Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Φίλτατε κάποιο λάθος κάνεις. Όταν εγώ θέλω λίγο καιρό να βγω στην σύνταξη (γενικά μιλάω)
Και έχω προγραμματίσει την ζωή μου να περάσω ήσυχα την υπόλοιπη ζωή μου με την σύζυγο και
τα εγγόνια μου και έρχετε ένας τύπος και με το έτσι θέλω και μου λέει όχι ρε κουφ@λα θα πρέπει
να δουλέψεις άλλα δυο χρόνια, αυτό δεν είναι βία; Μου βιάζει την ζωή μου, της συζύγου, των εγγονών.
Ε. λοιπόν φιλαράκι, θα απαντήσω με βία. Πουτ@να όλα. Αυτός στα 50 θα πάρει πλήρη σύνταξη όμως.
Ε, κάπου ώπα.!
Φίλτατε, κάνεις εσύ κάποιος λάθος. Όλες οι αλλαγές πιάνουν κάποιους οριακά, κατά αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε ποτέ να αλλάζει τίποτα.
Η αλλαγή στο συνταξιοδοτικό είχε εξαγγελθεί πριν τις εκλογές. Δεν αποτελεί καμία έκπληξη.
Υποχρέωση ενός κυβερνήτη δεν είναι να μην ξεβολεύει την υποπερίπτωση του καθενός, αλλά να κάνει αυτό που είναι μακροπρόθεσμα για το καλό ΟΛΩΝ.

Το συνταξιοδοτικό στη Γαλλία ΔΕΝ βγαίνει όπως είναι. Η Γερμανία ήδη το άλλαξε χωρίς κραυγές και υστερίες. Αν δεν γίνουν τώρα προσαρμογές, για να μην ξινίσεις εσύ, αύριο δεν θα παίρνεις ΚΑΘΟΛΟΥ συνταξη.
Εσύ, λοιπόν, μας λες "Θέλω να τα φάω όλα τώρα και ας μην μείνει τίποτα για τους επόμενους". Αυτό δεν είναι επανάσταση, αυτό είναι βόλεμα.
 
Last edited:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Ο Μακρόν πέρασε τον νόμο, αφού παρέκαμψε το γαλλικό κοινοβούλιο, ενεργοποιόντας το άρθρο
49.3 του συντάγματος.
Δηλαδή ο Μακρόν δεν τόλμησε να φέρει τον νόμο στο κοινοβούλιο να ψηφιστεί. Γι αυτό εξαγριώθηκε
περισσότερο ο κόσμος.
Εφάρμοσε ένα παραθυράκι του συντάγματος για ένα τόσο σοβαρό θέμα που βιάζει την ζωή
των Γάλλων. Και επαναλαμβάνω ο ίδιος θα πάρει πλήρη σύνταξη στα 50 του αν συμπληρώσει
και αυτήν την θητεία του.
Το 2001 ο Γιαννίτσης μας είπε ότι αν δεν γίνουν αλλαγές στο ασφαλιστικό η χώρα θα χρεοκοπήσει. Ξεσηκώθηκαν οι πάντες, βούλιαξε το Σύνταγμα από διαδηλώσεις, του την έπεσαν μέχρι και οι συναδελφοί του βουλευτές, οπότε το πήρε πίσω.
10 χρόνια μετα η Ελλάδα χρεοκόπησε. Και αναγκάστηκε να κάνει πολύ πιο σκληρές αλλαγές στο ασφαλιστικό απο εκείνες που είχε προτείνει ο Γιαννίτσης.
Συμπέρασμα, δεν βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας. Ακούμε τους λαικιστές που μας λένε ευχάριστες παπάτζες, αλλά αρνούμαστε πεισματικά τις αλήθειες που μας ξεβολεύουν.
Το ασφαλιστικό έχει πρόβλημα σε ΟΛΟ τον δυτικό κόσμο. Όποιος το καταλάβει και προσαρμοστεί θα επιβιώσει. Όποιος επιμείνει στην τύφλωση και το πείσμα, θα φάει τα μούτρα του αργά ή γρήγορα.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
δικιο εχεις.


αν ομως o XX το ειχε πει πριν τις εκλογες (καποιοες ετσι ειπε παραπανω), και παρολα αυτα τον ψηφισε ο κοσμος τοτε ?
Φυσικά και ήταν σαφώς στο προεκλογικό του πρόγραμμα.
Ο κοσμάκης εδώ μας λέει ότι προτιμά ο κυβερνήτης τους να τους φλομώνει στις ευχάριστες παπάτζες, παρά να τους λέει τη σκληρή αλήθεια. Να αφήνει τη χώρα να πηγαίνει στον γκρεμό και λίγο πριν πέσει να την κάνει με ελαφρά, να ρίχνει την καυτή πατάτα στον επόμενο και να τους λέει " Α, εγώ δεν ξέρω τίποτα". Μήπως μας θυμίζει κάτι αυτό; Κάποιοι δεν έμαθαν τίποτα από 10 χρόνια χρεοκοπίας.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Στο Ελληνικο Συνταγμα προβλεπεται η ασκηση βιας σε οποιον καταλυσει το Συνταγμα.
Δεν ξερω για εκει τι γινεται.
Αρθρο 120
H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία
Δεν είναι κατάλυση του Συντάγματος, καλή μου, να σου λένε ευθέως ότι σε λίγο δεν θα μπορούν να πληρώνονται συντάξεις και ότι επομένως πρέπει κάτι να γίνει. Κατάλυση του Συντάγματος είναι συνειδητά να αφήνεις τη χώρα να τιναχτεί στον αέρα, για να μη χάνεις εσύ ψηφαλάκια και βουλευτικούς μισθούς.
Τη ζήσαμε τα πρώτα χρόνια της κρίσης τη "δίκαιη οργή των Ελλήνων" και τις πλατείες των Αγανακτησμένων με τις κρεμάλες. Τα ίδια έλεγαν και τότε. Γνωρίζουμε σε τι τερατουργήματα κατέληξαν τελικά.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Χρησιμοποιείται πρώτη φορά από μία κυβέρνηση όπου η κοινοβουλευτική ομάδα του Προέδρου δεν έχει την πλειοψηφία και ο ίδιος εκλέχθηκε κόντρα σε μια ακροδεξιά υποψήφια. Επιπλέον είναι ένα νόμος που αντιτάχθηκε η μεγάλη πλειοψηφία του γαλλικού λαού και γι' αυτό δεν τόλμησε να τον περάσει από ψηφοφορία. Η κατάλυση της δημοκρατίας από τον Μακρόν αποδεικνύεται από την ανεξέλεγκτη βία των δυνάμεων καταστολής, την απαγόρευση και την επιβολή προστίμου για συμμετοχή σε αυθόρμητες διαδηλώσεις, την σιωπή των ΜΜΕ (οι δημοσιογράφοι του κρατικού France 3 κατήγγειλαν πως το κοινό δεν ενημερώνεται σωστά για το τι συμβαίνει με τις κινητοποιήσεις).

Μπορεί στην Ελλάδα αυτά να φαίνονται κάτι το συνηθισμένο και το φυσιολογικό στη Γαλλία θεωρούνται έλλειμμα δημοκρατίας.
Το να σπας και να καις το Παρίσι κάθε μέρα δεν είναι διαδήλωση, ούτε διαμαρτυρία. Είναι βία και καταστροφή. Και είναι από συγκεκριμένες ομάδες, με συγκεκριμένους σκοπούς και συγκεκριμένη υποκίνηση.
Έλα, καλέ μου, δεν γεννηθήκαμε χθες.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Το γελοίο είναι ότι όσοι φωνάζουν υπέρ των διαδηλώσεων στη Γαλλία για την αύξηση στα 64, είχαν πάθει αγκύλωση και αλαλία όταν έγινε η αυξηση στα 67 στην Ελλαδα. Κηδεία με ξένα κόλλυβα...
Στο μεταξύ, ένα από τα πλέον κλασσικά δεξιά fake είναι ότι τα όρια συνταξιοδότησης ανέβηκαν από τα 65 στα 67 με το νόμο Κατρούγκαλου. Η αλήθεια είναι ότι τα όρια αυξήθηκαν με το νόμο 4093 του 2012 επί Σαμαρά-Βενιζέλου. Για πείτε πάλι ποιοι είχαν πάθει τότε αγκύλωση και αλαλία;
FsTnDwKWAAg-bAX.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
Το να σπας και να καις το Παρίσι κάθε μέρα δεν είναι διαδήλωση, ούτε διαμαρτυρία. Είναι βία και καταστροφή. Και είναι από συγκεκριμένες ομάδες, με συγκεκριμένους σκοπούς και συγκεκριμένη υποκίνηση.
Έλα, καλέ μου, δεν γεννηθήκαμε χθες.
Θα μπορουσες να πεις και το πολυ χρησιμο "Να μη μαλωνετε. Να ειστε αγαπημενοι".
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.528
Όταν εσύ παραδεχθείς ότι φαντασιώνεσαι ακόμα ότι είσαι ο Τσε...
Εγώ πάντως τον μόνο που βλέπω να διασπείρει φεικ νιουζ (βλ. πιο πάνω) και να βάζει λόγια στα στόματα άλλων είσαι εσύ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
Όταν εσύ παραδεχθείς ότι φαντασιώνεσαι ακόμα ότι είσαι ο Τσε...
Το κανεις συχνα αυτο, να βγαζεις τις δικες σου εμμονες στους συνομιλητες σου?
Λιγη ψυχραιμια οταν ζοριζεσαι, θα παθεις τιποτε.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Το κανεις συχνα αυτο, να βγαζεις τις δικες σου εμμονες στους συνομιλητες σου?
Λιγη ψυχραιμια οταν ζοριζεσαι, θα παθεις τιποτε.
Περιγράφεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που κάνεις εσύ επί ώρες τώρα. Προβολή λέγεται αυτό που κάνεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο μεταξύ, ένα από τα πλέον κλασσικά δεξιά fake είναι ότι τα όρια συνταξιοδότησης ανέβηκαν από τα 65 στα 67 με το νόμο Κατρούγκαλου. Η αλήθεια είναι ότι τα όρια αυξήθηκαν με το νόμο 4093 του 2012 επί Σαμαρά-Βενιζέλου. Για πείτε πάλι ποιοι είχαν πάθει τότε αγκύλωση και αλαλία; View attachment 425647
Και για τη Γαλλία Άρες Μάρες Κουκουνάρες λέει...Μπουμπουκίζει πολύ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom