Συνεχόμενη οδήγηση

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Με αφορμή ένα σχόλιο που διάβασα σε άλλο θέμα, θέλω να ρωτήσω τους φίλους του γκρουπ μέχρι πόση απόσταση έχετε οδηγήσει μονοκοπανιά - συνεχόμενα δηλαδή ο ίδιος, με μικρές στάσεις για καφέ, πρόχειρο φαγητό κλπ. Προσωπικά η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα ήταν Βενετία – Ντίσελντορφ, κάπου 1200 km όλα αυτοκινητόδρομος, σε 13 ώρες. Ξεκίνησα πρωί τελείως ξεκούραστος και όταν έφτασα ήμουν στο όριο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχω οδηγήσει μόνο εντός Ελλάδας και σε καμία περίπτωση τόσα χιλιόμετρα όσο εσύ!
Η μεγαλύτερή μου διαδρομή είναι Αλεξανδρούπολη- Κόρινθος αλλά όταν έφτασα Ελευσίνα και μπήκα στον αυτοκινητόδρομο (ήρθα από Κάζα) άρχισα να νυστάζω σε επικίνδυνο βαθμό (χαλάρωσα μάλλον και σε συνδυασμό με την κούραση ήρθε και έδεσε!).

'Εχω κάνεις πάντως πολλές φορές τη διαδρομή Κόρινθος- Θεσσαλονίκη (μέσω Κάζας πάντα) με μια μόνο στάση και δεν έχω κουραστεί ιδιαίτερα.

 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Αθήνα- δράμα
Δράμα-Πρέσπες
Πρέσπες -Αθήνα
σε 3 μερες;)


πορτο κουφό-Καβάλα-θεσσαλονικη-έδεσα-Βέροια-Νάουσα-Κατερίνη
απο 8πμ μεχρι τις 8μμ;)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στο περυσινό μου ταξίδι στην Κεντρική Ευρώπη έκανα 3 διαδρομές που μάλλον είναι οι μεγαλύτερες που έχω κάνει σε χιλιόμετρα και ώρες.
1. Βενετία-Νυρεμβέργη ~720 χμ.-9 ώρες
2. Βερολίνο-Rozmberg nad Vltavou (Ν.Τσεχία) ~ 680 χμ.-10 ώρες
3. Rozmberg nad Vltavou (Ν.Τσεχία)-Treviso ~670 χμ.-10 ώρες

Το μέγεθος του ταξιδιού είναι θέμα διαφόρων παραγόντων. Αυτοκινητ'όδρομοι, επαρχιακό δίκτυο, κίνηση κ.λ.π. Κουράστηκα πολύ περισσότερο στο 3ο από ότι στο 1ο.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω εχω κανει Πλατη (Εβρο) - ΑΘηνα σε 10 ωρες με σταση για καυσιμα μονο! Ειναι 1000 χλμ ισως και λιγο παραπανω....δεν κουραστηκα εκεινη την μερα αλλα την επομενη ημουν κομματια...γενικα μου αρεσει να οδηγω και για αυτο δεν σταματησα πουθενα....βεβαια σε περιπτωση που δεν νιωθουμε καλα χωρις δευτερη σκεψη πρεπει να σταματαμε στο πρωτο παρκιν που θα βρουμε και να ξεκουραζομαστε.
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Ξεκινησα απο το ινσμπουργκ στις 6 το πρωι με σκοπο στις 4 το απογευμα να ειμαι Ανκονα για να μπω στο καραβι.Σαββατο αυγουστου και επιστροφη των Ιταλων απο αδειες.Το μποτιλιαρισμα στην οτοστρατα απεριγραπτο.Στην Βερονα συνιδητοποιω οτι δεν προλαβαινω το καραβι.Εχω δυο φιλους μαζι που δευτερα πρωι πρεπει να ειναι στην δουλεια τους.Δεν υπαρχει αλλος τροπος παρα μεσω πρωην γιουγκοσλαβιας.Ετσι και εγινε.Αφιξη στην Καλαματα κυριακη απογευμα στις 7.Συνολικη οδηγηση 37 ωρες.Σταση μονο για φαγητο και καφε.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Προσωπικά νομίζω ότι με καλές συνθήκες, (πρωινή αναχώρηση, ξεκούραστος, μεγάλη διάρκεια ημέρας) τα κανονικά όρια είναι 1200 km για αυτοκινητόδρομο και 900 km για εθνική οδό εκτός αυτοκινητόδρομου. Τώρα περιπτώσεις ανάγκης σαν του gianis50 είναι εξαίρεση. Το πολύ αξιόπιστο κατά τα άλλα www.viamichelin.com αναφέρει ότι πρέπει να κάνεις στάση κάθε 2ωρο οδήγησης δεν προσθέτει όμως τον απαιτούμενο χρόνο. Πρέπει δλδ να προσθέτει κανείς ένα 10-20% στον ολικό χρόνο που δίνει για μια πολύωρη διαδρομή, για τις απαραίτητες στάσεις για καφέ, φαγητό, τουαλέτα ή απλώς για ξεμούδιασμα.
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Οι στάσεις είναι απαραίτητες. Να βγεις, να ξεπιαστείς, να πας τουαλέτα (είτε ΣΕΑ είτε υπαίθρια).

Επίσης, ο καθένας οφείλει να τηρεί τις διατάξεις του εκάστοτε ΚΟΚ. Η ανάπαυση του οδηγού δεν είναι δικαίωμα του αλλά υποχρέωση του μια και τυχόν λάθος του θα το πληρώσουν και άλλοι.

Σε forum οδήγησης έχω διαβάσει ότι στη Γιουγκοσλαβία αν σε πιάσουν στη μέση του αυτοκινητόδρομου να τρέχεις τότε οι αστυνομικοί σου κόβουν κλήση, σου κρατάνε το διαβατήριο και σε στέλνουν να πληρώσεις. Πας στην πόλη, πληρώνεις και γυρνάς πίσω για να πάρεις το διαβατήριο σου. Δεν ξέρω αν ισχύει και αν αυτό αποτελεί πάγια τακτική της Αστυνομίας. Μπορεί κάποιοι να κάνουν καψόνια στους ξένους προκειμένου να κονομήσουν κάτι.
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Aπό Ανγκόνα 12:00 περίπου το πρωϊ έως και περίπου 200 χλμ πρίν το Καλαί για Ντόβερ κατά τις τέσσερεις τα ξημερώματα. 3~4 στάσεις για τις βενζίνες φαγητά του μισάωρου και πιπί . Η αλήθεια είναι πως ήμουν ξεκούραστος από το σουπερ φαστ και είχα πολύ καλή διάθεση.
Γενικός , είμαι του 2ωρου και στάση για 15 έως 30 λεπτά. Για παράδειγμα τώρα το πάσχα έκανα το Αθήνα Προμαχώνας 650χλμ σε 7 ώρες με τρεις στάσεις.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σε forum οδήγησης έχω διαβάσει ότι στη Γιουγκοσλαβία αν σε πιάσουν στη μέση του αυτοκινητόδρομου να τρέχεις τότε οι αστυνομικοί σου κόβουν κλήση, σου κρατάνε το διαβατήριο και σε στέλνουν να πληρώσεις. Πας στην πόλη, πληρώνεις και γυρνάς πίσω για να πάρεις το διαβατήριο σου. Δεν ξέρω αν ισχύει και αν αυτό αποτελεί πάγια τακτική της Αστυνομίας. Μπορεί κάποιοι να κάνουν καψόνια στους ξένους προκειμένου να κονομήσουν κάτι.
Γι' αυτό το λόγο, δεν κάνει κακό να έχεις και κάνα Ευρώπουλο "ξεχασμένο" κάπου μέσα στο δίπλωμά σου την ώρα που θα το δώσεις για έλεγχο. :p
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
το χειρότερο που έχω κάνει χωρίς καθόλου στάση είναι Κυλλήνη-Καβάλα σε 7 ώρες χωρίς καθόλου στάση.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γι' αυτό το λόγο, δεν κάνει κακό να έχεις και κάνα Ευρώπουλο "ξεχασμένο" κάπου μέσα στο δίπλωμά σου την ώρα που θα το δώσεις για έλεγχο. :p
Αυτο γινεται πολυ συχνα στην γειτονικη Βουλγαρια.....:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.469
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom