απολαύσαμε τις βόλτες μας. Μικρό μέρος είναι και η θέα από και προς το κάστρο παραμυθένια... ειδικά με την ομίχλη...
View attachment 133202

View attachment 133203

View attachment 133204

View attachment 133205

View attachment 133206

View attachment 133207

View attachment 133208

View attachment 133209

View attachment 133210

View attachment 133211

View attachment 133212

View attachment 133213

View attachment 133214

View attachment 133215

View attachment 133216

View attachment 133217

View attachment 133218

View attachment 133219



Λουξεμβούργο

Το Λουξεμβούργο μού άρεσε υπερβολικά πολύ! Γύρω στις 2-2:30 ώρες από Στρασβούργο. Αυτό που με γοήτευσε είναι το γεγονός πως βρίσκεται σε κοιλάδα και είναι φτιαγμένο σε επίπεδα... δηλ. εκεί που περπατάς στο δρόμο, αν σκύψεις από το τειχάκι θα δεις από κάτω σου πάλι πόλη. Όσες φωτογραφίες θα δείτε παρακάτω έχουν τραβηχτεί από το δρόμο! Δεν ανέβηκα σε κανένα ύψωμα...

Ξεκινάμε την περιήγηση...
View attachment 133220


Παρατηρείστε τους υπέροχους κήπους...

View attachment 133221

View attachment 133222

View attachment 133223

View attachment 133224

View attachment 133225

Σε λίγο θα δείτε και φωτογραφίες από κάτω...
View attachment 133226

View attachment 133227

View attachment 133228

View attachment 133229

View attachment 133230

Στα διάφορα επίπεδα κατεβαίνετε κάπως έτσι...
View attachment 133231


Κάστρο και βράχια γίνονται ένα...
View attachment 133232

View attachment 133233

View attachment 133234

View attachment 133235

Λεπτομέρεια του μπαλκονιού...
View attachment 133236

View attachment 133237

View attachment 133238

View attachment 133239


Οι φωτογραφίες που σάς υποσχέθηκα... από κάτω...
View attachment 133240

View attachment 133241

View attachment 133242

Ο σιδηροδρομικός σταθμός...
View attachment 133243


Αν μείνετε για λίγες ώρες, μπορείτε να πάρετε το τρενάκι που σάς κάνει ένα μίνι τουρ στην πόλη.



Ζυρίχη

Επίσης, γύρω στις 2-2:30 ώρες. Όμορφη πόλη, βέβαια στις φωτογραφίες «χάνει» αρκετά. Πρόλαβαμε και πήγαμε και στο μουσείο τέχνης.

Αρκετά συχνά βλέπαμε ελβετικές σημαίες...
View attachment 133244

Όμορφη βόλτα στα στενάκια...
View attachment 133245

View attachment 133246


View attachment 133249

Στάση για καφέ στην weinplatz με αυτή τη θέα...
View attachment 133251

View attachment 133252

View attachment 133253


Παρατηρούσαμε τον κόσμο που περνούσε και εκτός από τους τουρίστες όλοι οι υπόλοιποι ήταν κουστουμαρισμένοι, όμορφες κοπέλες καλοντυμένες και πολύ σικάτες. Γενικά η Ζυρίχη μάς έβγαλε την αίσθηση του αριστοκρατορικού-πλούσιου τόπου.


Συνέχεια της βόλτας μας κατά μήκος του ποταμού...
View attachment 133256

View attachment 133258

View attachment 133259

View attachment 133260

Καταλήξαμε στη λίμνη όπου ήταν το διάλειμμά τους και είχαν ξεχυθεί και απολάμβαναν τον ήλιο...
View attachment 133261

View attachment 133262

View attachment 133264

Στάση για φαγητό στο εστιατόριο chuchi σε όμορφο πλακόστρωτο δρόμο όπου φάγαμε καταπληκτικό fondue...
(Φωτογραφία από το Ίντερνετ)
View attachment 133265

και raclette...
(Φωτογραφία από το Ίντερνετ)
View attachment 133266 Παίρνετε μία φέτα τυρί και την βάζετε να λιώσει στο σκεύος – τηγανάκι που βλέπετε, παίρνετε μία πατατούλα από το καρό σακί την βάζετε στο πιάτο σας και στη συνέχεια ρίχνετε το λιωμένο τυρί στην πατάτα και αν θέλετε βάζετε τα λαχανικά που βλέπετε.

Στη συνέχεια ανεβήκαμε στo καμπαναριό της εκκλησίας Grossmunster και απολαύσαμε την υπέροχη θέα...
View attachment 133267

View attachment 133268

Το ποτάμι που καταλήγει στη λίμνη...
View attachment 133269

View attachment 133270

View attachment 133271

View attachment 133272

View attachment 133273

View attachment 133274

View attachment 133275


Europa park

Πίσω από το εμπορικό κέντρο “Les Halles” (κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό), θα πάρετε το πουλμανάκι 271 (navette) και θα σάς παέι μετά από 1,5 περίπου ώρα στο πάρκο.
View attachment 133291

Αν έχετε μαζί σας παιδιά, αν θέλετε να γίνετε παιδί ή πολύ απλά θέλετε να ανεβάσετε την αδρεναλίνη στα ύψη... να πάτε οπωσδήποτε!

Ήταν Halloween γι’αυτό και αυτή η διακόσμηση...
View attachment 133276

View attachment 133277
Silver Star.
Κάναμε το λάθος να ξεκινήσουμε μ’αυτό το τρενάκι και μετά όλα τα υπόλοιπα μάς φαινόντουσαν πολύ χλυαρά. Για ρίξτε μια ματιά... εδώ να πάρετε μια ιδέα!!!


Ρώσικη περιοχή...
View attachment 133278

Ελληνική περιοχή...
View attachment 133279

View attachment 133280

View attachment 133281

View attachment 133282

View attachment 133283

View attachment 133284

View attachment 133285

View attachment 133286

View attachment 133287

View attachment 133288

View attachment 133289

Σκανδιναβία...
View attachment 133290

View attachment 133292

View attachment 133293

View attachment 133294

Έχετε υπόψη σας πως σ’όσα παιχνίδια έχει νερό, γίνεσαι λούτσα... εμείς πήγαμε Νοέμβριο και παρόλο που είχαμε αδιάβροχο γίναμε μούσκεμα και μετά στεγνώναμε στις τουαλέτες!

Επόμενο κεφάλαιο: Κόστος ζωής
Κεφάλαιο 7
Κόστος ζωής

Για να’μαι ειλικρινής δε θα έγραφα αυτό το κεφάλαιο μιας κ ο,τι γράψω αφορά τα έτη 2005-2007 κ δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βοηθήσουν τώρα, απλώς επειδή μού το ζητήσατε κ με προσωπικά μηνύματα, δε θα σάς χαλάσω το χατίρι! Για πιο πρόσφατες πληροφορίες γκουγκλάρετε “cost of living in Strasbourg” κ θα πάρετε μια ιδέα!

Ας ξεκινήσουμε από το ενοίκιο. Έμενα σε διαμέρισμα 25τμ στο κέντρο του Στρασβούργου κ πιο συγκεκριμένα πίσω από την place Broglie κ έκανε 480€ μαζί με τα κοινόχρηστα κ το νερό (είχα πάντα ζεστό νερό). Έπαιρνα επίδομα από το γαλλικό Κράτος 150€ (απ’όσους ήξερα, όλοι έπαιρναν κ ανάλογα από τα τμ κ κάποια άλλα κριτήρια καθοριζόταν το ποσό), οπότε πλήρωνα 330€.

Το πανεπιστήμιό μου ήταν κρατικό οπότε πλήρωνα 200€ το χρόνο.

Στο super market τα φρούτα κ τα λαχανικά ήταν πιο ακριβά από Ελλάδα, αλλά γενικά έβρισκες κ προσφορές. Κάποιοι Γάλλοι που γνώριζα κ είχαν αυτοκίνητο πήγαιναν στη Γερμανία για ψώνια. Έκαναν κανά 10λεπτο κ ακόμα κ με την βενζίνη που έκαιγαν, τούς ερχόταν πιο φθηνά (γέμιζαν 2 καρότσια). Εγώ είχα πάει με το τραμ στο Kehl (όχι σε σούπερ μάρκετ) κ σε κάποια μαγαζιά είχα βρει πολύ φθηνά πράγματα.

Όσο για τις εξόδους: η μπύρα σε ποτήρι ήταν αρκετά φθηνή όμως κλασικά όταν την τελείωνες ή έπρεπε να φύγεις ή να παραγγείλλεις κ άλλη. Για φαγητό, συνήθως πηγαίναμε για tarte flambée ή για Doner. Το αλσατικό φαγητό το οποίο είναι σαφώς πιο ακριβό, δεν το τιμούσαμε πολύ (δε μάς πολυάρεσε κιόλας).

Το τραμ ήταν ακριβό σε σχέση με Ελλάδα....κόστιζε 2,30 ανεξαρτήτως αποστάσεως. Υπήρχε όμως κ μηνιαία κάρτα. Το τρένο το υπεραστικό για κάτω των 25 ετών είχε μεγάλη έκπτωση οπότε τα ταξιδάκια γινόντουσαν χωρίς σκέψη!


Αντί επιλόγου

Το Στρασβούργο είναι μια φανταστική πόλη κ όποτε πάτε, ό,τι κ αν κάνετε είμαι σίγουρη πως θα σάς αρέσει! :xalara::clap:

ΠΡΟΣΟΧΗ! Επειδή όσα γράφω αφορούν τα μακρινα έτη 2005-2007 κ από τότε έχουν αλλάξει πολλά (πχ εισιτήρια τραμ), διασταυρώστε τις πληροφορίες που δίνω πριν πάτε!:rolleyes-80:

Κ όσοι πήγατε πρόσφατα, δώστε όσες πληροφορίες μπορείτε, θέλουμε update!!!! Μακάρι... ελπίζω... εύχομαι να ξαναπάω κ να σάς κάνω εγώ το update... μέχρι τότε (που δεν το κόβω να γίνεται σύντομα)... βασίζομαι σε σας!!!!

Σάς ευχαριστώ πολύ όλους που διαβάσατε την ιστορία μου κ ελπίζω να σάς έκανα να το συμπεριλάβετε στην ταξιδιωτική σας λίστα!!!! :innocent:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
demie, επειδή σκεπτόμαστε με την σύζυγο να πάμε για 2-3 μέρες τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά, θα ήθελα να μου έλεγες πότε είναι καλύτερα από τα δύο, αν ο στολισμός είναι ο ίδιος και στις δύο περιόδους και πια περιοχή είναι καλύτερη για διαμονή για να είσαι κοντά στα περισσότερα αξιόλογα μέρη. το ταξίδι θα γίνει από Θεσσαλονίκη και μάλλον βολεύει η πτήση της Aegean για Στουτγάρδη και μετά με τρένο για Στρασβούργο ή μήπως υπάρχει καλύτερος τρόπος??
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μάκη εμείς πήγαμε από Βασιλεια με Easyjet και μετά τρένο! Ψαξτο λίγο!!!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Μάκη την τελευταία χρονιά ήμουν στο ενδιάμεσο (28-30/12) και ήταν απίστευτα. Τέτοιο στολισμό δεν έχω ξαναδεί.
Να πάτε οπωσδήποτε.
Θα το ευχαριστηθείτε.
Φωτο έχω στην ταξιδιωτική μου ιστορία
"Έτσι χωρίς πρόγραμμα. RoadTrip από το πρωί των Χριστουγέννων έως το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.". Αν θυμάμαι κεφάλαιο 4 "Στρασβούργο".
Είχα μείνει άφωνος.
ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μάκη την τελευταία χρονιά ήμουν στο ενδιάμεσο (28-30/12) και ήταν απίστευτα. Τέτοιο στολισμό δεν έχω ξαναδεί.
Να πάτε οπωσδήποτε.
Θα το ευχαριστηθείτε.
Φωτο έχω στην ταξιδιωτική μου ιστορία
"Έτσι χωρίς πρόγραμμα. RoadTrip από το πρωί των Χριστουγέννων έως το βράδυ της Πρωτοχρονιάς.". Αν θυμάμαι κεφάλαιο 4 "Στρασβούργο".
Είχα μείνει άφωνος.
ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
βρήκα την ιστορία σου και αύριο θα την διαβάσω στην γυναίκα μου. πιστεύω ότι προτού την τελειώσω θα έχω κλείσει και τα εισιτήρια.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Μάκη σου στέλνω απόσπασμα από το κείμενό μου, για το ξενοδοχείο.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Θα δεις και φωτογραφίες.
Ήταν υπέροχα παρά τους -8 βαθμούς.

"Το Στρασβούργο ετυμολογικά σημαίνει «η πόλη-σταυροδρόμι», καθώς από την Ρωμαϊκή εποχή ακόμη, υπήρξε κέντρο… διερχομένων. Ως πρωτεύουσα της Αλσατίας, πέρασε έναν σπουδαίο Μεσαίωνα. Τους τελευταίους αιώνες, το διεκδικούσαν συνεχώς η Γερμανία και η Γαλλία. Έτσι το Στρασβούργο ανήκε μία περίοδο στη Γαλλία και μία περίοδο στη Γερμανία, έως το 1944, όπου έκτοτε μετά το τέλος του 2ου παγκοσμίου πολέμου ανήκει συνεχώς στη Γαλλία και είναι η πρωτεύουσα της Αλσατίας.Σήμερα το Στρασβούργο είναι Έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της ΕΕ.

Το ξενοδοχείο το οποίο είχα επιλέξει ήταν το Ibis Styles Strasbourg Centre Petite France, επί της οδού Quai De Paris 1, σε ένα όμορφο κτήριο με θέα το κανάλι και την απέναντι εκκλησία (Eglise Saint Jean)."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom