Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
κανεις δεν ξερει ρε παιδια???
α και κατι ακομα οι πριζες ειναι σαν τις δικες μας??
 
Μηνύματα
95
Likes
65
οι πριζες ειναι οπως στην χωρα μας

διαβαστε λιγο τις ιστοριες στο σαιτ εδω λενε τα παντα
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ρε παιδια η βαρσοβια και η κρακοβια ,στα αγγλικα, πως προφερονται???
https://translate.google.gr/?hl=el#el/en/βαρσοβια κρακοβια
Αν πατήσεις στο μεγαφωνάκι θα ακούσεις την προφορά. Έχει και πολωνικά. Στο λέω στην περίπτωση που δεν έχεις χρησιμοποιήσει ξανά google translate.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.025
Μπορείς να επιςκεφτείς το στρατόπεδο συγκέντρωσης stutthof, είναι πολυ κοντά στο Gdansk και πας εύκολα με τα λεωφορεία της γραμμής. Αν σας αρέσουν τα κάστρα, υπάρχει το Malbork castle που είναι ευκολα προσβάσιμο με τρένο.
Το στρατόπεδο είναι στο πλάνο. Αν έχεις πληροφορία για το πόσος χρόνος θα χρειαστεί εκει θα ήταν χρήσιμο.
Επίσης καποιο εστιατόριο αν θυμάσαι με τοπική κουζίνα για βράδυ είτε μεσημέρι;
 
Μηνύματα
39
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κανεις δεν ξερει ρε παιδια???
α και κατι ακομα οι πριζες ειναι σαν τις δικες μας??

Bαρσάβα και Κρακόβα.
Οι πρίζες είναι σαν τις δικές μας.
ΜΗΝ χάσετε το Μουσείο του Πολέμου. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!! Σαν να μπαίνεις στη μηχανή του χρόνου. Αρκετά ιδιαίτερο και εξελιγμένο.. Μοιάζει να μπαίνεις σε "λούνα παρκ"
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.025
Μια ερώτηση: την Κυριακή του Πάσχα διάβασα ότι τα μαγαζιά είναι κλειστά. Αυτό συμβαίνει και για τα μουσεία γενικά; Μόνο στο κάστρο Malbork είδα ότι ξεκάθαρα ανοίγει την Τρίτη. Στα υπόλοιπα δεν είδα να αναφέρεται κάτι,.
Επειδή κάνω Πάσχα κάθε χρόνο έξω, ακόμη και όταν συμπίπτει το ορθόδοξο με το καθολικό δεν έχω δει ποτέ να είναι κλειστά τα μουσεία συνήθως, μόνο η αγορά. @ThanasisU2 αν έχεις μια ιδέα, μπορεί να μου πεις;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Επισης,μιας και αναφέρθηκε το Πάσχα, ξερει κανεις αν εκει έχουν διακοπές όπως και εμεις δυο εβδομάδες; Ή έχουν αργίες μονο τις ημέρες του Πάσχα;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Επειδή κάνω Πάσχα κάθε χρόνο έξω, ακόμη και όταν συμπίπτει το ορθόδοξο με το καθολικό δεν έχω δει ποτέ να είναι κλειστά τα μουσεία συνήθως, μόνο η αγορά. @ThanasisU2 αν έχεις μια ιδέα, μπορεί να μου πεις;
99% τα μουσεία θα είναι κλειστα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.025
Είδα ότι σώζεται η Επίσκεψη στο Malbork, είναι ανοιχτό και Δευτέρα. Για τα αλλά, βλέποντας και κάνοντας.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Κρακόβα - 2 πτώση, (dopełniacz/γενική)

Kraków
Krakowa
Krakowowi
Kraków
Krakowem
Krakowie
Krakowie

:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.576
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom