Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@skoumpi
Ειμαι σιγουρη πως μετά απο 2 μήνες ξέρετε (Ntt North) γιατί πήραμε πιο σκληρά μέτρα παρόλο που έχουμε πιο αδύναμη οικονομία ..... ΕΣΥ (Εθνικο Συστημα Υγειας) αυτός ειναι ο λόγος
Αν διαβάσεις πολλές σελίδες πίσω (20+, εκτός αν έχουν σβηστεί μνμ και είναι πιο λίγες), θα δεις ότι είχα αναφέρει αυτό τον λόγο ως τον πιο πιθανό. Και όταν τον ανέφερα , υπήρξαν απαντήσεις "όχι δεν είναι αυτός ο λόγος, αλλά να μην πεθάνει κόσμος κτλ. και ΕΠΕΜΕΝΑ ότι ο λόγος είναι για να μην βουλιάξει το σύστημα Υγείας.

δεν σαν νοιάζει αν πεθάνει το 1-2% του πληθυσμού. Το έχουμε καταλάβει εδώ και μέρες.
Όποιος έχει καταλάβει αυτό, μάλλον δεν ξέρει να διαβάζει ελληνικά. Προτείνω να ξανά διαβάσει όλες τις σελίδες και αν δει κάπου να λέμε "ας πεθάνει 1-2% του πληθυσμού να έρθει να μας το πει."
Είχες κάποια μυστική πληροφορία για 1-2% ? γιατί ποτέ δεν ειπώθηκε ποσοστό από εμένα, ούτε από επιστήμονες για την Ελλάδα.

Επίσης εγώ ποτέ δεν είπα ότι δεν έπρεπε να παρθούν μέτρα (και να είναι όλοι χαλαροί) , είπα ότι δεν έπρεπε να είναι τόσο σκληρά τα μέτρα και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι (σε περιόδους κρίσης, πανδημίας κτλ) ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να κατανοήσουν ότι πρέπει να βρουν την μέση λύση για να ξεπεράσουν το πρόβλημα.
Το αν τα μέτρα τα ζύγισαν σωστά είναι νωρίς για να φανεί, και όπως έχω πει καμία 10αρια φορές πρέπει να περιμένουμε να περάσει και ο χειμώνας.

Όσοι κοιτάτε μονόπλευρα μόνο τους νεκρούς του ιού, να ζητήσετε να κλείσουν τα πάντα για 1-2 χρόνια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ποτέ δεν φανταζόμουν, όταν χρειάστηκε κάποια στιγμή να μάθω να φορώ μάσκα, οτι θα θεωρούνταν μέγα ζήτημα το να μάθει κάποιος να φορά μάσκα....ένα λεπτό μου πήρε τότε, και μάλιστα χωρίς πολύ σκέψη.
Άλλο είναι να μην "θέλουμε" να την φοράμε και άλλο να λέμε οτι δεν "μπορούμε" γιατί δεν ξέρουμε. Όταν δεν ξέρουμε μαθαίνουμε.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.073
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Προσωπικά αν ολα μεσα σε 1-2 μηνες επανελθουν σε μια κανονικότητα μου ειναι αδιαφορο αν θα πρεπει να φοραω μασκα...μακαρι οπως ειπε ο North μια δυο σελιδες πριν μετα απο ενα ευλογο διαστημα να εχει ξεχαστει ολο αυτο κ να γελαμε / βρίζουμε με οσα ζησαμε αυτο το διαστημα...
Δυστυχως οι οικ.επιπτωσεις θα αργήσουν να μας αφήσουν αλλα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποτέ δεν φανταζόμουν, όταν χρειάστηκε κάποια στιγμή να μάθω να φορώ μάσκα, οτι θα θεωρούνταν μέγα ζήτημα το να μάθει κάποιος να φορά μάσκα....ένα λεπτό μου πήρε τότε, και μάλιστα χωρίς πολύ σκέψη.
Άλλο είναι να μην "θέλουμε" να την φοράμε και άλλο να λέμε οτι δεν "μπορούμε" γιατί δεν ξέρουμε. Όταν δεν ξέρουμε μαθαίνουμε.
Μα το προβλημα δεν ειναι πως τοποθετουμε τη μασκα στο προσωπο μας (σιγα μην ηταν το προβλημα πως βαζουμε δυο λαστιχακια στα αυτια) αλλα η χρηση της απο την πλειοψηφια του κοσμου. Ακομη κι αν ειναι καποιος ενημερωμενος για το πως γινεται η σωστη της χρηση θα πρεπει να ειναι συνεχως συγκεντρωμενος καθολη τη διαρκεια που τη φοραει αλλα και μεχρι να πλυνει τα χερια του αφου τη βγαλει. Θα πρεπει να προσεχει που θα την ακουμπησει αν δεν ειναι μιας χρησης και αλλα πολλα. Σε περιπτωση μιας χρησης τιθεται και θεμα υψηλου κοστους.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
1,5 μηνα που ηταν ολα κλειστα οι εργαζομενοι δε ηταν υποχρεωμενοι να φορανε μασκα. λεγες μερες στη αρχη και μετα οποιος ηθελε εβαζε και οποιος δε ηθελε δε εβαζε.
τωρα το εχουν κανει υποχρεωτικο και με προστιμο.
αυτο ειναι το θεμα.
θα δειξει βεβαια πως θα παει απο βδομαδα και ποσο θα κρατησει
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μα το προβλημα δεν ειναι πως τοποθετουμε τη μασκα στο προσωπο μας (σιγα μην ηταν το προβλημα πως βαζουμε δυο λαστιχακια στα αυτια) αλλα η χρηση της απο την πλειοψηφια του κοσμου. Ακομη κι αν ειναι καποιος ενημερωμενος για το πως γινεται η σωστη της χρηση θα πρεπει να ειναι συνεχως συγκεντρωμενος καθολη τη διαρκεια που τη φοραει αλλα και μεχρι να πλυνει τα χερια του αφου τη βγαλει. Θα πρεπει να προσεχει που θα την ακουμπησει αν δεν ειναι μιας χρησης και αλλα πολλα. Σε περιπτωση μιας χρησης τιθεται και θεμα υψηλου κοστους.
Το ίδιο πράγμα λέμε. Όταν δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι, τότε αυτομάτως εμφανίζονται χίλια μύρια προβλήματα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Tα κενά που αφήνει μια υφασμάτινη ή μια χειρουργική μάσκα είναι τάξεις μεγέθους μεγαλύτερα του μεγέθους των μορίων του κορώνα. Είναι σα να κάθεσαι μπροστά από ένα κλουβί, μέσα σ' αυτό να βρίσκεται κάποιος που φταρνίζεται πάνω σου και να ελπίζεις ότι τα αραιά σίδερα του κλουβιού θα συγκρατήσουν το φτάρνισμά του. Πολύ θα ήθελα να είχα μια εταιρεία κατασκευής αντισηπτικών για τα πρώτα στάδια της επιδημίας που ο κόσμος αγόραζε σαν τρελός μαντηλάκια και αντισηπτικά (τι ακριβώς τα κάνανε τόσα πολλά κλεισμένοι σπίτι) και μετά να γύρναγα την παραγωγή στην παραγωγή μασκών ελάχιστης προστασίας, ελάχιστου κόστους παραγωγής αλλά μέγιστου κέρδους. Άλλωστε οι μάσκες θα φορεθούν για καθαρά ψυχολογικούς λόγους αφού και ο ΠΟΥ δεν ενέκρινε τη μαζική χρήση τους απ' τον πληθυσμό ούτε στις 05/02/2020...

... αλλά ούτε και στις 09/03/2020.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το ίδιο πράγμα λέμε. Όταν δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι, τότε αυτομάτως εμφανίζονται χίλια μύρια προβλήματα.
Δεν λεμε το ιδιο. Ειναι περισσοτερο θεμα αγνοιας ή ελλειψης συγκεντρωσης παρα απροθυμιας. Υπηρχουν πολλοι ανθρωποι προθυμοι, που φορουν μασκα εδω και μηνες, που ομως κανουν κακη χρηση αυτης.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ξερουμε τι SMS στέλνουμε άμα θέλουμε να πάμε για αιμοδοσία; Δεν το βρίσκω σε κάποια από τις 6 κατηγορίες
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Εχει ομως δικαιωμα ο καθενας να λεει την αποψη του οσο ακυρη και αν φαινεται στα ματια μας οσο παραλογη και αν ακουγεται στα αυτια μας.
[...]
Το να προβαινουμε σε προσωπικους υποτιμητικους χαρακτηρισμους οπως ψεκασμενος, συνομωσιολογος, ακαρδος, οπαδος του Βελοπουλου, απανθρωπος και αλλα πολλα για υποστηριξουμε αυτο που πιστευουμε πως ειναι καλυτερο δεν μας τιμα ως πολιτισμενους ανθρωπους.
Συμφωνώ και επαυξάνω και λυπάμαι που αναγκάζεσαι να τα πεις αυτά κάνοντας quote δικό μου αρχικό μήνυμα γιατί θέλω να πιστεύω ότι δεν έχω προβεί σε τέτοιους χαρακτηρισμούς (αν και έχω απαντήσει ειρωνικά σε ειρωνικά μηνύματα και σίγουρα έχω χάσει την υπομονή μου μερικές φορές κάτι το οποίο δεν μου άρεσε).

Όμως όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές από τους mods, η καλύτερη λύση είναι το κουμπί αναφορά και τους αφήνεις να αποφασίσουν αυτοί τι αρμόζει (νομίζω τα μηνύματα "χαρακτηρισμών" έχουν διαγραφεί).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
τελικά τι ισχύει για τα σούπερ μάρκετ και καταστήματα τροφίμων?έχετε καταλάβει?υποχρεωτική η μάσκα η ισχυρή σύσταση?αναφέρομαι στους ΠΕΛΑΤΕς για τους εργαζόμενους ξέρω...
αλλά για το κοινό αλλού λέει υποχρεωτική αλλού λέει(σε άλλες ειδήσεις-άρθρα) οχι υποχρεωτική απλά ισχυρή σύσταση(προσωπική επιλογή επομένως..) ,από τις αρχικές εξαγγελίες της Τετάρτης είχα καταλάβει ότι η υποχρέωση για τους πελάτες-κοινό αφορά μόνο ΜΜΜ,κουρεία κομμωτ,κέντρα αισθητικής και ιατρικά διαγνωστικά κέντρα,αλλά όσο διαβάζω βλέπω ότι υπάρχει μια ασάφεια σχετικά με σουπερ μάρκετ και τρόφιμα
https://www.tanea.gr/2020/04/30/greece/koronaios-oi-xoroi-pou-tha-apaiteitai-i-maska/
https://www.newsbeast.gr/politiki/a...stoys-choroys-aisthitikis-peripoiisis?ref=fla
https://www.protagon.gr/epikairotit...rewtiki-mono-se-orismenous-xwrous-44342046502
μάλλον ισχύει η ισχυρή σύσταση
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom