Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι αλλο. Προσγειωνομαι στο Κατοβιτσε Πεμπτη πρωι και με νυχτερινο λεωφορειο θα παω Γκντανσκ. Μενουν λοιπον καπου στις 9 ωρες καθαρες στο κατοβιτσε. Το Αουσβιτς ειναι πολυ κοντα, εχει τραινα για εκει απ οτι ειδα καθε δυο ωρες με διαρκεια διαδρομης 50 λεπτα. Φαινεται πολυ ομως για τοσο κοντινη αποσταση. Να πληρωσω υπερτιμημενο γκρουπ, οργανωμενο κλπ το θεωρω πεταμενα λεφτα. Υπαρχει λοιπον καποιος αλλος τροπος - δηλαδη λεωφορειο - που να πηγαινει στο Αουσβιτς γενικως ή ακομα καλυτερα κατ ευθειαν στο στρατοπεδο, χωρις να ειναι ομως οργανωμενο γκρουπ;
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω ειναι ότι μπορείς να βγάλεις εισιτήρια μέσω Ίντερνετ σε οποία γλώσσα ξενάγησης θελεις και ότι στο αουσβιτς θα χρειαστείς περίπου έξι ωρες.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.770
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αγαπητή @taksidiara psuxi, αν επιθυμείτε να δείτε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης και όχι απαραίτητα το Άουσβιτς, θα πρότεινα να κατευθυνείτε στο Majdanek. Βρίσκεται στα περίχωρα της πόλεως Lublin. Το Lublin απέχει κάτι λιγότερο από 2,5 ώρες από τη Βαρσοβία με τρένο και είναι πολύ όμορφο. Θεωρώ ότι μια μονοήμερη σε Lublin και Majdanek θα είναι σίγουρα πιο ξεκούραστη και πιο οικονομική από μια αντίστοιχη στο Άουσβιτς. Είχα κάνει τέτοια μονοήμερη πριν μερικά χρόνια και την προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Θα εξετάσω όλες τις παραμέτρους! Τέτοιες σκοτούρες εύχομαι να έχουμε και το 2018!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Το τρένο είναι αρκετά ακριβό αλλά όχι τόσο. Μάλλον έχετε δει σε λάθος σάιτ. Πρόχειρα βλέποντας στη polrail.com για 21 Νοεμβρίου είναι στα 80 ζλότι η διαδρομή. Η Polski Bus έχει εισιτήρια με 12zloti το άτομο. Πάντως, στα υπόλοιπα με βρίσκεται απόλυτα σύμφωνο.
Στο σάιτ που κοίταξες τα εισιτήρια είναι πιο ακριβά και αυτά με τα 80 Ζλότι είναι τα αργά και κάνουν 4+ ώρες. Εδώ είναι το επίσημο σάιτ με τα πιο φτηνά εισιτήρια. https://bilet.intercity.pl/zakup_biletu.jsp?ref=infop&rezerwacja_2=1&miejsce_2=2&ref=1 Παράδειγμα το γρήγορο που ξεκινάει 6.50 και φτάνει σε 2.23' κοστίζει 135 Ζλότι ενώ στο άλλο σάιτ 173. Γενικά τα αργά τρένα κοστίζουν 55€ αλλά δεν συμφέρουν για ημερήσιο ταξίδι όπως και το λεωφορείο που κάνει 5 ώρες.
Τα λεωφορεία μην τα κοιτάς καθόλου δεν προλαβαίνεις. Το πρώτο φεύγει 6.15 και φτάνει κρακοβία 11.10 και από εκεί χρειάζεται να πας Άουσβιτς. Επίσης το τελευταίο λεωφορείο για επιστροφή φεύγει από Κρακοβία 18.10 που ακόμα και αν προλάβεις οριακά να δεις το Άουσβιτς δεν θα δεις τίποτα από Κρακοβία.
 
Last edited:

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Θα εξετάσω όλες τις παραμέτρους! Τέτοιες σκοτούρες εύχομαι να έχουμε και το 2018!
Και γιατί δεν πηγαίνεις στις 20 ή 21/11 Κρακοβία με τρένο ή λεωφορείο και να βγάλεις νέα εισιτήρια από Κρακοβία. Και τα υπόλοιπα χάρισμά τους. Κρακοβία-Αθήνα στις 22/11 έχει με 17 ευρώ ή Κατόβιτσε με 24 ευρώ. Μη σκέφτεσαι τα 50 ευρώ και σου μείνει το απωθημένο. Κρίμα. Εδώ σκεφτόσουν να δώσεις τα 300.

Αλλιώς, όπως σου είπαν πηγαίνετε ένα τριημεράκι με 30 ευρώ μόνο Κρακοβία και βλέπεις και αλατωρυχεία. Αλλά, θα το κάνεις? Ή θα πεις πηγα Πολωνία, γιατί να μην πάω πχ Ρουμανία. Γι'αυτό σου λέω κλείσε νέα εισιτήρια για όταν θες από Κρακοβία. Πες ότι έκλεισες με 67 και όχι 50. Πάλι πάμφθηνα είναι!

Ό,τι και να επιλέξεις, καλά να περάσετε!
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Λοιπόν μόλις γύρισα από Πολωνία!!
Προσγειωθήκαμε Κατοβιτσε και από εκεί νοικιάσαμε αυτοκίνητο κατευθείαν αουσβιτς
Είχαμε κλείσει τα δωρεάν από το σάιτ και το γυρίσαμε μόνοι μας γρήγορα. Εγώ προσωπικά δεν είχα την ψυχολογία να μείνω εκεί μέσα 6 h μετά από μισή ώρα ήθελα να φύγω. Το Μπιρκενάου το είδαμε απέξω οδηγώντας και αυτό το θεωρώ υπεραρκετό.
Τα αλατορυχεία ωραία αλλά όχι το κάτι super και 25 € είσοδο για Πολωνία ήτανε πολλά. Γενικά πάντως δε μου φάνηκε τόσο φτηνή όσο άκουγα η Πολωνία. Το αυτοκίνητο δεν το χρησιμοποιήσαμε καθόλου Βαρσοβία μόνο για να πάμε στο modlin και να το παραδώσουμε το οποίο είναι πολύ μακρυά και από τα μικρότερα αεροδρόμια που έχω δει.
Κρακοβία Βαρσοβία κάναμε 4 h με το αυτοκίνητο οπότε το τρένο είναι πιο συμφέρον.
Την Κρακοβία μέσα σε μία μέρα την γυρνάς όλη και την εβραϊκή συνοικιά
η Βαρσοβία πιστεύω ότι τελικά θέλει δύο μέρες αλλά εξαιτίας άουσβιτς και αλατωρυχείο μένεις πιο πολλές μέρες Κρακοβία.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Λοιπόν μόλις γύρισα από Πολωνία!!
Προσγειωθήκαμε Κατοβιτσε και από εκεί νοικιάσαμε αυτοκίνητο κατευθείαν αουσβιτς
Είχαμε κλείσει τα δωρεάν από το σάιτ και το γυρίσαμε μόνοι μας γρήγορα. Εγώ προσωπικά δεν είχα την ψυχολογία να μείνω εκεί μέσα 6 h μετά από μισή ώρα ήθελα να φύγω. Το Μπιρκενάου το είδαμε απέξω οδηγώντας και αυτό το θεωρώ υπεραρκετό.
Τα αλατορυχεία ωραία αλλά όχι το κάτι super και 25 € είσοδο για Πολωνία ήτανε πολλά. Γενικά πάντως δε μου φάνηκε τόσο φτηνή όσο άκουγα η Πολωνία. Το αυτοκίνητο δεν το χρησιμοποιήσαμε καθόλου Βαρσοβία μόνο για να πάμε στο modlin και να το παραδώσουμε το οποίο είναι πολύ μακρυά και από τα μικρότερα αεροδρόμια που έχω δει.
Κρακοβία Βαρσοβία κάναμε 4 h με το αυτοκίνητο οπότε το τρένο είναι πιο συμφέρον.
Την Κρακοβία μέσα σε μία μέρα την γυρνάς όλη και την εβραϊκή συνοικιά
η Βαρσοβία πιστεύω ότι τελικά θέλει δύο μέρες αλλά εξαιτίας άουσβιτς και αλατωρυχείο μένεις πιο πολλές μέρες Κρακοβία.
καλησπερα . προσεξες αν η ουρα για να μπει καποιος στο Αουσβιτς ηταν μεγαλη γι αυτους που δεν ειχαν κλεισει απο το ιντερνετ?
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
καλησπερα . προσεξες αν η ουρα για να μπει καποιος στο Αουσβιτς ηταν μεγαλη γι αυτους που δεν ειχαν κλεισει απο το ιντερνετ?
Όχι γενικώς δεν είχε καθόλου ουρεσ
βέβαια ήτανε καθημερινή και δύο η ώρα το μεσημέρι και ψιλό έβρεχε
είναι αρκετά οργανωμένοι,από το πάρκινγκ μέχρι τις ξεναγήσεις
Προτίμησε αν μπορείς να πας μία καθημερινή
 

johnvou

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα, έχω κλείσει εισιτήρια για Κρακοβία 30/12 και επιστροφή 4/1 (από Βαρσοβία). Η χριστουγεννιάτικη αγορά είναι ανοιχτή μέχρι Πρωτοχρονιά? Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το ξενοδοχείο, είμαι ανάμεσα σε αυτά:
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html

Επίσης έχω κλείσει για τις 2/1 εκδρομή για Άουσβιτς και Αλατορυχεία μέσα από αυτό το site: http://krakowdirect.com/ με κόστος περίπου 65Ε το άτομο. Είναι καλά?

Τέλος, έχετε να προτείνετε κάτι για το βράδυ της Πρωτοχρονιάς?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Όχι γενικώς δεν είχε καθόλου ουρεσ
βέβαια ήτανε καθημερινή και δύο η ώρα το μεσημέρι και ψιλό έβρεχε
είναι αρκετά οργανωμένοι,από το πάρκινγκ μέχρι τις ξεναγήσεις
Προτίμησε αν μπορείς να πας μία καθημερινή
Καλημερα,να ρωτησω λιγο επειδη τα εχω μπλεξει και διορθωσετ οπου κανω λαθος.
Για το Αουσβιτς ή κλεινεις μεσω ιντερνετ εισιτηρια και πας εκει και εντασσεσαι σε καποιο γκρουπ ή βγαζεις εκει και παλι μπαινεις σε γκρουπ? Υπαρχει και η επιλογη να πας μετα τις 3 και κινεισαι μονος σου? Καπου εχω διαβασει οτι δεν επιτρεπουν να εχεις μαζι σου μεγαλη τσαντα,ισχυει?
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Καλημερα,να ρωτησω λιγο επειδη τα εχω μπλεξει και διορθωσετ οπου κανω λαθος.
Για το Αουσβιτς ή κλεινεις μεσω ιντερνετ εισιτηρια και πας εκει και εντασσεσαι σε καποιο γκρουπ ή βγαζεις εκει και παλι μπαινεις σε γκρουπ? Υπαρχει και η επιλογη να πας μετα τις 3 και κινεισαι μονος σου? Καπου εχω διαβασει οτι δεν επιτρεπουν να εχεις μαζι σου μεγαλη τσαντα,ισχυει?
Είτε κλείνεις μέσω internet τα free που είναι ελάχιστα και συγκεκριμένα για συγκεκριμένες ώρες και πας εκεί και προαιρετικά παίρνεις ακουστικά είτε κλείνεις γκρουπ με ξεναγό σε αρκετές γλώσσες αλλά όχι ελληνικά και βέβαια υπάρχουνε γκρουπ τρίωρης και εξάωρης ξεναγήσης.
Ο έλεγχος για να μπεις ειναι αεροδρόμιου και έχει ειδικούς χώρους ερμάρια για να αφήνεις τα πράγματα σου,τις γυναικείες τσάντες να φανταστείς τις ανοίγουν όλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom