Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
θυμὰμαι τον κουνιὰδο μου να λὲει ὸτι το πρὸβλημα για τον δυτικὸ πολιτισμὸ γεννὴθηκε μὸλις η γυναὶκα εξὴλθε του γυναικωνὶτου. Ο ὰντρας μου, δεν εξὲφραζε τὲτοιες απὸψεις αλλὰ μὰλλον τον σιγοντὰριζε. Τὼρα, εχοντας βρεὶ κὰποια σπουδαὶα επιχειρὴματα στο ὶντερνετ (π.χ. σε μια ομὰδα ναι εὶσαι μισογὺνης π.χ.) μιλὰμε τους ὲχω στὴσει στον τοὶχο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Το τραγούδι αυτό μας το εχεις ξαναβάλει σε άλλη περίπτωση. Αξιαγάπητος ο τραγουδιστής.

ΥΓ πρόσφατα διάβασα ότι στον ελληνικό χώρο οι Αχαιοί είναι αυτοί που οφείλονται για τη μετάβαση των ελληνικών φύλων από τη μητριαρχική στην πατριαρχική κοινωνία. Σίγουρα οι γνώσεις που έχουμε είναι ελλιπείς καθώς οι πληροφορίες χάνονται ανά τους αιώνες. Στα βασιλικά παλάτια της εποχης πάντως οφείλουμε το δωδεκάθεο με τον παντοδύναμο εξουσιαστή Δία (=βασιλιας).
Η κοινωνιολογια εχει ερμηνευσει την πατριαρχια ως αναγκαια δομη για την μεταβαση στις αγροτικες κοινωνιες απο τις νομαδικες/τροφοσυλλεκτων. Το ποτε εγινε αυτο ποικιλλει απο τοπο σε τοπο, αλλα εξυπηρετησε τις αναγκες της συγκεκριμενης οργανωσης της οικονομιας τοτε.
Ε τωρα στη μεταβιομηχανικη περιοδο ειναι απο τα αλυτα μυστηρια τι εξυπηρετει.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Η κοινωνιολογια εχει ερμηνευσει την πατριαρχια ως αναγκαια δομη για την μεταβαση στις αγροτικες κοινωνιες απο τις νομαδικες/τροφοσυλλεκτων. Το ποτε εγινε αυτο ποικιλλει απο τοπο σε τοπο, αλλα εξυπηρετησε τις αναγκες της συγκεκριμενης οργανωσης της οικονομιας τοτε.
ὲχω μπροστὰ μου το η κοινωνὶα του ανθρὼπου του ΔΓ Τσαοὺση, ποὺ το γρὰφει;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν διαφωνω. Αλλα το προβλημα ειναι ο Ισλαμισμος και οχι αν η κοινωνια ειναι πατριαρχικη ή μητριαρχικη. Αλλωστε το λες και πως γυναικες φαινεται να διασκεδαζαν με το λιθοβολισμο. Προφανως οι φανατικες με τη θρησκεια τους αφου εχουν πεισθει πως αυτη ηταν η σωστη τιμωρια. Μια θρησκεια ειναι αυτη που προκαλει τα δεινα που λες, οπως στο ονομα θρησκειων εχουν γινει τοσα και τοσα εγκληματα..
Αγαπητέ μου όχι ακριβώς. Θέλω να πω με αυτό ποσο βαθιά ριζωμένη είναι η πατριαρχία ακόμα και στις ιδιες τις γυναικες που επικροτούν την τιμωρία της μοιχαλιδος. Ο δε άντρας στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπέστη την παραμικρή κατηγορία. Αν αυτό δεν είναι φαλλοκρατια τότε τι;
Άσχετα πάντως με τη θρησκεία, το θέμα αγγίζει όλους μας μέχρι και σημερα θεωρώ. Μπορεί η γυναίκα στην Ελλάδα να μη κινδυνεύει με λιθοβολισμό αλλά κινδυνεύει από άλλα δεινά, λχ τους πολλαπλούς ρόλους που καλείται να καλύψει και οφείλει να είναι άψογη σε όλους. Η τέλεια εργαζόμενη μάνα νοικοκυρά, η Μαίρη Παναγιωταρά που λέει και το άσμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ε τωρα στη μεταβιομηχανικη περιοδο ειναι απο τα αλυτα μυστηρια τι εξυπηρετει.
Όταν κάτι υπάρχει και ευδοκιμεί, αυτό σημαίνει οτι απο κάπου τρέφεται και κάτι/κάποιους εξυπηρετεί!
Μπορώ να αριθμήσω πολλούς λόγους/καταστάσεις που εξυπηρετεί, αλλα αν το κάνω, θα "λιθοβολιθώ".....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η κοινωνιολογια εχει ερμηνευσει την πατριαρχια ως αναγκαια δομη για την μεταβαση στις αγροτικες κοινωνιες απο τις νομαδικες/τροφοσυλλεκτων. Το ποτε εγινε αυτο ποικιλλει απο τοπο σε τοπο, αλλα εξυπηρετησε τις αναγκες της συγκεκριμενης οργανωσης της οικονομιας τοτε.
Ε τωρα στη μεταβιομηχανικη περιοδο ειναι απο τα αλυτα μυστηρια τι εξυπηρετει.
Τι εξυπηρετει η πατριαρχια στο Ιραν, στην Ελλαδα ή στη Δανια; Στο πρωτο η γυναικα ειναι αυτη που φταιει για ολα, στη δευτερη για τα περισσοτερα και στην τριτη για λιγα παραπανω απο τον αντρα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επειδή βλέπω πως υπάρχει όρεξη να συζητήσουμε όπως παλιά που έπεφτε και κανένα Μπάν από τα οφ τοπικ, μήπως καπως αγαπητός μοντερειτορ θα ήθελε να μεταφέρει το θέμα σε ξεχωριστή ενότητα; @katkats είσαι καλή σε αυτά! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Επ’ευκαιρίας θέλω να ρωτησω τον τριπακια αν τα παιδιά του είναι επίσης βιγκαν. Με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα μιας και η κόρη μου αρνείται από καιρό το κρέας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αγαπητέ μου όχι ακριβώς. Θέλω να πω με αυτό ποσο βαθιά ριζωμένη είναι η πατριαρχία ακόμα και στις ιδιες τις γυναικες που επικροτούν την τιμωρία της μοιχαλιδος. Ο δε άντρας στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπέστη την παραμικρή κατηγορία. Αν αυτό δεν είναι φαλλοκρατια τότε τι;
Άσχετα πάντως με τη θρησκεία, το θέμα αγγίζει όλους μας μέχρι και σημερα θεωρώ. Μπορεί η γυναίκα στην Ελλάδα να μη κινδυνεύει με λιθοβολισμό αλλά κινδυνεύει από άλλα δεινά, λχ τους πολλαπλούς ρόλους που καλείται να καλύψει και οφείλει να είναι άψογη σε όλους. Η τέλεια εργαζόμενη μάνα νοικοκυρά, η Μαίρη Παναγιωταρά που λέει και το άσμα.
Η θρησκεια ειναι βαθια ριζωμενη. Κι οι αντρες επικροτουν τον απαγχονισμο ενος κλεφτη ή ενος ομοφυλοφιλου ανδρα. Αυτο λεει η θρησκεια αυτο κανουν. Στην Ελλαδα η θρησκεια αντιδρα στην υιοθεσια παιδιων απο ομοφυλα ζευγαρια και η ΝΔ που εχει μεγαλο κοινο στους θρησκευομενους-θρησκοληπτους αντιδρα. Οι Κομορες ειναι μια απο τις ελαχιστες κοινωνιες οπου σημερα ειναι μητριαρχικες αλλα οι πιστοι ακολουθουν τους νομους της σαριας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδή βλέπω πως υπάρχει όρεξη να συζητήσουμε όπως παλιά που έπεφτε και κανένα Μπάν από τα οφ τοπικ, μήπως καπως αγαπητός μοντερειτορ θα ήθελε να μεταφέρει το θέμα σε ξεχωριστή ενότητα; @katkats είσαι καλή σε αυτά! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Επ’ευκαιρίας θέλω να ρωτησω τον τριπακια αν τα παιδιά του είναι επίσης βιγκαν. Με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα μιας και η κόρη μου αρνείται από καιρό το κρέας.
Ναι, αλλα κανουν πολυ πλουσια σε δημητριακα εμπλουτισμενα με βιταμινες διατροφη.

Παντως εχουν ανοιξει πολλες συζητησεις που ξεκινησαν απο ποστ σου τελευταια. Και νιωθω πως κατα ενα μεγαλο βαθμο ευθυνομαι κι εγω που πιανομαι απο τα γραφομενα σου. Αυτο συμβαινει ομως γιατι σε εκτιμω ιδιαιτερα και δινω βαση στα γραφομενα σου. Καθως και οτι ξερω πως μπορει να εχει ουσιαστικη εξελιξη η συζητηση.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
88794717-2E76-4DE2-8771-05B169B73417.jpeg
Η θρησκεια ειναι βαθια ριζωμενη. Κι οι αντρες επικροτουν τον απαγχονισμο ενος κλεφτη ή ενος ομοφυλοφιλου ανδρα. Αυτο λεει η θρησκεια αυτο κανουν. Στην Ελλαδα η θρησκεια αντιδρα στην υιοθεσια παιδιων απο ομοφυλα ζευγαρια και η ΝΔ που εχει μεγαλο κοινο στους θρησκευομενους-θρησκοληπτους αντιδρα. Οι Κομορες ειναι μια απο τις ελαχιστες κοινωνιες οπου σημερα ειναι μητριαρχικες αλλα οι πιστοι ακολουθουν τους νομους της σαριας.
Πες μου και τις άλλες επιλογές ειδάλλως μετακομίζω Κομορες
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
νομίζω ότι πρέπει να μεταφερθεί σε δέον μέρος διότι θέλω να γράψω για γιόγκα και ομοιοπαθητική αλλά κομπλάρω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom