Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
1) Στο ειπα παραπανω. Ζουμε και οι δυο σε ενα παραθυμι: Εσυ σε εναν πραγματικο κοσμο που θελεις να τον βλεπεις σαν ονειρεμενο κι εγω σε εναν ονειρεμενο που θελω να τον βλεπω σαν πραγματικο. Και των δυο μας το κινητρο ειναι η αποβολη της εικονας της δυστυχιας απο τις σκεψεις μας. Εσυ το κανεις καλυτερα οφειλω να ομολογησω γιατι εχεις καταφερει να την αποβαλεις απο τον πραγματικο κοσμο, ενω εγω αναγκαστηκα να φτιαξω εναν ουτοπικο. Ιδιο τροπο διαλεξαμε (να ζουμε σε παραμυθι), μονο που εσυ εισαι μαθημα αισιοδοξιας κι εγω χρηζω ψυχιατρικης παρακολουθησης.
Δεν καταλαβαινω για ποιον ονειρεμενο κοσμο μου λες. Ποια αποβολη της δυστυχιας. . Μεσα απο τη δουλεια μου επρεπε να ερθω σε επαφη με καθε εκφραση του ανθρωπινου πονου.
Ακραια φτωχεια- σε σημειο που δεν μπορω να τα περιγραψω γιατι θα λεω για ωρες και γιατι χρειαστηκα γερο στομαχι για να το αντεξω- , αστεγια, θυματα βιας, πορνεια, αλκοολισμος, ουσιες, ακραια προβληματα ψυχικης υγειας, ορφανια, παιδια και γονεις που ηρθαν περπατωντας απο το Αφγανισταν, ανθρωπους σε καταυλισμους τσιγγανων, παιδια απο ιδρυματα μαυρα απο το ξυλο απο τα μεγαλυτερα τους, α και το καλυτερο, καποιες φορες συνδυασμους ολων αυτων. Μια δυο φορες φορες, στις βαρυτερες περιπτωσεις και ενω ημουν σχεδον ανεργη, θεωρησα σκοπιμο να εργαστω εθελοντικα γιατι κανεις αλλος δεν το εκανε. Τοσο απλο, καποιος επρεπε να το κανει. Και ενα κορυφαιο- φετινο- που προστιθεται στη μεγαλη λιστα μου, παιδι τρομοκρατη, μελους της 17 Νοεμβρη, που εφαγαν 23 ατομα απο θυμο για τις "Αντουανετες". Και δεν ξερω σε ποιο παραμυθι ζεις εσυ, αλλα αυτα που σου λεω δεν ειναι παραμυθι. Ειναι η πραγματικοτητα σε γειτονιες της Αθηνας. Ολους πρεπει να τους καταλαβεις. Δεν μπορεις να συνεργαστεις αν δεν κατανησεις οτι οι ζωες τους εχουν αξια.
Φυσικα συνεργαστηκα και με καθαρματα, Κολωνακι μερια, γιατι ημουν υποχρεωμενη, γιατι δεν επιλεγω. Εκει εχει και πολλους νεοπτωχους, κλασικο συνδρομο της κρισης.
Ολοι αυτοι ειναι κανονικοι ανθρωποι με ζωη με αξια και δεν ειναι ονειρικη πραγματικοτητα η ζωη τους,
Δεν ειδα κανεναν να θεωρει τον θανατο του ανακουφιση. Θα ειχαν αυτοκτονησει νωριτερα εξαλλου. Σε ολους ειδα κατι που δινει στη ζωη τους αξια: το να τη συνεχιζουν και να μην απαλασσουν την ανθρωποτητα απο την ενοχλητικη παρουσια τους.

Αλλα ειμαι βεβαιη πλεον οτι αυτη η αντιληψη, οτι ειναι τοσο δυστυχεις λογω φτωχειας που ο θανατος τους ειναι λυτρωση για τους ιδιους, βοηθα καποιους να εχουν καλυτερο υπνο τα βραδυα, Απαλασσει απο τις εγνοιες το να θεωρουν οτι και οι ιδιοι οι παριες θεωρουν τη ζωη τους σιχαμερη και αναξια επειδη δεν μπορουν να καταναλωσουν, δεν μπορουν να εχουν οσα θελουν.

Αυτα απο μενα, εχω ερθει σε επαφη αναγκαστικα με τετοιες αντιληψεις κι αλλες φορες, Αλλα μου ειναι δυσαρεστες παντα, εννοω στο στομαχι. Δεν εχω λογο να συνεχισω μια τετοια συζητηση εθελοντικα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.850
Έτσι όπως γράψεις ακούγεσαι λες και σκοπεύεις να ρίξεις και καμιά φάπα αν αργήσει να απαντήσει. Το ότι έχεις άλλη άποψη πιστεύεις σου δίνει αυτό το δικαίωμα;
Καμία σχέση με αυτό που έγραψες.
Πιστεύω ότι κάποιος που το ζει μπορεί και να πει τι πραγματικά συμβαίνει.
Το ότι έχω άλλη άποψη από ποιο σημείο από τα γραφόμενα το κατάλαβες;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πριν κάποιο διάστημα οικογένεια προσφύγων έχοντας πάρει άσυλο έφυγε από το ΚΥΤ Σάμου για άλλες πολιτείες (μάλλον κάποια δομή στην ενδοχώρα). Πριν 2-3 μέρες επέστρεψαν (!) στο νησί με προορισμό μάλλον το ΚΥΤ (για καλύτερα?ειλικρινά δεν ξέρω), όπου και τους σταμάτησε η αστυνομία στο αεροδρόμιο της Σάμου και τους έθεσε σε καραντίνα σε ξενοδοχείο (από το οποίο τους πήραν διότι άρχισε να αντιδρά η τοπική κοινωνία, είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα), πριν προλάβουν (ευτυχώς) να πάνε στο ΚΥΤ. Και λέω ευτυχώς γιατί παρόλες τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν, δύσκολο να βρεθεί κορονοιός εκεί, μιας και νέες αφίξεις δεν γίνονται δεκτές εδώ και καιρό, ενώ οι διαμένοντες είναι "παλιοί" (προ Φεβρουαρίου).

Η απορία μου είναι πώς στο καλό έφυγαν από το Βενιζέλος? Διότι μπορεί να έχουν άρση γεωγραφικού περιορισμού και να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα στη χώρα, αλλά δεν είναι και μόνιμοι κάτοικοι Σάμου για να τους επιτραπεί να γυρίσουν. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Υ.Γ. Αν δεν είναι ΑΥΤΟ το θέμα war, δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι!

Υ.Γ.2 Είχα να μπω μερικές μέρες και είχα μείνει πίσω πάνω από 30 σελίδες αλλά ούφ σας έφτασα!!
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Καμία σχέση με αυτό που έγραψες.
Πιστεύω ότι κάποιος που το ζει μπορεί και να πει τι πραγματικά συμβαίνει.
Το ότι έχω άλλη άποψη από ποιο σημείο από τα γραφόμενα το κατάλαβες;
Όταν διαβάζεις κάτι το οποίο ξεκινά με πιθανή ειρωνεία, συνεχίζει με ξερές μικρές προτάσεις, ερωτήσεις ανά γραμμή και καταλήγει σε συμπέρασμα με μορφή ερώτησης εμένα δε μου φαίνεται ευγενικό αλλά το λιγότερο επιτακτικό. Τώρα μπορεί να κάνω λάθος αλλά με γραπτό λόγο μιλάμε οπότε τι να κάνουμε πρέπει να διαβάζουμε μέσα από τις γραμμές. Εσύ μόνο μπορείς να ξέρεις τι σκεφτόσουν όταν το έγραφες.

Παράδειγμα απάντησης στο μήνυμά σου με τον ίδιο τρόπο και πες μου εσύ αν σου φαίνεται επιθετικό:
Μιας που δεν έχεις διαφορετική άποψη. Να μου πεις τι έκανα λάθος.
Μήπως δε κατάλαβα την ειρωνεία;
Μήπως με μπέρδεψε το ύφος σου;
ή μήπως δεν έκανα λάθος και όλο αυτό το μήνυμα το γράψω τσάμπα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν καταλαβαινω για ποιον ονειρεμενο κοσμο μου λες. Ποια αποβολη της δυστυχιας. . Μεσα απο τη δουλεια μου επρεπε να ερθω σε επαφη με καθε εκφραση του ανθρωπινου πονου.
Ακραια φτωχεια- σε σημειο που δεν μπορω να τα περιγραψω γιατι θα λεω για ωρες και γιατι χρειαστηκα γερο στομαχι για να το αντεξω- , αστεγια, θυματα βιας, πορνεια, αλκοολισμος, ουσιες, ακραια προβληματα ψυχικης υγειας, ορφανια, παιδια και γονεις που ηρθαν περπατωντας απο το Αφγανισταν, ανθρωπους σε καταυλισμους τσιγγανων, παιδια απο ιδρυματα μαυρα απο το ξυλο απο τα μεγαλυτερα τους, α και το καλυτερο, καποιες φορες συνδυασμους ολων αυτων. Μια δυο φορες φορες, στις βαρυτερες περιπτωσεις και ενω ημουν σχεδον ανεργη, θεωρησα σκοπιμο να εργαστω εθελοντικα γιατι κανεις αλλος δεν το εκανε. Τοσο απλο, καποιος επρεπε να το κανει. Και ενα κορυφαιο- φετινο- που προστιθεται στη μεγαλη λιστα μου, παιδι τρομοκρατη, μελους της 17 Νοεμβρη, που εφαγαν 23 ατομα απο θυμο για τις "Αντουανετες". Και δεν ξερω σε ποιο παραμυθι ζεις εσυ, αλλα αυτα που σου λεω δεν ειναι παραμυθι. Ειναι η πραγματικοτητα σε γειτονιες της Αθηνας. Ολους πρεπει να τους καταλαβεις. Δεν μπορεις να συνεργαστεις αν δεν κατανησεις οτι οι ζωες τους εχουν αξια.
Φυσικα συνεργαστηκα και με καθαρματα, Κολωνακι μερια, γιατι ημουν υποχρεωμενη, γιατι δεν επιλεγω. Εκει εχει και πολλους νεοπτωχους, κλασικο συνδρομο της κρισης.
Ολοι αυτοι ειναι κανονικοι ανθρωποι με ζωη με αξια και δεν ειναι ονειρικη πραγματικοτητα η ζωη τους,
Δεν ειδα κανεναν να θεωρει τον θανατο του ανακουφιση. Θα ειχαν αυτοκτονησει νωριτερα εξαλλου. Σε ολους ειδα κατι που δινει στη ζωη τους αξια: το να τη συνεχιζουν και να μην απαλασσουν την ανθρωποτητα απο την ενοχλητικη παρουσια τους.

Αλλα ειμαι βεβαιη πλεον οτι αυτη η αντιληψη, οτι ειναι τοσο δυστυχεις λογω φτωχειας που ο θανατος τους ειναι λυτρωση για τους ιδιους, βοηθα καποιους να εχουν καλυτερο υπνο τα βραδυα, Απαλασσει απο τις εγνοιες το να θεωρουν οτι και οι ιδιοι οι παριες θεωρουν τη ζωη τους σιχαμερη και αναξια επειδη δεν μπορουν να καταναλωσουν, δεν μπορουν να εχουν οσα θελουν.

Αυτα απο μενα, εχω ερθει σε επαφη αναγκαστικα με τετοιες αντιληψεις κι αλλες φορες, Αλλα μου ειναι δυσαρεστες παντα, εννοω στο στομαχι. Δεν εχω λογο να συνεχισω μια τετοια συζητηση εθελοντικα.
Ξεκινας απο μια βαση παραφραζοντας αυτο που εγραψα. "Πεθαινουν με ανακουφιση" έγραψα, οχι "θεωρουν το θανατο τους ανακουφιση". Εχει διαφορα κι αν δεν μπορεις να το καταλαβεις ρωτα καποιον να σου το εξηγησει.

Στη συνεχεια αραδιαζεις ποιους ανθρωπους εχεις βοηθησει. Μπραβο σου που τους βοηθησες. Θεωρω βεβαια υποχρεωτικη την παροχη βοηθειας οταν γινεται μεσω δουλειάς αλλα το μπραβο για τον εθελοντισμο.

Παρολα αυτα μιλας για ανθρωπους που δεχονται βοηθεια. Φυσικο ειναι αυτοι οι ανθρωποι να χαμογελουν και να βλεπουν με θετικο προσημο τη ζωη.

Υπαρχουν ομως εκατομμυρια αλλοι που δεν θα δεχτουν καμια βοηθεια. Καποια μωρα γεννιουνται και πεθαινουν χωρις να μαθουν ποτε τι σημαίνει να ονειρευεσαι για τη ζωη. Αυτους δεν θα τους δεις ποτε, ομως υπαρχουν.

Αναμενο να σε ενοχλουν στο στομαχι αντιληψεις τυπου "καλυτερα που πεθανε, ζωη ειναι αυτη που ζουσε;" γιατι εχεις μαθει να μετρας τις ζωες των ανθρωπων ποσοτικα (με αριθμους και στατιστικα) και οχι ποιοτικα. Δινοντας αλλοθι στις ισχυρες κυβερνησεις και τους διεθνεις οργανισμους που ειναι ευχαριστημενοι επειδη διατηρουν απλα καποιους ανθρωπους στη ζωη. Και φυσικα χρυσωνωντας το χαπι που δινεις σε ανθρωπους που βοηθας λεγοντας τους πως η ζωη τους ειναι μια χαρα επειδη εχουν ενα πιατο φαγητο, μια στεγη να μεινουν και τη δυνατοτητα να ερωτευονται και να κανουν παιδια.

Αφου λοιπον σου αρεσουν τα νουμερα και για να αλλαξουμε (? ) πεδιο συζητησης διαβασε μερικες απο τις πιθανες παρενεργειες του covid-19. Ραγδαια αυξηση οξειας πεινας και εκατομμυρια ελλειψεις εμβολιων που αντιμετωπιζουν θανατηφορες ασθενειες.

https://www.weforum.org/agenda/2020...e-global-resurgence-of-other-deadly-diseases/https://www.weforum.org/agenda/2020/04/covid-19-coronavirus-could-double-acute-hunger-un-warns/
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
My name is Donald J. Trump, J is for genius...
Άλλος ένα λαμπρός επιστημόνας που χάθηκε και τον κέρδισε η πολιτική.

Ο τύπος είπε αυτολεξεί «βλέπω ότι τα απολυμαντικά βγάζουν τον ιό νοκ άουτ. Υπάρχει ένας τρόπος να κάνουμε ενέσεις με αντισηπτικά, να τον καθαρίσουμε εσωτερικά; Βλέπετε πως μπαίνει στους πνεύμονες και τι ζημιά κάνει; Θα είχε ενδιαφέρον να τσεκάρουμε!».
Τι ξεστόμισε πάλι ο άνθρωπος;;

 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Ε
Αφου λοιπον σου αρεσουν τα νουμερα και για να αλλαξουμε (? ) πεδιο συζητησης διαβασε μερικες απο τις πιθανες παρενεργειες του covid-19. Ραγδαια αυξηση οξειας πεινας και εκατομμυρια ελλειψεις εμβολιων που αντιμετωπιζουν θανατηφορες ασθενειες.

https://www.weforum.org/agenda/2020...e-global-resurgence-of-other-deadly-diseases/https://www.weforum.org/agenda/2020/04/covid-19-coronavirus-could-double-acute-hunger-un-warns/
Επειδη μιλαμε για τον προνομιουχο λευκο νεοποτωχο της Ελλαδας και μεταξυ ταξιδιωτων σε αυτο το νημα, σε βεβαιωνω οτι εχει μεγαλυτερη αγωνια για τα καταναλωτικα αγαθα που θα στερηθει, τα ταξιδια του ειδικα σε αυτο το φορουμ, τις διακοπες του, παρα οτι κανει αγωνα για τα εμβολια στον τριτο κοσμο. Κλασικο post truth politics.
Το να ζητα ο λευκος προνομιουχος νεοπτωχος της Ελλαδας ανοσια της αγελης γιατι ο φτωχος "δεν ζει ουσιαστικα" οπως ειπες, ειναι η μεγαλυτερη υποκρισια που παιζει τελευταια σε διεθνες επιπεδο. Αλλα το παρακολουθουμε με ενδιαφερον.
Και ειναι σαφες πλεον οτι η "ανοσια της αγελης" ειναι ενας μηχανισμος που επινοειται επειδη ο λευκος προνομιουχος και εν δυναμει νεοπτωχος θεωρει τον εαυτο του ατρωτο ενω τους παριες τρωτους και "ο θανατος τους λυτρωση" (για να μην παραφραζω).
Η ατυχια ειναι οτι ο ιος ειναι δημοκρατικος, τους χτυπα ολους στον κοσμο του λευκου προνομιουχου. Με αλλες πιθανοτητες επιβιωσης, αλλα χτυπα ανεξαιρετως. Κατι που εχει κανει το anti-humanism κινημα να το βουλωσει για ενα διαστημα.
Η μεγαλη εκπληξη, να βλεπουμε την ελιτ να κοπτεται για την επιβιωση των παριων, ειναι ακριβως γιατι ο λευκος προνομιουχος τελικα ειναι εκτεθειμενος στον θανατο μεσω των κατακαθιων της κοινωνιας που κοιμουνται στα πεζοδρομια η καθαριζουν τις τουαλετες του.
Φυσικα μια αλλη εργαλειοποιηση της επιδημιας ειναι να αφησεις τα κατακαθια να πεθανουν μεσω "της ανοσιας της αγελης".
Το θεωρω τρομερα ευχαριστο οτι στη Ευρωπη σε συντριπτικο ποσοστο δεν εργαλειοποιηθηκε ο θανατος ετσι.
Οσοι διαφωνουν, το ειπαμε, κολυμπι ως τη Βραζιλια και θα νιωσουν καλυτερα.
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Ωραία είναι όλα αυτά που γράφεις. Μια και είσαι μέσα στο σύστημα υγείας πες μας τι έγινε σε αυτό το1.5 μήνα που είμαστε σπίτι.
Που δώσαμε χρόνο στο σύστημα να προετοιμαστεί. Με τεράστιο οικονομικό κόστος.
Προετοιμασία έγινε για το άνοιγμα;
Αυξήθηκε το προσωπικό;
Αυξήθηκαν τα κρεβάτια;
Αυξήθηκαν τα μέσα νοσηλείας;
Έχουμε επαρκή ποσότητα από τεστ;
Η είμαστε χειρότερα από όταν ξεκίνησε όλο αυτό;;
Καλησπέρα,
Καταρχήν εγώ υποστήριξα τα μέτρα καραντίνας και κοινωνικής αποστασιοποιησης που αφορούν στην πρόληψη μόλυνσης. Έχει νομίζω αναμφίβολα αποδειχτεί ότι οι χώρες που προνοησαν και έλαβαν νωρίς μέτρα, σε μεγάλο βαθμό επειδή είχαν την τύχη να ακολουθήσουν χρονικά, έλεγξαν πολύ πιο αποτελεσματικά την πανδημία με πολύ λιγότερα κρούσματα και νεκρούς αντίστοιχα.
Αυτό είναι διαφορετικό απ το να υποστηρίζω συνολικά την πολιτική αντιμετώπισης.
Όχι, δεν εξασφάλιστηκαν νέα κρεβάτια μεθ με επαρκή τεχνικό εξοπλισμό και κυρίως επάνδρωση με ειδικευμένο προσωπικό.
Υπάρχουν σχέδια για δημιουργία νέων κρεβάτιων όμως τίποτα δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα. Προς το παρόν έχουν απλώς επιστρατεύσει κρεβάτια μαφ, μονάδας εμφραγματων και μονάδας χειρουργείου που κάποια στιγμή θα ξαναχρειαστει να χρησιμοποιηθούν στην προηγούμενη χρήση τους. Κι αυτά ακόμα δεν έχουν επανδρώθει με ειδικευμένο προσωπικό. Είμαστε τυχεροί γιατί δε χρειάστηκε να χρησιμοποιηθούν λόγω των χαμηλών ποσοστών κρουσμάτων. Δυστυχώς λοιπόν έχουμε δρόμο μπροστά μας και πολύ αβεβαιότητα σε περίπτωση νέου κύματος κρουσμάτων... Λυπάμαι γιατί ούτε εμένα μ αρέσει η καραντίνα. Έχασα ήδη ταξίδι στο Μαρόκο, στην Αιθιοπία και μάλλον και στην Πορτογαλία (μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ).
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εντυπωσιακο, μας εγραψε την αποψη του ενας επιστημονας που το ζει και το παλευει απο μεσα, ενας γιατρος πρωτης γραμμης που ειναι με ασθενεις διπλα και του την πεσαν οι "γιατροι με πτυχιο απο το Youtube" γιατι δεν εγινε ετσι και γιατι δεν εγινε αλλιως.
Να τον ρωτησουμε και για το h-index του, γιατι εμεις εδω με λιγοτερο απο 155 δεν καταδεχομαστε να μιλαμε.
Δικιο εχει η παεφστρα που μιλαει για Αντουανετες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε

Επειδη μιλαμε για τον προνομιουχο λευκο νεοποτωχο της Ελλαδας και μεταξυ ταξιδιωτων σε αυτο το νημα, σε βεβαιωνω οτι εχει μεγαλυτερη αγωνια για τα καταναλωτικα αγαθα που θα στερηθει, τα ταξιδια του ειδικα σε αυτο το φορουμ, τις διακοπες του, παρα οτι κανει αγωνα για τα εμβολια στον τριτο κοσμο. Κλασικο post truth politics.
Το να ζητα ο λευκος προνομιουχος νεοπτωχος της Ελλαδας ανοσια της αγελης γιατι ο φτωχος "δεν ζει ουσιαστικα" οπως ειπες, ειναι η μεγαλυτερη υποκρισια που παιζει τελευταια σε διεθνες επιπεδο. Αλλα το παρακολουθουμε με ενδιαφερον.
Και ειναι σαφες πλεον οτι η "ανοσια της αγελης" ειναι ενας μηχανισμος που επινοειται επειδη ο λευκος προνομιουχος και εν δυναμει νεοπτωχος θεωρει τον εαυτο του ατρωτο ενω τους παριες τρωτους και "ο θανατος τους λυτρωση" (για να μην παραφραζω).
Η ατυχια ειναι οτι ο ιος ειναι δημοκρατικος, τους χτυπα ολους στον κοσμο του λευκου προνομιουχου. Με αλλες πιθανοτητες επιβιωσης, αλλα χτυπα ανεξαιρετως. Κατι που εχει κανει το anti-humanism κινημα να το βουλωσει για ενα διαστημα.
Η μεγαλη εκπληξη, να βλεπουμε την ελιτ να κοπτεται για την επιβιωση των παριων, ειναι ακριβως γιατι ο λευκος προνομιουχος τελικα ειναι εκτεθειμενος στον θανατο μεσω των κατακαθιων της κοινωνιας που κοιμουνται στα πεζοδρομια η καθαριζουν τις τουαλετες του.
Φυσικα μια αλλη εργαλειοποιηση της επιδημιας ειναι να αφησεις τα κατακαθια να πεθανουν μεσω "της ανοσιας της αγελης".
Το θεωρω τρομερα ευχαριστο οτι στη Ευρωπη σε συντριπτικο ποσοστο δεν εργαλειοποιηθηκε ο θανατος ετσι.
Οσοι διαφωνουν, το ειπαμε, κολυμπι ως τη Βραζιλια και θα νιωσουν καλυτερα.
Η ανοσια της αγελης ειναι κατι που μονο στη σφαιρα της φαντασιας σου θα δεις να την υποστηριζω. Εχεις δημιουργησει μια σουπα απο διαφορες αποψεις που τις καταλογιζεις σε μενα παρα το οτι ουτε καν συμφωνω με τις περισσοτερες απο αυτες.

Ενστερνιζομαι και την αγωνια του μεροκαματιαρη Ελληνα και του νεοπτωχου και αυτου που κοιμαται στο παγκακι και ολων των ανθρωπων που δεν ζουν ή δεν θα ζησουν με καποια στοιχειωδη στανταρ.

Δεν κανω κανενος ειδους διακρισεις σχετικα με το δικαιωμα της αξιοπρεπους ζωης. Θεωρω πως ολοι την δικαιουνται. Ειτε τους βλεπω, ειτε οχι. Ειτε ειναι διπλα μου, ειτε χιλιαδες χιλιομετρα μακρια.

Σχεδον ολοι οι μεγαλοι φιλοσοφοι και στοχαστες ανηκαν και ανηκουν στην ελιτ. Γιατι εχουν το χρονο να σκεφτουν και τη δυναμη να ακουστουν. Μακαρι να το εκαναν περισσοτεροι απο την ελιτ αυτο και να μην τους ενοιαζε μονο πως θα καθισουν σπιτι τους ασφαλεις λαμβανοντας πολλες φορες κανονικα το εισοδημα τους.

Και ευτυχως για την ανθρωποτητα που υπαρχει εστω και αυτη η μικρη ελιτ που υψωνει φωνη. Αλλιως θα ζουσαμε σε εποχες μεσαιωνα ακομη.

Τα περι Βραζιλιας και κολυμβησης θυμιζουν εξωστρακισμους και εξοριες και αρμοζουν να τα λενε οπαδοι του ρατσισμου, του φασισμου και της λογοκρισιας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom