Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εχω μια απορια: ολοι οι ειδικοι λενε οτι ο ιος λογω λιπωδους περιβληματος διαλυεται με το σαπουνι και τις υψηλες θερμοκρασιες. Γιατι να θελει χλωρινη? Δεν μας λενε να πλενουμε τα χερια με χλωρινη. Με σαπουνι συστηνουν.
Εγώ πάντως χλωρίνη έχω πάψει να χρησιμοποιώ για πλύσιμο ρούχων και γενικά προσπαθώ να την αποφεύγω τελείως. Ρυπαίνει το περιβάλλον και σκοτώνει ακόμα και τα μικρόβια που χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός για να αναπτύξει αντισώματα. Είναι υπερβολή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.107
Εγώ πάντως χλωρίνη έχω πάψει να χρησιμοποιώ για πλύσιμο ρούχων και γενικά προσπαθώ να την αποφεύγω τελείως. Ρυπαίνει το περιβάλλον και σκοτώνει ακόμα και τα μικρόβια που χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός για να αναπτύξει αντισώματα. Είναι υπερβολή.
Η ενσταση μου ειναι αυτη: ειναι για τα μικροβια.
Ο ιος λογω λιπωδους περιβληματος δεν χρειαζςται χλωριο αλλα σαπουνι.
γιατι η χλωρινη κανει κακο στα χερια..... φαντασου να ηθελες και κρεμα χεριων μετα απο καθε πλυσιμο .... :):bleh::bleh:
Εχεις ακουσει ποτε αλλη συσταση για τον ιο πλην σαπουνιου η οινοπνευματος? Δεν ειναι αυτος ο λογος. Ο εχθρος του ειναι αλλος. Μη μπερδευομαστε με τα μικροβια.
 

Bristol 33

Member
Μηνύματα
5
Likes
50
Έχουμε μπερδευτεί όλοι. Να βάλω τα λαχανικά στο πλυντήριο στους 60 ή στους 90 βαθμούς, τα έγχρωμα στο γκριλ για 30 λεπτά, τις μάσκες στο βραστήρα, τα όπλα κάτω απ το μαξιλάρι, δίπλα γάντια φορεμένα, και την χλωρίνη στο κελάρι μαζι με τα κρασιά. Έτσι νομίζω. Στην τράπεζα δεν κατάλαβα πως μπουκαάρουμε
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στην τράπεζα δεν κατάλαβα πως μπουκαάρουμε
Τη κουκούλα που θα φορέσεις για να μπουκάρεις μη τη πλύνεις με χλωρίνη αν είναι μαύρη γιατί θα ξεθωριάσει!
 

Bristol 33

Member
Μηνύματα
5
Likes
50
Τη κουκούλα που θα φορέσεις για να μπουκάρεις μη τη πλύνεις με χλωρίνη αν είναι μαύρη γιατί θα ξεθωριάσει!
Σιγα μην χαραμησω την χλωρίνη ια να πλενω .Βρήκα μια καλης σοδειάς του 1998 . Την κουκουλα με τσίπουρο θα την πλύνω. Την φοράς και μεθάς.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εχω μια απορια: ολοι οι ειδικοι λενε οτι ο ιος λογω λιπωδους περιβληματος διαλυεται με το σαπουνι και τις υψηλες θερμοκρασιες. Γιατι να θελει η μασκα χλωρινη? Δεν μας λενε να πλενουμε τα χερια με χλωρινη. Με σαπουνι συστηνουν.
Γιατί η χλωρίνη κάνει απολύμανση και σκοτώνει τα πάντα!
Το σαπούνι κάνει καθαρισμό, όχι απολύμανση.
Εάν θέλεις στο σπίτι σου να κάνεις απολύμανση, σφουγγαρίζεις με διάλυμα χλωρίνης, εάν όχι χρησιμοποιείς ένα απλό καθαριστικό.
Η χλωρίνη είναι αλλεργιογόνα και καταστροφική για τα χέρια.
Δεν θα μπορούσε ποτέ κανένας να σου πει να πλένεις τα χέρια σου με χλωρίνη.
Μιλώ ως Χημικός...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εγώ πάντως χλωρίνη έχω πάψει να χρησιμοποιώ για πλύσιμο ρούχων και γενικά προσπαθώ να την αποφεύγω τελείως. Ρυπαίνει το περιβάλλον και σκοτώνει ακόμα και τα μικρόβια που χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός για να αναπτύξει αντισώματα. Είναι υπερβολή.
Και εγώ δεν την χρησιμοποιώ πουθενά, ούτε για σφουγγάρισμα, ούτε για ρούχα. Μόνο στην τουαλέτα.
Για τις μάσκες όμως που φέρνει ο σύζυγος και απαιτείται απολύμανση, χρησιμοποιώ διάλυμα χλωρίνης για να είμαι σίγουρη.
Με το βραστό νερό και το απορρυπαντικό γίνεται δουλειά, αλλά δεν είναι εξίσου ασφαλής.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Σιγα μην χαραμησω την χλωρίνη ια να πλενω .Βρήκα μια καλης σοδειάς του 1998 . Την κουκουλα με τσίπουρο θα την πλύνω. Την φοράς και μεθάς.
Το 98 ήταν καλή χρονιά για χλωρινες.Εγώ πάλι το τσίπουρο το πίνω,για εσωτερική αντιβίωση.Την κουκούλα με ένα σαρντονε,είναι ότι πρέπει.
Ένα λίτρο χλωρίνη καταστρέφει 1000000 λίτρα νερού αν πέσει στην θάλασσα.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο καλύτερος τρόπος είναι σε ένα πολύ μικρό λεκανάκι ή μικρό πλαστικό δοχείο κάντε ένα διάλυμα χλωρίνης με χλιαρό νερό, περίπου 30- 35 βαθμούς C. Όχι βραστό νερό γιατι διασπάται η χλωρίνη πάνω από 40 βαθμούς. Αφήστε τις μασκες στο διάλυμα 1 ώρα και έγινε η απολύμανση. Ξεπλύντε με χλιαρό νερό και απλώστε τις έξω.
Εγώ τις έβαζα και πάνω στο καλοριφέρ στο οποιο ειχα βάλει πρώτα καθαρό χαρτί κουζίνας και στέγνωναν πάνω του. Μετά σίδερο σε υψηλή θερμοκρασία.
Με 3-4 υφασμάτινες μάσκες είσαι καλυμμένη.
Πόσοι άνθρωποι έχουν το χρόνο να κάνουν όλη αυτή τη διαδικασία κάθε μέρα απλά για να επαναχρησιμοποιούν μια μάσκα;

Μιλώ ως Χημικός...
Και αφού μιλάς σα χημικός, όταν η διάμετρος των μορίων του ιού είναι 1000 φορές μικρότερη απ' τη διάμετρο μιας τρίχας, πώς είστε σίγουροι ότι όλα αυτά τα πλυσίματα, στεγνώματα και σιδερώματα δεν ανοίγουν την ύφανση και εσείς απλά δε φοράτε ένα διάτρητο πανί (για τα δεδομένα του ιού);
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom