Σύρος Σύρος

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Να θυμάσαι επίσης ότι εαν βαρεθείς υπάρχει και συχνότατο και δωρεάν αστικό λεωφορείο με το οποίο σε 5 λεπτά είσαι πλατεια Μιαούλη
αυτο ηθελα να ρωτησω φιλε που ειχα δει σε κατι δημοσιευσεις...οτι περναει αστικο λεωφορειο δωρεαν καθε μισαωρο..αρα υσχυει ακομα!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
αυτο ηθελα να ρωτησω φιλε που ειχα δει σε κατι δημοσιευσεις...οτι περναει αστικο λεωφορειο δωρεαν καθε μισαωρο..αρα υσχυει ακομα!
Νομίζω πως ναι!
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Και κάτι που θυμήθηκα τώρα: Μια που θα μείνεις κοντά στο Νεώριο τσέκαρε ένα μαγειριο- μεζεδοπωλείο που λέγεται "Το καρνάγιο του...;😄" (τεσπα). Αν και προσωπικά δεν πήγα, έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια από πολλούς Συριανους
Το Καρναγιο του Μπελου....τιμιο μαγαζι , με πολυ καλες τιμες και εξαιρετικο φαγητο . Οι ντοπιοι το προτιμουν και το συστηνουν
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Επιστρέψαμε μόλις από Σύρο όπου περάσαμε υπέροχα! Αρκετές οι σημειώσεις από το forum αν και τελικά κινηθήκαμε σε χαλαρούς ρυθμούς (είμαστε οικογένεια με 3 παιδιά).. Μείναμε στην περιοχή Γαλησσά καθώς είχαμε αυτοκίνητο και γενικά κινηθήκαμε πολύ άνετα. Φαγητό: στου Σάββα (περιοχή Γαλησσά) το οποίο μας άρεσε, στο Κίνι στα "Τρια τζιτζίκια στα αρμυρίκια" το οποίο δεν θα το επέλεγα ξανά, στο "Μήτσο" στην Αληθινή το οποίο μας άρεσε τόσο το φαγητό όσο βέβαια και η θέα.. Παραλίες: Επίσκεψη μεσημέρι στα Αστέρια το οποίο λέγεται πλέον Ciel , ωραία μουσική και ωραία σνακ και σουσι..Πήγαμε και ένα βράδυ για ποτό..Η παραλία Αγκαθωπές άρεσε πολύ στα παιδιά αλλά και σε εμάς..Στο Κίνι δεν κολυμπήσαμε..Τέλος επισκεφθήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο, το θέατρο Απόλλων, την Πινακοθήκη (με έκθεση με αναφορά στο 1821) και την Άνω Σύρο (μικρή βόλτα στα στενά)... Κλείνοντας παραθέτω το σχόλιο της κόρης μου ετών 12.."Η Ερμούπολη είναι μια πόλη που σέβεται τα άτομα με ειδικές ανάγκες, τους ηλικιωμένους και τα καρότσια..Υπάρχουν ράμπες για πρόσβαση σε όλα τα πεζοδρόμια..." Και συμπληρώνω..."Και καμία δεν ήταν κατειλημμένη από όχημα..."Ευχαριστούμε το forum και όλους που με τις αναφορές τους στο νησί έκαναν το ταξίδι μας ακόμη πιο όμορφο!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επιστρέψαμε μόλις από Σύρο όπου περάσαμε υπέροχα! Αρκετές οι σημειώσεις από το forum αν και τελικά κινηθήκαμε σε χαλαρούς ρυθμούς (είμαστε οικογένεια με 3 παιδιά).. Μείναμε στην περιοχή Γαλησσά καθώς είχαμε αυτοκίνητο και γενικά κινηθήκαμε πολύ άνετα. Φαγητό: στου Σάββα (περιοχή Γαλησσά) το οποίο μας άρεσε, στο Κίνι στα "Τρια τζιτζίκια στα αρμυρίκια" το οποίο δεν θα το επέλεγα ξανά, στο "Μήτσο" στην Αληθινή το οποίο μας άρεσε τόσο το φαγητό όσο βέβαια και η θέα.. Παραλίες: Επίσκεψη μεσημέρι στα Αστέρια το οποίο λέγεται πλέον Ciel , ωραία μουσική και ωραία σνακ και σουσι..Πήγαμε και ένα βράδυ για ποτό..Η παραλία Αγκαθωπές άρεσε πολύ στα παιδιά αλλά και σε εμάς..Στο Κίνι δεν κολυμπήσαμε..Τέλος επισκεφθήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο, το θέατρο Απόλλων, την Πινακοθήκη (με έκθεση με αναφορά στο 1821) και την Άνω Σύρο (μικρή βόλτα στα στενά)... Κλείνοντας παραθέτω το σχόλιο της κόρης μου ετών 12.."Η Ερμούπολη είναι μια πόλη που σέβεται τα άτομα με ειδικές ανάγκες, τους ηλικιωμένους και τα καρότσια..Υπάρχουν ράμπες για πρόσβαση σε όλα τα πεζοδρόμια..." Και συμπληρώνω..."Και καμία δεν ήταν κατειλημμένη από όχημα..."Ευχαριστούμε το forum και όλους που με τις αναφορές τους στο νησί έκαναν το ταξίδι μας ακόμη πιο όμορφο!
Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας. Γενικά οι Κυκλάδες δεν είναι accesible και wheelchair friendly , ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το μεταφέρω σε άμεσα ενδιαφερόμενο.
Για πες μας σε παρακαλώ μερικές πληροφορίες για τις παραλίες που σας άρεσαν. Είχαν beach bars? Επίσης άκουσα πως δεν έχουν καλό καφέ στη Σύρο! Αληθεύει;
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλημέρα! Ευχαριστούμε! Αναφορικά με τις παραλίες σε όσες πήγαμε ήταν οργανωμένες. Ωστόσο υπήρχαν και ομπρέλες (του δήμου) σε κεντρικές θέσεις χωρίς να υπάρχουν ξαπλώστρες ή καθίσματα και δεν πλήρωνες.. Στου Γαλησσά πήγαν τα παιδιά με το σύζυγο και μου είπαν ότι είχε και ράμπα πρόσβασης στη θάλασσα. Στις Αγκαθωπές υπάρχουν beach bar (ορισμένες ξαπλώστρες ήταν reserved) αλλά υπήρχαν πολλές διαθέσιμες (κόστος σετ 10 €). Η θάλασσα ρηχή μέχρι αρκετή απόσταση από την ακτή. Κόσμος όλων των ηλικιών, από νεολαία και παρέες μέχρι ηλικιωμένους. Στο Κίνι το πλάτος της παραλίας είναι περιορισμένο θεωρώ και οι ξαπλώστρες αρκετά κοντά η μία στην άλλη - κόσμος νεολαία περισσότερο.. Δεν κάναμε μπάνιο εκεί.. Καθώς μένουμε Ρόδο δεν αποζητούσαμε και ιδαίτερα τις ξεχωριστές παραλίες..Είμαι σίγουρη ότι έχει πολλά διαμαντάκια το νησί! Στο Ciel καθίσαμε σε τραπέζι και δεν χρησιμοποιήσαμε ξαπλώστρες.. Τον καφέ, αν και τον τιμάω, δεν τον επέλεξα ιδιαίτερα λόγω ζέστης..Όσες φορές επέλεξα ήταν γενικά καλός..
 

wcitizen

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα, θα ηθελα να επισκεφτω την Σύρο και να το συνδιασω με δουλεια, οποτε το ιδανικο πλανο θα ηταν να μείνω 20 ημερες ως ενα μηνα. Απ'οτι ειδα λιγο οι γκαρσονιερες δεν δινονται για τοσο λιγο διαστημα. Οσο αναφορα δωματια, ξενοδοχεια κλπ, μηπως ξερει καποιος αν μπορει να γινει καποια οικονομικη συμφωνια για ενα τετοιο διαστημα?
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα.

Σε λίγες μέρες φεύγουμε για Σύρο και θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα γιατί οι πληροφορίες που βρίσκω ονλινε είναι λίγο ασαφείς

1) Ενδιαφερόμαστε να πάμε σε κάποια από τις Βόρειες παραλίες, μάλλον στη Γριά σπηλιά. Είδαμε ότι υπάρχει καραβάκι αλλά μας φαίνεται ότι η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη και η διάρκεια της εκδρομής σχετικά μικρή, οπότε κοιτάμε την επιλογή της πεζοπορίας. Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα τη διαδρομή και μπορεί να μου πει πόση περίπου ώρα περπατήματος είναι από τον Κάμπο (εκτός αν υπάρχει κάποιο άλλο σημείο πιο κοντά), πόσο δύσκολη/ανηφορική είναι η ανάβαση και πού ακριβώς βολεύει να αφήσουμε το αυτοκίνητο;

2) Το εκκλησάκι του Αγίου Στεφάνου αξίζει και πόση ώρα περίπου είναι το περπάτημα για εκεί.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα.

Σε λίγες μέρες φεύγουμε για Σύρο και θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα γιατί οι πληροφορίες που βρίσκω ονλινε είναι λίγο ασαφείς

1) Ενδιαφερόμαστε να πάμε σε κάποια από τις Βόρειες παραλίες, μάλλον στη Γριά σπηλιά. Είδαμε ότι υπάρχει καραβάκι αλλά μας φαίνεται ότι η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη και η διάρκεια της εκδρομής σχετικά μικρή, οπότε κοιτάμε την επιλογή της πεζοπορίας. Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα τη διαδρομή και μπορεί να μου πει πόση περίπου ώρα περπατήματος είναι από τον Κάμπο (εκτός αν υπάρχει κάποιο άλλο σημείο πιο κοντά), πόσο δύσκολη/ανηφορική είναι η ανάβαση και πού ακριβώς βολεύει να αφήσουμε το αυτοκίνητο;

2) Το εκκλησάκι του Αγίου Στεφάνου αξίζει και πόση ώρα περίπου είναι το περπάτημα για εκεί.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
1. Δεν την έχω κάνει ποτέ τη διαδρομή με τα πόδια από τον Κάμπο, ξέρω όμως ότι η Σύρος έχει έναν δραστήριο περιπατητικό σύλλογο. Προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία μαζί του σε αυτό το site hikingteam.gr | Ομάδα Πεζοπόρων Σύρου, ή μέσω του syrostoday.gr. Ακόμα κι αν δεν τους ακολουθήσεις, είμαι σίγουρος ότι θα σε κατατοπίσουν. Πάντως και το σκάφος Perla από το Κίνι να πάρεις είναι ωραία εμπειρία, έχει γέλιο γενικά και είναι πολύ ωραίο το team που κάνει τις διαδρομές (μέχρι και ουζάκια κερνάνε!!!)
2. Άξίζει ναι, είχα πάει πιο παλιά και νομίζω ότι είναι μια από τις ομορφότερες και πιο μαγικές εικόνες που μπορείς να δεις στο Αιγαίο. Όμως.....η πεζοπορική διαδρομή από το Γαλησσά είναι πάνω από 1 ώρα από ότι μας είχαν πει το μονοπάτι στον πηγαιμό ειδικά είναι πάρα πολύ ανηφορικό και μάλλον ολίγον κακοτράχαλο. Μέχρι ενός σημείου πάει και αυτοκίνητο, αλλά και πάλι μετά έχει αρκετή ώρα μονοπάτι. Εμείς είχαμε πάει με βαρκάκι που νοικιάσαμε από την παραλία του Γαλησσά. Καλύτερα να το προτιμήσετε και εσείς.
Μια δική μου ερώτηση: Για τώρα το Σεπτέμβριο σκέφτεσαι και τα δύο να τα κάνεις? Ομολογώ πως για περιπατητικές διαδρομές και δη οργανωμένες είναι πολύ ωραίος μήνας πραγματικά. Για τον Άγιο Στέφανο τσέκαρε λίγο έγκαιρα τα βαρκάκια - και φυσικά τον καιρό (γιατί από 5 μποφώρ και πάνω δεν μπαίνεις εύκολα στη σπηλιά)
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Σχετικα με την ερωτηση για τον Αγ. Στεφανο,εχει αρκετο αερα αυτες τις μερες που ειμαστε στο νησι...ο ξενοδοχος μας παντως μας ειπε πως εχει καμια ωρα ποδαροδρομο και σε καποιο σημειο εχει δυσκολη ανηφορα...με βαρκα λιγο δυσκολο με αυτες τις καιρικες συνθηκες-βεβαια δε ρωτησα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom