Συνεπιβάτης...

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Τέλεια, τέλεια!
Εγώ, λοιπόν, πήγα στο Όσλο(5 μέρες), ύστερα πήρα το τρένο που κάνει το scenic route για το Μπέργκεν(3 μέρες και ακόμα κλαίω που δεν κάθισα περισσότερο, έκανα απο εκεί τα Φιόρδ που ήταν μία χαζομαρούλα και πήγα μέχρι το Τρόντχαιμ ημερήσια και δεν το μετάνιωσα, γιατί δεν είναι για παραπάνω.
Μακράν η ακριβότερη χώρα που έχω επισκεφθεί: ταξί από αεροδρόμιο για κέντρο Όσλο είχε σημαία 50 ευρώ. Σημαία!
Πήγα για το μουσείο του Μουνχ, η αλήθεια είναι και έπειτα ερωτεύτηκα τη χώρα. Τι να πει κανείς γι'αυτή τη χώρα, τι να πει! Για τα υπαίθρια γλυπτά, για το χρώμα, για τον χαμηλό ουρανό, για τη διασκεδαστική ακρίβεια...
Πώς και δεν πέρασες από τις μεγάλες πόλεις, όμως?
 

aetopetritis

Member
Μηνύματα
112
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Τέλεια, τέλεια!
Εγώ, λοιπόν, πήγα στο Όσλο(5 μέρες), ύστερα πήρα το τρένο που κάνει το scenic route για το Μπέργκεν(3 μέρες και ακόμα κλαίω που δεν κάθισα περισσότερο, έκανα απο εκεί τα Φιόρδ που ήταν μία χαζομαρούλα και πήγα μέχρι το Τρόντχαιμ ημερήσια και δεν το μετάνιωσα, γιατί δεν είναι για παραπάνω.
Μακράν η ακριβότερη χώρα που έχω επισκεφθεί: ταξί από αεροδρόμιο για κέντρο Όσλο είχε σημαία 50 ευρώ. Σημαία!
Πήγα για το μουσείο του Μουνχ, η αλήθεια είναι και έπειτα ερωτεύτηκα τη χώρα. Τι να πει κανείς γι'αυτή τη χώρα, τι να πει! Για τα υπαίθρια γλυπτά, για το χρώμα, για τον χαμηλό ουρανό, για τη διασκεδαστική ακρίβεια...
Πώς και δεν πέρασες από τις μεγάλες πόλεις, όμως?
Συμφωνώ πως είναι ονειρεμένη χώρα! Για τα φιορδ όμως αλήθεια, γιατί δε σου άρεσαν? Εμείς είχαμε περιορισμένο χρόνο δυστυχώς και δεν μπορούσαμε να καθίσουμε παραπάνω. Η εκδρομή που αγοράσαμε ήταν ακριβώς τις ημερομηνίες που μας βόλευαν (ήταν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες οι αναχωρήσεις).
Όσο για την ακρίβεια...ρίξαμε τρελό γέλιο όταν περιμένοντας το πλοίο για να επιβιβαστούμε για την κρουαζιέρα, σκεφτήκαμε να πάμε σε ένα super market και να αγοράσουμε διάφορες βλακειούλες (νερά χυμούς, γαριδάκια, μπισκοτάκια).
Σκέψου πως ήμασταν 4 άτομα και όλα αυτά που αγοράσαμε χωρούσαν σε μία μόνο σακούλα του super market. Φτάνοντας λοιπόν στο ταμείο και αφού μας είπε η κοπέλα το ποσό στο τοπικό νόμισμα, αμέσως κάναμε τη μετατροπή και μείναμε έκπληκτοι .... το ποσό ήταν περίπου στα 90 euro!!!!! Η κοπέλα, εν τω μεταξύ προσπαθούσε να μας πει πως αν θέλουμε σακούλα, θα πρέπει να μας την χρεώσει.
Η κρυάδα ήταν τόσο μεγάλη από το σύνολο της αγοράς, που με αυθόρμητη φυσικότητα της απάντησα ότι ΔΕΝ θέλουμε σακούλα, και άρχισα (ο τσίπης), να φορτώνομαι τα πράγματα στα χέρια. Με ένα τεράστιο ερωτηματικό πάνω από το κεφάλι της, η ταμίας παίρνει ένα μικροσκοπικό νόμισμα από το ταμείο της και απευθυνόμενη προς εμένα μου λέει "μα η σακούλα κοστίζει όσο αυτό το νόμισμα!!!". Φαντάζεσαι την ντροπή μου αλλά και το γέλιο που ρίξαμε όλοι μαζί μετά από αυτό!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω ψυχανεμιζομαι οτι ενα ταξιδι στη Νορβηγια μπορει κ να κοστιζει οσο ενα στην Ν.Αμερικη?:shock::shock:
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
ΑΧΑΧΑΧΑ Τα φιόρδ, μωρέ, δεν είναι κάποιο συγκλονιστικό φυσικό φαινόμενο και, συν τοις αλλοις, οι δυνατότητές σου να τα επισκεφθείς περιορίζονται, πρακτικά, σε μία συμπαθητική εκδρομή στα κρύα νερά της Βόρειας Θάλασσας. Όχι κάτι παραπάνω.

Ε, όχι και στη Νότιο Αμερική! Εντάξει, είναι πανάκριβα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το φθηνότερο πιάτο σε μία αλυσίδα εστιατορίων τύπου ... goody's κόστιζε 19 ευρώ. Ήταν τόσο-μα τόσο- αστείο! Στη Νορβηγία, νομίζω, έχω κάνει τη μεγαλύτερη κατανάλωση σε mcdonald's ever! Την είχα πατήσει, γιατί δεν είχα αρκετά χρήματα μαζί μου, ώστε να έχω ελευθερία κινήσεων, αλλά παρόλ'αυτά πέρασα υπέροχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom