Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο ένας δείχνει να λειτουργεί εις βάρος του άλλου @jimp .
Υπάρχουν άπειρες σχέσεις στις οποίες έχει χαθεί η επικοινωνία και ο σεβασμός. Ο χωρισμός είναι μια καλή λύση στην οποία πολλοί δεν προβαίνουν λόγω αδιαφορίας ή συμφερόντων και αρέσκονται στο να αλληλοτρώγονται και να αλληλοκατηγορούνται.
Η δική μου εμπειρία ως σύζυγος ή υποψήφια σύζυγος στην Ελλάδα, είτε στο πλευρό μορφωμένου είτε αμόρφωτου άντρα, είναι ότι υπάρχει εντόνως η πεποίθηση πως η γυναίκα πρέπει και να συμβάλει οικονομικά στο σπίτι και να φροντίζει τα παιδιά και να κάνει τις δουλειές. Ο άντρας θα πλύνει κανένα πιάτο, θα βάλει και μια σκούπα μια φορά τη βδομάδα και πρέπει να του είμαστε ευγνώμωνες.
Χαίρομαι παρα πολύ για τον τριπάκια που δημιούργησε μια οικογένεια με τέτοιες αρχες και ελευθερία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ο ένας δείχνει να λειτουργεί εις βάρος του άλλου @jimp .
Υπάρχουν άπειρες σχέσεις στις οποίες έχει χαθεί η επικοινωνία και ο σεβασμός. Ο χωρισμός είναι μια καλή λύση στην οποία πολλοί δεν προβαίνουν λόγω αδιαφορίας ή συμφερόντων και αρέσκονται στο να αλληλοτρώγονται και να αλληλοκατηγορούνται.
Η δική μου εμπειρία ως σύζυγος ή υποψήφια σύζυγος στην Ελλάδα, είτε στο πλευρό μορφωμένου είτε αμόρφωτου άντρα, είναι ότι υπάρχει εντόνως η πεποίθηση πως η γυναίκα πρέπει και να συμβάλει οικονομικά στο σπίτι και να φροντίζει τα παιδιά και να κάνει τις δουλειές. Ο άντρας θα πλύνει κανένα πιάτο, θα βάλει και μια σκούπα μια φορά τη βδομάδα και πρέπει να του είμαστε ευγνώμωνες.
Χαίρομαι παρα πολύ για τον τριπάκια που δημιούργησε μια οικογένεια με τέτοιες αρχες και ελευθερία.
Φυσικά και λειτουργεί εις βάρος του άλλου. Αν όμως γινόταν το αντίθετο θα σχολίαζαν όλες εναντίον του άντρα, τώρα απλά είναι πέμπτη και απλά ας μην καθαρίσει, ας πληρώσει για καθαρίστρια κτλ κτλ.
Βέβαια αυτές οι γυναίκες μόλις βρουν τον πλούσιο που θα βγάζει τα λεφτά, θα ξεχάσουν και τα δικαιώματά τους και θα κάνουν ότι τους λέει.
Αν βρουν ένα λαικό παιδί και τους ζητήσει να είναι καθαρή καμία βεράντα αμέσως ''να τα κάνεις εσύ αγάπη μου, εμένα η μητέρα μου με προορίζει για μεγάλα πράγματα''.

Από τη δική μου συναναστροφή με γυναίκες σε χώρους εργασίας είναι πως βλέπω πλέον ξεκάθαρα πως από θέμα καθαριότητας, πως προσέχουν το χώρο, ακόμα και να αδειάσουν τα τασάκια που σβήνουν τα τσιγάρα βαριούνται και πλέον έχει γίνει ενοχλητικό, γιατί μόλις κάνει μία παρατήρηση ξεκινάει αμέσως το γνωστό τροπάριο περί δικαιωμάτων, ισότητας κτλ κτλ

Μπορώ να γράψω άπειρες ιστορίες για κάθε ένα παράδειγμα καταπιεστικού άντρα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν μου επιτρεπετε σε μια τετοιου επιπεδου συζητηση,καλο θα ηταν αντι για το υιοθεσια να χρησιμοποιειται ο ορος τεκνοθεσια...νομιζω ειναι σωστοτερο.Συνεχιστε!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δυστυχώς @jimp τα λόγια σου εμπεριέχουν μεγάλη φαλλοκρατια μέσα τους...Τι θα πει μόλις βρουν τον πλούσιο αυτές; Μια γυναίκα δε μπορεί να είναι πλούσια; Δε μπορεί να κερδίζει αρκετά για να μην έχει ανάγκη κανέναν; Αυτά είναι πρότυπα που μας έχουν περάσει και πρέπει κάποια στιγμή να πάψουμε να τα αναπαράγουμε.
ΥΓ Κάποτε οδήγησα μια μερσεντές μεγάλου κυβισμού για να πάω εκτός πόλης για δουλειά. Πήγα να ανοίξω το καθρεφτάκι του οδηγού για να βάλω κραγιόν αλλά φεύ! Η μερσεντές έχει καθρεφτάκι μόνο για το συνοδηγό... Ποια γυναίκα αγοράζει μερσεντές άλλωστε;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δυστυχώς @jimp τα λόγια σου εμπεριέχουν μεγάλη φαλλοκρατια μέσα τους...Τι θα πει μόλις βρουν τον πλούσιο αυτές; Μια γυναίκα δε μπορεί να είναι πλούσια; Δε μπορεί να κερδίζει αρκετά για να μην έχει ανάγκη κανέναν; Αυτά είναι πρότυπα που μας έχουν περάσει και πρέπει κάποια στιγμή να πάψουμε να τα αναπαράγουμε.
ΥΓ Κάποτε οδήγησα μια μερσεντές μεγάλου κυβισμού για να πάω εκτός πόλης για δουλειά. Πήγα να ανοίξω το καθρεφτάκι του οδηγού για να βάλω κραγιόν αλλά φεύ! Η μερσεντές έχει καθρεφτάκι μόνο για το συνοδηγό... Ποια γυναίκα αγοράζει μερσεντές άλλωστε;
Τι λες καλή μου; Μάλλον με αυτό που λες με επιβεβαιώνεις! Έγραψα εγώ πως δεν μπορεί ή δεν θέλω μία γυναίκα να είναι πλούσια; Δεν μπορούμε να πούμε κάτι, αμέσως φαλλοκράτες, καταπιεστικοί.
Ένα παράδειγμα έδωσα για μία απλή κοπέλα και τη συμπεριφορά της απέναντι σε δύο άντρες.

Να σου δώσω του Audi το δικό μου για βόλτα που έχει καθρεφτάκι στη θέση του οδηγού και δεν είναι φαλλοκράτες! Μα είναι παραδείγματα αυτά. Περισσότερο κόμπλεξ μου βγάζει αυτό παρά ουσιαστική διαφωνία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε σκοπεύω να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου,έχει χρονια που δε προσπαθώ να αλλάξω τους ανθρώπους.Θα μαρκάρω απλά τα δικά σου λεγομενα
Βέβαια αυτές οι γυναίκες μόλις βρουν τον πλούσιο που θα βγάζει τα λεφτά, θα ξεχάσουν και τα δικαιώματά τους και θα κάνουν ότι τους λέει.
Αν βρουν ένα λαικό παιδί και τους ζητήσει να είναι καθαρή καμία βεράντα αμέσως ''να τα κάνεις εσύ αγάπη μου, εμένα η μητέρα μου με προορίζει για μεγάλα πράγματα''.
Μ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δε σκοπεύω να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου,έχει χρονια που δε προσπαθώ να αλλάξω τους ανθρώπους.Θα μαρκάρω απλά τα δικά σου λεγομενα
Γράφω πουθενά πως δεν πρέπει ή δεν μπορεί να είναι πλούσια;
Το ίδιο ισχύει και για κάποιον σωγαμπρο. Απο την κοπέλα που είναι απλή ζητάει της παναγιας τα μάτια, στην πλούσια με προίκα κάθεται προσοχή.

Εγώ συμπεριφορές περιγράφω και πως αντιδρούν οι γυναίκες σε αυτές κάτι το οποίο έδειξες με το προηγούμενο ποστ σου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οχι, δεν ευδοκιμει, οταν οι μισοι γαμοι περιπου οδευουν σε διαζυγια στη Δυση. Προφανως ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο αναθεωρησης της δυναμικης των σχεσεων.
Επισης πιστευω οτι πολλες κοινωνιες με αγροτικα ακομη χαρακτηριστικα (πχ η Ελλαδα ως τη δεκαετια του '70 ειχε τετοια χαρακτηριστικα αν δει κανεις την οικονομια της) εξυπηρετουνται απο μια τετοια δομη στις σχεσεις.
Αυτο το φαινομενο στον ελληνικο χωρο παντα εξεταζεται σε συναρτηση με την περιοχη και το ειδος της οικονομιας της. Ειχα διαβασει οτι στα νησια, ειδικα στις Κυκλαδες και τα Δωδεκανησα, δεν υπηρξε πατριαρχια με την μορφη που ειχαμε στην ηπειρωτικη Ελλαδα και το διαπιστωσα με τα ματια μου. Η θεση της γυναικας ηταν και ειναι διαφορετικη. Κατα παραδοση ο γαμπρος εγκατελειπε το πατρικο του και μεταφεροταν μετα τον γαμο στο σπιτι της νυφης διπλα στο σόι της. Μαλιστα παρακολουθησα και την παραδοσιακη μεταφορα των...προικιων του μερικες φορες σε παραδοσιακους γαμους :haha: . Τα παιδια που γεννιούνται ειναι της "ταδε", όχι του "ταδε" (λογικο, το μονο που τεκμαιρεται με αποντες αντρες!). Ο λογος και παλι ηταν η οργανωση της οικονομιας: ο αντρας μετα τον γαμο εφευγε στη θαλασσα για μηνες, η γυναικα ειχε τον ελεγχο του σπιτιου και διαχειριζοταν τα χρηματα που εστελνε ο αντρας και χρειαζοταν υποστηριξη απο τους γονεις της για το μεγαλωμα των παιδιων. Η γυναικα ηταν η "αντρας" του σπιτιου. Και ενω η διευρυμενη οικογενεια στα ηπειρωτικα ηθελε τα νεα σπιτικα γυρω, πανω, κατω απο τους γονεις του αντρα με καταπιεσμενες "νυφες", στα νησια ηταν γυρω απο τους γονεις της γυναικας με "αποντες" γαμπρους :haha:
Όταν θα ξημερώσει η μέρα που οι άνθρωποι θα αποφασίζουν να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους για να ζήσουν ως ανεξάρτητες οντότητες και όχι γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους, τότε ίσως να πάψει να ευδοκιμεί….

Η πίστη σε μια δύναμη μεγαλύτερη από τον εαυτό μας, η αίσθηση της αλληλεξάρτησης με όλα τα ζωντανά πλάσματα, η ανάπτυξη της προσωπικότητας μας και η συνειδητοποίηση του σκοπού και του νοήματος της ζωής μας είναι κάτι που έρχεται όταν ωριμάζουμε….μέχρι τότε οι γονείς έχουν χρέος ως προς τα τέκνα τους να τους δώσουν όλα τα απαραίτητα εφόδια για να αποφασίσουν τι θα επιλέξουν και τι όχι, στην ζωή τους. Οποιαδήποτε επιβολή και καταναγκασμός δεν πρεσβεύει ανιδιοτελή αγάπη…και αυτό ισχύει και σε όλων των ειδών τις σχέσεις, πόσο μάλλον σε αυτή μεταξύ γονέων και τέκνων!

Δεν συμφωνώ λοιπόν, γιατί δεν είναι θέμα διαζυγίων και παντρολογημάτων, αλλά θέμα αντίληψης της ίδιας μας της ύπαρξης!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Μην γράψω πως αν πάμε μόνοι μας σούπερ μαρκετ και πάρουμε κάτι που δεν αρέσει στη γυναίκα μπορεί να καταδικαστούμε σε ισόβια ή αν όχι από την μουρμούρα του στυλ ''μία φορά σε έστειλα μόνο και ψώνισες ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που ήθελα'' κτλ κτλ μπορεί να αυτοκτονήσουμε στο τέλος.
Σου το εχω πει 100 φορες: το σουπερμαρκετ να το κανει το υπηρετικο προσωπικο και οταν τελειωνει το ψωμι να τρωτε παντεσπανι. Δεν κανει να μαλωνετε.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Σημερα μολις ψαχνωντας αν αξιζει επισκεψη στην κονσιερτζερι,εμαθα οτι η αντουανεττα ουδεποτε ειπε την περιφημη περι παντεσπανιου φραση...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σου το εχω πει 100 φορες: το σουπερμαρκετ να το κανει το υπηρετικο προσωπικο και οταν τελειωνει το ψωμι να τρωτε παντεσπανι. Δεν κανει να μαλωνετε.
Ίσως την επόμενη φορά, τώρα πήγα να πάρω γραβιέρα και κατά λάθος πήρα κεφαλοτύρι. Το λες και αιτία χωρισμού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν μου επιτρεπετε σε μια τετοιου επιπεδου συζητηση,καλο θα ηταν αντι για το υιοθεσια να χρησιμοποιειται ο ορος τεκνοθεσια...νομιζω ειναι σωστοτερο.Συνεχιστε!
Δικιο εχεις αλλα πιστευω πως ολοι καταλαβαινουμε πως λεγοντας υιοθεσια μιλαμε για παιδι οποιαδηποτε φυλου. Δυστυχως ή ευτυχως καποιες λεξεις χρησιμοποιουνται με αλλη εννοια απο την πραγματικη τους ετυμολογια. Δεν το κανουμε γιατι πιστευουμε πως μονο τα αγορια ειναι παιδια.

Μια απο τις πιο χαρακτηριστικες λεξεις διακρισεις των δυο φυλων ειναι η λεξη παντρευομαι δηλαδη υπαντρευομαι και αναφερεται στις ετεροφυλοφιλες γυναικες. Οι ετεροφυλοφιλοι αντρες νυμφευονται αλλα εχει επικρατησει να λεμε πως ο αντρας παντρευεται. Οπως επισης στην Ελλαδα οι γυναικες φορατε καλσον αλλα στη Γαλλια καλσον φορανε οι ανδρες. Στην πραγματικοτητα καλσον ειναι το ανδρικο εσωρουχο αλλα στην Ελλαδα το χρησιμοποιουμε αντι του σωστου κολαν.

Παρ' ολ' αυτα συμφωνω πως το τεκνοθεσια ειναι ορθοτερο και στο εξης το τεκνοθετω...

Σημερα μολις ψαχνωντας αν αξιζει επισκεψη στην κονσιερτζερι,εμαθα οτι η αντουανεττα ουδεποτε ειπε την περιφημη περι παντεσπανιου φραση...
Και οχι μονο...Η σωστη φραση ειναι "Qu'ils mangent de la brioche" ("Ας φανε μπριος").
Γενικα μαλλον προκειται για ενα αρκετα παρεξηγημενο ατομο που πληρωσε τα σπασμενα λογω της διαφορετικης της καταγωγης. Θεωρηθηκε βασικη υπευθυνη για την εξαθλιωση της χωρας ενω οι Γαλλοι ειχαν φτασει στην απολυτη φτωχεια εξαιτιας της φουσκας που εσκασε απο τις επενδυσεις που εκαναν στην Αμερικη και των παιχνιδιων της παγκοσμιας οικονομιας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom