Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σημερα με ενημερωσαν απο την Εθνικη οτι κρατανε +2% μεχρι να ολοκληρωθει και τυπικα η συναλλαγη για τυχον αυξομειωσεις της ισοτιμιας. Μολις ολοκληρωθει η συναλλαγη τα επιστρεφουν (αυτο μπορει να παρει καποιες ημερες).
Την προηγουμενη φορα που την χρησιμοποιησα σε χωρα εκτος ευρω δεν ειχε την ιδια πολιτικη
 

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
HSBC . Mε τη χρεωστική της, έως 3 αναλήψεις/μήνα , από τα δικά της ΑΤΜ οπουδήποτε, χωρίς προμήθεια.
 

pettakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
16
Καλησπέρα, σε ταξίδι στην Αγγλία την προσεχή εβδομάδα, για κάποια η κάποιον που τα έχει πρόσφατα ποια είναι η συμφεροτερη χρήση πιστωτικών η χρεωστικων καρτών στις συναλλαγές σε επιχειρήσεις. Συγχωρέστε με αν οι πληροφορίες του νήματος μου είναι συγκεχυμενες, διότι και οι πολιτικές των τραπεζών αλλάζουν. Διαθέτω ολ Ν των τραπεζών και πιστωτικές και φυσικά χρεωστικές κάρτες καθώς και Diners.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα στην παρέα, για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ρωτήσω εδώ. Συνήθως στα ταξίδια μου παίρνω ευρω και κάνω συνάλλαγμα.
Σε ενδεχόμενο ταξίδι στην Ισλανδία, ξέρει κανείς τι χρέωση έχω από alpha bank ή εθνική, αν πληρώσω κάτι (πχ εστιατόριο ή ξενοδοχείο) με χρεωστική visa των παραπάνω τραπεζών; Υπάρχει κόστος μόνο σε αναλήψεις από ΑΤΜ ή και σε πληρωμές;
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πάρε κοντά σου ευρώ και άλλαξε σε κάποια τράπεζα στο κέντρο του Ρέικιαβικ. Και δε μπλέκεσαι με ενδεχόμενες χρεώσεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε ενδεχόμενο ταξίδι στην Ισλανδία, ξέρει κανείς τι χρέωση έχω από alpha bank ή εθνική, αν πληρώσω κάτι (πχ εστιατόριο ή ξενοδοχείο) με χρεωστική visa των παραπάνω τραπεζών;
Καλημέρα!
Το κόστος κάθε ανάληψης με Αλφα είναι 4,40. Ήταν το κόστος που πλήρωσα για να έχω αναμνηστικο χαρτονόμισμα των Ισλανδικων Κορωνων..... Για την Εθνική δεν γνωρίζω.
Για το λεωφορείο από KEF για Reykjavik βγάλε ηλεκτρονικά εισιτήριο και μετά κάνε αυτό που σου είπε ο North.
Η Ισλανδία είναι η χώρα του πλαστικού χρήματος! Ακόμα και σε κάποιες τουαλέτες πληρώνεις με κάρτα και δεν μπορείς να πληρώσεις με μετρητά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom