Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
νομίζω ότι πρέπει να μεταφερθεί σε δέον μέρος διότι θέλω να γράψω για γιόγκα και ομοιοπαθητική αλλά κομπλάρω.
Αν κολλησεις μια σχετικη ταινια θα εισαι on topic
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μεταφέρθηκε η κουβέντα σε δικό της θέμα. Καλή συνέχεια και την επόμενη φορά να μου έχετε τίτλο έτοιμο γιατί δεν έχω έμπνευση :confused:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χαχα @katkats σε ευχαριστώ πολύ! Εμ γίνεται το δικό μου πάντα εμ να μη δίνω και τίτλο είναι too much.
Παραλληλίσαμε κάπου τις βιαιοπραγίες ενάντια στα ζώα με αυτες που γίνονται ενάντια στον άνθρωπο. Με τις φίλες μου που κάναμε Πάσχα φέτος μαζί αποφασίσαμε να μη φάμε κρέας και το τηρήσαμε για όλες τις μέρες των διακοπών, εμένα δε μου λείπει ποτέ και δε το ζητάω. Το παιδί μου όμως που παίζει μπάσκετ και είναι 1,70 με γεροδεμένο σκαρί δε ξέρω κατά ποσο μπορεί να κάνει μια ισορροπημένη βιγκαν διατροφή.
Θα ήθελα ο @tripakias να μας πει τι κάνει με το/τα παιδι/ά του. (Δε θυμάμαι ποσα έχεις και το φύλο,να σου ζησουν πάντως!)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Όταν κάτι υπάρχει και ευδοκιμεί, αυτό σημαίνει οτι απο κάπου τρέφεται και κάτι/κάποιους εξυπηρετεί!
Μπορώ να αριθμήσω πολλούς λόγους/καταστάσεις που εξυπηρετεί, αλλα αν το κάνω, θα "λιθοβολιθώ".....
Οχι, δεν ευδοκιμει, οταν οι μισοι γαμοι περιπου οδευουν σε διαζυγια στη Δυση. Προφανως ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο αναθεωρησης της δυναμικης των σχεσεων.
Επισης πιστευω οτι πολλες κοινωνιες με αγροτικα ακομη χαρακτηριστικα (πχ η Ελλαδα ως τη δεκαετια του '70 ειχε τετοια χαρακτηριστικα αν δει κανεις την οικονομια της) εξυπηρετουνται απο μια τετοια δομη στις σχεσεις.
Αυτο το φαινομενο στον ελληνικο χωρο παντα εξεταζεται σε συναρτηση με την περιοχη και το ειδος της οικονομιας της. Ειχα διαβασει οτι στα νησια, ειδικα στις Κυκλαδες και τα Δωδεκανησα, δεν υπηρξε πατριαρχια με την μορφη που ειχαμε στην ηπειρωτικη Ελλαδα και το διαπιστωσα με τα ματια μου. Η θεση της γυναικας ηταν και ειναι διαφορετικη. Κατα παραδοση ο γαμπρος εγκατελειπε το πατρικο του και μεταφεροταν μετα τον γαμο στο σπιτι της νυφης διπλα στο σόι της. Μαλιστα παρακολουθησα και την παραδοσιακη μεταφορα των...προικιων του μερικες φορες σε παραδοσιακους γαμους :haha: . Τα παιδια που γεννιούνται ειναι της "ταδε", όχι του "ταδε" (λογικο, το μονο που τεκμαιρεται με αποντες αντρες!). Ο λογος και παλι ηταν η οργανωση της οικονομιας: ο αντρας μετα τον γαμο εφευγε στη θαλασσα για μηνες, η γυναικα ειχε τον ελεγχο του σπιτιου και διαχειριζοταν τα χρηματα που εστελνε ο αντρας και χρειαζοταν υποστηριξη απο τους γονεις της για το μεγαλωμα των παιδιων. Η γυναικα ηταν η "αντρας" του σπιτιου. Και ενω η διευρυμενη οικογενεια στα ηπειρωτικα ηθελε τα νεα σπιτικα γυρω, πανω, κατω απο τους γονεις του αντρα με καταπιεσμενες "νυφες", στα νησια ηταν γυρω απο τους γονεις της γυναικας με "αποντες" γαμπρους :haha:
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χαχα @katkats σε ευχαριστώ πολύ! Εμ γίνεται το δικό μου πάντα εμ να μη δίνω και τίτλο είναι too much.
Παραλληλίσαμε κάπου τις βιαιοπραγίες ενάντια στα ζώα με αυτες που γίνονται ενάντια στον άνθρωπο. Με τις φίλες μου που κάναμε Πάσχα φέτος μαζί αποφασίσαμε να μη φάμε κρέας και το τηρήσαμε για όλες τις μέρες των διακοπών, εμένα δε μου λείπει ποτέ και δε το ζητάω. Το παιδί μου όμως που παίζει μπάσκετ και είναι 1,70 με γεροδεμένο σκαρί δε ξέρω κατά ποσο μπορεί να κάνει μια ισορροπημένη βιγκαν διατροφή.
Θα ήθελα ο @tripakias να μας πει τι κάνει με το/τα παιδι/ά του. (Δε θυμάμαι ποσα έχεις και το φύλο,να σου ζησουν πάντως!)
Ευχαριστω! Δυο αγορια εχω. Ο μικρος θηλαζει και τρωει κρεμες με εμπλουτισμενα δημητριακα, αλεσμενους σπορους, φρουτα και λαχανικα. Π.χ. το πρωι θα φαει μια φρουτοκρεμα με βρωμη. Το μεσημερι θα φαει καποια λαχανικα στον ατμο με αλεσμενους σπορους ή ταχινι και αναποφλοιωτο ρυζι ή ζυμαρικα ολικης ή φαγοπυρο. Το απογευμα ψωμι 100% ολικης με φυστικοβουτυρο ή τυρι κασιους και το βραδι καποιο μπιφτεκι λαχανικων ή οσπριων και δημητριακων. Επισης θα πιει οσο μητρικο γαλα μεσα στη μερα θελει.

Ο μεγαλος που παιζει ποδοσφαιρο τρωει σχεδον οτι κι εμεις αλλα παντα η μεριδα του θα εχει κατι σε εμπλουτισμενο δημητριακο ή εμπλουτισμενο φυτικο γαλα. Ολοι στην οικογενεια παιρνουμε βιταμινη B12 στο σπιτι εκτος απο αυτον που του τη δινουν στην ακαδημια. Απο το γκρουπ του σχεδον τα μισα παιδακια χρειαζονται Β12 κι ας ειναι κρεοφαγα ενω τα περισσοτερα χρειαζονται κι αλλες βιταμινες ή μεταλλα που δεν τις παιρνουν απο τις τροφες.

Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και δεν μπορω να σου πω αν θα δουλεψει καλα για την κορη σου η αυστηρα χορτοφαγικη διατροφη. Και καθε ανθρωπος αντιλαμβανεται διαφορετικα την χορτοφαγια. H junk χορτοφαγια ειναι μια βλαβερη διατροφη. Η ισορροπημενη διατροφη οπως την αντιλαμβανομαστε εμεις περιλαμβανει μια τεραστια ποικιλια φυτικων τροφων οσο το δυνατον λιγοτερων επεξεργασμενων και επεξεργασμενων απο εμας στο σπιτι. Τα παιδια μου δεν ξερουν τι θα πει (καλα ο μικρος δεν καταλαβαινει κιολας) junk food, Εψιλον, ζαχαρη, λευκα αλευρια και ζυμαρικα, κορεσμενα λιπαρα και αρρωστια
Οι μεχρι στιγμης εξετασεις δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες.

Εν ολιγοις τρωνε απ' ολα (30-50 διαφορετικες τροφες, σχεδον ο,τι υπαρχει στο σπιτι θα το δοκιμασουν καθημερινα) χωρις να μπαινουμε στη διαδικασια να μετραμε καθε μερα ποση ποσοτητα πρεπει να φανε απο την ταδε βιταμινη ή μεταλλο ή ποσους υδατανθρακες ή πρωτεινη καθε μερα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστώ @tripakias παρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες να μου απαντήσεις.
Θα στηρίξω την επιλογή της κορης μου όσο μπορω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οχι, δεν ευδοκιμει, οταν οι μισοι γαμοι περιπου οδευουν σε διαζυγια στη Δυση. Προφανως ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο αναθεωρησης της δυναμικης των σχεσεων.
Επισης πιστευω οτι πολλες κοινωνιες με αγροτικα ακομη χαρακτηριστικα (πχ η Ελλαδα ως τη δεκαετια του '70 ειχε τετοια χαρακτηριστικα αν δει κανεις την οικονομια της) εξυπηρετουνται απο μια τετοια δομη στις σχεσεις.
Αυτο το φαινομενο στον ελληνικο χωρο παντα εξεταζεται σε συναρτηση με την περιοχη και το ειδος της οικονομιας της. Ειχα διαβασει οτι στα νησια, ειδικα στις Κυκλαδες και τα Δωδεκανησα, δεν υπηρξε πατριαρχια με την μορφη που ειχαμε στην ηπειρωτικη Ελλαδα και το διαπιστωσα με τα ματια μου. Η θεση της γυναικας ηταν και ειναι διαφορετικη. Κατα παραδοση ο γαμπρος εγκατελειπε το πατρικο του και μεταφεροταν μετα τον γαμο στο σπιτι της νυφης διπλα στο σόι της. Μαλιστα παρακολουθησα και την παραδοσιακη μεταφορα των...προικιων του μερικες φορες σε παραδοσιακους γαμους :haha: . Τα παιδια που γεννιούνται ειναι της "ταδε", όχι του "ταδε", Ο λογος και παλι ηταν η οργανωση της οικονομιας: ο αντρας μετα τον γαμο εφευγε στη θαλασσα για μηνες, η γυναικα ειχε τον ελεγχο του σπιτιου και διαχειριζοταν τα χρηματα που εστελνε ο αντρας και χρειαζοταν υποστηριξη απο τους γονεις της για το μεγαλωμα των παιδιων. Η γυναικα ηταν η "αντρας" του σπιτιου. Και ενω η διευρυμενη οικογενεια στα ηπειρωτικα ηθελε τα νεα σπιτικα γυρω, πανω, κατω απο τους γονεις του αντρα με καταπιεσμενες "νυφες", στα νησια ηταν γυρω απο τους γονεις της γυναικας με "αποντες" γαμπρους :haha:
Ετσι, στερεοτυπα που πεφτουν οσο εξελισσονται οι κοινωνιες. Γρηγορα, αργα ή πολυ αργα. Μπορει να μην εξυπηρετουν αλλα υπαρχουν. Ουσιαστικη πατριαρχια δεν εχουμε στην Ελλαδα (στα περισσοτερα μερη τουλαχιστον) αλλα εχει αφησει πολλα καταλοιπα. Διατηρουνται γιατι ετσι τα μαθαμε. Σαν εθιμο ή παραδοση ενα πραγμα. Ετσι ειναι με ολα τα στερεοτυπα.

Η μη υιοθεσια παιδιων απο ομοφυλα ζευγαρια οχι μονο δεν εξυπηρετει αυτους που αντιδρουν αλλα στεκεται και εμποδιο στο να μεγαλωσουν καποια παιδια σε περιβαλλον αγαπης και θαλπωρης. Ο Αμβροσιος ομως και οι ομοιοι του τους ειπαν πως ειναι αμαρτια και επαισχυντο.
Εχω γνωστους που δεν αφηνουν τις γυναικες του να βγουν χωρις αυτους με τις παρεες τους το βραδι για ποτο ή να φορεσουν κατι προκλητικο. Οχι γιατι δεν τις εμπιστευονται αλλα γιατι θα τους κατηγορησει ο κοσμος οτι δεν κανουν κουμαντο στο σπιτι τους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τί μου λες; Εμένα μου έκανε σκηνικό πρώην αγαπημένος επειδή τόλμησα να παραγγείλω πιτσα πριν επιλέξει η αυτού μεγαλειότητα και μου μιλούσε άσχημα επειδή δε του άρεσε η μαγειρική μου. Ακόμα απορεί γιατί χωρίσαμε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εντάξει μήπως γράφετε ακραία παραδείγματα;
Και σε εμένα γείτονας με 3 κόρες, γυναίκα και πεθερά μέσα στο σπιτι, έπλενε παντζούρια, κάγκελα, έβαζε πλυντήρια, άπλωνε τα ρούχα και ήξερε τις τιμές από τα απορρυπαντικά σε 3 διαφορετικά σούπερ μάρκετ, οι γυναίκες του σπιτιού έξω για καφέ.
Ναι ακραίο παράδειγμα αλλά αυτός βρίζει όλη μέρα τη μητριαρχική κοινωνία.

Μην γράψω πως αν πάμε μόνοι μας σούπερ μαρκετ και πάρουμε κάτι που δεν αρέσει στη γυναίκα μπορεί να καταδικαστούμε σε ισόβια ή αν όχι από την μουρμούρα του στυλ ''μία φορά σε έστειλα μόνο και ψώνισες ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που ήθελα'' κτλ κτλ μπορεί να αυτοκτονήσουμε στο τέλος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχεις χασει λιγο τη μπαλα @jimp. Του γειτονα σου δεν του επιβαλλεται να κανει τις δουλειες που λες. Τις κανει επειδη ισως οι γυναικες του σπιτιου αδιαφορουν γι αυτες. Αν θελει μπορει να μην τις κανει. Αν θελει ας παρει προσωπικο να τον βοηθησει πληρωνοντας το με τα χρηματα που δινει στις γυναικες για τους καφεδες τους. Αν θελει ας κανει μονο τα δικα του. Αν θελει ας χωρισει. Αλλα να απαιτει απο αλλους να κανουν κατι που δεν θελουν δεν το λες και σωστο τροπο αντιμετωπισεις.

Για το αλλο που λες σαφως και δεν εχει κανενα δικαιωμα η γυναικα να φωναζει και να συμπεριφερεται απαραδεκτα οταν κανεις ενα λαθος. Αν το εκανε αυτο η γυναικα μου θα εφευγα αφηνοντας την να ηρεμησει και δεν θα δυναμιτιζα την κατασταση. Αν το εκανε συχνα θα εφευγα οριστικα. Ομως το προβλημα ξεκινα επειδη ισως δεν γνωριζουμε τη γυναικα μας, επειδη δεν κανουμε πραγματα μαζι. Γιατι να πηγαινεις μια φορα το μηνα σουπερμαρκετ; Γιατι να μην πηγαινετε μια δυο φορες τη βδομαδα μαζι; Να αποφασιζετε απο κοινου τι θελετε και τι οχι. Γιατι να μην γνωριζεις ποια προιοντα χρησιμοποιειτε στο σπιτι και σε ποια μαγαζια θα τα βρεις; Γιατι να μην συζητατε τι σας κανει και τι οχι;
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αλλα να απαιτει απο αλλους να κανουν κατι που δεν θελουν δεν το λες και σωστο τροπο αντιμετωπισεις.
Μια χαρά την παίζω τη μπαλίτσα.
Είναι κάτι το ιδιαίτερο να τον βοηθήσουν στις δουλειές; Έχει την επιλογή να μην τις κάνει, να αφήσει το σπίτι του δηλαδή να βρωμίσει; Χρήματα πολλά δεν έχει ώστε να τα διαθέσει για άλλη γυναίκα που θα του κάνει τις δουλειές. Είναι κάποια ιδιαίτερη απαίτηση;
Έχουμε περάσει στο άλλο επίπεδο, μην τυχόν και πει ένας άντρας κάτι σε μία γυναίκα, π.χ να κάνει κάποια δουλειά στο σπίτι, αμέσως αυτός ο άντρας είναι αυταρχικός, δεν είναι σωστός τρόπος αντιμετώπισης κτλ κτλ.

το παράδειγμα του σούπερ μάρκετ καθαρά χιουμοριστικό, περισσότερο ήθελα να δείξω πως η γκρίνια των γυναικών δεν σταματά πουθενά, ότι και να κάνει ο άντρας!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κοιτα ο ενας θελει να ειναι τα παντα καθαρα και την αλλη δεν την ενδιαφερει απ΄οσο καταλαβαινω. Αφου δεν μπορουν να βρουν τροπο επικοινωνιας σε κατι τοσο απλο οπως ειναι οι δουλειες του σπιτιου γιατι δεν χωριζουν; Δεν βλεπω καποια μητριαρχια στην οικογενεια απο αυτο το παραδειγμα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom