Συνεχόμενη οδήγηση

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Προσωπικά η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα ήταν Βενετία – Ντίσελντορφ, κάπου 1200 km όλα αυτοκινητόδρομος, σε 13 ώρες. Ξεκίνησα πρωί τελείως ξεκούραστος και όταν έφτασα ήμουν στο όριο.
mcelk την καναμε και εμεις αυτη την διαδρομη αλλα το αντιστροφο Ντισελντορφ - Βενετια, ξεκινησαμε χαραματα και φτασαμε απογευματακι διασχιζοντας την Αυστρια! πολυ ωραια αναμνηση, μονο που στην δικια μου περιπτωση οδηγουσε μια ο πατερας μου και μια ο θειος μου, πηγαινε ενναλαξ! εμενα δεν με αφησαν να οδηγησω:roll:
ειναι καλο παντως νομιζω σε τετοιες περιπτωσεις να οδηγανε δυο ανθρωποι, μια ο ενας μια ο αλλος!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τεργεστη- Θεσσαλονικη το 1988 μεσω πρωην Γιουγκοσλαβιας. Αναχωρηση 6,30 το πρωι, αφιξη Θεσσαλονικη 7,30 την επομενη μερα. Πριν το Βελιγραδι το αυτοκινητο εμεινε απο μιζα, πηρε μπροστα με σπρωξιμο και με τα χιλια ζορια οπότε ούτε σκεψη για να σβησει ξανα η μηχανη. Λιγο πριν τη Θεσσαλονικη κλαταρε και ενα λαστιχο αλλα δεν το αλλαξα, εφτασα με διαλυμενη ζαντα. Μετα κοιμομουν για 12 ωρες.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τεργεστη- Θεσσαλονικη το 1988 μεσω πρωην Γιουγκοσλαβιας. Αναχωρηση 6,30 το πρωι, αφιξη Θεσσαλονικη 7,30 την επομενη μερα. Πριν το Βελιγραδι το αυτοκινητο εμεινε απο μιζα, πηρε μπροστα με σπρωξιμο και με τα χιλια ζορια οπότε ούτε σκεψη για να σβησει ξανα η μηχανη. Λιγο πριν τη Θεσσαλονικη κλαταρε και ενα λαστιχο αλλα δεν το αλλαξα, εφτασα με διαλυμενη ζαντα. Μετα κοιμομουν για 12 ωρες.

σωστός ο sokratis :haha::haha::haha::haha:
τόση γκίνια μαζεμένη βρε αδερφέ μου :D για ποδαρικό σε φωνάζουν τήν πρωτοχρονιά ?:bleh::bleh::bleh:
 

vet traveller

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
stockholm
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρια για παντα.
Συνεχομενη οδηγηση

Με αφορμή ένα σχόλιο που διάβασα σε άλλο θέμα, θέλω να ρωτήσω τους φίλους του γκρουπ μέχρι πόση απόσταση έχετε οδηγήσει μονοκοπανιά - συνεχόμενα δηλαδή ο ίδιος, με μικρές στάσεις για καφέ, πρόχειρο φαγητό κλπ. Προσωπικά η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα ήταν Βενετία – Ντίσελντορφ, κάπου 1200 km όλα αυτοκινητόδρομος, σε 13 ώρες. Ξεκίνησα πρωί τελείως ξεκούραστος και όταν έφτασα ήμουν στο όριο.
Φιλε λατρευω,την οδηγηση περισυ τελη Αυγουστου γυρισα απο τη Νυρεμβεργη στην ΚΑΒΑΛΑ σε 18 ωρεs 1850 χλμ στασειs μονο για βενζινη και ...πιπι.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
vet traveller Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις λίγο πιο αναλυτικά για την διαδρομή σου. Δηλαδή από ποιες πόλεις πέρασες, αν ήρθες μέσω Σκοπίων ή Βουλγαρίας, διαδικασίες ή καθυστερήσεις σε τελωνεία και τυχόν προβλήματα με τροχαία.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Φιλε λατρευω,την οδηγηση περισυ τελη Αυγουστου γυρισα απο τη Νυρεμβεργη στην ΚΑΒΑΛΑ σε 18 ωρεs 1850 χλμ στασειs μονο για βενζινη και ...πιπι.
αντιστοιχη αποσταση καναμε εγω και ο πατερς μου το 1978 , οδηγουσε ο πατερας μου απο Φραιμπουργκ για Θεσσαλονικη (μεσω Ελβετιας-Βενετιας-Τεργεστης -πρωην Γιουγκοσλαβια)1850 Χλμ 18 ωρες συνεχομενο.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Τεργεστη- Θεσσαλονικη το 1988 μεσω πρωην Γιουγκοσλαβιας. Αναχωρηση 6,30 το πρωι, αφιξη Θεσσαλονικη 7,30 την επομενη μερα. Πριν το Βελιγραδι το αυτοκινητο εμεινε απο μιζα, πηρε μπροστα με σπρωξιμο και με τα χιλια ζορια οπότε ούτε σκεψη για να σβησει ξανα η μηχανη. Λιγο πριν τη Θεσσαλονικη κλαταρε και ενα λαστιχο αλλα δεν το αλλαξα, εφτασα με διαλυμενη ζαντα. Μετα κοιμομουν για 12 ωρες.
Μου θυμισες μια απο τις αξεχαστες εμπειριες μου.1980 Φραιμπουργκ -Θεσσαλονικη 3 λαστιχα στον δρόμο (ολα μεσα στην πρωην Γιουγκοσλαβια).Αξεχαστο γιατι τρεχαμε με τον φιλο μου τον Νικο μεσα στα χωραφια με καροτσακι να βρούμε λάστιχο).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αντιστοιχη αποσταση καναμε εγω και ο πατερς μου το 1978 , οδηγουσε ο πατερας μου απο Φραιμπουργκ για Θεσσαλονικη (μεσω Ελβετιας-Βενετιας-Τεργεστης -πρωην Γιουγκοσλαβια)1850 Χλμ 18 ωρες συνεχομενο.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, μια διαδρομή μέσα από Γιουγκοσλαβία το 1978 και το 1980 δεν έχει καμμία σχέση με τη διαδρομή από Σλοβενία - Κροατία - Σερβία - ΦΥΡΟΜ σήμερα....
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
το ξέρω τότε ήταν ενωμενη Γιουγκσλαβία .τωρα πρεπει κάθε τρεις και λιγο να σταματάς για να περάσεις τα σύνορα και μάλιστα τις περισσότερες φορές με μεγάλη ουρά.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αυγουστος 1993. Βγαίνω Ανκόνα με πλοιο της ΜARLINES (Κυπριακή). Το αυτοκίνητο μου στο πάνω πάτωμα και πρέπει να ξεφορτώσει όοοοοοοολοοοοοοοο το ισογειο με τις νταλίκες για να αποβιβαστώ και εγώ:mad:. Τελικά μετά από 2 !!!! ώρες ήτοι στις 11.00, αποβιβάζομαι και βουρ για Βρυξέλλες. Την επομένη ήταν η κηδεία του βασιλειά του Βελγίου Μπεντουιν, και για επαγγελματικούς λόγους έπρεπε να ήμουν εκεί. Ευτυχώς είχα καλό αυτοκίνητο :bleh:, δυστυχώς και άλλα τρία άτομα (προστατευόμενα μέλη):lol:. Συνολικά 1350 χιλιόμετρα συνεχόμενα, και στην περισσότερη διαδρομή να ακούς ροχαλητά .... Αφιξη Βρυξέλλες ώρα 03.00. μέσω Στρατσβούργου και Λουξεμβούργου. Περιτό βέβαια να πω ότι στα τελευταία χιλιόμετρα τα προπορευόμενα αυτοκίνητα τα έβλεπα διπλά. :cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυγουστος 1993. Βγαίνω Ανκόνα με πλοιο της ΜARLINES (Κυπριακή).
Κυπριακή? δεν νομίζω ότι ο Μαραγκόπουλος ήταν από την Κύπρο, αν και δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. ιστορική εταιρεία με κοντά 20 χρόνια στην Αδριατική που είχε φτάσει να είναι το ν.2 τότε. φάνηκε ότι θα πρωταγωνιστούσε αλλά δεν τα κατάφερε. προφανώς δεν θα είχες πάει με το καμάρι της εταιρείας το DAME M. θυμάσαι όνομα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.345
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom