Συμβουλές για φωτογραφική

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Υπάρχουν στην αγορά compact που να φοράνε τους 18-105 ή 18-140 mm που αναφέρεις; Ποια μοντέλα έχεις να μου προτείνεις;
Στις κομπακτ το γραφουν καπως διαφορετικα , κοιτας για μηχανες που εχουν μεγαλο οπτικο ζουμ (optical zoom) αν ειναι κατι που το θες πολυ θα ψαξεις καποια με οπτικο ζουμ 20Χ-25Χ και πάνω. (Οι σύνηθες εχουν 3-5-8 .(αυτη που εχεις τωρα εχει 8).
Αν μπεις στα χαρακτηριστικα καθε μηχανης θα γραφει καπου "Focal Length Range (35 mm equivalent) π.χ 22.5 - 250 mm" .

Η Panasonic Lumix DMC-GF7K Kit (12-32 Asph. Mega O.I.S.) φαινεται συμπαθητικη σε αυτα τα λεφτα αλλα να ξερεις ο φακος ειναι σχετικα ευρυγωνιος και δε θα εχεις τρομερο ευρος, (απλοικα δε ζουμαρεις πολυ) Για κτιρια μνημεια ομως θα είναι καλη επιλογη. Μελλοντικα επίσης αν θες δευτερο φακο π.χ 50-200 δε ξερω αν εχεις τις ιδιες επιλογες με μια κανον ή sony, καλο ειναι να το εξετασεις . Οι φακοι 18-105 δεν ειναι συνηθως και οι πιο φτηνοι. (Προσωπικα το 12-32 ειναι ακριβως οτι με βολευει, αλλα δε ξερω εσυ τι θα τραβας και τι σε βολευει, αυτο μονο εσυ το γνωρίζεις)
Επισης αν παρεις μεταχειρισμενη να πας με καποιον να ξερει 2 βασικα πραγματα να την τσεκαρει .

Οι Mirrorless μη φανταστεις οτι ειναι και πουπουλα, απλα αισθητα πιο μαζεμενες και ελαφριες, ιδιως το σωμα. Οι φακοι ειναι τα ιδια. Ειδικα ενας 18-140 δεν ειναι και μικρος. Για να καταλαβεις αναλογια μεγεθους , μια Dslr με τον κιτ 18-55 φακο (αρχαια αχαχχαχ) , Μirrorless με φακο κιτ 15-45 (η λευκη) και μια compact. Την Dslr εχω να την χρησιμοποιησω 7-8 χρονια (και βαρος μεγαλο και δεν επενδυσα ποτε σε φακους κατι)

126425431_652625212092911_3073414768727001930_n.jpg

Αν σκεφτεσαι τις Mirrorless θα προτεινα να περιμενεις να ληξει το Lockdown να πας να δοκιμασεις στα μαγαζια,(μερικα καταστηματα τις εχουν συνδεδεμενες και παιζεις αχαχχα) να καταλαβεις το ευρος του ζουμ, βαρος, κρατημα, πως λειτουργουν κ.τ.λ,
 
Last edited:

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι ,τα ταξίδια ελάχιστα ,το μέλλον βραχυπρόθεσμα αβέβαιο και η καραντίνα διαρκείας,αντί για συμβουλές για αγορά φωτογραφικής,θα συμβούλευα να σκεφτούν οι ενδιαφερόμενοι και άλλες δύο ανέξοδες προτάσεις:

1. Την εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του ήδη υπάρχοντος εξοπλισμού που διαθέτουν ,είτε μηχανής είτε κινητού. Δηλαδή, όλοι έχουν σύγχρονα κινητά και με δυνατότητες τις οποίες οι περισσότεροι δεν εκμεταλλεύονται. Για αρχή ,ψάξιμο για τράβηγμα φωτογραφιών σε raw ,για το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα.
Η μετάβαση πχ από αισθητήρα κινητού σε αισθητήρα 1'' δεν λέγεται και το μεγαλύτερο βήμα προόδου στις μέρες μας,θα εκλείψει και η ίντσα. Ίσως η καλύτερη αναβάθμιση είναι aps-c mirrorless ή παλιά Full Frame στα ίδια χρήματα σε προσφορά.Οι φωτογραφικές έχουν κατακόρυφα πτωτική τάση στις πωλήσεις και λογικά τα επόμενα (max) 10 χρόνια θα γίνει αντικείμενο essential για λίγους επαγγελματίες και ρομαντικούς.Όπως πριν 5-7 χρόνια τα κινητά 'έφαγαν' όλες τις μικρές compact,έτσι θα κλείσουν/περιορίσουν ιστορικές εταιρείες (Nikon,Olympus) .Αρκεί να δει κάποιος τις (κατά διαόλου) πωλήσεις τους .Στην τελική,το κινητό το έχεις πάντα πάνω σου ,με κύρια αδυναμία τις βραδυνές λήψεις (θα λυθεί και αυτό σε μερικά χρόνια).

2. Tutorials μέσω internet με α) απλές τεχνικές λήψης (μακράς έκθεσης,φωτογραφίας τοπίου,macro κ.α.) και β)συμβουλές για επεξεργασία μέσω κινητού,τάμπλετ ή υπολογιστή σε πρόγραμμα για ερασιτέχνες/αρχάριους (ευθυγράμμιση του ορίζοντα ,της διόρθωσης παραμορφώσεων προοπτικής με κτίρια που 'γέρνουν' ,'διορθώσεις χρωματικές' κ.α.)

ΥΓ Κάπου παραπάνω διάβασα για το e-infin και θα ήθελα να αναφέρω ότι πρόκειται για 'grey market' .Πιθανόν ,αν ήθελα να αγοράσω κάτι με μεγάλη διαφορά τιμής ,να το προτιμούσα ,όπως το επιλέγουν χιλιάδες κόσμου ,για να γλιτώσουν χρήματα .Με το ρίσκο βέβαια ότι το προϊόν δεν καλύπτεται από (άμεση)εγγύηση.
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Οι Mirrorless μη φανταστεις οτι ειναι και πουπουλα, απλα αισθητα πιο μαζεμενες και ελαφριες, ιδιως το σωμα. Οι φακοι ειναι τα ιδια. Ειδικα ενας 18-140 δεν ειναι και μικρος. Για να καταλαβεις αναλογια μεγεθους , μια Dslr με τον κιτ 18-55 φακο (αρχαια αχαχχαχ) , Μirrorless με φακο κιτ 15-45 (η λευκη) και μια compact. Την Dslr εχω να την χρησιμοποιησω 7-8 χρονια (και βαρος μεγαλο και δεν επενδυσα ποτε σε φακους κατι)

View attachment 331816

Αν σκεφτεσαι τις Mirrorless θα προτεινα να περιμενεις να ληξει το Lockdown να πας να δοκιμασεις στα μαγαζια,(μερικα καταστηματα τις εχουν συνδεδεμενες και παιζεις αχαχχα) να καταλαβεις το ευρος του ζουμ, βαρος, κρατημα, πως λειτουργουν κ.τ.λ,
Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που αναφέρεις. Μιά mirrorless θα μπορούσε να είναι ανάμεσα στις επιλογές μου αν και απο μια πρόχειρη αναζήτηση είδα πως οι φακοί κοστίζουν τουλάχιστον όσο το σώμα σε περίπτωση που δεν επιλεγεί η λύση του κιτ.
Δυστυχώς δεν βλέπω να λήγει σύντομα το lockdown και για όσο θα διαρκέσουν οι προσφορές του black friday, οπότε η αγορά κάποιας μεταχειρισμένης ίσως είναι μονόδρομος.
Μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι ,τα ταξίδια ελάχιστα ,το μέλλον βραχυπρόθεσμα αβέβαιο και η καραντίνα διαρκείας,αντί για συμβουλές για αγορά φωτογραφικής,θα συμβούλευα να σκεφτούν οι ενδιαφερόμενοι και άλλες δύο ανέξοδες προτάσεις:

1. Την εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του ήδη υπάρχοντος εξοπλισμού που διαθέτουν ,είτε μηχανής είτε κινητού. Δηλαδή, όλοι έχουν σύγχρονα κινητά και με δυνατότητες τις οποίες οι περισσότεροι δεν εκμεταλλεύονται. Για αρχή ,ψάξιμο για τράβηγμα φωτογραφιών σε raw ,για το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα.
Η μετάβαση πχ από αισθητήρα κινητού σε αισθητήρα 1'' δεν λέγεται και το μεγαλύτερο βήμα προόδου στις μέρες μας,θα εκλείψει και η ίντσα. Ίσως η καλύτερη αναβάθμιση είναι aps-c mirrorless ή παλιά Full Frame στα ίδια χρήματα σε προσφορά.Οι φωτογραφικές έχουν κατακόρυφα πτωτική τάση στις πωλήσεις και λογικά τα επόμενα (max) 10 χρόνια θα γίνει αντικείμενο essential για λίγους επαγγελματίες και ρομαντικούς.Όπως πριν 5-7 χρόνια τα κινητά 'έφαγαν' όλες τις μικρές compact,έτσι θα κλείσουν/περιορίσουν ιστορικές εταιρείες (Nikon,Olympus) .Αρκεί να δει κάποιος τις (κατά διαόλου) πωλήσεις τους .Στην τελική,το κινητό το έχεις πάντα πάνω σου ,με κύρια αδυναμία τις βραδυνές λήψεις (θα λυθεί και αυτό σε μερικά χρόνια).

2. Tutorials μέσω internet με α) απλές τεχνικές λήψης (μακράς έκθεσης,φωτογραφίας τοπίου,macro κ.α.) και β)συμβουλές για επεξεργασία μέσω κινητού,τάμπλετ ή υπολογιστή σε πρόγραμμα για ερασιτέχνες/αρχάριους (ευθυγράμμιση του ορίζοντα ,της διόρθωσης παραμορφώσεων προοπτικής με κτίρια που 'γέρνουν' ,'διορθώσεις χρωματικές' κ.α.)
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα "φώτα" σου noobtraveller.
Το κινητό που ήδη διαθέτω έχει 48MP και τις περισσότερες φωτογραφίες τις βγάζω με αυτό που όπως λογικά αναφέρεις βρίσκεται πάντα μαζί μου αλλά θα ήθελα να ανέβω μερικά σκαλοπάτια παραπάνω και απο την DSC W-830 που έχω. Σε καμμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αγοράσω ένα νέο κινητό αξίας άνω των 300-400 ευρό μόνο για την camera του. Προτιμώ την αγορά έστω και μεταχειρισμένης mirrorless που μπορείς να βρεις ακόμα και με τα μισά χρήματα.
Όσο για το θέμα της επεξεργασίας δηλώνω πως έχω μαύρα μεσάνυχτα αν και ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσω να μαθαίνω.
Στην πρόχειρη αναζήτηση μου για παλιότερα μοντέλα mirroless είδα να αναφέρεται συχνά με πολύ θετικά σχόλια η Sony a 6000 την οποία την βρήκα μεταχειρισμένη κάτω απο 200 (μόνο σώμα) ή σε κιτ Sony a 6000 16-50mm kit καινούργια στα 450.
Πιστεύεις ότι αξίζει μιά τέτοια αγορά συγκρίνοντας την με μια SonyRXiii ή και iv που είναι απο τις πρώτες compact που είχα βάλει στο μάτι?
Δεκτές επίσης προτάσεις για παλαιότερα αξιόλογα μοντέλα mirrorless με σχετικά μικρό όγκο φακού που να πληρούν όσο τον δυνατόν ανώτερες προδιαγραφές.
Να τονίσω επίσης πως με ενδιαφέρει κυρίως η φωτογράφηση τοπίων αλλά και πορτραίτων , ισχυρό και ευκρινές zoum και καλή απόδοση σε νυχτερινές λήψεις.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
502
Likes
978
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μια που να τα κάνει όλα και να είναι κ μικρή και να μην έχεις κ φακούς, δεν γίνεται!
Έχω την a6000 με τον 18-135 φακό και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά κ περισσότερος όγκος από αυτό που ζητάς και ο φακός επίσης ακριβός.
Επειδή έχω και την rx100 την πρώτη, θα σου πρότεινα κάποια από την σειρά της rx. Μονο που κ εδώ δεν θα έχεις μεγάλο ζουμ, εκτός από ένα μοντέλο ( η 5 νομίζω) το οποίο όμως είναι αρκετά πάνω από τα λεφτά που θες. Για μένα rx100 και μπορείς να δεις κ για μεταχειρισμένη. Μεταχειρισμένη την είχα πάρει κ εγώ.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα "φώτα" σου noobtraveller.
Το κινητό που ήδη διαθέτω έχει 48MP και τις περισσότερες φωτογραφίες τις βγάζω με αυτό που όπως λογικά αναφέρεις βρίσκεται πάντα μαζί μου αλλά θα ήθελα να ανέβω μερικά σκαλοπάτια παραπάνω και απο την DSC W-830 που έχω. Σε καμμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αγοράσω ένα νέο κινητό αξίας άνω των 300-400 ευρό μόνο για την camera του. Προτιμώ την αγορά έστω και μεταχειρισμένης mirrorless που μπορείς να βρεις ακόμα και με τα μισά χρήματα.
Όσο για το θέμα της επεξεργασίας δηλώνω πως έχω μαύρα μεσάνυχτα αν και ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσω να μαθαίνω.
Στην πρόχειρη αναζήτηση μου για παλιότερα μοντέλα mirroless είδα να αναφέρεται συχνά με πολύ θετικά σχόλια η Sony a 6000 την οποία την βρήκα μεταχειρισμένη κάτω απο 200 (μόνο σώμα) ή σε κιτ Sony a 6000 16-50mm kit καινούργια στα 450.
Πιστεύεις ότι αξίζει μιά τέτοια αγορά συγκρίνοντας την με μια SonyRXiii ή και iv που είναι απο τις πρώτες compact που είχα βάλει στο μάτι?
Δεκτές επίσης προτάσεις για παλαιότερα αξιόλογα μοντέλα mirrorless με σχετικά μικρό όγκο φακού που να πληρούν όσο τον δυνατόν ανώτερες προδιαγραφές.
Να τονίσω επίσης πως με ενδιαφέρει κυρίως η φωτογράφηση τοπίων αλλά και πορτραίτων , ισχυρό και ευκρινές zoum και καλή απόδοση σε νυχτερινές λήψεις.
Ο 16-50 είναι ο χειρότερος φακός της Sony σε aps-c. Άρα, για πορτραίτα θα χρειαστείς και δεύτερο φακό ,είτε σε Sigma 30mm 1.4 (Sony mount) ή Sigma 56mm 1.4 ή Sony 50mm 1.8 OSS . Ανάλογα τι εστιακό μήκος σ'ενδιαφέρει. Αλλιώς πας σε zoom ,τύπου πχ 18-105 ,όπου ο όγκος αυξάνεται κατά πολύ.

Υπάρχει και η Fuji X-T200 (πάλι aps-c) όπου έχει καλύτερα jpegs από Sony ,μεγάλη σπαστή touch οθόνη (η καλύτερη οθόνη ακόμα και από κάμερες αξίας 3000ευρώ),4K video κλπ .
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Για μένα rx100 και μπορείς να δεις κ για μεταχειρισμένη. Μεταχειρισμένη την είχα πάρει κ εγώ.
Βρήκα RX100 iii μεταχειρισμένη με 280 δηλαδή 200 κάτω απο την φθηνότερη τρέχουσα τιμή σε καινούργια.
 
Last edited:

kots theo

Member
Μηνύματα
13
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ
Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που αναφέρεις. Μιά mirrorless θα μπορούσε να είναι ανάμεσα στις επιλογές μου αν και απο μια πρόχειρη αναζήτηση είδα πως οι φακοί κοστίζουν τουλάχιστον όσο το σώμα σε περίπτωση που δεν επιλεγεί η λύση του κιτ.
Δυστυχώς δεν βλέπω να λήγει σύντομα το lockdown και για όσο θα διαρκέσουν οι προσφορές του black friday, οπότε η αγορά κάποιας μεταχειρισμένης ίσως είναι μονόδρομος.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα "φώτα" σου noobtraveller.
Το κινητό που ήδη διαθέτω έχει 48MP και τις περισσότερες φωτογραφίες τις βγάζω με αυτό που όπως λογικά αναφέρεις βρίσκεται πάντα μαζί μου αλλά θα ήθελα να ανέβω μερικά σκαλοπάτια παραπάνω και απο την DSC W-830 που έχω. Σε καμμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αγοράσω ένα νέο κινητό αξίας άνω των 300-400 ευρό μόνο για την camera του. Προτιμώ την αγορά έστω και μεταχειρισμένης mirrorless που μπορείς να βρεις ακόμα και με τα μισά χρήματα.
Όσο για το θέμα της επεξεργασίας δηλώνω πως έχω μαύρα μεσάνυχτα αν και ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσω να μαθαίνω.
Στην πρόχειρη αναζήτηση μου για παλιότερα μοντέλα mirroless είδα να αναφέρεται συχνά με πολύ θετικά σχόλια η Sony a 6000 την οποία την βρήκα μεταχειρισμένη κάτω απο 200 (μόνο σώμα) ή σε κιτ Sony a 6000 16-50mm kit καινούργια στα 450.
Πιστεύεις ότι αξίζει μιά τέτοια αγορά συγκρίνοντας την με μια SonyRXiii ή και iv που είναι απο τις πρώτες compact που είχα βάλει στο μάτι?
Δεκτές επίσης προτάσεις για παλαιότερα αξιόλογα μοντέλα mirrorless με σχετικά μικρό όγκο φακού που να πληρούν όσο τον δυνατόν ανώτερες προδιαγραφές.
Να τονίσω επίσης πως με ενδιαφέρει κυρίως η φωτογράφηση τοπίων αλλά και πορτραίτων , ισχυρό και ευκρινές zoum και καλή απόδοση σε νυχτερινές λήψεις.
Έχω Sony 6000 περίπου 2 χρόνια σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο, εστιάζει απίστευτα γρήγορα
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Πάντως τα ρασα δε κανουν τον παπά. τι εννοω.... καμια μηχανη δε κανει θαυματα απο μόνη της , την ακριβοτερη μηχανη του κοσμου να παρει καποιος δεν θα δει φοβερα αποτελεσματα χωρις κόπο και ενασχόληση.

Το αποτελεσμα εχει αμεση συναρτηση με το τι εχεις σκοπο δηλαδη να κανεις με την μηχανη και ποσο θα ασχοληθεις. Τα θεματα που εθεσε το μελος Noοbtraveller ειναι βασικα (προεχει η ενασχοληση με επεξεργασια, καποιες βασικες γνωσεις κτλ πριν προβεις στο επομενο βημα).

Και αν παρεις γενικα μια μηχανη που εχει πιο πολυπλοκες ρυθμισεις απο οσες οντως χρειάζεσαι ή εχεις σκοπο να χρησιμοποιήσεις ισως αντι να σε ευχαριστησει αν σε δυσκολεψει και να σε απογοητευσει. Και αν τελικα σου φανει και μεγαλη σε μεγεθος και δεν την κουβαλας μαζι δε θα ασχοληθεις κιολας.

Και ακομα και αν παρεις Mirrorless θε ξεκινησεις με kit πακετο και σταδιακα θα καταλαβεις τι εξοπλισμο ακριβως χρειάζεσαι. πχ σε καμια περιπτωση δε πας να παρεις φακο αν δεν τραβηξεις χιλιαδες φωτο σε διαφορες συνθηκες να δεις τι αναγκες εχεις εσυ προσωπικα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πάντως τα ρασα δε κανουν τον παπά. τι εννοω.... καμια μηχανη δε κανει θαυματα απο μόνη της , την ακριβοτερη μηχανη του κοσμου να παρει καποιος δεν θα δει φοβερα αποτελεσματα χωρις κόπο και ενασχόληση.

Το αποτελεσμα εχει αμεση συναρτηση με το τι εχεις σκοπο δηλαδη να κανεις με την μηχανη και ποσο θα ασχοληθεις. Τα θεματα που εθεσε το μελος Noοbtraveller ειναι βασικα (προεχει η ενασχοληση με επεξεργασια, καποιες βασικες γνωσεις κτλ πριν προβεις στο επομενο βημα).

Και ακομα και αν παρεις Mirrorless θε ξεκινησεις με kit πακετο και σταδιακα θα καταλαβεις τι εξοπλισμο ακριβως χρειάζεσαι. πχ σε καμια περιπτωση δε πας να παρεις φακο αν δεν τραβηξεις χιλιαδες φωτο σε διαφορες συνθηκες να δεις τι αναγκες εχεις εσυ προσωπικα.
Συμμερίζομαι απόλυτα τα όσα γράφεις. Σίγουρα δεν περιμένω να αγοράσω μια μηχανή και να τα κάνει όλα μόνη της. Το ζητούμενό μου για την ώρα είναι να αποκτήσω μια καλύτερη μηχανή από την DSC W-830 που διαθέτω ανεβαίνοντας κάποια σκαλιά πιο πάνω σε δυνατότητες.
Ίσως η αναφορά μου στις δυνατότητες που θα ήθελα οδήγησε στο συμπέρασμα ότι θέλω μια μηχανή που να τα κάνει όλα και μάλιστα μόνη της, πράγμα που γνωρίζω πως είναι αδύνατον.

Τις ιδέες που μου δώσατε για την απόκτηση μιας mirrorless τις βρήκα ελκυστικές πιστεύοντας πως με τον kit φακό, που τον θεωρώ αρκετά συμμαζεμένο και όχι απαγορευτικό στον να τον κουβαλάω στα ταξίδια μου, θα είχα μια πολύ ανώτερη ποιότητα λήψεων απο μια compact τύπου RX100iii ή και iv.

Οπωσδήποτε η μελέτη και η ενασχόληση με προγράμματα επεξεργασίας θεωρώ πως είναι σημαντική για την βελτίωση της όποιας ποιότητας και είναι κάτι με το οποίο θα ήθελα να ασχοληθώ στο μέλλον αλλά εδώ ζήτησα την γνώμη σας ως προς τις επιλογές που θα μπορούσα να έχω για αναβάθμιση του εξοπλισμού μου σε συγκεκριμένο budget και vfm προτάσεις.

Η μηχανούλα που έχω βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες από το όποιο κινητό είχα, αλλά άρχισε να προβληματίζει στις λήψεις με έντονη ηλιοφάνεια όπου πιστεύω θα με βοηθούσε πολύ η ύπαρξη ηλεκτρονικού εικονοσκόπιου και η απόκρισή της σε νυχτερινές λήψεις. Το 8x zoom της επίσης μου ήταν ανεπαρκές σε φωτογράφιση μνημείων, κτηρίων κλπ που βρισκόντουσαν σε μεγάλη απόσταση. Και η φωτεινότητα της υποθέτω λόγω αισθητήρα δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα.

Αν και οι γνώμες διίστανται νομίζω ότι προσανατολίζομαι περισσότερο προς την αγορά μιας compact τύπου rx100 έστω και μεταχειρισμένης και αργότερα εφόσον αποκτήσω καλύτερη γνώση ως προς το αντικείμενο να κοιτάξω και το ενδεχόμενο απόκτησης μιας mirroless, που αν και αρχικά μου φάνηκε ελκυστική λύση με αποθάρρυναν τα όσα γράψατε για τους φακούς και την ανάγκη εναλλακτικών και ακριβότερων μοντέλων από τον διαθέσιμο στο κιτ.
Όπως και να έχει ευχαριστώ όλους όσους έγραψαν τη γνώμη τους και μοιράστηκαν τις πολύτιμες γνώσεις τους που με βοήθησαν και πιστεύω πως θα βοηθήσουν επίσης και τον μελλοντικό επισκέπτη αυτού του θέματος.
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom