Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.030
Επιστροφή απο βόρεια Πολωνία, Επειδή δεν ξέρω να περνάω φωτογραφίες και δεν έχω και τον χρόνο, στα γρήγορα ένας απολογισμός και τιπς.
Εισιτήριο μετάβασης με Aegean με μίλια, 32 ευρώ, πτήση απο το Σοπέν για Γκντανσκ με Ryanair με 8 ευρώ, επιστροφή με Ryanair απο Βαρσοβια με 31 ευρώ. Μετακινήσεις εντός χώρας με Polski bus για Τορουν, με κόστος 1,5 ευρώ, και απο Τορουν για Μοντλιν απ ευθείας με φοβερό μίνι bus με κόστος 3 ευρώ. Απο το αεροδρόμιο του Γκντανσκ με prinpvate transfer στο ξενοδοχείο μόνο με 4 ευρώ.
Διαμονή στο Ibis Stare Miasto στο Γκντανσκ, ολοκαίνουργιο, με απίστευτο ντιζάιν στους κοινόχρηστους χώρους με 42 ευρώ το δίκλινο και το κορυφαίο Solaris στο Τορουν με 47 το δίκλινο. Το δωμάτιο στο δεύτερο ήταν σουίτα ουσιαστικά, με ενδοδαπεδια θέρμανση και τουαλέτες θερμαινόμενες με ποποβρυσακι, τηλεόραση στο μπάνιο (δεν μου έχει ξανατύχει)
Μεγάλα προβλήματα απο τις πολυ χαμηλές θερμοκρασίες, κλειστά καταστήματα, εστιατόρια καφέ για δυο μέρες λόγω Πάσχα. Η εκδρομή στο κάστρο του Μαλμπορκ έγινε με τρένο με αστεία εισιτήρια , κάπου 3 ευρώ η διαδρομή. Μάλλον το πιο μεγάλο και εντυπωσιακό κάστρο που έχω δει.
Υπέροχο και το Γκντανσκ και το Τορουν, το δεύτερο μαλιστα ήταν ίσως η μεγάλη έκπληξη. Όλα φυσικά ονομάζονται Κοπέρνικος εκει, καφετέριες, εστιατόρια, δρόμοι, εταιρείας ταξί, είχε πλάκα. Ωραίο το μουσείο Κοπέρνικου. Τσαντιστηκα που με έπιασε παλι υψοφοβικια όταν έφτασα στη κομμάτι με την ανεμόσκαλα στο καμπαναριό του Τορουν και ανεβηκα τελικά ως τη μέση,
Παντου φάγαμε καλά και πάμφθηνα, αν και με δυσκολίες να βρεθεί εστιατόριο το πρώτο διήμερο που τα πάντα ήταν κλειστά. Αξέχαστες μήλο πίτες με παγωτό σε κάθε πόλη.
Απο τις ωραιότερες στιγμές στην πινακοθήκη του Γκντανσκ, φοβεροί Φλαμανδού και ήμουν ολομόναχη.
Ήταν ίσως το φθηνότερο Πασχαλινό ταξίδι που εκανα ποτέ, αλλά πραγματικά με υπέροχες εικόνες.
Σχετικά απότομος κόσμος στο Γκντανσκ, εκανα κι εγώ το λάθος να αναψω τσιγάρο σε σημείο που δεν ήταν καπνιστήριο σε ΚΤΕΛ, εξωτερικά μιλάμε πάντα, και ήρθε περιπολικό, μου πήραν ταυτότητα, έμειναν στις συστάσεις, αλλά η τρομαρα μου έμεινε. Πολύ χαμογελαστοί στο Τορουν όμως.
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.939
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Χρήσιμες πληροφορίες, πανέμορφες φωτογραφίες.
Ευχαριστούμε.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ξερουμε αν υπάρχει κάποιος οδηγός για Βαρσοβία-Πολωνία έστω; Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ξερουμε αν υπάρχει κάποιος οδηγός για Βαρσοβία-Πολωνία έστω; Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι!
Εχω να προτείνω το ακόλουθο:

https://www.amazon.co.uk/Warsaw-EveryMan-MapGuide-Everyman-MapGuides/dp/184159251X

Είναι πολύ εύχρηστο, έχει χάρτες ανα περιοχή της πόλης και τα βασικότερα αξιοθέατα καθώς και προτάσεις για φαγητό, καφέ, ποτό, ψώνια. Είναι μικρό και μπορείς να το έχεις επάνω σου συνέχεια.

Μπορείς να το παραγγείλεις στο Public με 8 ευρώ περίπου.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εχω να προτείνω το ακόλουθο:

https://www.amazon.co.uk/Warsaw-EveryMan-MapGuide-Everyman-MapGuides/dp/184159251X

Είναι πολύ εύχρηστο, έχει χάρτες ανα περιοχή της πόλης και τα βασικότερα αξιοθέατα καθώς και προτάσεις για φαγητό, καφέ, ποτό, ψώνια. Είναι μικρό και μπορείς να το έχεις επάνω σου συνέχεια.

Μπορείς να το παραγγείλεις στο Public με 8 ευρώ περίπου.
Ευχαριστώ πολύ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ξερουμε αν υπάρχει κάποιος οδηγός για Βαρσοβία-Πολωνία έστω; Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι!
Γενικότερα υπάρχουν πολλοί οδηγοί και για τη χώρα και για Βαρσοβία ειδικότερα (πχ σε Public και άλλα μεγάλα βιβλιοπωλεία).
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν δεν σε πειραζει να ειναι στα αγγλικα προτεινω να μπεις στο inyourpocket.com και να κατεβασεις τον οδηγο Βαρσοβίας ωστε να τον τυπωσεις μονος σου.Ενημερωνεται καθε μηνα η διμηνο αρα ειναι οτι πιο update κυκλοφορει και μπορεις να τον κατεβασεις και στο κινητο σου σε app που δουλευει χωρις χρήση δεδομενων.Σε μερικα ξενοδοχεια ισως και να το μοιραζουν.Στο Βροτσλαβ μας εδωσαν εναν της πολης.
IMG_3541.JPG
 

AteNo

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα! Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και σας παρακολουθώ χρόνια και τιμώ δεόντως τις συμβουλές σας για τις χώρες που έχω επισκεφτεί. Είναι η πρώτη φορά που είμαι τόσο μπερδεμένη , επειδή είναι η πρώτη φορά που θα γυρίσουμε τόσες πόλεις και έχω μπερδευτεί με τη μεταφορά. Θα ήθελα συμβουλές όσον αφορά το πλάνο και την μετακίνηση.Πετάμε Αθήνα -Πόζναν Δευτέρα 30/10 με ώρα άφιξης 16:05. Θα είμαστε παρέα 5 ατόμων , οπότε λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Θα καθίσουμε στο Πόζναν έως και Τρίτη μεσημέρι ώστε να φύγουμε για Βρότσλαβ(2μιση ώρες ταξίδι) και να είμαστε εκεί κατά τις 14:00-15:00. Παραμένουμε στο Βρότσλαβ και Τετάρτη 01/11 και αναχωρούμε Πέμπτη πρωί για Κατοβίτσε(2ώρες), όπου θα παραλάβουμε από το αεροδρόμιο το 6ο μέλος της συμμορίας κατά τις 11:00 και φεύγουμε για Άουσβιτς (περίπου 40 λεπτά). Καλώς εχόντων των πραγμάτων , θα είμαστε 12:30-13:00 εκεί.Το θέμα μας είναι ότι ιδανικά θα θέλαμε ( εφόσον θα έχουμε αυτοκίνητο )να πάμε και στα αλατορυχεία, μιας και θα πάμε Κρακοβία το βράδυ. Στο site των αλατορυχείων, δε βλέπω μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτα. Αν γίνεται λοιπόν, φεύγουμε για Κρακοβία, ό,τι ώρα ξεμπερδέψουμε απ΄τα αλατωρυχεία,( αφήνουμε το αυτοκίνητο όταν φτάσουμε Κρακοβία) πάμε για σουπίτσα και πιερόγκι και μένουμε και Παρασκευή 03/11 Κρακοβία για να γυρίσουμε όσο γίνεται την πόλη. Αναχώρηση πρωί -πρωί Σαββάτου για Βαρσοβία με τρένο ( όπου δεν μπορώ να βρω τιμές γιατί απ'όσο διάβασα, πρέπει να μπω 1 μήνα πριν). Κυριακή πετάμε για Αθήνα στις 19:35 που σημαίνει ότι έχουμε έως και το μεσημέρι για να βολτάρουμε. Θα ήθελα γνώμες για το πρόγραμμα, συμβουλές για τη μετακίνηση.. Μας συμφέρει να πάμε με τρένο στη Βαρσοβία ή να πάμε με το αυτοκίνητο?? Γνωρίζω ότι δε θα προλάβουμε να απολαύσουμε όσο θα θέλαμε Βαρσοβία-Κρακοβία, αλλά δεν είχαμε άλλες μέρες άδειας..! Ευχαριστώ πολύ!!
 
Last edited:

AteNo

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Για το ωράριο των αλατορυχειων δες εδώ , ανάλογα την ημερομηνία ταξιδιού σας ...
https://www.wieliczka-saltmine.com/...-wieliczka-mine/visitor-s-guide/opening-hours
Οκ, άρα δε γίνονται όλα γιατί δε θα προλάβουμε, εφόσον κλείνουν στις 15:00. Συνεπώς ή το αφήνουμε για το επόμενο πρωί ή δεν πάμε καθόλου και το αφήνουμε για την επόμενη φορά που θα επισκεφτούμε την Κρακοβία. Σε ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.628
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom