Συνεχόμενη οδήγηση

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Κατ’ αρχάς σε καλωσορίζω στο Travelstories και σ’ ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έδωσες. Επειδή σε άλλο σημείο αναφέρεις ότι έρχεσαι συχνά στην Ελλάδα μέσω της πρώην Γιουγκοσλαβίας, θα σε παρακαλούσα να γράψεις, αν θέλεις, για την κατάσταση που επικρατεί στη Fyrom, γιατί υπάρχουν μερικές πληροφορίες που λένε για αυστηρούς ελέγχους, καθυστερήσεις και κωλυσιεργίες στα σύνορα, όταν πρόκειται για Ελληνικό αυτοκίνητο, καθώς επίσης και για αναίτιους ελέγχους από τροχονόμους στον δρόμο. Φυσικά εσύ δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα, αν το αυτοκίνητό σου έχει Αυστριακές πινακίδες, αλά κάτι θα έχει υποπέσει στην αντίληψή σου και κάτι θα ξέρεις. Ευχαριστώ._
Κατ' αρχήν εγώ έχω πινακίδες CD και δεν με σταματάνε. Πάντως τα μπλόκα έχουν αυξηθεί για υπερβολική ταχύτητα και εδώ που τα λέμε καλά κάνουνε ο δρόμος δεν είναι για πάνω από 120 - 130. Μια φορά που με σταματήσανε (πολύ ευγενικά) ο μεσήλικας τροχονόμος σε σπασμένα γερμανικά μου είπε "κύριε με 145 είναι επικίνδυνα ο δρόμος γλυστράει, παρακαλώ ως 130" και με άφησε να φύγω (θα μπορούσε να με γράψει φυσικά διότι το CD δεν σημαίνει ότι κάνεις ότι θέλεις).

Δεύτερο δεν ξέρω αν έχετε δει με τι βαναυσότητα φέρονται οι Έλληνες αστυνομικοί στα σύνορα στους Σκοπιανούς γείτονες. Πριν ένα χρόνο μπροστά μου ένας αστυνομικός πέταξε κάτω το διαβατήρια ενός οικογενειάρχη επιδεικτικά και του είπε να το μαζέψει. Ντράπηκα κυριολεκτικά για τον τόπο μου... Οπότε μπορεί να κάνουν και αυτοί παρόμοια...

Γενικά πάντως δεν πιστεύω να αντιμετωπίσει κανείς σοβαρό πρόβλημα...
 

zeel

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ουκρ-ρωσ-φιν-εσθ-λετ-πολω
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
θεσ/νικη-γκιορ ουγγαριας 1200 περιπου
θεσνικη-γραζ αυστριας 1200 περιπου με πολλη κινηση στη σλοβενια
γκιορ-κιελ γερμανιας
στοκχολμη-μεσω δανιας-κιελ
 

apo76

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερντάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Fernando de Noronha
Φέτος το καλοκαίρι Κωνσταντινούπολη - Χαλκίδα 15 ώρες με τις απαραίτητες στάσεις για σύνορα, βενζίνα, φαί.
Φύγαμε στις 9 το πρωί από την Πόλη και φτάσαμε στις 12 το βράδυ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σάλτζμπουργκ - Θεσ/νίκη, πριν από αρκετα χρόνια, μέσω Villach και Loibl Pass (πριν γίνει η αούτομπαν) και της πρώην Γιουγκοσλαβίας, μόνες στάσεις για βενζίνη και ... τον γνωστό λόγο, αναχώρηση στις 8:30 το πρωί, εκεί κάπου στις 11-11:30 το βράδυ λιγότερο από μισή ώρα στάση στο Λέσκοβατς για φαγητό, στους Ευζώνους κατά τις 4-4:30 το πρωί και πριν τις 6 στη Θεσ/νίκη. 3 άντρες στο Άλφα Ρομέο, τις τελευταίες 3-4 ώρες στη FYROM τραγουδούσαμε όλοι μαζί για να μείνουμε ξύπνιοι!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
πριν δυο μηνες σερι μεχρι πραγα-1700χιλ-απο σερβια παντα-εχω κανει παρα πολλα και ολα μεσω φυρομ-σερβιας-αλλα πιστευω και με λιγοτερα χιλιομετρα να κανης αν πας -ανατολικη ευρωπη ειναι πιο δυσκολα-κυριως απο συνορα και δρομους -αστυνομια-τιρασπολ και ουκρανια-απιστευτες καταστασης-ευρωπη βγαίνουν τα χιλιόμετρα-φυρομ για μενα δεν υπαρχη ιδιαίτερο πρόβλημα- τωρα που τα πραματα στην σερβια στρώσανε-τα καλοκαιρια για μενα προβλημα ειναι τα ατέλειωτα καραβάνια απο τουρκια για γερμανια στα συνορα σερβιας-ουγγαριας το λιγοτερο που εχω κανει ειναι 1,30 ωρα μεχρι 7 ωρες!!!για το τιποτα έλεγχος τυπικότατος απο τους ουγγρους
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αθήνα- Θεσσαλονίκη- Galati μέσω έργων στους δρόμους της βουλγαρίας. αναχώρηση 09:00 άφιξη 08:30 (23 1/2 ώρες σερί με ένα τοστ στην Ξάνθη)
 

taxidemenos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ
εχω κανει πολλες μεγαλες διαδρομες, αλλα η μεγαλυτερη ειναι απο βαρκελωνη στην βενετια. 1240 χιλ. εφυγα στις 8 το πρωι και εφτασα σε καλη κατασταση στις 18.30
σταση 30 λεπτα για φαγητο.
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Βαρσοβια-Θεσσαλονικη μεσω Κρακοβιας ,Τσιεσκι Τεσιν ,Ζιλινα , Μπρατισλαβα ,Βουδαπεστη, Βελιγραδι , Θεσσαλονικη.
Περιπου 2.200 χλμ σε 23 ωρες με μια ωρα περιπου σταση στο Βελιγραδι για φαγητο και με πολλα red bull.
Αναχωρηση στις 01:00 απο Βαρσοβια ,αφιξη 24:00 στη Θεσσαλονικη
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
αν ειναι αυτοκινητοδρομος ειναι καλα .. αν ειναι "Εθνικοι οδοι" σαν το οδικο δικτυο της Κρητης τοτε εκει υπαρχει προβλημα .. ουτε το Χανια-Αγιος Νικολαος δεν βγαινει χωρις σταση ..
Σαν ιστορια δεν εχω να πω καμια με συνεχομενη οδηγηση,αλλα με πιο γρηγορη διαδρομη ..
Αθηνα-Θεσσαλονικη καλοκαιρι 2004,χωρις τους καινουριους δρομους στο πεταλο του Μαλιακου,επρεπε για επαγγελματικους λογους να ειμαστε Θεσσαλονικη εγω με εναν φιλο μου και οντας καθυστερημενοι καναμε απο Μαρουσι Αθηνας-Καλαμαρια Θεσσαλονικης 3 ωρες και 40 λεπτα ...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.405
1. Oberstaufen(Γερμανία κοντά στη λίμνη Constanse) - Αγκόνα γύρω στα 850 χιλιόμετρα και να χιονίζει σε κάποια σημεία του δρόμου τον Ιανουάριο του 1996 σε 11 ώρες περίπου (Πάλι καλά που προλάβαμε το καράβι).
2. Παρίσι - Baullieu sur mer(κοντά στο Μονακό) 950 χιλιόμετρα εύκολα αλλα και 1 με1 1/2 ώρα μποτιλιάρισμα στην Λυόν σε 10 ώρες.
3. Sestriere - Παρίσι γύρω στα 820 χιλιόμετρα. Εδώ το δύσκολο κομμάτι ήταν Briancon Grenoble, μου θύμισε Κατάρα. 11 ώρες.
Καλά είναι τα ταξίδια με αυτοκίνητο δε λέω αλλά καλή και η Ιθάκη ρε παιδιά να ξαπλώσουμε και να ρίξουμε κανένα ύπνο να ξεκουραστούμε .
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Εγώ έχω πρόβλημα όταν οδηγώ πολλές ώρες. Πρώτα απ'όλα δεν τα πάω καλά με την έλλειψη ύπνου. Ύστερα, δεν μου αρέσει και η οδήγηση παρά μόνο όταν γίνεται τελείως χαλαρά και σε ενδιαφέρουσα διαδρομή. Αντιπαθώ τους αυτοκινητόδρομους με τη φασαρία και τη μονοτονία τους, και σε κάθε περίπτωση μου είναι πιο εύκολο να μην νυστάξω όταν είμαι συνοδηγός παρά όταν οδηγώ.

Το καλοκαίρι οδήγησα από το Ναϊρόμπι στο Σαμπούρου χωρίς να έχω κοιμηθεί καθόλου το προηγούμενο βράδυ. 6 ώρες κανονικά, συν άλλες 2 ώρες επειδή κάπου πήρα λάθος δρόμο. Παρόλο που υπήρχε αρκετή αδρεναλίνη στη διαδρομή, δεν ήταν αρκετή για να με κρατήσει ξύπνιο από μόνη της. Οπότε επιστρατεύτηκαν τα χαπάκια που έχω για κάτι τέτοιες δύσκολες περιστάσεις :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom