Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

agmi

Member
Μηνύματα
489
Likes
2.118
H Πειραιως με @#$%^& στην προμηθεια, η Εθνικη αρκετα λιγοτερα. Δεν ειχα ζλοτυ πανω μου στην αφιξη το βραδυ στο Βροτσλαβ και τα ανταλλακτηρια ηταν κλειστα, εκανα μια αναληψη απο το ΑΤΜ. Εχει πολλα μηχανακια (pos) που δεχονται και ευρω ή ζλοτυ (βεβαια η ισοτιμια ειναι μια μεσαια) και το ενα απο το αλλο ανταλλακτηριο εχουν διαφορες, ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ θελει, στα χρηματα που σας γυριζουν πισω. Το καλιτερο ανταλλακτηριο/ισοτιμια βρηκα στην Κρακοβια αμεσως μετα την εκκλησια των 12 αποστολων! Μπορει ν'χεις και μετρητα σε € για τα ψιλοεξοδα και αλλαζεις σε ανταλλακτρια (ιδιωτικα) αναλογα τις αναγκες σου. Ειναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΗ χωρα!
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εχει κανει κανεις αναληψη σε ατμ στην πολωνια με καρτα της eurobank να μου πει προμηθεια; Θα κανω ενα 50αρικο συναλλαγμα θεσσαλονικη και για τα υπολοιπα εξοδα αναρωτιεμαι αν αξιζει να κανω στην Κρακοβια σε ανταλλακτηριο ή να τραβηξω 1-2 φορες λεφτ απο ατμ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.482
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εχει κανει κανεις αναληψη σε ατμ στην πολωνια με καρτα της eurobank να μου πει προμηθεια;
Ανάληψη όχι, πληρωμή μέσω κάρτας Eurobank χρεώνοντας με ένα ωραίο 2%.
Θα κανω ενα 50αρικο συναλλαγμα θεσσαλονικη και για τα υπολοιπα εξοδα αναρωτιεμαι αν αξιζει να κανω στην Κρακοβια σε ανταλλακτηριο ή να τραβηξω 1-2 φορες λεφτ απο ατμ.
Ούτε. 10-20 ευρώ για να αγοράσεις εισιτήρια αεροδρομίου προκειμένου να κατέβεις στη πόλη και να κάνεις εκεί συνάλλαγμα, όπου τα αναταλλακτήρια έχουν εξαιρετική προμήθεια.
Ακόμη καλύτερα βέβαια αν έχεις κάρτα τύπου revolut, γλιτώνεις όλη τη διαδικασία.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Εχει κανει κανεις αναληψη σε ατμ στην πολωνια με καρτα της eurobank να μου πει προμηθεια; Θα κανω ενα 50αρικο συναλλαγμα θεσσαλονικη και για τα υπολοιπα εξοδα αναρωτιεμαι αν αξιζει να κανω στην Κρακοβια σε ανταλλακτηριο ή να τραβηξω 1-2 φορες λεφτ απο ατμ.
Καλησπέρα. Εμείς κάναμε συνάλλαγμα σε ανταλλακτήριο στο κέντρο με καλή ισοτιμία και μετά πληρώναμε με prepaid οπότε δεν θυμάμαι να σου πω κάτι άλλο. Στην ιστορία μου τα έχω γραμμένα αναλυτικά και λέω για το ανταλλακτήριο που ακριβώς είναι. Δες εδώ Πολωνία - Τέσσερις.......αταίριαστες στην παγωμένη Κρακοβία!!!!!! και ότι άλλο χρειαστείς ρώτα. Καλά να περάσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Εχει κανει κανεις αναληψη σε ατμ στην πολωνια με καρτα της eurobank να μου πει προμηθεια; Θα κανω ενα 50αρικο συναλλαγμα θεσσαλονικη και για τα υπολοιπα εξοδα αναρωτιεμαι αν αξιζει να κανω στην Κρακοβια σε ανταλλακτηριο ή να τραβηξω 1-2 φορες λεφτ απο ατμ.
Περασαμε 3 μερες χωρις κανενα zloti στο πορτοφολι. Καρτα παντου.
 

x7777

Member
Μηνύματα
871
Likes
3.390
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ανάληψη όχι, πληρωμή μέσω κάρτας Eurobank χρεώνοντας με ένα ωραίο 2%.
Με ελαχιστη χρεωση 1ευρω. Δηλαδη αν βγαλεις 20ε δε σου κραταει 0.4 αλλα 1.
Χρειαστηκε προσφατα να πληρωσω κατι 5ε και ειχε προμηθεια 1ε.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Ανάληψη όχι, πληρωμή μέσω κάρτας Eurobank χρεώνοντας με ένα ωραίο 2%.

Ούτε. 10-20 ευρώ για να αγοράσεις εισιτήρια αεροδρομίου προκειμένου να κατέβεις στη πόλη και να κάνεις εκεί συνάλλαγμα, όπου τα αναταλλακτήρια έχουν εξαιρετική προμήθεια.
Ακόμη καλύτερα βέβαια αν έχεις κάρτα τύπου revolut, γλιτώνεις όλη τη διαδικασία.
Θυμαστε ποια;γιατι το ξενοδοχειο θελει πληρωμη με την αφιξη σε μετρητα και με ρεβο ξεπερναω το μηνιαιο οριο..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.482
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θυμαστε ποια;γιατι το ξενοδοχειο θελει πληρωμη με την αφιξη σε μετρητα και με ρεβο ξεπερναω το μηνιαιο οριο..
Ναι, το ανταλλακτήριο στον κεντρικό σταθμό, στο κέντρο της πόλης.
Δες πληροφορίες αν θέλεις στην ιστορία μου, τρίτη-τέταρτη φωτογραφία.
 

ganton

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ας το πούμε άλλη μια φορά , 1000στη. Η οικονομικότερη μετατροπή νομίσματος είναι μέσω χρησιμοποίησης ελληνικής κάρτας για ανάληψη μετρητών σε ξένο ΑΤΜ τράπεζας ...
Δηλαδή εννοείτε από ξένο ατμ με την ελληνική κάρτα να πάρουμε μετρητά σε ευρώ ή ζλότι ;;;;

Δεν είναι απαραίτητα, γενικά μιλώντας, η εκμετάλλευση της ανάγκης, υπάρχουν πλέον ATM σχεδόν σε όλα τα αεροδρόμια όπου μπορεί κανείς να κάνει συνάλλαγμα με το ίδιο κόστος που ισχύει σε οποιοδήποτε ATM στην χώρα. Οι υπέρογκες τιμές στα ανταλλακτήρια συναλλάγματος κατά βάση οφείλονται στις εταιρείες διαχείρισης των αεροδρομίων που ζητούν υπέρογκα ποσά για το ενοίκιο του χώρου.
ναι, βγάζουμε ζλότι ή ευρώ ?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Δηλαδή εννοείτε από ξένο ατμ με την ελληνική κάρτα να πάρουμε μετρητά σε ευρώ ή ζλότι ;;;;
Να πας σε ξενη χωρα.να βαλεις ελληνικη καρτα σε ξενο ατμ για να βγαλεις ευρω ποιο το νοημα????ζλοτι προφανως!!και αναλογα την καρτα σου,καθε τραπεζα εχει το δικο της ποσοστο που σου βαζει εξτρα για τη καθε αναληψη που θα κανεις
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εκ των υστερων, τα περισσοτερα λεφτα τα κανα συναλλαγμα με τον ξα που μενει εκει. Εν τελει δεν εβγαλα απο Θεσσαλονικη οποτε εβγαλα απ τη σιχαμενη τη γιουρονετ ενα κοσαρικο στο αεροδρομιο, μακραν η χειροτερη επιλογη, γυρω στα 5-6 ευρω ζημια.
Στο κεντρο σε στενα εκει που ειναι η χριστουγεννιατικη αγορα βρηκα πολυ καλη αναλογια (μερα που το ευρω το δινανε 4,81 ζλοτυ μου το πουλησε με των 4,58). Στα ελαχιστα που πληρωσα με καρτα eurobank μου κρατησε 2% χωρις ελαχιστο το ενα ευρω, see
1639573903786.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom