Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.016
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ σας αν και το παρακολουθω αρκετες μερες. Συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα αυτο που θελει να πει ο jimp νομιζω ειναι οτι λιγο βολευει και τις γυναικες, ή τελος παντων καποιες γυναικες ,που ζουμε σε πατριαρχικη κοινωνια . Αν εγω που ειμαι αντρας δεν κανω δουλειες στο σπιτι ειμαι φαλλοκρατικο γουρουνι και οχι απλα τεμπελης, αν ομως κανει το ιδιο μια γυναικα ειναι απλα τεμπελα. Τωρα αν τα λεγομενα του δεν ακουγονται και τοσο political correct, δεν νομιζω πως εχει ιδιαιτερη σημασια.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mα το ό,τι του την πέσανε αμέσως του καημένου του @jimp επιβεβαιώνει αυτά που έγραψε 100%. To πολίτικαλ κορέκτνες ξεκινά εκεί που τελειώνει η κοινή λογική.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε του την πέσαμε @North66
Μη κρίνεις εξ’ιδιων τα αλλότρια.
Συζήτηση κάνουμε,μπορεί αμφότερες οι πλευρές να οφελειθούν από αυτά που λέμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μην κολλατε στο ποιος κανει τις δουλειες. Δεν ειναι εκει το θεμα. Αν ειναι κοινη ελευθερη αποφαση και των δυο δεν υπαρχει προβλημα. Αν ο ενας επιβαλλεται στον αλλον, τοτε ο ενας εχει το προβλημα. Αν ο αλλος το κανει για να μην κατηγορηθει απο την κοινωνια, τοτε η κοινωνια εχει το προβλημα.

Και δεν ειναι μονο γυναικες τα θυματα μιας πατριαρχικης σε αντιληψη κοινωνιας. Πολλες φορες ειναι και οι αντρες. Ενας αντρας που δεν μπορει να κανει παιδια ή που ειναι μικροτσουτσουνος ή που ειναι πιο κοντος απο μια γυναικα ισως παρουσιαζει σημαδια κομπλεξ που του τα δημιουργουν τα ταμπου της κοινωνιας.

Η λυση δεν ειναι η ισοτητα κατα την αποψη μου αλλα η ελευθερια εκφρασης, αποφασεων και κινησεων που πρεπει να εχουν ολοι οι ανθρωποι.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Γνωριζω αντρα που εκανε ολες τις δουλειες συν τελειο μαγειρεμα κι ηταν ελεεινος φασιστας με οτι αυτο συνεπαγεται.Βασανιζε ολους γυρω του και ολοι χαρηκαμε οταν πεθανε..Εχω γιο και κορες και νοιωθω περηφανη που χειριζονται τη ζωη,τα φυλα,τους συντροφους τους τοσο καλα!Ανθρωπια χρειαζεται,πανω απο ολα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δηλαδή έκανε μπουγάδα, έπλενε τα στρινγκ της συζύγου, μαγείρευε σουτζουκάκια σμυρνιώτικα, ξεσκόνιζε ακόμα και όσα βλέπει η πεθερά και στο τέλος της μέρας άκουγε ομιλίες του Παττακού; Mήπως είχε διπολική προσωπικότητα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οχι,αλλα ελεγχε και την τελευταια δεκαρα (τα ψωνια ηταν τροπος ελεγχου των χρηματων),απειλουσε κι εβριζε,ξευτυλιζε οσους εξαρτιοντουσαν απ αυτον.αποφασιζε για ολα μονος του..η γυναικα και τα παιδια του ηταν προεκταση δικη του και φυσικα του ανηκαν..οπως ακριβως κανουν ολα τα φασιστομουτρα δηλαδη..αυτα και αλλα πολλα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.016
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μην κολλατε στο ποιος κανει τις δουλειες. Δεν ειναι εκει το θεμα. Αν ειναι κοινη ελευθερη αποφαση και των δυο δεν υπαρχει προβλημα. Αν ο ενας επιβαλλεται στον αλλον, τοτε ο ενας εχει το προβλημα. Αν ο αλλος το κανει για να μην κατηγορηθει απο την κοινωνια, τοτε η κοινωνια εχει το προβλημα.

Και δεν ειναι μονο γυναικες τα θυματα μιας πατριαρχικης σε αντιληψη κοινωνιας. Πολλες φορες ειναι και οι αντρες. Ενας αντρας που δεν μπορει να κανει παιδια ή που ειναι μικροτσουτσουνος ή που ειναι πιο κοντος απο μια γυναικα ισως παρουσιαζει σημαδια κομπλεξ που του τα δημιουργουν τα ταμπου της κοινωνιας.

Η λυση δεν ειναι η ισοτητα κατα την αποψη μου αλλα η ελευθερια εκφρασης, αποφασεων και κινησεων που πρεπει να εχουν ολοι οι ανθρωποι.
Συμφωνω σε ολα! Και επισης στο οτι φταινε οι θρησκειες και ειδικα ο ισλαμισμος για την βαρβαρη συμπεριφορα απεναντι στην γυναικα! Τωρα οσον αφορα το αν μια κοινωνια οργανωνεται πατριαρχικα ή μητριαρχικα εχει να κανει με τους ρολους που παιρνουν τα δυο φυλα σε αυτη, καποιες φορες τους βολευει ο ρολος και καποιες φορες τους περιοριζει. Αυτο εγω ηθελα να πω για να μη νομιζουμε οτι καποιο απο τα δυο φυλα αδικειται μονιμως και παντοιοτροπως.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, έπλενα τα πιάτα.

Να σας δώσω άλλο ένα παράδειγμα για να καταλάβουμε πως εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει το κόμπλεξ των γυναικών (εντάξει ορισμένων, και πάλι όχι κόμπλεξ, να το πω κόλλημα) με την ισότητα, του φαλλοκράτες άντρες κτλ κτλ.

Συζήτηση σε αμφιθέατρο πανεπιστημίου με την καθηγήτρια για την ισότητα ως προς την σύνταξη γήρατος και τις διαφορές με τους άντρες.
(μέσα χαμός,άλλοι να καπνίζουν,άλλοι να ακούνε μουσική,άλλοι να πίνουν καφέδες)

Η καθηγήτρια λοιπόν να επιμένει πως στα πλαίσια μίας σωστής κοινωνίας, που σέβεται τις γυναίκες, τα δικαιώματά τους, στα πλαίσια της ισότητας, απέναντι στην εκμετάλλευση των φαλλοκρατικών γουρουνιών θα πρέπει η σύνταξη να γίνει ίδια με τους άντρες, στην ίδια ηλικία, χωρίς εξαιρέσεις και όλα αυτά με παλμό, με σθένος γιατί οι γυναίκες έχουν δίκιο και πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα.

Παρεμβαίνω εγώ ο έρμος μέσα σε ένα, σχεδόν, γεμάτο από γυναίκες αμφιθέατρο και μόνο που δεν έπεσαν να με φάνε.
Να τις εξηγώ πως η πίεση στη ζωή τους είναι μεγαλύτερη, γεννάνε, το κορμί τους αλλάζει, οι ορμόνες τους τρελαίνονται, μεγαλώνουν πολλές φορές μόνες τους τα παιδιά, η κοινωνία έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις και δυστυχώς γι' αυτές η αμοιβή δεν είναι η ίδια και πως εκεί πρέπει να επικεντρωθούν οι κινήσεις τους και να υπάρχει μία ελάφρυνση σε αυτό τον τομέα, να βγαίνουν στη σύνταξη νωρίτερα όχι γιατί θα κερδίσουν τα φαλλοκρατικά γουρούνια αλλά γιατί όντως το αξίζουν.

Τι ήταν αυτό που τόλμησα να ξεστομίσω.....Ντου από παντού. Είχαν θολώσει τόσο πολύ από αυτά που άκουγαν που δεν μπορούσαν να αντιληφθούν αυτό το απλό που τους εξηγούσα, είχαν κολλήσει στον δικό τους (μικρό)κόσμο. Δεν καταλάβαιναν πως αυτά που έλεγα ήταν προς το συμφέρον τους, ήθελαν απλά αυτό που έχει και ο άντρας για να λένε πως έχουμε ισότητα.

Πως κατέληξε όλο αυτό; Η καθηγήτρια με απέβαλε προς γνώσιν και συμμόρφωση.

(φυσικά και δεν νοιώθω πως μου την ''έπεσε'' κανένας, μην τρελαθούμε, συζήτηση κάνουμε,έστω και αν η @fenia42 με χαρακτήρισε φαλλοκράτη, εγώ δεν παρεξηγούμαι και την περιμένω να πλύνουμε τα χαλιά παρέα!)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@jimp θα σε παρακαλούσα να ξαναδιαβασεις όλα μου τα ποστ και να με ταγκάρεις εκεί που σε αποκαλώ φαλλοκρατη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.053
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom