Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εσυ κατσε σπιτι. Εγω και ολοι οσοι ξερω (που ειναι συνομιληκοι μου mid-20s) θα βγαινουμε. Η κανονικοτητα η δικη σου τελειωσε. Για πολλους απο μας την εχει παγωσει το κρατος, και μολις την ξεπαγωσει θα επιστρεψουμε σ αυτην. Το μηνυμα σου ειναι ο ορισμος του "OK Boomer".
Έλα, μην την αποπαίρνεις. Επειδή λόγω ηλικίας δεν σε επηρεάζει (μάλλον) αυτό που θα πω: διαφωνώ στο θέμα γενικά με την @paefstra αλλά όσοι έχουμε παιδιά, θα διπλοτριπλοσκεφτούμε τις επόμενες κινήσεις μας. Δεν ξέρω αν το βλέπει (και) έτσι, πάντως εγώ σίγουρα θα το σκεφτώ.
Γενικά όμως συμφωνώ με αυτά που λες.

Boomer χαχχαχα γέλασα αρκετά με την ατάκα!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Έλα, μην την αποπαίρνεις. Επειδή λόγω ηλικίας δεν σε επηρεάζει (μάλλον) αυτό που θα πω: διαφωνώ στο θέμα γενικά με την @paefstra αλλά όσοι έχουμε παιδιά, θα διπλοτριπλοσκεφτούμε τις επόμενες κινήσεις μας. Δεν ξέρω αν το βλέπει (και) έτσι, πάντως εγώ σίγουρα θα το σκεφτώ.
Γενικά όμως συμφωνώ με αυτά που λες.

Boomer χαχχαχα γέλασα αρκετά με την ατάκα!
Εγώ ξερω πολυ καλα τις επομενες κινησεις μου. Ημουν ατυχος και με επιασε η κριση στους 7 μηνες που ειμαι στην Ελλαδα μεταξυ τελος μεταπτυχιακου και αρχης διδακτορικου (εξωτερικο και τα 2). Εαν με ειχε πετυχει ειτε πριν ειτε μετα θα επηρεαζομουνα ελαχιστα, θα δουλευα εξ αποστασεως για 1-2 μηνες και θα μετεφερα τη διασκεδαση μου με φιλους, τον καφε μου κλπ στα σπιτια μας (οπως κανουν δηλαδη ολοι οι γνωστοι μου απο καθε γωνια της Ευρωπης που μενουν σε student flats).

Δεν ξερω τι θα κανει οποιος εχει παιδια, δικαιωμα του να κανει ο,τι θελει. Εγω ξερω οτι το κρατος (και οχι μονο το δικο μας) δε με αφηνει να ζησω οπως θελω αυτη τη στιγμη. Δε με αφηνει να παω για καφε με τους φιλους μου, εχει διακοψει τις πηγες διασκεδασης μου (ποδοσφαιρο, μπασκετ, σπορ γενικα), μπορει τον Ιουλιο να θελει να με βαλει σε καραντινα επιστρεφοντας αν θελω να πεταξω στην Πολωνια να δω το αγορι μου.

Ποτε δεν ημουν ακραιος libertarian του αμερικανικου στιλ (που θεωρουν οτι το κρατος πρεπει να εχει μηδενικη παρεμβαση στις ζωες μας, οτι η κοινωνια θα αυτορρυθμιστει και οτι οι πολιτες θα "ιεραρχηθουν" αυτοματα απ το ιδιο το συστημα), αλλά θα αρχισω να ανθεωρω οπως παει το πραμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειχε διαρρευσει πριν κανενα 2ωρο στα σοσιαλ μιντια, πεφτει ο Μπολσοναρο εξ αιτιας της στασης του στο θεμα του κορωνοιου. Παει κι αυτος. Next?
https://www.in.gr/2020/04/05/world/...lsonaro-fimes-gia-veloudino-praksikopima/amp/
Ήθελα να γράψω γι αυτά που γίνονται στη Βραζιλία, τυγχάνει κι έχω φίλο σε υψηλή θέση και μου έλεγε πριν καμιά εβδομάδα ότι άλλα έλεγαν οι υγειονομικές υπηρεσίες, άλλα ο πρόεδρος ("βγείτε, η Βραζιλία είναι ανοιχτή για μπίζνες") κι άλλα ο στρατός, από τον οποίο προέρχεται ο Μπολσονάρο, ενώ γινόντουσαν απίθανοι τσακωμοί σε υπουργικά συμβούλια και συμβούλια επαρχιών με πιστόλια να βγαίνουν, υπεύθυνους υγείας να απειλούνται, τηλεοπτικούς σταθμούς να κλείνουν και άλλα τέτοια απίθανα. Σε μια συζήτηση στο whatsapp ένας φίλος μου έγραψε "δεν μπορώ να σου πω άλλα, δεν είναι ασφαλές".

Σε άλλα νέα, η διαφήμιση που παίζει στο youtube στα ελληνικά για τον κορονοϊό τώρα λέει "οι επόμενοι 2 μήνες είναι κρίσιμοι". Αχά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
κι άλλα ο στρατός, από τον οποίο προέρχεται ο Μπολσονάρο,
Ερχεται ο Neto, νετα- σκετα :p. Ωπα, τωρα διαβαζω, τον φαγανε οι δικαστες, παλι η εκθεση του Imperial College, θα παθει τιποτε ο @North66, ολο αυτη η εκθεση στο προσκηνιο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το παρακάτω άρθρο το έγραψε ο Philip Strong to 1990 μια αποχή που ο HIV κάλπαζε και είναι εξαιρετικά επίκαιρο.

Epidemic psychology: a model - Wiley Online Library
When the conditions are right, epidemics can potentially create a medical version of the Hobbesian nightmare - the war of all against all. A major outbreak of novel, fatal epidemic disease can quickly be followed both by plagues of fear, panic, suspicion and stigma; and by mass outbreaks of moral controversy, of potential solutions and of personal conversion to the many different causes which spring up.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερχεται ο Neto, νετα- σκετα :p. Ωπα, τωρα διαβαζω, τον φαγανε οι δικαστες, παλι η εκθεση του Imperial College, θα παθει τιποτε ο @North66, ολο αυτη η εκθεση στο προσκηνιο
Νομίζω θα περάσουν χρόνια και αυτό το Imperial College θα το θυμόμαστε όπως και την ψαρόσουπα. Θα έχει γίνει ένα rite of passage, ένας μύθος, ένα σημείο αναφοράς, σε ένα επίπεδο abstract κιόλας, όπως ακριβώς η ψαρόσουπα της Ρώμης, που κανείς δε θυμάται πώς ακριβώς ειπώθηκε ή σε τι αναφερόταν, αλλά έμεινε για πάντα στη συλλογική μνήμη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Νομίζω θα περάσουν χρόνια και αυτό το Imperial College θα το θυμόμαστε όπως και την ψαρόσουπα. Θα έχει γίνει ένα rite of passage, ένας μύθος, ένα σημείο αναφοράς, σε ένα επίπεδο abstract κιόλας, όπως ακριβώς η ψαρόσουπα της Ρώμης, που κανείς δε θυμάται πώς ακριβώς ειπώθηκε ή σε τι αναφερόταν, αλλά έμεινε για πάντα στη συλλογική μνήμη.
Εχω μνημη ελεφαντα, σιγα μην ξεχαστει. Αφου, να σκεφτεις, εγω θυμαμαι το context της ψαροσουπας :p. Αλλα δεν το λεω για να γινει κατι σαν θρυλος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Νομίζω θα περάσουν χρόνια και αυτό το Imperial College θα το θυμόμαστε όπως και την ψαρόσουπα. Θα έχει γίνει ένα rite of passage, ένας μύθος, ένα σημείο αναφοράς, σε ένα επίπεδο abstract κιόλας, όπως ακριβώς η ψαρόσουπα της Ρώμης, που κανείς δε θυμάται πώς ακριβώς ειπώθηκε ή σε τι αναφερόταν, αλλά έμεινε για πάντα στη συλλογική μνήμη.
Φαντάσου κάποια στιγμή το 2021 σύμφωνα με το Imperial College να λήξει η καραντίνα, το πρώτο ταξίδι Ρώμη κι εσύ να περιμένεις στην τρατορία να σου φέρουν την αχνιστή ψαρόσουπα που παρήγγειλες διαβάζοντας την 7η σελίδα της έκθεσης του Imperial College. Mαγεία!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Φαντάσου κάποια στιγμή το 2021 σύμφωνα με το Imperial College να λήξει η καραντίνα, το πρώτο ταξίδι Ρώμη κι εσύ να περιμένεις στην τρατορία να σου φέρουν την αχνιστή ψαρόσουπα που παρήγγειλες διαβάζοντας την 7η σελίδα της έκθεσης του Imperial College. Mαγεία!
Εγω θα επιλεξω κατι πιο ελαφρυ
1586045853015.png
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Δεν κοιμάται πια κανείς σε αυτό το φόρουμ;
Όλοι στα πληκτρολόγια μέχρι τα ξημερώματα;
Άντε, για πείτε και σε εμάς τον "αστικό μύθο" για την ψαρόσουπα της Ρώμης...
Με έφαγε η περιέργεια...:fishing:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom