Συναντηση ιταλοφιλων κ οχι μονο 20/03/2014 η 04/04/2014 (ψηφοφορία) στο Montalbano (Κολοκοτρωνη 12)

Θα παρευρεθείτε;


  • Total voters
    27
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Βολεύει το μετρο Σύνταγμα , αλλα και το μετρο Μοναστηράκι
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Και για οποιον το σκεφτεται ακομη,παντα θα εχουμε αλλα πραγματα να κανουμε,αλλα το να περασουμε 2-3 χαλαρες ωριτσες,με φιλους που "μιλαμε"ετσι κι αλλιως καθημερινα,ειναι μιας πρωτης ταξεως αποδραση...
Και για τα νεα μελη,να μη σκεφτητε οτι ειναι κλειστος κυκλος γνωστων,καθε αλλο...ελατε να γνωριστουμε:)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σε βαρκελωνοπληκτους που μερικές φορές ...λοξοκοιτούν και προς Παρίσι θα επιτραπεί η είσοδος η θα φάνε πόρτα? :bleh::haha:
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Αυτο το "μπω" ειναι ακρως ιταλικο (boh)!
Αν μου επιτρέπετε μια παρέμβαση: (8avo αν κάνω λάθος διόρθωσέ με)

Tο Ω, μπω είναι επιφώνημα θαυμασμού (κάτι σαν το "πωπω") Το είχα ακούσει πριν από χρόνια από κάτι αλάνια στον Βόλο και εκπλήσσομαι που το βλέπω μετά από τόσα χρόνια ξανά! (Απ'ό,τι φαίνεται το λέτε και στη Λάρισα;)

ενώ
Το ιταλικό boh είναι επιφώνημα που δηλώνει άγνοια, είναι σαν να λες "δεν ξέρω".

Ιvanna
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.595
Χεχε.Ανάλυση που θα ρίξω!Βασικά το χρησιμοποιούμε σε αρκετές και άσχετες περιπτώσεις.Σε αγανάκτηση ή βαριεστιμάρα,αντί ίσως για το "αμάν πια" λέμε ένα ω,μπω.Σαν επιφώνημα θαυμασμού όπως σωστά επισήμανες,ω μπω ένα παιδί π.χ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παραξενο..το Ω μπω το λεγανε κατεξοχην στη Μανη.Δε φανταζομουν οτι ειχε προχωρησει και πιο βορεια:) και οντως δηλωνει αγανακτηση και βαρεμαρα.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το δικό μου ίσως μετατρέπεται σε όχι, διότι οι αναταραχές που προκάλεσε η απεργία των πλοίων μου άλλαξαν όλο μου το πρόγραμμα. Να περάσετε καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom