Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μη λες.
Αυτο βρηκα στα γρηγορα γιατι ειμαι στη δουλεια, πληρωνεται απο τον Δημο Αθηναιων, αλλα θα βρω και τη διοικητικη θεση πιο μετα.
Κέντρο Ένταξης Μεταναστών Δήμου Αθηναίων: Προπαρασκευαστικά σεμινάρια για τις εξετάσεις για την απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας με τη συγγραφέα Σώτη Τριανταφύλλου - ACCMR
Αυτή είναι η διασπάθηση δημόσιου χρήματος; Μερικά σεμινάρια προετοιμασίας μεταναστών για τις εξετάσεις ιθαγένειας, από έναν άνθρωπο με δύο μεταδιδακτορικά και βιβλιογραφια πανω μεταναστευτικό; Ποιος θα έπρεπε να διδαξει εκεί; Ο κολλητός του τάδε υπουργού;
Και εξάλλου, πως συνάδει κάποιος να είναι ξενοφοβικος και να βοηθάει στην απονομή ιθαγένειας σε μετανάστες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Αυτή είναι η διασπάθηση δημόσιου χρήματος; Μερικά σεμινάρια προετοιμασίας μεταναστών για τις εξετάσεις ιθαγένειας, από έναν άνθρωπο με δύο μεταδιδακτορικά και βιβλιογραφια πανω μεταναστευτικό; Ποιος θα έπρεπε να διδαξει εκεί; Ο κολλητός του τάδε υπουργού;
Και εξάλλου, πως συνάδει κάποιος να είναι ξενοφοβικος και να βοηθάει στην απονομή ιθαγένειας σε μετανάστες;
Ελα μου ντε? Πως "βοηθαει"?
Μασουλημα ειπα, οχι διασπαθιση. Δεν κλεβει. Πληρωνεται.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Ελα μου ντε? Πως "βοηθαει"?
Μασουλημα ειπα, οχι διασπαθιση. Δεν κλεβει. Πληρωνεται.
Γιατί δεν είναι ξενοφοβική. Έχει πολλές φορές δηλώσει ότι οι μετανάστες είναι όχι μόνο ευπροσδεκτοι, αλλά θα μπορούσαν να είναι η λύση και για το δημογραφικό πρόβλημα της Δυσης. Υπό την προυπόθεση της ενσωμάτωσής τους και της συμμόρφωσής με τους κανόνες του κοσμικού κράτους, και όχι με την επιβολή των θρησκευτικών νόμων της κουλτούρας του καθενός. Ποιος διαφωνεί με αυτό;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το ότι η LePen έχει φτάσει να παίρνει σχεδόν τις μισές ψηφους στις Γαλλικές εκλογές, εκτος από αντικείμενο αναθέματος, πρέπει να αποτελέσει και αντικείμενο σοβαρής ερμηνείας επιτέλους.
Σύμφωνα με τη Σώτη, η Λε Πεν δεν είναι ακροδεξιά. Οπότε όλα καλά. Ας την δοκιμάσουμε κι αυτήν!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Γιατί δεν είναι ξενοφοβική. Έχει πολλές φορές δηλώσει ότι οι μετανάστες είναι όχι μόνο ευπροσδεκτοι, αλλά θα μπορούσαν να είναι η λύση και για το δημογραφικό πρόβλημα της Δυσης. Υπό την προυπόθεση της ενσωμάτωσής τους και της συμμόρφωσής με τους κανόνες του κοσμικού κράτους, και όχι με την επιβολή των θρησκευτικών νόμων της κουλτούρας του καθενός. Ποιος διαφωνεί με αυτό;
Βρε συ. Μηπως λες για αλλη? Ειναι η γνωστοτερη ισλαμοφοβικη της πιατσας των "διανοουμενων".
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Σύμφωνα με τη Σώτη, η Λε Πεν δεν είναι ακροδεξιά. Οπότε όλα καλά. Ας την δοκιμάσουμε κι αυτήν!
Σύμφωνα με τη Σώτη η ΛεΠεν είναι χυδαία λαικίστρια, χαμηλού ήθους, που λέει στους Γάλλους κουταμάρες. Να λέμε όλη την πρόταση.
Και το πρόβλημα δεν είναι τι πιστεύει η Τριανταφύλλου. Το πρόβλημα είναι οτι οι μισοί Γάλλοι δεν πιστεύουν πια ότι η ΛεΠεν είναι ακροδεξία.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
1) έναν άνθρωπο με δύο μεταδιδακτορικά και 2) βιβλιογραφια πανω μεταναστευτικό; 3)Ποιος θα έπρεπε να διδαξει εκεί; Ο κολλητός του τάδε υπουργού;
Δεν θελω να σε σοκαρω αλλα
1) τα μεταδιδακτορικα ειναι θεση εργασιας, οχι ειδος σπουδων.
2) η βιβλιογραφια του ρατσισμου ασχολειται με το μεταναστευτικο επισης
3) στο αφηνω για εκπληξη.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Βρε συ. Μηπως λες για αλλη? Ειναι η γνωστοτερη ισλαμοφοβικη της πιατσας των "διανοουμενων".
Είναι η γνωστότερη "ισλαμοφοβική" στην πιάτσα των επαγγελματιών "αντιφασιστών" και των ιδεοληπτικών απολογητών του φανατικού Ισλάμ, που εν τω μεταξύ αυτοί πράγματι βγάζουν περιουσίες μέσω "φιλάνθρωπων" ΜΚΟ που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και ροκανίζουν τα λεφτά της Ε.Ε.
 
Last edited:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Δεν θελω να σε σοκαρω αλλα
1) τα μεταδιδακτορικα ειναι θεση εργασιας.
2) η βιβλιογραφια του ρατσισμου ασχολειται με το μεταναστευτικο επισης
3) στο αφηνω για εκπληξη.
1. Τα μεταδιδακτορικά είναι δηλωτικά επιστημονικής εξειδίκευσης. Το αν υπάρχει χρηματική απολαβη για την επιστημονική εργασία κάποιου είναι άσχετο θέμα. Και καλώς να υπάρχει.
2. Δεν είναι αμοιβαία αποκλειόμενα γεγονοτα.
3. Δύσκολα πλέον εκπλήσσομαι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
@tripakias Τι έχουμε εδώ; Τι υπέροχο ντουετάκι είναι αυτό; Τα λέει καλά; Τα εξηγεί ωραία η γειτόνισσα;

Σώτη Τριανταφύλλου στον Δανίκα: Η Γαλλία είναι ένας παράδεισος γεμάτος γκρινιάρηδες και αχάριστους
Αν είσαι Έλληνας ναι, σου φαίνονται γκρινιάρηδες και αχάριστοι οι Γάλλοι συμφωνώ. Άλλωστε τα έχω γράψει προ δεκαετίας κι εγώ. Μου πήρε χρόνια με πολλές συζητήσεις και παρατήρηση της ζωής τους για να καταλάβω πως πολλά πράγματα τα θεωρούν δεδομένα από παιδιά. Πράγματα που ένας Έλληνας τα βλέπει ως εξέλιξη και προνόμια. Επίσης παρατηρώντας τα παιδιά μου, τους συμμαθητές τους και άλλους νέους ανθρώπους μου δίνεται η αίσθηση πως ο Γάλλος καθώς μεγαλώνει μαθαίνει να μην δελεάζεται με το τυράκι κι έτσι μαθαίνει να αποφεύγει τις φάκες.

Μου κάνει εντύπωση που η Σώτη, ως πολίτης του κόσμου (sic), ενώ αναγνωρίζει πως η Ελλάδα είναι τριτοκοσμική χώρα, κρίνει με τριτοκοσμικά μάτια και μυαλά τους Γάλλους. Όπως δηλαδή θα έλεγε αχάριστους και γκρινιάρηδες τους Έλληνες ένας υποσαχάριος Αφρικανός επειδή γκρινιάζουν που έκοψε το νερό για μερικές ώρες η ΕΥΔΑΠ.

Κατά τα άλλα λέει ως συνήθως ένα σωρό αντιαριστερές νεοφιλελεύθερες μπούρδες. Εξεπλάγην βέβαια που δεν διάβασα κάποια ρατσιστική κορώνα που συχνά εκτοξεύει. Τι να τα κάνεις τα πτυχία μάνα μου αν είσαι σαν τη Σώτη; (sic)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Αν είσαι Έλληνας ναι, σου φαίνονται γκρινιάρηδες και αχάριστοι οι Γάλλοι συμφωνώ. Άλλωστε τα έχω γράψει προ δεκαετίας κι εγώ. Μου πήρε χρόνια με πολλές συζητήσεις και παρατήρηση της ζωής τους για να καταλάβω πως πολλά πράγματα τα θεωρούν δεδομένα από παιδιά. Πράγματα που ένας Έλληνας τα βλέπει ως εξέλιξη και προνόμια. Επίσης παρατηρώντας τα παιδιά μου, τους συμμαθητές τους και άλλους νέους ανθρώπους μου δίνεται η αίσθηση πως ο Γάλλος καθώς μεγαλώνει μαθαίνει να μην δελεάζεται με το τυράκι κι έτσι μαθαίνει να αποφεύγει τις φάκες.

Μου κάνει εντύπωση που η Σώτη, ως πολίτης του κόσμου (sic), ενώ αναγνωρίζει πως η Ελλάδα είναι τριτοκοσμική χώρα, κρίνει με τριτοκοσμικά μάτια και μυαλά τους Γάλλους. Όπως δηλαδή θα έλεγε αχάριστους και γκρινιάρηδες τους Έλληνες ένας υποσαχάριος Αφρικανός επειδή γκρινιάζουν που έκοψε το νερό για μερικές ώρες η ΕΥΔΑΠ.

Κατά τα άλλα λέει ως συνήθως ένα σωρό αντιαριστερές νεοφιλελεύθερες μπούρδες. Εξεπλάγην βέβαια που δεν διάβασα κάποια ρατσιστική κορώνα που συχνά εκτοξεύει. Τι να τα κάνεις τα πτυχία μάνα μου αν είσαι σαν τη Σώτη; (sic)
Πρώτον, δεν είναι όλοι οι Γάλλοι αυτοί που είναι έτοιμοι να κατεβουν στο πεζοδρόμιο με το παραμικρό γιατί "όλα είναι χάλια". Μόνο κάποιοι.
Δεύτερον, η ίδια κριτική ασκείται στη γαλλική κοινωνία και από τους ίδιους τους Γάλλους.
Τρίτον, δεν είναι προνόμιο μόνο της αριστεράς να βρίζει όλους τους υπόλοιπους και να δηλώνει ότι όλοι πρέπει να ντρέπονται εκτός από την ίδια. Μπορούν και οι άλλοι να κρίνουν και να επικρίνουν τα κουσούρια της αριστεράς, όσο και αν αυτό φαινεται αδιανόητο για κάποιους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στο δε συνταξιοδοτικό, πέρα από την πλήρη αναστροφή της ταχύτατης γήρανσης του πληθυσμού στον αναπτυγμένο κοσμο, δεν υπάρχουν πολλές λύσεις, όσο και να σκούζουμε στους δρόμους.
Στη Γαλλία εκτός κάποιων πολύ μικρών ταμείων τα υπόλοιπα είναι πλεονασματικά και δεν τίθεται κανένα θέμα βιωσιμότητας τους. Η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης είναι προπομπός της επερχόμενης ιδιωτικοποίησης της κοινωνικής ασφάλισης και γι' αυτό αντιδρούν οι Γάλλοι. Πλέον βέβαια αντιδρούν γιατί θεωρούν τον Μακρόν δικτάτορα και πως έχει καταλύσει τη δημοκρατία.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom