Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αλατωρυχεια και Αουσβιτς σίγουρα δεν θα προλάβετε να δείτε αν πατε Κρακοβια, αλλά την πόλη προλαβαίνετε να την δείτε. Και αν πάρετε τρένο δεν θα χάσετε και τόσο χρόνο, είναι πιο γρήγορο από το λεωφορείο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θα πρότεινα να μείνετε όλες τις μέρες στη Βαρσοβία. Να αφιερώσετε τις 2,5 σε αυτή με επίσκεψη και σε κάποιο από τα μουσεία της (π.χ. Μουσείο Εξέγερσης) και να κάνετε μία ημερήσια σε κοντινή πόλη. Στη παρούσα συζήτηση έχουν αναφερθεί μερικές επιλογές εκδρομών. Κοιτάξτε μερικές σελίδες προς τα πίσω και θα βρείτε υποψήφιους προορισμούς ημερήσιας απόδρασης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχετε καταλάβει ότι οι δυό πόλεις απέχουν 4-5 ώρες μεταξύ τους; Εσείς θα κλείνατε τετραήμερο στην Αθήνα με σκοπό να δείτε και τη Θεσσαλονίκη αλλά και τη Βεργίνα στο ίδιο ταξίδι;
Πάρτε το απόφαση, με τόσο λίγες μέρες οι δυο πόλεις σινδυάζονται μόνο ως πασάλλειμα. Αν θέλετε κάντε το, αλλά κάποιος πρέπει να σας προειδοποιήσει.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έχετε καταλάβει ότι οι δυό πόλεις απέχουν 4-5 ώρες μεταξύ τους; Εσείς θα κλείνατε τετραήμερο στην Αθήνα με σκοπό να δείτε και τη Θεσσαλονίκη αλλά και τη Βεργίνα στο ίδιο ταξίδι;
Πάρτε το απόφαση, με τόσο λίγες μέρες οι δυο πόλεις σινδυάζονται μόνο ως πασάλλειμα. Αν θέλετε κάντε το, αλλά κάποιος πρέπει να σας προειδοποιήσει.
Παίρνεις το γρήγορο τρένο και είναι λίγο λιγότερο από δυομιση ώρες. Η Πολωνία είναι τεράστια και οι δυόμιση,τρεις ώρες δεν είναι τίποτα για τα δεδομένα της χώρας. Αν είναι πολύ πιεσμένος ένας απλός τουρίστας οκει,αλλά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλη σπατάλη χρόνου. Αν φυσικά θέλει να δει και Αουσβιτς κτλ ναι,δεν γίνονται όλα σε δυο μέρες αλλά σαν ταξίδι το Βαρσοβια-Κρακοβια δεν είναι τόσο τρομακτικό , ούτε καθυστερήσεις έχει το τρένο ούτε τίποτα. Μακριά από το polskibus που και καλά έχει γίνει φλιξ.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας! Έχουμε κλείσει με την παρέα μου για Βαρσοβία 8-12 Δεκεμβρίου. Και αυτο που μας ανησυχεί κάπως είναι καιρός. Αν υπάρχει κάποιος που ταξίδεψε παρόμοιες ημερομηνίες θα με βοηθούσε πολύ να μοιραστεί τις εμπειρίες του. Θεωρείτε οτι δεν θα είναι ένα τόσο καλό ταξίδι λόγω καιρού; Ευχαριστώ πολύ. (συγγνώμη αν έχει απαντηθεί το θέμα σε προηγούμενη ερώτηση, απλώς είμαι καινούργια και λόγω πιεσμένου προγράμματος δεν έχω πολύ χρόνο να κάτσω να διαβάσω όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γεια σας! Έχουμε κλείσει με την παρέα μου για Βαρσοβία 8-12 Δεκεμβρίου. Και αυτο που μας ανησυχεί κάπως είναι καιρός. Αν υπάρχει κάποιος που ταξίδεψε παρόμοιες ημερομηνίες θα με βοηθούσε πολύ να μοιραστεί τις εμπειρίες του. Θεωρείτε οτι δεν θα είναι ένα τόσο καλό ταξίδι λόγω καιρού; Ευχαριστώ πολύ. (συγγνώμη αν έχει απαντηθεί το θέμα σε προηγούμενη ερώτηση, απλώς είμαι καινούργια και λόγω πιεσμένου προγράμματος δεν έχω πολύ χρόνο να κάτσω να διαβάσω όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις)
Γειά σου. Ως γνωστόν δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τον καιρό ποτέ. Δεκέμβριος είναι και προφανώς θα έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Σκέψου πως η μέση υψηλή θερμοκρασία το Δεκέμβριο για τη Βαρσοβία είναι 1-2 βαθμοί. Αν θες διάβασε την εμπειρία του @georgeant που πήγε πέρσι στην Πολωνία την ίδια περίοδο που θα πάτε κι εσείς.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φωτο-ιστορία-Κρακοβία-Βαρσοβία.58472/
Δεν αναφέρει πάντως για ακραίο κρύο που τους δυσκόλεψε. Μη σε αποτρέπει το κρύο. Σκέψου το γιορτινό κλίμα που θα έχει η Βαρσοβία εκείνες τις μέρες και όλοι λένε τα καλύτερα για την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα που έχει.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γειά σου. Ως γνωστόν δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τον καιρό ποτέ. Δεκέμβριος είναι και προφανώς θα έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Σκέψου πως η μέση υψηλή θερμοκρασία το Δεκέμβριο για τη Βαρσοβία είναι 1-2 βαθμοί. Αν θες διάβασε την εμπειρία του @georgeant που πήγε πέρσι στην Πολωνία την ίδια περίοδο που θα πάτε κι εσείς.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φωτο-ιστορία-Κρακοβία-Βαρσοβία.58472/
Δεν αναφέρει πάντως για ακραίο κρύο που τους δυσκόλεψε. Μη σε αποτρέπει το κρύο. Σκέψου το γιορτινό κλίμα που θα έχει η Βαρσοβία εκείνες τις μέρες και όλοι λένε τα καλύτερα για την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα που έχει.
Σε ευχαριστώ άπειρα πολύ!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ένα καλό ισοθέρμικο, καλά παπούτσια (όχι σταράκια και βλακείες που έχουν οι τουρίστες) και είσαι κομπλε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γεια σας! Έχουμε κλείσει με την παρέα μου για Βαρσοβία 8-12 Δεκεμβρίου. Και αυτο που μας ανησυχεί κάπως είναι καιρός. Αν υπάρχει κάποιος που ταξίδεψε παρόμοιες ημερομηνίες θα με βοηθούσε πολύ να μοιραστεί τις εμπειρίες του. Θεωρείτε οτι δεν θα είναι ένα τόσο καλό ταξίδι λόγω καιρού; Ευχαριστώ πολύ. (συγγνώμη αν έχει απαντηθεί το θέμα σε προηγούμενη ερώτηση, απλώς είμαι καινούργια και λόγω πιεσμένου προγράμματος δεν έχω πολύ χρόνο να κάτσω να διαβάσω όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις)
Εμεις πηγαμε περσι 13 με 18 Δεκεμβρη και μας ανησυχουσε λιγο ο καιρος γιατι ειχαμε και το μωρο μαζι αλλα ηταν οκ! Γυρω στους μηδεν βαθμους, χοντρο κρυο, χωρις βροχές.. Την μικρη την ντυναμε καλα, με ποδοσακο στο καροτσι και αδιαβροχο απο πανω για να κοβει τον αερα, ενω τα Πολωνεζακια μωρα που ειναι μαθημένα τα ειχαν μονο με το μπουφαν τους..
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ότι θα έχει κρύο είναι το μόνο σίγουρο, από εκεί και πέρα αν ντυθείτε καλά με ισοθερμικα, γάντια, καλά παπούτσια, κολάν κάτω από το παντελόνι κτλ, θα μπορέσετε να το διαχειριστείτε. Καλά να περασετεε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom