EasyJet Συγκέντρωση υπογραφών από Κερκυραίους και φίλους του νησιού

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Και ποιο το κακο στα φτηνά ταξίδια για τον tripdreamer και τους λοιπούς κατοίκους ? Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα,αλλα που να το καταλαβουν καποιοι...
Πολυ καλα τα λεει ο Yorgos.
Και στην τελικη δεν αναγκασε κανεναν...Οποιος θελει υπογραφει,οποιος θελει οχι.;)
Εγω παντως υπεγραψα,φιλε tripdreamer....:)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλά στην κοσμάρα σου είσαι εσύ η αποπάνω... εγώ δεν είπα ότι όποιος θέλει να υπογράψει να το κάνει και μαγκιά του? Από εκεί και μετά σιγά εγώ να μην υπογράψω να πάρει η Easy επιχορήγηση για να πετάει το χειμώνα στην Κέρκυρα... άμα θέλεις, το ξαναλέω, βγάλτε και δίσκο με τον Γιώργο να μαζέψετε κανένα ψιλό να τα δώσετε στους Εγγλέζους για να πετάνε και από την Λήμνο... τι με νοιάζει εμένα... τα δικά μου τα όβολα που δίνω στο κράτος αφήστε ήσυχα και μετά κάντε ότι γουστάρετε...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλα ,μην τρελλαινεσαι με τα δικα σου οβολα...Δεν στα ζητησαμε πια...
Τσ τσ τσ...τι εμμονες τραβας,δεν καταλαβαινω...:rolleyes:
Κι εξαλλου δεν στο ζητησε δα και προσωπικα να υπογραψεις...Αντε κι οταν ειναι για τις ωρες ,θα σε ρωτησουμε πρωτα απόλους,μην ανησυχεις...:bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνεις... ότι με τα δικά μου, τα δικά σου και όλων μας τα όβολα πάνε να γίνουνε όλοι μάγκες... αρκετά φάγανε... νισάφι πιά...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Eλευθεροτυπια
Απάτη εις βάρος Αθηναίου Πολίτη

Σάλο έχει προξενήσει, η απάτη εις βάρος Αθηναίου πολίτη, που στήθηκε απο κατοίκους της Κέρκυρας, οι οποίοι με δόλο πρόσπαθησαν να τον παγιδέψουν και να του αποσπάσουν το ιλιγγιώδες ποσό των 4 ευρώ!!!

Ολα ξεκίνησαν όταν οι κάτοικοι του νησιού, θέλησαν να μαζέψουν υπογραφές για να μπορέσει να πειστεί αεροπορική εταιρεία χαμηλού κόστους να επιχειρεί και τους χειμερινούς μήνες στο νησί τους, προκειμένου να έχουν διπλό όφελος, δηλαδή και να έχουν εισερχόμενο τουρισμό τους μηνες εκτός σεζόν, αλλά και να μπορούν οι ίδιοι να
ταξιδευουν με χαμηλό ναύλο, και να αποφεύγουν την άσκοπη μετάβασή τους στην πρωτεύουσα.

Οι κουτοπόνηροι νησιώτες σκεφτόμενοι δηλαδή μόνο το προσωπικό τους όφελος δεν έλαβαν υπόψη τον δύσμοιρο κάτοικο των Αθηνών, ο οποίος θα έχανε τα 4 ολόκληρα ευρώ του ετησίως, (!!!!) που με τόσο κόπο και αίμα είχε αποκτήσει, αλλά θέλησαν να πλουτίσουν εις βάρος του.

Η υπόθεση έχει λάβει τον δρόμο της δικαιοσύνης και αναμένουμε τις εξελίξεις.

Πάντως οι δικηγόροι των κατοίκων της Κέρκυρας ισχυρίζονται ότι τόσα χρόνια που πληρώνουν μέσω των φόρων τους οι πελάτες τους , έργα υποδομών όπως το Μέγαρο Μουσικής, το Καλατράβα, την Αττική οδό και άλλα πολλά που σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιούν ,ουδέποτε διαμαρτυρήθηκαν, αλλά πλήρωναν τακτικώς και ανελλιπως
και επικουρικά προσθέτουν ότι τους χτυπούν τα υπόγεια συμφέροντα, αφού αν δεν μεταβαίνουν στην Αθήνα και στο Ελευθέριος Βενιζέλος αλλά πετούν απευθείας στον προορισμό τους, αυτό (το αεροδρόμιο) θα στερηθεί εσόδων.

Για οποιαδήποτε εξέλιξη στην περίεργη αυτή υπόθεση θα σας ενημερώσουμε.

Ο Συντάκτης Μπόλης Κουτσομπόλης για την Ελευθεροτυπία
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως οι δικηγόροι των κατοίκων της Κέρκυρας ισχυρίζονται ότι τόσα χρόνια που πληρώνουν μέσω των φόρων τους οι πελάτες τους , έργα υποδομών όπως το Μέγαρο Μουσικής, το Καλατράβα, την Αττική οδό και άλλα πολλά που σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιούν ,ουδέποτε διαμαρτυρήθηκαν, αλλά πλήρωναν τακτικώς και ανελλιπως
να τους πείτε ότι και μεις πληρώσαμε το αεροδρόμιό τους, το λιμάνι τους, το νεο νοσοκομείο τους χωρίς να τα χρησιμοποιούμε. άλλο έργα υποδομής άλλο αεροπορικές εταιρείες. ο Δήμος και δημόσιο χρημα εν γένει δεν πρεπει να έχει καμμία ανάμιξη στην ιστορία αυτή. πόσο μάλλον όταν κάθε κάτοικος χρωστάει 279Ε..άκου με 30,6 εκατ.Ε χρεη, απλήρωτους υπαλλήλους σε τετοιους καιρούς..

http://www.corfutime.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2636%3A2011-01-20-16-50-02&Itemid=58
http://sxolikoifylakes.blogspot.com/2010/12/blog-post_23.html
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εντάξει, κάποιοι δε συμπαθούν τις low cost (ούτε εγώ τις προτιμώ) και δε θέλουν να δώσουν τα λεφτά τους (?), αλλά συνήθως αυτοί είναι οι Αθηναίοι, που δεν έχουμε και λόγο να τις προτιμήσουμε εδώ που τα λέμε αν δε βρούμε καμιά φοβερή προσφορά. Φαντάζομαι ότι την αξία τους θα την καταλαβαίναμε μόνο αν μέναμε σε κανένα νησάκι και πραγματικά ήταν ο πιο βολικός και οικονομικός τρόπος για μας να πάμε κανένα ταξιδάκι πότε-πότε ή και να έρθει κανένας χριστιανός στο νησί μας.
Είναι γελοίο να τσακωνόμαστε, γιατί συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Υπάρχουν τσέπες και τσέπες, περιοχές και περιοχές.

Δεν ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να πληρώσει ο κάθε δήμος, ούτε τι θα έκανα εγώ σε ανάλογη περίπτωση, πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ενοχλούμαι από τον κάθε Κερκυραίο/Βολιώτη/Ροδίτη κλπ που θέλει να υπογράψει για να πηγαίνει μια lowcost στην περιοχή του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να πληρώσει ο κάθε δήμος, ούτε τι θα έκανα εγώ σε ανάλογη περίπτωση, πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ενοχλούμαι από τον κάθε Κερκυραίο/Βολιώτη/Ροδίτη κλπ που θέλει να υπογράψει για να πηγαίνει μια lowcost στην περιοχή του.
εγώ δεν ενοχλούμαι καθόλου απο τη συλλογή υπογραφών. κι εγώ μαζεύω εδώ και χρόνια υπογραφές να σταματάει το Superfast XI στο νησί μου (έχω μαζέψει 6 ως τώρα). όταν μιλάμε όμως για δημόσιο χρημα σε μια Ελλάδα που καταρρέει οικονομικά, με απλήρωτους δημοτικούς υπαλλήλους στα όρια της πείνας θέλει και σκέψη τι να πληρώσει ο Δήμος?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν μιλάμε για δημόσιο χρήμα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάμε για χρήμα που θα πληρώσουν οι ξενοδόχοι κλπ αντί διαφήμισης. Επειδή το χρήμα που θα σπρώξουν δεν είναι αρκετό, προσπαθούν να πείσουν την easy ότι όντως υπάρχει και αγορά επιβατών, ακόμη και το χειμώνα.

Από κει και πέρα, ακόμη κι όταν πρόκειται για δημόσιο χρήμα, το χρήμα αυτό έτσι κι αλλιώς θα δοθεί. Κάθε νομαρχία, πέραν της προβολής της από τη συλλογική καμπάνια του ΕΟΤ, έχει κι ένα κονδύλι τουριστικής προώθησης. Αυτό θες δε θες, το έχεις πληρώσει. Το ερώτημα είναι πού διατίθεται: θέλουμε τα λεφτά που ήδη πληρώσαμε να πάνε σε μια έκθεση που είναι αμφίβολο αν θα φέρει αποτέλεσμα ή θέλουμε ένα πολύ μικρό κονδύλι να πάει σε μια αεροπορική που είναι δεδομένο ότι θα φέρει ανθρώπους που θα ξοδέψουν και κανένα φράγκο;

Με το να μην έρθει η easy και η ryan δεν εξοικονομεί κανείς χρήματα. Απλώς εξασφαλίζει ότι το κονδύλι που ήδη έχει δαπανηθεί θα πάει σε πιο αμφίβολους (ως προς την αποτελεσματικότητα) τρόπους προώθησης, που ανάθεμα αν έχουν καμία διαφάνεια ή έστω μια παράπλευρη θετική επίπτωση (όπως είναι το να έχω εγώ τη ryan να πετάει από το κοντινότερό μου αεροδρόμιο).

Παρεμπιπτόντως, για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης: η Ryan πήρε 300.000 για να πετάξει στη Θεσ/κη και να φέρει χιλιάδες τουρίστες. Ο διαγωνισμός για το σήμα της ΕΡΤ... κόστισε 1,2 εκ ευρώ... Το αποτέλεσμα ήταν η ιδιοφυία που σκέφτηκε να κάνει το σηματάκι "ΝΕΤ" πάνω αριστερά στην τηλεόρασή μου, πήρε 1.200.000? , λες και ήταν τίποτε το δύσκολο. Τα λεφτά που δίνονται στις loco είτε από ιδιώτες είτε από το δημόσιο είναι εμφανές πού πάνε και φέρνουν και άμεση ανταπόδοση, εκτός αν υπολογίζει κανείς πως δε θα ξοδέψουν μερικά εκατομμύρια ευρώ οι έξτρα τουρίστες που θα έρθουν στη Θεσ/κη το Βόλο κλπ. Τα υπόλοιπα λεφτά (και ειδικά για την τουριστική προώθηση) δεν ξέρω πού πάνε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν μιλάμε για δημόσιο χρήμα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάμε για χρήμα που θα πληρώσουν οι ξενοδόχοι κλπ αντί διαφήμισης. Επειδή το χρήμα που θα σπρώξουν δεν είναι αρκετό, προσπαθούν να πείσουν την easy ότι όντως υπάρχει και αγορά επιβατών, ακόμη και το χειμώνα.
Από κει και πέρα, ακόμη κι όταν πρόκειται για δημόσιο χρήμα, το χρήμα αυτό έτσι κι αλλιώς θα δοθεί. Κάθε νομαρχία, πέραν της προβολής της από τη συλλογική καμπάνια του ΕΟΤ, έχει κι ένα κονδύλι τουριστικής προώθησης. Αυτό θες δε θες, το έχεις πληρώσει. Το ερώτημα είναι πού διατίθεται:
Τα υπόλοιπα λεφτά (και ειδικά για την τουριστική προώθηση) δεν ξέρω πού πάνε.
τώρα μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. ξέρουμε όλοι πώς θα πειστεί η εύκολη και η κάθε εύκολη. με ζεστό χρήμα. είναι εξοργιστικό να πεινάνε υπάλληλοι 6 μηνες απλήρωτοι (και το λέω έχοντας στο μυαλό μου την εικόνα μιας μάνας μόνης με 3 παιδιά από σημερα το πρωί) και οι Δήμοι να διαχειρίζονται κονδύλια "τουριστικής προώθησης" με αδιαφανείς διαδικασίες. να τους αφαιρεθούν άμεσα και να πληρωθούν οι υπάλληλοι. για την Ελλάδα του σήμερα μιλάμε που είναι στο χείλος του γκρεμού. ούτε για τη Γερμανία ούτε για την Ισπανία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάμε πάλι: η easy ΔΕΝ θα πληρωθεί από τον προϋπολογισμό τουριστικής προώθησης, αλλά από ιδιωτικούς φορείς: Σύνδεσμος των Ταξιδιωτικών Πρακτόρων Κέρκυρας AOCTA, Ένωση Ξενοδόχων Κέρκυρας, Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Τουριστικών Καταλυμάτων Κέρκυρας και Ένωση Ξεναγών Ιονίων Νήσων και Δυτικής Ελλάδας και επαγγελματικοί φορείς του τουρισμού

Κοινώς το χρήμα που θα πάρει ΔΕΝ είναι δημόσιο χρήμα, είναι χρήμα ιδιωτών. Εκτός κι αν ψεύδονται στην ανακοίνωσή τους, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω διότι γενικώς η easy δεν είναι από τις loco που περιμένει κρατικές επιδοτήσεις, δεν μπλέκει σε τέτοια μονοπάτια, δε γουστάρει τα ντράβαλα με τις δίκες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δε διαφωνώ οτι είναι όνειδος να μην καταβάλλονται τα δεδουλευμένα στους εργαζόμενους. Αυτο όμως είναι ένα τελείως ανεξάρτητο κεφάλαιο από το κεφάλαιο που λέγεται "επενδύσεις" και το οποίο φυσικά οφείλει να περιλαμβάνει και τον τομέα του τουρισμού. Οπότε δε θα είχα καμία αντίρηση να επεκτείνει η Easy Jet η η οποια αλλη εταιρεια low cost η μη, τις πτησεις της και το χειμωνα στην Κερκυρα (αλλά και σε κάθε άλλο σημείο της ελληνικής επικράτειας) εφοσον μπορούσε ετσι να επιμηκυνθεί η τουριστική της περίοδος, που στο κάτω κάτω της γραφής ειναι και το ζητούμενο για τον ελληνικό τουρισμό. Και εφόσον ο τουρίστας μπορούσε να πεισθεί να έρθει στην Κέρκυρα γιατί θα έχει και άλλα πράγματα να κάνει πέρα απο το το γνωστο ήλιος και θάλασσα, δεδομένου οτι η Κερκυρα είναι κομμάτι βροχερός προορισμός για τις υπόλοιπες εποχές του έτους.
ΥΓ Αν δεν αυξήσουμε τα εσοδά μας και αν δεν περιορίσουμε και τις δαπανες μας η άμοιρη μάνα θα συνεχίσει να μην πληρώνεται. Αλλά είναι λάθος να περιορίσουμε τις δαπάνες που αφορούν την τουριστική μας αναπτυξη εφόσον φυσικά δεν γίνονται αχρηστα φυλλάδια και χαζά περίπτερα σε διάφορες αμφιβόλου αποτελεσματικότητας καμπάνιες. Με την ίδια λογική που θα πρέπει να εξορθολογισθουν οι δαπάνες των νοσοκομειων και των ασφαλιστικων φορεων, χωρίς παράλληλα ο ασφαλισμένος να θιχθεί στην νοσοκομειακή και υγειονομική περίθαλψη του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom