Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα θα περιμενε κανεις πως θα ανοιγαν πρωτα τα δημοτικα και τα νηπιαγωγεια που και ειναι απαραιτητο να μαθουν καποια πραγματα για να προαχθουν στην επομενη ταξη και θα βοηθουσε στην επανεκκινηση της οικονομιας αφου ειναι τα παιδια που δεν μπορουν να αφησουν οι γονεις μονα στο σπιτι για να πανε στις δουλειες τους και ειναι η λιγοτερο επικινδυνη ομαδα για τη διαδοση του ιου συμφωνα με τις ερευνες που επικαλουνται.
Το Αναλυτικο προγραμμα στο Δημοτικο ειναι διαρθρωμενο σπειροειδως. Οτι παρακολουθησες η εχασες την προηγουμενη χρονια το επαναλαμβανεις για λιγο. Φαντασου το σαν μια σπειρα που καθε χρονο ξεκινα απο το ιδιο κεντρο, αλλα καθε χρονο τρεχει ταχυτερα και απλωνεται σε περισσοτερους κυκλους.Επιτρεπονται αμετρητες απουσιες. Αρα δεν υπαρχει πιεση μαθησιακη.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To σπειροειδές πρόγραμμα δε λέει ότι κάθεσαι τη μία χρονιά και καλύπτεις την ύλη τις επόμενες. Λέει ότι πρώτα μαθαίνεις το γενικό, το απλό, το στοιχειώδες και στις επόμενες τάξεις μαθαίνεις το ειδικό, το σύνθετο, τις λεπτομέρειες. Αλλιώς με αυτή τη λογική οι εκπαιδευτικοί των πρώτων τάξεων θα έπρεπε να μπαίνουν στην αίθουσα και να μην κάνουν τίποτε αφού οι μαθητές θα έχουν καιρό να τα μάθουν τις επόμενες χρονιές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
To σπειροειδές πρόγραμμα δε λέει ότι κάθεσαι τη μία χρονιά και καλύπτεις την ύλη τις επόμενες. Λέει ότι πρώτα μαθαίνεις το γενικό, το απλό, το στοιχειώδες και στις επόμενες τάξεις μαθαίνεις το ειδικό, το σύνθετο, τις λεπτομέρειες. Αλλιώς με αυτή τη λογική οι εκπαιδευτικοί των πρώτων τάξεων θα έπρεπε να μπαίνουν στην τάξη και να μην κάνουν τίποτε αφού οι μαθητές θα έχουν καιρό να τα μάθουν τις επόμενες χρονιές.
Η σπειροειδης διαταξη γινεται αναγνωριζοντας τις διαφορετικες ταχυτητες του καθε παιδιου και τις ταχυτητες με τις οποιες περνα τα αναπτυξιακα σταδια. Καθε χρονο παιρνεις μαζι οποιον σκαλωσε την προηγουμενη χρονια η αρρωστησε ενα μηνα.
Θεωριες της πλακας οδηγουν σε συμπερασματα της πλακας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Τι μαθησιακή πίεση να υπάρχει στο Δημοτικό ώστε να ανοίξουν 1 Ιουνίου για 15-30 μέρες. Να χαμε να λέγαμε είναι από μαθησιακής άποψης. Προφανώς υπάρχουν άλλοι λόγοι, θεωρώ οικονομικοί. Αλλά όπως επίσης έχουν κατ επανάληψη πει, όλα αυτά θα κριθούν στη πορεία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Αναλυτικο προγραμμα στο Δημοτικο ειναι διαρθρωμενο σπειροειδως. Οτι παρακολουθησες η εχασες την προηγουμενη χρονια το επαναλαμβανεις για λιγο. Επιτρεπονται αμετρητες απουσιες. Αρα δεν υπαρχει πιεση μαθησιακη.
Καλα και να μην ηταν ετσι σαφως και αναγκαστικα το βαρος θα πεσει στους δασκαλους οπου θα διδαξουν και υλη απο τη χρονια που χανεται.
Το κακο ειναι πως επελεξαν να πειραματιστουν με τη νεολαια σε μια λογικη του ετσι κι αλλιως εξω ειναι και γυρνανε σε παρεες και συγχρωτιζονται εξω απο τα take away, σε παρκα, παραλιες πλατειες. Μια λογικη που εχω την εντυπωση πως επικρατει και εδω στο φορουμ. Αδυνατω παρολα αυτα να την κατανοησω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η σπειροειδης διαταξη γινεται αναγνωριζοντας τις διαφορετικες ταχυτητες του καθε παιδιου και τις ταχυτητες με τις οποιες περνα τα αναπτυξιακα σταδια. Καθε χρονο παιρνεις μαζι οποιον σκαλωσε την προηγουμενη χρονια η αρρωστησε ενα μηνα.
Θεωριες της πλακας οδηγουν σε συμπερασματα της πλακας.
Άρα δε διαφωνείς με αυτά που έγραψα ότι πρέπει και σύμφωνα με το σπειροειδές πρόγραμμα να γίνεται δουλειά κάθε χρόνο και δε γίνεται αυτή η χαμένη δουλειά να μεταφέρεται στις επόμενες χρονιές. Γιατί όπως μας τα παρουσιάζεις οι εκπαιδευτικοί των 5 πρώτων τάξεων θα μπορούσαν να μην κάνουν τίποτε και να στέλνουν τους μαθητές να τα μάθουν με σπειροειδή τρόπο στην Στ' (αν γινόμουν ποτέ δάσκαλος, αυτή τη δικαιολογία θα χρησιμοποιούσα αν οι γονείς διαμαρτύρονταν για τη δουλειά που δεν έγινε στα παιδιά τους).
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Δεν ξερω τι συσταση εκανε για μασκες ο ΠΟΥ το Φλεβαρη αλλα στις 6 Απριλιου εξεδωσε οδηγια οπου δεν συστηνει τη χρηση μασκας εκτος απο ορισμενες κατηγοριες. Η αποφαση της ελληνικης επιτροπης και της κυβερνησης καλως ή κακως ειναι αντιθετη με τον ΠΟΥ. Μαλλον εχεις μεινει πισω.

https://www.who.int/emergencies/dis...9/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
https://www.who.int/docs/default-source/epi-win/when-to-use-a-mask-v0-1-print.pdf?sfvrsn=447aa72d_2
Θεωρώ ότι δε κάνεις αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση και γι αυτό θα ήθελα να σε ρωτήσω αν διάβασες το κείμενο που αναφέρεις (τις 5 σελίδες) και αν βλέπεις κάτι τρομερά αντιφατικό. Επίσης ελάχιστα έχουν αλλάξει από το Φλεβάρη το κείμενο αυτό ανανεώνεται κάθε φορά που υπάρχουν νέα (γι αυτό και λέει interim guidance 6 April). Ουσιαστικά οι ίδιες οδηγίες είναι.

Οι ντόπιοι εδώ είπαν να χρησιμοποιείται μάσκα σε μερικά περιβάλλοντα που θεωρούν υψηλού ρίσκου. Είτε γιατί ξέρουν παραπάνω, είτε γιατί βλέπουν ότι ο κόσμος δε μαζεύεται και πανικοβάλλονται ότι θα έρθει δεύτερο κύμα, είτε γιατί κάποιος έκανε λάθος εκτίμηση είτε γιατί είναι βλάκες. Δε χάθηκε και ο κόσμος, μπορεί να το καταργήσουμε σε δύο βδομάδες όπως τα γάντια στο σουπερμάρκετ που δε δούλεψε ποτέ. Εγώ προτιμώ το err on the safe side από το αντίθετο. Επίσης εγώ χρησιμοποιώ μάσκα έξω γιατί διαβάζοντας πίσω από τις γραμμές καταλαβαίνω ότι ένας πολύ βασικός λόγος που δε λένε μάσκες γενικά είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετές και το έχω ακούσει και από αμερικάνους του CDC σε κάποια podcast που παρακολουθώ. Αυτά τα τελευταία όμως διαμορφώνουν την προσωπική μου άποψη.

Μπορούμε να κάνουμε ατέρμονες συζητήσεις για το αν είναι ο κουρέας πάνω από το κεφάλι σου που βλέπει άλλους 50 τη μέρα υψηλού ρίσκου ή όχι ή το να φοράνε τη μάσκα στο πηγούνι ή με τη μύτη έξω όπως κάνουν οι περισσότεροι θα έχει νόημα, αλλά δε βλέπω "αντίθεση", τουλάχιστον με την έννοια που φαίνεται να χρησιμοποιείται στο φόρουμ.

Φυσικά κάθε θέμα αν το κόψουμε σε πολύ μικρά κομματάκια θα βρούμε κάτι που στο ένα θα είναι άσπρο και στο άλλο μαύρο, αλλά όταν τα βάλεις όλα μαζί είναι περίπου η ίδια απόχρωση του γκρι και εγώ κοιτάω πως καίγεται το δάσος αντί για το αν καίγεται το συγκεκριμένο πεύκο (είπα μιας που μιλάμε για κρίση να "παίξω" λίγο με τη γνωστή φράση).

Και τα λέω αυτά χωρίς να είμαι τσιορδάκι, απλά θεωρώ ότι επικεντρωνόμαστε κάθε φορά σε ένα μικρό ζήτημα που μπορεί να είναι και άνευ ουσίας απλά για να γκρινιάζουμε και να δημιουργούμε πόλωση και να χωριζόμαστε σε μεριές. Και άντε εγώ σου λέω για να προχωρήσουμε τη συζήτηση κάνανε λάθος στη μάσκα και πήγανε ενάντια στη πρόταση του ΠΟΥ, ε και; Τι άλλο αλλάζει;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Άρα δε διαφωνείς με αυτά που έγραψα ότι πρέπει και σύμφωνα με το σπειροειδές πρόγραμμα να γίνεται δουλειά κάθε χρόνο και δε γίνεται αυτή η χαμένη δουλειά να ανάγεται στις επόμενες χρονιές. Γιατί όπως μας τα παρουσιάζεις οι εκπαιδευτικοί των 5 πρώτων τάξεων θα μπορούσαν να μην κάνου τίποτε και να στέλνουν τους μαθητές να τα μάθουν με σπειροειδή τρόπο στην Στ'.
Οι εκπαιδευτικοι δεν εχουν μαγαζακι να το δουλευουν κατα το δοκουν. Πρεπει να πιασουν συγκεκριμενους στοχους και να δικαιολογησουν ποιον δεν επιασαν και γιατι. Αν θυμασαι την 10ετια που ησουν εσυ σχολειο, αλλαξαν τα πραγματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η σπειροειδης διαταξη γινεται αναγνωριζοντας τις διαφορετικες ταχυτητες του καθε παιδιου και τις ταχυτητες με τις οποιες περνα τα αναπτυξιακα σταδια. Καθε χρονο παιρνεις μαζι οποιον σκαλωσε την προηγουμενη χρονια η αρρωστησε ενα μηνα.
Θεωριες της πλακας οδηγουν σε συμπερασματα της πλακας.
Δεν πρεπει να εφαρμοζεται και με μεγαλη επιτυχια ομως αν κρινουμε απο τις επιδοσεις των ελληνων μαθητων που πιανουν πατο τα τελευταια χρονια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν πρεπει να εφαρμοζεται και με μεγαλη επιτυχια ομως αν κρινουμε απο τις επιδοσεις των ελληνων μαθητων που πιανουν πατο τα τελευταια χρονια.
Οχι, κι εγω πιστευω οτι εχει κενα.
Ανοιγεις μεγαλη κουβεντα και δεν ειναι για αυτο το φορουμ. Πολλες χωρες εχουν πολυ πολυ καλυτερα αναλυτικα προγραμματα με πιο εφικτους στοχους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110

Προσωπικά μου φάνηκε κουραστικό και μόνο που το διάβασα.Και ξέρω ανθρώπους που αν πρέπει να πάνε τόσες ώρες πριν στο αεροδρόμιο και να περάσουν όλη αυτή την διαδικασία θα περιορίσουν τα ολιγοήμερα ταξίδια.Λιγότερα ταξίδια με αεροπλάνο και από βδομάδα και πάνω στον προορισμό διαμονή αν είναι να περάσουν όλη αυτή τη διαδικασία.

Βέβαια όλο αυτό, αν τελικά γίνει θα δώσει σε μερικούς μια αίσθηση(ή ψευδαίσθηση) ασφάλειας...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θεωρώ ότι δε κάνεις αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση και γι αυτό θα ήθελα να σε ρωτήσω αν διάβασες το κείμενο που αναφέρεις (τις 5 σελίδες) και αν βλέπεις κάτι τρομερά αντιφατικό. Επίσης ελάχιστα έχουν αλλάξει από το Φλεβάρη το κείμενο αυτό ανανεώνεται κάθε φορά που υπάρχουν νέα (γι αυτό και λέει interim guidance 6 April). Ουσιαστικά οι ίδιες οδηγίες είναι.

Οι ντόπιοι εδώ είπαν να χρησιμοποιείται μάσκα σε μερικά περιβάλλοντα που θεωρούν υψηλού ρίσκου. Είτε γιατί ξέρουν παραπάνω, είτε γιατί βλέπουν ότι ο κόσμος δε μαζεύεται και πανικοβάλλονται ότι θα έρθει δεύτερο κύμα, είτε γιατί κάποιος έκανε λάθος εκτίμηση είτε γιατί είναι βλάκες. Δε χάθηκε και ο κόσμος, μπορεί να το καταργήσουμε σε δύο βδομάδες όπως τα γάντια στο σουπερμάρκετ που δε δούλεψε ποτέ. Εγώ προτιμώ το err on the safe side από το αντίθετο. Επίσης εγώ χρησιμοποιώ μάσκα έξω γιατί διαβάζοντας πίσω από τις γραμμές καταλαβαίνω ότι ένας πολύ βασικός λόγος που δε λένε μάσκες γενικά είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετές και το έχω ακούσει και από αμερικάνους του CDC σε κάποια podcast που παρακολουθώ. Αυτά τα τελευταία όμως διαμορφώνουν την προσωπική μου άποψη.

Μπορούμε να κάνουμε ατέρμονες συζητήσεις για το αν είναι ο κουρέας πάνω από το κεφάλι σου που βλέπει άλλους 50 τη μέρα υψηλού ρίσκου ή όχι ή το να φοράνε τη μάσκα στο πηγούνι ή με τη μύτη έξω όπως κάνουν οι περισσότεροι θα έχει νόημα, αλλά δε βλέπω "αντίθεση", τουλάχιστον με την έννοια που φαίνεται να χρησιμοποιείται στο φόρουμ.

Φυσικά κάθε θέμα αν το κόψουμε σε πολύ μικρά κομματάκια θα βρούμε κάτι που στο ένα θα είναι άσπρο και στο άλλο μαύρο, αλλά όταν τα βάλεις όλα μαζί είναι περίπου η ίδια απόχρωση του γκρι και εγώ κοιτάω πως καίγεται το δάσος αντί για το αν καίγεται το συγκεκριμένο πεύκο (είπα μιας που μιλάμε για κρίση να "παίξω" λίγο με τη γνωστή φράση).

Και τα λέω αυτά χωρίς να είμαι τσιορδάκι, απλά θεωρώ ότι επικεντρωνόμαστε κάθε φορά σε ένα μικρό ζήτημα που μπορεί να είναι και άνευ ουσίας απλά για να γκρινιάζουμε και να δημιουργούμε πόλωση και να χωριζόμαστε σε μεριές. Και άντε εγώ σου λέω για να προχωρήσουμε τη συζήτηση κάνανε λάθος στη μάσκα και πήγανε ενάντια στη πρόταση του ΠΟΥ, ε και; Τι άλλο αλλάζει;
Επειδη ακριβως ο κοσμος δεν γνωριζει πως να τη φοραει δεν συμφωνω με την επιβολη προστιμου. Ο ΠΟΥ μεταξυ αλλων γραφει:

"As described above, the wide use of masks by healthy people in the community setting is not supported by current evidence and carries uncertainties and critical risks"

Και εξηγει πολυ καλα σε αυτες τις 5 σελιδες γιατι το θεωρει επικινδυνο. Δεν ξερω αν εχει δικιο ή οχι αλλα το να θεωρειτε ορισμενοι οσους συμφωνουν με την αποψη του ΠΟΥ συνομωσιολογους παραπαει.

Εμενα εκει ειναι ολες οι ενστασεις μου. Στο τελος θα φανει ποιος ειχε δικιο και ποιος οχι. Εχει ομως δικαιωμα ο καθενας να λεει την αποψη του οσο ακυρη και αν φαινεται στα ματια μας οσο παραλογη και αν ακουγεται στα αυτια μας. Μπορουμε με επιχειρηματα να στηριξουμε την δικη μας αποψη αν διαφωνουμε ή να μην ασχοληθουμε καθολου με τα οσα εγραψε αν μας φαινονται τοσο πολυ εκτος πραγματικοτητας.

Δεν εχουμε να χωρισουμε κατι. Ολοι θελουμε να βρεθει οσο πιο γρηγορα και ανωδυνα γινεται η λυση σε αυτο το αδιεξοδο. Το να προβαινουμε σε προσωπικους υποτιμητικους χαρακτηρισμους οπως ψεκασμενος, συνομωσιολογος, ακαρδος, οπαδος του Βελοπουλου, απανθρωπος και αλλα πολλα για υποστηριξουμε αυτο που πιστευουμε πως ειναι καλυτερο δεν μας τιμα ως πολιτισμενους ανθρωπους. Εμενα επεσαν στα ματια μου καποιοι που εκτιμουσα ιδιαιτερα απο την παρουσια τους στο φορουμ.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom