Συγκεκριμένες απορίες για Εύβοια..

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
απο αθηνα θα ξεκινησω και σκεφτομαι για μονοημερη.απο φωτογραφιες και βιντεο το βυθουρι μου φαινεται πιο εντυπωσιακο και το βλεπω λιγο πιο κλειστο κολπο οποτε ισως να μην πιανει και κυμα. ο δρομος ειναι ενα θεμα γιατι ενα αγχος μη διαλυσω το αμαξακι μου το χω.ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες
Κοιτα αν έχει βοριά θα έχει κύμα. Τώρα για το δρομο, απ' ότι θυμάμαι γιατι πάνε κάποια χρονάκια, μετα το τελευταίο χωριό άρχιζε ο χωματόδρομος. Πήγαινε ακόμα και συμβατικό αυτοκίνητο (κανα μισάωρο) χωρίς να βρίσκει από κάτω ούτε είχε σάρες. Όμως είχε πολύ "φυτευτή" πέτρα με ότι συνεπάγεται δηλαδή για τα αμορτισέρ και τα λάστιχα...
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Μερικές πληροφορίες για Αγ. Γεώργιο - Λειχάδα. ΄
Μπορείτε να περάσετε στην Εύβοια από τον Αγ. Κωνσταντίνο έχει Φέρυ Μποτ πιο γρήγορο και οικονομικό από ότι της Αιδηψού. Σας αφήνει στο λιμάνι του Αγ Γεωργίου που ουσιαστικά είναι το παραθαλάσσιο κομμάτι του χωριού Λειχάδα. Αν θέλετε να μείνετε έχει πολλά δωμάτια, ταβέρνες κλπ αρκετά οικονομικά όλα. Δεν έχει καμία φοβερή ζωή αρκετή ηρεμία και οικογενειακό χαρακτήρα.
Για τη παραλία να μπείτε μέσα στο ξενοδοχείο είναι αρκετά ακριβά, όμως αμέσως μετά από αυτό υπάρχει η παραλία Χρυσή Ακτή που ουσιαστικά είναι η συνέχεια της και είναι δωρεάν. Θέλει λίγο προσοχή γιατί στρίβεις σε ένα χωματόδρομο και μπορεί να προσπεράσεις χωρίς να το καταλάβεις. Υπάρχει μια υποτυπώδης ταμπέλα. Στη παραλία έχει ένα beach bar ξαπλώστρες πέρσι τις τσίμπησε λίγο τις τιμές φέτος δεν έχω πάει ακόμα.
Από την προπέρσινη πυρκαγιά μια και αναφέρθηκε έχει αλήθεια καεί ένα όμορφο κομμάτι δάσους αλλά όλα λειτουργούν κανονικά.
Στα Λειχαδονήσια δεν έχω πάει αλλά λένε ότι είναι πολύ ωραία φεύγουν καραβάκια από το Κάβο. Στο Κάβο που είναι από τη δεξιά μεριά του χωριού υπάρχουν οργανωμένα και μη κομμάτι παραλίας.
 
Last edited by a moderator:

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
εχει παει κανεις στις παραλιες βυθουρι η πεταλι να μας πει λεπτομερειες?ειναι τοσο ωραιες οσο φαινονται στις φωτο?διαβασα οτι για τη πρωτη εχει 5km χωματοδρομο,για μενα που εχω απλο αυτοκινητο αξιζει να παω?αν η παραλια το αξιζει εννοω
Βυθούρι να πας καθημερινή μια βόλτα γιατί ΣΚ έχει πολλές σκηνές, δεν θα το ευχαριστηθείς. Σαν παραλία είναι η αγαπημένη μου της Εύβοιας μετά από προσπέλαση όλων της πλευράς του Αιγαίου με κανό.. Έχω περάσει πολύ όμορφα εκεί. Νομίζω ότι με τη χιλιαδού ειναι οι πιο γραφικές.
Αξίζει να πας για ένα μπάνιο, γιατί αν πέσει το σκοτάδι θα αισθάνεσαι πολύ απομονωμένος με τα βράχια να κρέμονται πάνω από το κεφάλι σου! (έχω κοιμηθεί).
Όσο για το δρόμο, μετά τη Γλυφάδα έχει χώμα για 4.3 χλμ. πήγα με το Α3, δεν βρήκα πουθενά, αλλά ήταν η διαδρομή που το λυπήθηκα περισσότερο από ποτέ. 1η ταχ και στην ανηφόρα λιώνεις το συμπλέκτη... Τα λάστιχα δεν παθαίνουν τίποτε αν δεν στρίβεις τη ρόδα εν στάσει.

Για πετάλη τα πράγματα είναι πιο ομαλά γενικότερα. Η παραλία πιο ευρύχωρη και πολύ όμορφη. Αλλά εκεί πήγα από θάλασσα μόνο και δεν ξέρω περισσότερα. Πάντως αν είναι να πάει κάποιος προς εκείνα τα μέρη, αξίζει να δει το Βυθούρι. Οι ντόπιοι το λένε "Βύθουρη" (η).
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Τρίτη 17-07-2012... Θα κάνω τη διαδρομή στην ερώτηση (2) του 1ου μηνύματός μου και ο Θεός βοηθός. Τουλάχιστον θα λυθούν οι απορίες. Θα γράψω αναλυτικά για την κατάσταση όλων των χωματόδρομων στην περιοχή, μήπως και φανώ λίγο χρήσιμος για όσους ενδιαφέρονται... Αναμένουμε λοιπόν!!
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Λοιπόν: Διαδρομή Χιλιαδού - Γλυφάδα από το χωματόδρομο. Εντάξει, παλεύεται και με Ι.Χ. δεν το σπας κιολας... Η μισή διαδρομή έχει ασφαλτο φρεσκια, ενω από το χωριό για την παραλία Βυθούρι άνοιξαν καινούριο δρόμο (χωματόδρομο πάντα) και βάλανε πινακίδες. Πας για πλάκα στην παραλία με ό,τι αμάξι έχεις. Γενικά από Χιλιδού για παραλία Βυθούρι, παίρνεις αυτό το δρόμο και είσαι άρχοντας. το πολύ 45 λεπτά.

Από Γλυφάδα - Λιμνιώνα. Στην αρχή έχει άσφαλτο για λίγα χλμ. και μετά χωματόδρομο. Ο χωματόδρομος μέχρι το Λιμνιώνα είναι κάπου κάπου κακός, αλλά αν είσαι προσεκτικός με το Ι.Χ. σου, πάει. Θα το σκάσεις λίγο το αμάξι, αλλά δε βαριέσαι...

Από Λιμνιώνα για Σαρακίνηκο, διασχίζεις το"πέρασμα του Λύκου" που λεν οι ντόπιοι. Χρειάζεσαι τζιπ με 4χ4. Είναι δύσκολη και κουραστική διαδρομή με κοφτερές πέτρες και χαντάκια. Εμείς με ενα ΚΙΑ τζιπ κουραστήκαμε μέχρι να φτάσουμε. Όμως δεν είναι επικίνδυνα. Ι.Χ. απλό δεν πάει με τίποτα!!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι συγκεκριμένο... θα επισκεφτώ την Κύμη και την Πλατάνα για 1 διήμερο και σκέφτομαι αν αξίζει να το συνδυάσω και με κάποιο άλλο μέρος αν έχει ενδιφέρον... π.χ. διάβασα πολύ θετικά πράγματα για Στενή αλλά είναι περίπου μιάμιση ώρα από Κύμη και αν ο δρόμος είναι επικίνδυνος το φοβάμαι κάπως... κάποια άλλη (ενδεχομένως πιο κοντινή) πρόταση;;;...(πλην της Χαλκίδας εννοείται, από την οποία ούτως ή άλλως θα περάσουμε κατά την επιστροφή)
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι συγκεκριμένο... θα επισκεφτώ την Κύμη και την Πλατάνα για 1 διήμερο και σκέφτομαι αν αξίζει να το συνδυάσω και με κάποιο άλλο μέρος αν έχει ενδιφέρον... π.χ. διάβασα πολύ θετικά πράγματα για Στενή αλλά είναι περίπου μιάμιση ώρα από Κύμη και αν ο δρόμος είναι επικίνδυνος το φοβάμαι κάπως... κάποια άλλη (ενδεχομένως πιο κοντινή) πρόταση;;;...(πλην της Χαλκίδας εννοείται, από την οποία ούτως ή άλλως θα περάσουμε κατά την επιστροφή)
Καλημερα,νομιζω οτι δεν ειναι πολυ σωστη επιλογη να επισκεφθεις την στενη για βολτα,ενω θα εισαι στην κυμη.Η απο σταση ειναι μεγαλη και η στενη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.Ενα μικρο χωριο ειναι,μεσα στο πρασινο,ωραιο οταν εχει χιονισει αλλα με λιγα πραγματα να κανεις..
Αν θες μπορεις να την επισκεφθεις ενω θα εισαι χαλκιδα,ειναι αρκετα κοντα,λιγοτερο απο μισαωρο..
Για κοντινη βολτα στην κυμη,δεν μπορω να βοηθησω,δεν γνωριζω καλα την περιοχη..
Καλα να περασεις!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944


Για ΣΚ! Τώρα. Εν ανάγκη περιορ'ιζομαι σε Πλατάνα και Κύμη! Αν υπάρχει πάντως κάνα ενδιαφέρον αξιοθέατο ή χωριό/περιοχή ...καλοδεχούμενα!

Καλημερα,νομιζω οτι δεν ειναι πολυ σωστη επιλογη να επισκεφθεις την στενη για βολτα,ενω θα εισαι στην κυμη.Η απο σταση ειναι μεγαλη και η στενη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.Ενα μικρο χωριο ειναι,μεσα στο πρασινο,ωραιο οταν εχει χιονισει αλλα με λιγα πραγματα να κανεις..
Αν θες μπορεις να την επισκεφθεις ενω θα εισαι χαλκιδα,ειναι αρκετα κοντα,λιγοτερο απο μισαωρο..
Για κοντινη βολτα στην κυμη,δεν μπορω να βοηθησω,δεν γνωριζω καλα την περιοχη..
Καλα να περασεις!

Σ' ευχαριστώ! Αυτό σκέφτηκα κι εγώ κ λέω να αφήσω τη Στενή για άλλη φορά...
 
Last edited by a moderator:

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
π.χ. διάβασα πολύ θετικά πράγματα για Στενή
Ένα ακόμη συμπαθητικό χωριό μέσα στο πράσινο. Αφετηρία για την ορειβατική ανάβαση στην Δίρφυ. Πιο γνωστή για τις ταβέρνες και τα κοψίδια. :)

αν ο δρόμος είναι επικίνδυνος το φοβάμαι κάπως...
Γενικά οι δρόμοι στην Εύβοια είναι....:(
Μπορεί να γίνει άνετα και ημερήσια από Αθήνα , χωρίς διανυκτέρευση.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι συγκεκριμένο... θα επισκεφτώ την Κύμη και την Πλατάνα για 1 διήμερο και σκέφτομαι αν αξίζει να το συνδυάσω και με κάποιο άλλο μέρος αν έχει ενδιφέρον... π.χ. διάβασα πολύ θετικά πράγματα για Στενή αλλά είναι περίπου μιάμιση ώρα από Κύμη και αν ο δρόμος είναι επικίνδυνος το φοβάμαι κάπως... κάποια άλλη (ενδεχομένως πιο κοντινή) πρόταση;;;...(πλην της Χαλκίδας εννοείται, από την οποία ούτως ή άλλως θα περάσουμε κατά την επιστροφή)
Η ευρύτερη περιοχή της Κύμης έχει πραγματικά πανέμορφα τοπία. Προσωπικά θα σου συνέστηνα να επισκεφθείς το γυναικείο μοναστήρι της Μεταμόρφωσης του Σωτήρα. Είναι σε πολύ ωραίο σημείο με απίστευτη θέα στη θάλασσα και τις Σποράδες απέναντι, και εάν πετύχεις λειτουργία, πραγματικά γαληνεύεις ακούγοντας τις καλόγριες να ψέλνουν. Θα σου συνέστηνα επίσης να επισκεφθείς την πηγή στο Χωνευτικό λίγο πριν από την Κύμη και να περπατήσεις στο δασάκι και να πιεις νερό από την πηγή. Επίσκεψη αξίζει και το παραλιακό χωριουδάκι της Χηλης που είναι λίγο βορειότερα από την Κύμη. Ιδιαίτερο μέρος με βραχώδη ακτή και με τις βάρκες των ντόπιων που φυλάγονται στα "σύρματα" (όπως σε κάποια νησιά των Κυκλάδων) . Εάν βρεθείς Ιούνιο, τσέκαρε πότε είναι η γιορτή του καλαμαριού. Τέλος, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς και το χωριό Μετόχι αν και ο δρόμος είναι δύσκολος (δεν είναι πολύ μακριά από την Κύμη, ο δρόμος απλά θέλει προσοχή). Διασχίζοντας μια ορεινή διαδρομή όπου στο οπτικό σου πεδίο μπορεί να βλέπεις και έλατα και θάλασσα, φτάνεις στο Μετόχι το οποίο έχει και φανταστικά κεράσια (εάν πας Μάιο τα κόβεις και με το χέρι από το δρόμο). Το χωριό επεκτείνεται και μέχρι τη θάλασσα και διαθέτει μια φανταστική αμμουδιά (στο στυλ της Χιλιαδούς). Ακόμα και εάν πας άνοιξη, και δεν κάνεις μπάνιο, αξίζει να περπατήσεις στην παραλία να χαζέψεις τη θέα και να φας στην ταβέρνα εκεί (το καλύτερο τηγανόψωμο που δοκίμασα στην Εύβοια)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom